Binnenland. Burgerlijke Stand, De heer Van Deinse gevoelde zich be zwaard inet het voorstel van den heer Van VToelderen mede te gaan. Wij hebben hier niet te doen met een afgesloten stoomboot- dienst. De dienst eischt voortdurend uit breiding en heeft met groote moeilijkheden te kampen, met het oog op het getij, de aansluiting van spoorlijnen en telkens wordt uansluiting voor andere plaatsen gevraagd. Nog in deze zitting is het besluit genomen om bij wijze van pioefneining Hoofdplaat als aanlegplaats in den dienst op te nemen. Mo gelijk is het dat nog andere plaatsen om aansluiting zullen vragen, als de proef niet Hoofdplaat gelukt. Als de dienst eenmaal in andere handen overgaat, zullen de Provinciale staten mach teloos staan om voldoende op de belangen van de bij den dienst betrokken gedeelten dezer provincie te letten. Ik moet opmer ken dat de provincie en eene maatschappij bij zulk een stooiubootdienst een geheel an dere positie innemen. De provincie zal zoo veel mogelijk bij de regeling van den dienst de belangen der aan de Schelde liggende plaatsen in het oog houden. De maatschap pij zoekt haar eigen belang, zoekt winst voor de aandeelhouders en uit de subsidie van de provincie zooveel mogelijk voordeel te trek ken. Bij ons wegen de belangen der inge zetenen van de provincie, bij de maatschap pij weegt haar eigen belang. Zeer gevaarlijk zou ik het achten onze macht uit handen te geven. Nu hebben Gedeputeerde staten steeds een open oor voor de klachten en bezwaren bij het verleenen van een subsidie zijn wij ge heel overgeleverd aan de willekeur der be stuurders. Zoolang de provincie exploiteert zullen telkens klachten wor-len vernomen, wanneer particulieren exploiteeren nietdat leert de ervaring. Bijvoorbeeld over den dienst Wal- zoordenVlake zou met reden te klagen zijn, maar omdat men weet, hoe weinig macht Gedeputeerde staten in deze hebben, blijven de klachten achterwege. Hetzelfde geval zal zich voordoen, wanneer de dienst op de Wester-Sehelde in handen van een exploitatie-mautschappij komt. Aangaande bet bezoek der Koningin gen aan Walcheren, verneemt men het vol gende De aankomst van HH. MM. te Middel burg is bepaald op Dinsdag 21 Augustus a. s. te ongeveer half twaalf uur des voormid dags. HH. MM komen per extra trein. Te half twee uur van dien dag heetl voor het Paleis in de Abdij een huldebetoon plaats aan de Koninginnen door een groot aantal schoolkinderen, waarbij eenige koren uit de schout," wenschte. De man wilde voorbij gaan doch Carlseu had zich omgekeerd en herkende den nachtwacht. z/He, goeden morgen, Mertens," riep Carl- sen hem toe. „Goed gezond, naar ik zie. Aan u mag iedereen een voorbeeld nemen. Reeds zoo vroeg op na een doorwaakten nacht." „Maar niemand doet het u toch na," zei- de de nachtwacht knipoogend. „Hoe meent ge dat, man „Nu, die tot na twaalven licht op zijne kamer heeft, dan tot 's morgens op het feest blijft, en dan weer zoo bijtijds op is als u „Zoohernam Carlsen, die zich bij de mededeeling, dat Mertens licht op zijne ka mer gezien had, over Bull heenboog, om zijne outroering te verbergen, „dus dringt uw blik zelfs door gesloten luiken zeide hij schertsend. „Neen, dat gaat boven mijne krachten, schout," antwoordde Mertens. „Maar na half eeD kwam ik juist voorbij uw huis, en toen vielon er een paar lichtstralen uit uwe kamer op straat. Ja, men hoorde zelfs geld rammelen." (H ordt -vervogld.j kindercantate „Michiel Adriaanszoon