Burgerlijke Stand. F Predikbeurten. admiraal O. AV. Góbius, die in 1840 den eersten steen van liet monument legde, door wien de toenmaals gebruikte troffel en kalk bak ,-oor de plechtigheid van heden ten ge- bruike waren afgestaan. Na de toespraak van den voorzitter ver richtte de heer De Ruyter de Wildt de plechtigheid der eerste steenlegging, terwijl de muziek het Wilhelmus volgens de oude toonzetting speelde, dat onder eerbewijzen van de militaire macht en inet ongedekteu hoofde van het publiek aangehoord werd. Nu nam de voorzitter weder het woord, aan den heer de Ituyter de Wildt een ge denkpenning ter herinnering aan dezen dag aanbiedende. Daarna trok men naar de stad terug, waar in het Badhotel een concert werd gegeven. Bij de steenlegging .werd opnieuw de eer ste steen geplaatst, die in 1840 gelegd en in de oude fundamenten teruggevonden werd en daarna de steen, waarop do iuitialen van den heer De Ituyter de Wildt met den da tum van 10 Juli zijn vermeld- Onder het voetstuk zal met het teruggevonden proces- veibaal der eerste steenlegging in 1840 in dezelfde looden doos worden geplaatst het proces-verbaal van de eerste steenlegging van 10 Juli, door den heer De Ruijter de Wildt, het bestuur van het departement en de per manente commissie voor de instandhouding van het standbeeld onderteekend. Het standbeeld wordt verplaatst door de Kon. Maatschappij „De Schelde", scheeps bouw- en werktuigenfabriek te Vlissingen, terwijl de fundeering gelegd is door den heer P. N. de Rooij, aannemer aldaar, alles on der oppertoezicht van den heer J. II. Harte, gemeente-bouwmeester. De kosten der verplaatsing worden bestre den uit het fonds tot onderhoud van het standbeeld, in 1848 bij de eindrekening 1616.90 en thans ongeveer ƒ6000 bedra- geude. Maandag heeft er te Utrecht weer een kleine vechtpartij plaats gehad, naar de „Utr. Ct." meldt ditmaal uitgelokt door ecnige Belgische arbeiders aan de overkapping van net station, die wegens gebrek aan werk de kroegen hadden bezocht. De politie kwam na een vechtpartij opda gen en legde de handen op de N., een be kende negociant uit de Oranjestraat. Zijn arrestatie ging echter niet gemakkelijkwei nig haperde er aan of aan de Chatharijne— brug drong hij de 6 agenten te water. De boeien rukte hij los en, omgeven door zijn vrienden liep bij terug het singel op. Zoo liep het zaakje echter niet af. De door, er zijn er wel, die het armoedig heb- beD, maar niet een acht ik tot die misdaad in staat. Als het soms gebeurde, dat een ontaard kind niet te bedwingen was door de ouderlijke tucht, dan heb ik het kromme hout recht gebogen, en ging zulks niet meer, dan heb ik het uitgerukt en in de wijde wereld geslingerd, waar het vergaan mocht of wortel vatten, als het daartoe kracht ge noeg bezat. Maar niet een uit ons dorp heett, zoolang Carlsen hier schout is, voor het gerecht gestaan, beschuldigd van een la ge misdaad. En nu sluipt diefstal en roof in mijn eigen huis, terwijl de geheele plaats zich overgeeft aan zorgelooze vreugde oTer de met moeite gewonnen oogst, en iedereen dan gerust huis en hof en kasten kon laten open staan, zonder dat eene roekelooze hand zich naar het goed van een ander zou heb ben uitgestrekt. Daar sluipt de laffe dief mijn huis binnen, toegerust met loopers, waarmee hij elk slot kan openen, en besteelt me. EoeiIk schaam me, dat ei zulke ke rels zijn, hier in ons dorp, en eer de zon ondergaat, moet ik weten wie het is." „Maar, lieve vader," zeide