Binnenland. Gemengd Nieuws» de brug niet onder den meitseheiilast is be zweken, dan ware het verlies aan uienschen- levens niet te overzien HREMKfiXS, 20 Juli 1891. Dinsdag morgen kon de provinciale stoom boot „TV"ester-Schelde" wegens een defect aan de machine niet verder komen dan even buiter. de haven. Geen kans ziende dat de boot uit 'eigen krachten te Vlissingen zou geraken oordeelde de kapitein het noodzakelijk om terug te keeren, terwijl de talrijke passagiers een vol gende gelegenheid moesten afwachten. De dienst te 9.10 u van Vlissingen werd verricht door de „Zeeusvsch-Vlaanderen", die de „AVester-Schelde" bij den terugkeer op sleeptouw nam en haar behouden te Vlissin gen braeht. St.. Kruis, 13 Juli. Een landlooper, heeft zich weten toegang te verschaffen in de wo ning van den arbeider August Dhanens aan de appelstraat, door in te breken en daar ruim 11) Gulden ontvreemd. Anrdenblirg. Aan het Festival, dat al hier 12 Augustus plaats heeft, wordt door 11 muziekgezelschappen deelgenomen. Middelburg. Bij hun besluit van 13 de zer hebben Gedep. Staten van Zeeland het besluit der vergadering van ingelanden van den Olieslagerspolder, van 26 Alei jl-, waar bij met 5 van de 9 stemmen de heer C. Ie Nobel tot Ontvanger-Griffier van dien polder werd benoemd, vernietigd, op grond dat aan die stemming is deelgenomen door tweeper sonen, wier bloed- of aanverwantschap met de voorgedragen personen, ingevolge art. 69 van het Algem. Reglement voor de polders of waterschappen het medestemmen verbood, dit medestemmen op de benoeming van in vloed kan zijn geweest, en derhalve de be noeming is geschied in strijd met de bepa lingen van liet Algem. Reglement. Bij dit besluit is tevens bepaald, dat de dijkgraaf of zijn plaatsvervanger binnen drie weken na de dagteekening van uitgifte van het prov. blad, waarin dit besluit wordt ge plaatst, eene vergadering van ingelanden zal moeten beleggen, waarin tot eene nieuwe be noeming zal worden overgegaan. Sclioondijke. Een ketellapper, die zich gisteren van hier per tram naar IJzendijkc wilde begeven, doch wegens dronkenschap het luik in mijn kamertje voorzichtig heidshalve had ik het gesloten en ging den ladder af naar den stal. Daar stonden alle paarden over hun geheele lichaam te trillen, en de oude llans, dat arme dier, het hardst. Want hij stond dicht bij 't venster, en dat was heeleinaal open." „AA'atriep Carlsen toornig uit. „Voor ik naar bed ging heb ik liet be paald gesloten, mijnheer, ik weet het zeker. Maar men had het venster met geweld open gedaan een van de jonde in lood gevatte ruiten was ingedrukt, ik vond ze aan stuk ken iu het stroo en besmeerd met mest, maar niet met paardenmest, mijnheer. Door de opening kon inen van buiten af den grendel wegschuiven. Ik klom in het .venster en stak ev mijn hoofd door. Er was niemand te zien en er bewoog zich ook nietsgeen juienseh zou dan ook door dit venster naar binnen hebben kunnen klimmen." „Ze zijn niet allemaal zoo vierkant als gij," meende Carlsen. „Nu, ik stak er met moeite mijn hoofd door," zeide. de knecht. //.Maar ik wilde den schurk, als hij soms dichtbij was, tenminste toonen dat ik waakte, en riep daarom door liet .venster, dat er nog blauwe boouen wa ren, als er soms iemand aan het venster kwam ik plakte de gebroken ruit en deed den grendel op het venster. Toen liet ik Bull in den stal. De andere honden kon ik nauwelijks tegenhouden, omdat ze ook niet binnen mochten. {JYordt vercogld.