de. Ruy- ter," van de heeren Hasselbach en Lysen, zullen worden gezongen met begeleiding van liet stafmuziekkorps uit Bergen op Zoom, onder directie van den heer N. A. Bouw man. Daarna, van half drie tot vier uren, ver leent II. M. de Koningin-Regentes andiente, terwijl des avonds te half zeven uren de Koninginnen zullen deelnemen aan een di ner, HH. MM. door de Provinciale Staten van Zeeland aan te bieden. Dien avond zal eene algemcene illumina tie plaats hebben, die zeker wel door H1I. MM in oogenschouw zal worden genomen. Woensdags zal vermoedelijk een rijtoer ge maakt worden door Walcheren. Donderdags bezoeken HH. MM. Vlissin- gen, waarheen zij hoogstwaarschijnlijk des morgens per extra trein vertrekken. Behalve de weder-onthulling van bet stand beeld van de Ruyter en een bezoek aan de Dp Ruyter-ten toonstelling, komt op het voor- loopig programma nog voor een watertochtje op de Schelde en een bezoek aan liet Bad huis. Vrijdags zullen door HH. MM. verschil lende instelliugeii te Middelburg worden be zocht, terwijl het vertrek der vorstinnen be paald is op Zaterdag d. a. v. des voormid- dags. Van het afloopen van het op de koninkl. fabriek „De Schelde" te Vlissir.gen in aan bouw zijnde oorlogschip tijdens het verblijf der Koninginnen kan niets komen, daar de nog te verrichten werkzaamheden te lang zul len aanhouden. Bij de directie der Stoomvaartmaatschap pij „Zeeland" bestaat het voornemen, een der dagbooten, dc „Nederland," ter beschik king van de Koninginnen te stellen, tot het doen van een tocht oji de reede. Het denkbeeld, den Koninginnen van de kleederdracliten in Zeeland een overzicht te geven, zal eveneens in vervulling komen. Een commissie, heelt zich gevormd, die deze zaak zal regelen. Het plan bestaat om uit elk deel van Zee land, te Middelburg saam te brengen een of twee meisjes van veertien tot zeventien- jarigen leeftijd, in haar fraaiste kleederdracht, ten einde die aan de Koninginnen voor te stellenen daaraan te verbinden de aanbie ding van eon blijvend souvenir aan de Ko ningin als een gesclmnk van de plattelands bevolking van Zeeland. De volgende vijftien kleederdrachten wil men doen vertegenwoordigen Middelburg's ambacht, Walcheren, Westkapelle, Ameuiui- den, Nieuw- en St. Joostland, Zuid-Bevelaiul (twee types), Noord-Beveland, Schouwen, Duiveland, Tolen, het voormalig vierde di strict, het land van Axel (twee types) en het land van Hulst. BRES KEYS, 27 Juli 1894. Dinsdagnamiddag had op den provincia len weg van Schoondijke naar IJzendijke een droevig ongeluk plaats. Ch. v. d. Broeke een der voerlieden van den aannemer Monjé te Breskens, bezig zijn de met eenige werkzaamheden te verrichten kreeg onverwachts van een paard, zulk een hevigeu slag tegen het onderlijf, dat hij on middellijk onder geneeskundige behandeling moest gesteld worden. Des anderen daags echter is de ongelukkige, na hevige pijnen, aan de gevolgen bezweken. Door den Secretaris der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, is eene circulaire verzonden, naar aanleiding van de ingekomen antwoorden op de vragen of er mogelijkheid zoude bestaan om in Zeeland of althans voor Zeeland eene beetwortelfabriek op coöperatieven grondslag op te richten. Ondanks de weinige belang stelling die de zaak aanvankelijk heeft on dervonden, is toch de wetenschap verkregen dat bij voldoende medewerking, goede kan sen bestaan om liet beoogd doel te bereiken. Een commissie, bestaande uit het uitvoe rend deel van het Hoofdbestuur der Maat schappij, benevens de heeren dr. A. J. Swa- viug, K. J. A. G. baron Collot d'Escury en C. J. Hocke Hoogenboom, heeft de zaak na der onderzocht, en is gekomen tot de vol gende conclusiën le Het oprichten van eene of meer groo te. fabrieken voor geheel Zeeland is gewenscht. 