nu de dochter, die met ernst en belangstelling naar haar vader geluisterd had, „hoe gemakkelijk kunt ge u vergissenOp het feest van gisteren .varen er zooveel menschen uit de omliggen de dorpen, zelfs uit de stad hier, allerlei volk, zoodat de dader wel onder hen zou kunnen schuilen. Wordt vervolgd.) adjudant-hoofd-inspecteur Wesselink die aan kwam, gebood den agenten, nu tot een 10 tal aangegroeid, hem te arresteeren. Bij de Zoutkeet werd hij met de blanke sabel van zijn vrienden gescheiden en weder aangegre pen. De man ontwikkelde een ontzaggelijke spierkracht. Een der sabels greep hij met de hand bij het leinmet- Daar de sabel te rug werd getrokken, verwondde hij zich aan de hand. Hij zwichtte voor de overmacht en werd terwijl een paar agenten, met de sabel in de hand, baan moesten maken, weg gedragen. De volkshoop ging mede, terwijl nu en dan met stcenen werd geworpen. Zelfs werd inet zand gestrooid. Geruimen tijd, nog wel een uur lang blééf het voor het politie-bureau zeer rumoerig en werd er met steencn en zand geworpen, zóó dat de politie zich genoodzaakt zag, de straat af te zetten. Dr. v. d. Kaaij werd het politie-bureau binnen geroepen om den arrestant te ver binden. Ook werd nog gearresteerd een zekere O omdat hij mede aan het verzet deelnam. Te circa elf uur, toen de toestand vrijwel tot kalmte was teruggekeerd, werden de ar restanten weder in vrijheid gesteld. Het is thans een voldongen feit, dat H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Regentes bij gelegenheid van de heronthul ling van het standbeeld van M. Az. de Ruij ter en van het to water laten van een oor logschip ten behoeve der Nederlandsche ma rine een bezoek aan Vlissingen en het eiland Walcheren zullen brengen. Tot het waardig ontvangen van de beide Vorstinnen, worden thans alle maatregelen genomen en aanstalten gemaakt. BIIESKENS, 13 Juli 1894. De ontvangsten van de Stoointyam-maat- schappij Breskens-Maldeghem, bedroegen ge durende de maand Juni 1894 ƒ4376.97'te gen ƒ4678.715 in Juni 1893. Sedert 1 Januari 1894 bedroegen deze ƒ27.127.615 tegen ƒ29.080,675 gedurende dat tijdvak in 1893. Groede. Blijkens alhier gedane waarne mingen viel op 13 dagen 81.6 m,M, regen tegen 27.6 m.M. in die maand 1893. Al leen van 6 op 7 Juni, viel 31 mM. De windrichting was op 12 dagen Z.W., op 2 W., op 5 N.W., op 4 N„ op 6 N.O, en op 1 Z.O. Te 8 ure 's morgens was de thermome- erstand het hoogst den 30en, 68» fahr. en het laagst den 12en 48' fahr. De barometer was op dat uur het hoogst den 30en, 775 m.M en het laagst den 7en, 757 m.M. Middelburg, 13 Juli. Heden voormiddag te 11 ure, had onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, aan het Gebouw van het Prov. Bestuur alhier, de aanbesteding plaats vap: Het verdiepen en verbreeden der haven geul, het maken van eene los- en laadplaats met scheepszate en bijkomende steenglooiïng en zinkwerken in de haven te Brcskens, be- hoorende tot de havenwerken in Zeeland, (Raming ƒ35.000 Ingeschreven werd door de heeren Bos te Dordrecht voor 36.580 Van Wijngaarden te Sliedrecht 35.000 Aan der Straaten, Bergambacht 34.800 De Bree, Ter Neuzen 34.780 Van den Hoek, id. 34.600 De Jong, Sliedrecht 33.900 Dekker, Nieuwer-Amstel 33.600 Dubbelman, Dordrecht 33.447 Exter v. d. Brink, Krabbendijke 33.447 Vlot, Hardinxveld 33.000 Van der Plas, Hardinxveld 82,985 Bos, Qorinchem 31.790 Boer, Sliedrecht 81.750 Kraaijeveld, Sliedrecht 31.600 Prins te Sliedrecht 31.000 De Groot, Giessendam 