} daarin geen plaats kon erlangen, ontstak hierover blijkbaar zoo in toorn, dat hij een jongen zonder eenige aanleiding een klap in 't aangezicht gaf. Onmiddellijk snelden hierop eenige personen toe die den vreem deling zoodanig onthaalden dat hij nog lang aan zijn bezoek in deze gemeente zal kun nen terugdenken. Sclioondijke. Zondag werd door liet. mu ziekgezelschap //Oefening kweekt kunst" al hier hot nieuwe vaandel bij den voorzitter J. Neeteson afgehaald. Deze gaf dit in eigen dom aan het gezelschap over, na met een kort woord zijnen dank betuigd te hebben aan de gevers en geefsters, en vooral liet dames-comité voor de moeite die zij bij htt inzamelen van gelden daarvoor hebben ge troost. Het vaandel is vervaardigd bij tie firma E. Goedegebnur en zoon te Brugge en wordt door allen om de nette afmaking ge roemd. Het muziekgezelschap begaf zich daar op met het vaandel naar do markt, alwaar een concert werd gegeven. Men schrijft uit Koewacht aan de 31. Ct.-. Hoe een misdrijf aan het licht kan komen, letrt, het volgende. Twee jaar geleden, in de maand Juli, verloor Th. Itaes alhier bij het werk'op liet veld zijn zakuurwerk, dat hij niet meer dacht te zullen terugzien. De zer dagen echter ontving hij een brief van Ij. de B., thans in het huis vaii bewaring te Middelburg, wegens liet toebrengen van eon wond aan zijn vrouw, waarin hem werd meegedeeld dat diens zoon het horloge ge vonden en het, gewikkeld in een lap, ver borgen had in een koffer. Raes kon daar het uurwerk vinden. De politie, met dit schrijven in kennis gesteld, vond werkelijk het horloge op de aangewezen plaats. Brief en horloge zijn bij de politie in be waring. Als men weet dat bij vroegere twis ten tusschen man en vrouw in het gezin van De B. de zoon nog al eens de partij zijner moeder opnam en dat hij ook in de rechts zaak van zijn vader tegen dezen getuigen moet, is liet begrijpelijk, hoe de vader nu er toe overgaat een oneerlijke handeling van den zoon bekend te maken. „De Seheldebodedoor geestverwanten veroordeeldln een algemcene vergadering van de katholieke Kiesvcreeniging voor het hoofdkiesdistrict Hontenissb is met algemce ne stemmen (de leden van het dagclijksch en van het algemeen bestuur onthielden zich van mede-stemming) de volgende motie aan genomen De vergadering, gehoord de voorlezing van den brief van 13 Juni jl., door het alge meen bestuur dezer kiesvereeniging gericht aan den uitgever-redacteur van de //Sehelde bode" (katholiek weekblad voor de provin cie Zeeland.) Spreekt hare afkeuring en verontwaardi ging uit over de schandelijke en voor het bestuur der Kiesvereeniging beleedigcnde en lasterende hoofdartikels, door de //Sehelde bode" sinds de laatste verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer dor Statcn-Gene- raal op 24 April 11. in eenige nummers ge publiceerd, speciaal wat het hoofdartikel be treft voorkomende in no. S47 van 11 Mei j1- Verklaart volkomen vertrouwen te stellen in liet dagclijksch cn algemeen bestuur der Kiesvereeniging en gaat over tot de orde van den dag. Grocde. In deze gemeente is onder den liaam van „Elk zoekt zijn voordeel", eene vereciiiging opgericht, die aanvankelijk 50 leden telt en zich ten doel stolt het aan schaffen van brandstof (steenkolen) op de meest voordecligc wijze. Oostburg. Naar men verneemt zal Woens dag a. s. te IJzendijkc worden gehouden de eerste vergadering van eigenaren in den nieu wen polder ouder Biervliet, welke polder voor het grootste deel onlangs door den Staat ten overstaan van den notaris de Ridder te IJzendijke is verkocht- Op