2e In de verschillende afdeelingen der Maatschappij zullen landbouwers en grond eigenaars bchooren te worden uitgenoodigd om zich te verbinden bij eventuëele oprich ting eener coöperatieve beetwortel-suikerfa briek, gedurende een zeker aantal jaren de vereischte hoeveelheid beetwortelen te leve ren bij welke verbintenis de minst mogelijke afwijking za', plaats hebben van de bestaan de toestanden, wat prijs, levering en voor schotten betreft. Bij Kon. besluit is aan J. H. Kühler, eervol ontslag verleend als 2e luit. van het 4de bat. rustende schutterij in Zeeland, we gens woonplaatsveranderiug. Jl. Woensdag had te IJzendijke, on der voorzitterschap van den heer Ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg de in ons vorig no. aangekondigde vergadering plaats van de gerechtigden in den nieuw be dijkten polder onder Biervliet. Ter bepaling van de hoeveelheid hectaren om stembevoegd ingelande te zijn, werd op voorstel van den lieer J. Th. Hendrikse be sloten dit aantal vast te stellen op 3 II. A. Als naam voor den nieuwen polder werd door den directeur der reg. en dom. te Mid delburg iu overweging gegeven om dien „Brakman",- of Braakmanpolder" te ge ven. Dc beer Hendrikse voornoemd wenschte als blijk van sympathie met het feit dat de Koninginnen in de volgende maand een be zoek aan Zeeland zullen brengen, zulks te vereeuwigen door den nieuwen polder te doo- pen met den naam van Koninginnenpolder. Door den president werd medegedeeld dat hiervan kennis zal worden gegeven aan Ged. Staten, die hieromtrent eene beslissing zul len nemeu. Uit Sluis wordt gemeldMaandag werden aan de Belgische grens (Hoeckc) 16 schapen herkomstig uit Walcheren, aange houden. Zij zullen worden afgemaakt. Door dit feit zal vermoedelijk de invoer van vee in België wel langer gesloten blij ven. Sluis. Onder deze gemeente doen zich gevallen van vlekziekte voorreeds is een varken aan de gevolgen daarvan bezweken. Sluis. Voor de le klasse van het gym nasium te Zwolle is met goed gevolg examen afgelegd door W. Stern alhier. St. Alllia ter .Ruiden. Ter eere der ho noraire leden gaf het muziekgezelschap „A- pollo" van Sluis, Dinsdagavond alhier een concert op de markt. Door een ingezetene werden dc muziekan ten rijkelijk onthaald. In „de Landbode", een in België ver schijnend blad, leest men Men schrijft ons uit het noorden van Bra bant Idereen houdt er zich tegenwoordig mee bezig met den landbouw te redden, en natuurlijk gebruikt iedereen hierbij de mid delen die in zijn bereik liggen. In onze omstreken verkoopt men tegenwoordig een mengsel van ammoniak en aloës dat men met een Eranschen naam gedoopt heeft, waar onze gewone boeren niets van begrijpen. Dit wonderbaar product, dat met flesch inbegre pen, wel 25 centimen waard is, wordt ver kocht tegen den prijs van vier franken. Vertegenwoordigers van het huis dat die drogerij verkoopt, loopen alhier den buiten af, ze hebben groene mutsen op, versierd met groote vergulde letters. Het product wordt verkocht onder de hooge bescherming van den „Landbouw" (zoo wordt alhier het landbouwcomice gewoonlijk geheeten.) Men gebruikt ook wel eens de hooge bescher