29.967 Sluis. Bij het overgangsexamen aan het gymnasium te Doetinchem slaagde voor de 4e klas de heer W. A. Noest Dinsdag morgen vond een kpewachter die zijn koeien naar het land dreef, den rijks veldwachter Buurman van Borssele tusschen die gemeente en Nièuwdorp, dood aan den weg liggen met het karabijn tusschen zijne beenen. Een door de justitie van Middel burg ingesteld onderzoek en door de genees- heeren dr. Bolle en Meijers, opgemaakt rap port, moet op den verslagene geen misdaad gepleegd zijn, doch dient er eerder aan zelf moord gedacht te worden. In de Dinsdag te Biervliet gehouden raadszitting kwam o. m. in behandeling een verzoek om eervol ontslag van den onderwij zer J. P. Tavenier, die als zoodanig te Krab bendijke is benoemd. Op het verzoek werd afwijzend beschikt, doch aan requestant eene verhooging van ƒ50 's jaars toegestaan, en daardoor zijne jaarwedde gebracht op ƒ600. Aardeuhur»'. Bij eene openbare veiling van veldvruchten, is eene partij wintergerst van den heer E. Buijek, verkocht voor 150 per gemet. St. Kruis. Bij de jongste kermis is een zekeren A. 3., wegens verzet tegen de poli tie tijdens eene vechtpartij, in hechtenis ge nomen en tegen hem procesverbaal opgemaakt. De gemeente-veldwachter kreeg bij onge luk van een zijner wapenbroeders een slag op den aim, welke op voornoemden B. ge munt was. St. Kruis. Den lieer E. B Landuit, ge pensioneerd wachtmeester der Kon. Afarc- ehausée is een jaarlijks pensioen verleend van ƒ454. Schooudijke. Zaterdagmiddag jl. is door een leurder met postpapier hij den arbeider Joh. de A\op den Tragel ingebroken en heeft omtvreemd circa één gulden aan geld en zijne oude schoenen verruild voor betere en op dienzelfden middag is door denzelfden persoon bij den arbeider J. AA', ontvreemd ongeveer ƒ2.50 en een zilveren naaldenko kertje. Oostburg, 13 Juli. Heden is liet de dag, door de Oostburgsche schooljeugd sinds ec nige dagen met spanning te gemoet gezien. Omstreeks den middag heerseht op het markt plein een levendigheid, een drukte, die elk inwoner of vreemdeling de overtuiging moet geven, dat er iets bijzonders op til is. De rijtoer, in het vorig nummer van dit blad aangekondigd, zal plaats hebben. Niet minder dan negentien rijtuigen zijn beschik baar om de opgetogen jeugd een genotvollcn dag te bereiden. Daar komen de gasten bij groepjes aan. Voor van daag is het school- pakje afgelegd en netjes uitgedost, met een strivje op de borst en een blos op de wan gen, worden zij naar hun rijtuig geleid. Spoe dig hebben zij plaats genomen en nadat alles in orde bevonden is, wordt het teeken tot vertrek gegeven. En nu gaat het de Brou werijstraat door, Oostburg uit, onder vroolijk gezang naar Groede. Hier wordt halt ge houden de circa 150 leerlingen met hunne begeleiders stappen uit. Na verpoozing van een half uurtje gaat het nu over Nieuwvliet en Cadzand naar het duin, het strand en dt zee. Daar is het een spelen, dartelen en stoeien, dat het een lust is. Maar zoo zoet jes aan is het half vijf geworden en de maag wil ook wel eens een beurt hebben. Nu er is overvloed van melk en broodies en wan neer ieder zich daaraan een paar malen te goed gedaan heeft, gaat op bet strand en in het duin het lieve leventje opnieuw aan den gang, maar niet voordat ze eerst nog een paar vroolijke liedjes ten beste gegeven heb ben. Zoo vliegt de tijd voorbij en noode na men zij afscheid van strand, zee en duin. Na het afdrukken van dit nummer zal de terugtocht worden aangenomen over Cadzand en Zuidzande, terwijl we er overtuigd van zijn, dat dit kostelijk dagje in aangename herinnering zal blijven. Ds. J. P. van Melle pred, bij de Iicrv. gem. te Renswoude, heeft thans het defini tief beroep naar die gemeente te Sluis aan genomen. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid in het bestuur van het waterschap „Groede en Baanst", de heer AV. Salomé J.Pz., lid van den Gemeenteraad te Groede, Het vonnis Ier Middelburgsche recht bank, waalbij Machiel Lampier tot levens lange gevangenisstraf is veroordeeld wegens den drievoudigen moord te Marolleput is AVbensdag door het gerechtshof te 's Gra veuhage bevestigd. Het verzoek van den verdediger tot schor, sing van de behandeling der zaak, teneinde een nieuw onderzoek te doen instellen naar den geestestoestand van beklaagde met be trekking tot zijn al of niet toerekenbaarheid, op grond dat liet plaats gehad hebbende on derzoek niet voldoende zou zijn geweest, werd door het Hof afgewezen uit overweging, dat het de beschouwingen van den verdediger niet deelt en de rechtbank zich terecht met het oordeel van de door haar gehoorde des kundigen heeft vereenigd. Dinsdagnacht te half twaalf had te Breda, in de nabijheid van de spoorwegbrug over de Mark eene hevige botsing plaats van twee goederen-treinen, waarvan de eene uit de richting Bokstel, de andere uit de richting Roosendaal kwam. De twee hoofdconducteurs van de beide treinen kwamen daarbij om het leven, ter wijl andere tot het personeel behoorende per- souer., lichtelijk gekwetst werden. De inateriëcle schade is zeer aanzienlijk terwijl het verseer eenigszins gestremd ge weest is. Ned. Herv. Kerk. Zondag 15 Juli 1894. plaats. tijd. naa m. Biervliet vm. 9 u ds. Straatsma. i/ nm. o u ds. Krol. Bresken s vm. 9 u ds. Dijkman. Avondmaal nm. 7 u Bijbelbespreking. Groede vm, 9 11 ds, Krol. Hoofdplaat nm. 2 u ds, Beckeringb. Avondmaal Nieuwvliet nm, 2 u ds, Dijkman, Schoondijke vm 9 u ds. Beckeringb. IJzendijke vm. 9 u ds. Wijnmalen. Ev. Ei'th. Gemeente. Groede nm, 2 u ds. Breen. Evangelisatie. Schoondijke vm, .9 u j dhr. Reudink. Nieuwvliet. Geboorten. 8 Juni. Izaak Jan nis, z. van Adriaan Mabelis en Magdaleni Maria van dey Lijke. Overlijden. 2 Juni. Maria Marsille 4 j d, van Pieter en Janna Magdalena de Mail lie, 6 i(J. Iza^k Claerbaut 63 j., qngeh. 1 id. Izaak Marsille 6 j., z van Pieter ei Janna Magdalena de Maillie. 22 id. Leen dert Johannis A'ersprille 25 j., jm. Oostburg. Geboorten. 6 Juni. Charle Gijsbert Marie, z. van Karolis Eraneis Tm mans en Gijsberta Goverdina van Ileeswijt 6 id. Augustinus Leopuldus, z. van Vinan tius Bnijsse en Juliana van de Voorde. 1 id. Elizabeth Magdalena, d. van Johanni Jacobus Risseeuiv en Magdalena Johann Pattist. 14 id. Leonie Francina, d. van Vit ginie Maria de Rooij. 23 id. Cornelia Pie ternella, d. van Boudejvijn de Die en Cor nelia Pieternella Goossen. Overlijden 8 Juni. Pieteronella van Oi werkerk 83 j., echlg. van Pieter Buijek. 2 id. Jannis Nortier 48 j., eobtg. van Jannel Hol. •Schoondijke. Geboorten. 5 Juni. Hen drikus Joseph us, z. van Leopardus Eraneis cus Mornont en Maria Blondina van Dat me. 14 id- SqzRnna, d. van Jacob Casp Dietz en Sara Lieveuse. 24 id. - Johann Eranciscus, z. van Eerdinandus Francisc Spiessens en Eilomina Catharina Polé. 1 id. Johannis Izaak, z. van Johannis Risseen en Cornelia de Hulster. 27 id. Izaak Adj w: G kr ;S( de .de di ,wa 1L

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2