deze vergadering zullen behandeld wor den in de eerste plaats de vraag hoe groot liet aantal hectaren zal zijn voor de stembe voegdheid der ingelanden en in de tweede plaats welk voorstel de eigenaren znllen doen omtrent den naam van den polder. Der traditie getrouw zal de ontvanger, die de bovenbedoelde verkooping gehouden heeft, zijnde de ontvanger der registratie en domei nen te Oostburg, de vergadering presidec- ren. Zaterdagmiddag werd uit het zijkanaal van Sluiskil naar de Axelsche Sassir.g het lijk opgevischt eener 29-jarige landbouwers dochter. De verdronkene was Vrijdagavond met haar jongere zuster met den trein van Mechelen te Sluiskil (Koegors^/ aangekomen. Haar jon gere zuster, die aan de overkant van het kanaal bij een broer van haar woonde, werd met een bootje opgewacht en overgezet, zij zelve zou alleen huiswaarts keeren. Daar zij dien avond niet iti de ouderlijke woning was teruggekeerd, begon men aan een ongeluk te denken en vreesde, men dat zij in 't kanaal was geraakt. Het kanaal werd afgeviseht en dicht bij de plaats, waar haar zuster was ovei gevaren, werd het lijk opgehaald. Hoewel men eerst aan een misdaad daclit en men reeds vertelde dat haar goudpn slot met koralen werd vermist, zoo is onmiddel lijk uit liet, onderzoek gebleken, dat dit niet het geval was. In haar portemonae lie vond zich een bedrag vau /'12.5Ü, terwijl van de gouden versierselen niets ontbrak cn bet gou den slot, dat losgebroken was, later werd op gevischt. Alen denkt aan een ongeluk of iets anders. Alen zegt dat een liefdes-historie in 't spel is. Zondag had to Graamv op de hofstede, bewoond door E. Boönne eene ware verwoes ting plaats tengevolge van een windhoos, komende uit een Noord Westelijke richting. De schuur werd liet eerst gevat, waarvan dak, balken en gordingen vernield werden. A an daar vatte zij een aangrenzend varkens hok, waar al de pannen het moesten ontgel den. Verder baande zij zich een weg over liet pas voltooide woonhuis, waarvan al de dakpannen werden afgeslagen. Nu nam zij zich een weg door de zooge naamde Graauwsche kre»k, waar het water ter hoogte van 5 ii 6 meters opgehoopt werd. Ten laatste vertoonde zij zich op de hofstede Van J. Bauwcns in den Alsteinpolder, waar omstreeks 5 a 600 pannen vernield werden. Predikbeurten. Ned. Heev. Keek. Zondag 22 Juli 1894. plaats. tijd. a a m. Biervliet vin. 9 n dhr. Keudink. 'i nm. 2 u ds. Bcckcringh. Bresken s vin. 9 u ds. Dijkman. u n rn. 2 u dhr. van Paasscn. tf u 6 u Grocde vm. 9 u ds. Krol. Hoofdplaat nm. 2 u ds. Dijkman. Nieuwvliet nm. 2 u ds. Krol. Sclioondijke vin. 9 u ds. Beckeringh. Avondmaal. IJzendijke vm. 9 u ds. Wijnmalen. Ev. Lutii. Gemeente. Grocde vin. 9 u ds. Frcgcres. Evangelisatie. Sclioondijke nm. 2 u dhr. Reudink. Een Engelschinan, boekbinder van be roep, die van Londen over Rotterdam naar Amerika wilde emigrecrcn, kwam te Vlissin gen in kennis met iemand uit de buurt van Kapolle-Biezelinge, dien hij bij zijn verblijf aldaar gedurende eenige dagen herhaaldelijk ontmoette. AVoensdag wenschle hij naar Rotterdam ts vertrekken, waarbij de Kapellenaar zijn reis gezel was. Aan het station Biezelinge maak te de laatste den Engelschinan wijs dat hij te Rotterdam was aangekomen, waarna zij beiden den trein verlieten. Er werd heel wat gedronken, met bet. ge volg dat de Engelschinan buiten westen ge raakte en den volgenden dag zijn geldswaar dig papier en andere zaken miste. Hij keerde daarop naar Aliddelburg terug cn gaf va* een en ander kennis aan de po litie en de justitie. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld en men vermoedt den dader van den diefstal op het spoor te zijn. De Engelseliman, ten einde raad, beproef de den volgenden morgen, ter hoogte van den Abeelc, in het kanaal zich door ver drinking van liet leven te berooven. Door de bemanning van een voorbijvarende sleep boot werd hij gered. Hij is nu opgenomen in liet gasthuis te Middelburg. Bij het onweder, dat Zaterdag middag boven ons land woedde, is de bliksem ook ingeslagen in de sodafabriek van de heeren Kortman en Schulte aan de Achterhaven te oiuHAelftshaven hij baande zieli eeucii uit weg, zonder brand te veroorzaken. Bij den landbouwer S. Poot te Beukelsdijk werd in het land eene koe door den bliksem gedood. Zaterdag sloeg de bliksem ia de twee wa termolens van den Broekermeerpolder, aan den weg van „liet Schouw" naar Broek in AVatcrland. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats en de brand werd intijdsgeblnscht. Bij den molenaar Schippers waren de tegels uit den schoorsteen geslagen, terwijl in den molen van Butler stukken verkoold hout tot in de bedstede te vinden waren. De ketting der klok is aan stukken geslagen. Bij liet onweder van Zaterdagnamiddag is een schoorsteen van school 5 in den Hilge- poldcr door den bliksem getroffen. De aan gerichte schade is gering. Te AA'amel is de bliksem geslagen in het huis van den heibergier H. AVittekamp, dat oogenblikkelijk in brand stond. Van den in boedel is weinig gered kannen worden. Te Leeuwen werd eveneens een huis ge troffen. Te Drut.cn en te Puiflijk werden eenige boomen stuk geslagen, terwijl het he melvuur te AViusen een schoorsteen van eer. buis sloeg, zonder echter verdere schade aan te richten. Uit Harlingcn schrijft men Sedert mensohengeheugeti beleefde men hier geen onweder, als Zondagochtend. Eene w olk breuk, die de stad onder water zette, zoodat men in sommige straten wel kon schuitje varen en in enkele achterbuurten liet water in de woningen stroomde en de bewoners naar den zolder vluchtten, deed denken aan eene overstrooming,. Volgens den regenme ter is er dezen naeln 44 cn een halve c.M. water gevallen, terwijl in de laatste twaalf jaren in een etmaal r.iet hooger dan 37,3 werd genoteerd. Nog drie uren na het on weder lagen hoopen hagel aan den weg. Hevige bliksemstralen ontlastten zich over de gemeente, en een slag kwam neder oji do R. K. kerk, terwijl daar dienst was, zonder evenwel schade te veroorzaken, maar mins tens de helft der schare ontvluchtte het hei ligdom. Van de telephoonpalen aan den Kimwer— derweg zijn drie stuks tegen den grond ge - smeten en één zelfs uit elkander geslagen ook werden tal var. porseleinen isolatoren verbrijzeld. Zondag-namiddag van 2 tot 3 uur woedde boven Arnhem eene zware onweersbui, die, daar zij vergezeld ging van wolkbreuken en hagel, groote schade toebracht èn aan de moestuinen èn aan de vruehtboomen èn aan aan de granen, maar ook aan honderden stadgenooten, die hunne sousterrains zagen oiulerloopen. Het was toch niet overal zui ver water, dat daar binnen kwam. Met man en macht zag men op verscheidene plaatsen het water uitscheppen. De heeren des hui zes cn de dochters werden gerequireerd. Ve le gezinnen hebben dien middag slechts ten halve een diner gehad, dat dien naam waard was. Anderen bevoordeelden den kok. De hagel was op verscheidene plaatsen des avonds nog niet gesmolten. De hellende straten waren tijdens de bui woeste bergstroomen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2