ming van de „Landbode" en zelf die van den minister van landbouw Die kerels doen schitterende zaken. Hoe zou het anders kunnen zijn met een zoo kostelijk medika- ment dat vooral goed schijnt te zijn „om de laarzen te strijken en het veld wit te maken!" En overigens bijna niets kost Slechts vier frank de 200 grammen Bedoeld product, dat moest wonderen verrichten, tegen het oploopen van het vee, heeft andere merkwaardige uitslagen gehad! Pachters die de gebruiksaanwijzing slecht verstaan hadden, hebben liet toegediend aan paarden die van koliek waren aangedaan En die ongelukkige viervoeters van wie men mond en keel en maag verbrand had, waar van het hoofd op hol gebracht was, hebben dagen lang sehroomlijk geleden. Reeds verleden jaar heeft men noodlotti ge gevolgen van dit medicament vast kun nen stellendit jaar was het nog erger. De prospectussen worden weerom langs alle kanten uitgestrooid onder recommandatie van de landbouwcomicen, de „Landbode en van den Minister van landbouw Ik geloof dat het van lint is de ernstige aandacht der landbouwers op die kwakzalve rij in te roepen en best door middel van de Landbode zelf." Te Zutfen brak Woensdagavond een lievig onweder los. De liemsl was écn en al vuurde ragen viel in ontzettende stroo- nien neer en was vergezeld van tallooze ha gelkorrels, zooals daar in twintig jaren niet waren gezien. Korrels ter grootte van een klein kippenei kon men in massa oprapen. Geen wonder dan ook, dat zeer vele ruiten bezweken een photograaf verloor in zijn ate lier voor eene waarde van minstens /"200. Predikbeurten. Nkd. Herv. Kurk. Zondag 29 Juli 1894. PLAATS. TIJD. N A A M. Biervliet Vil). 9 u dhr. Keudink. ii m. o u ds. Dijkman. Avondmaal. Breskens vin. 9 u ds. Mantz. ff nm. 7 u Bij bclbe?pTcki n g Groede vm. 9 u ds. L. M. de Boer, van Britswerd, Hoofdplaat nm. 2 u ds. Krol. Nieuwvliet nm. 2 u ds. Beckeringh, Schoondijke vm. 9 u ds. Beckeringh. IJzendijke vin. 9 u ds. Wijnmalen. Ev. Luth. Gemeente. Groede vm. 9 u ds. Eregeres, Evangelisatie. Schoondijke j nm. 2 u dhr. Reudink. Cud/.aiid. Ilawel.-voltrekkiiigen. 17 Mei. Jacobus Lucieer 22 j., jm. en Magdalena Tache 21 j., jd. 7 Juni. Tzaak Dierkx 24 j., jm. en Janneke Suwijn 20 j., jd. 11 id. Jacob de Rooij 24 j., jm. en Jozina Suzan- na Quaars 18 j., jd. Geboorten. 9 April. Sara Neeltje, d. van Jozias Cijsouw en Suzanna Johanna Salomé. 11 id. Magdalena, d. van Jozias de Bruijne en Janna Slagdalena Cliquennai. 17 id. Le- vinus Johannes, z. van Abraham do Hullu cn Johanna Basting. 8 Mei. Neeltje, d. van Jauiiis van der Lijke en Johanna Maria Ver- duijn. 18 id. Daniel, z. van Izaak van Houte en Elisabeth Colijn. 30 id. Johanna, d. van Pieter Berrevoels en Sara Maria E- rasmus. 30 Juni. Suzanna, d. van Pieter Basting en Elisabeth Earo. Overlijden. 22 April. Jozina Luteijn 3 we ken, d. van Adriaan Levinus cn Cornelia Brouwers. 4 Mei. Sara Kareis SS j., echtg. van Pieter de Rnijsscher. 8 id. Jacobns de Hullu 7 j. z. van Izaak en Anna Maria de Bruijne. 10 id. Anna Maria de Roo 68 j., echtg. van Abraham Yasseur. 10 id. Een als levenloos aangegeven kind van Jannis de Groote en Johanna de Hullu. 19 id. Jacob Louws 66 j., echtg. van Suzanna Earo. 21 id. Tannetje Teerling 62 j„ ,ved. van Jo hannes van den Amele. 22 id. overleden te Dordrecht Maatje Deij 45 j„ echtg. van Adrianus Claerbaut. 15 Juni. Erancina A- driana Yerstelie 45 j., d. van Jan Verstel-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2