voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 146*. Zaterdag 14 JTuli 1894. 3e jaargang FEUILLETON. Op een valscli spoor. Binnenland. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskeiis. Het was te voorzien, dat 11a de laaghar tige moord op Frankrijke president, middelen i souden worden heraauid tot absolute bestrij ding van liet anarchisme. De Fransche regeering, die zich van de zijde der anarchisten bedreigd acht, is er toe gébracht om ecue zeer strenge uitzonde ringswetgeving daartegen te ontwerpen. Van het standpunt der Fransche regecring gezien, is het volkomen begrijpelijk, wanneer zij een georganiseerd schrikbewind wil stel len tegenover het schrikbewind, waardoor de anarchisten de maatschappij aan hun wen- schen willen onderwerpen. Vooral mag het een krachtig middel heeten oin de berechting van verschillende anarchistische misdrijven yun dn gezworenen naar de eorrectionecle rechtbanken over te brengen. Hierdoor zal voorkomen worden, dat er vaak zonderlinge vonnissen worden gewezen door een jury, die, uitspraak doende onder den indruk van liet oogenblik, dikwijls ontoerekenbaar mag heeten. De Spaansche en Italiaansche regecringtn rijn trouwens de Fransche reeds voor geweest in het treffen van repressieve maatregelen tegen het anarchisme. Te Madrid nam de Senaat Zaterdag de wet ter onderdrukking van de anarchie aan in denzelfden vorm, zouals zij kort te voren reeds door de Kamer gevoteerd was. Te Ro me is een waar anti-anarchisten-wetboek in voorbereiding, waarvan reeds enkele titels door de Kamer aangenomen werden. Wan neer al de overige voorstellen der regeering „Vader, lieve vader, wat scheelt u?"riep zij verschrikt, terwijl zij voor hem neerkniel de en zijne hand met kussen bedekte. Toen echter hare woorden haar vader niet tot be wustzijn brachten, vloog zij naar de tafel, greep de kraf, en wreef de slaptn haars va ders met koud water; ook opende zij snel een venster, om frissehe lucht binnen te la ten. Carlsen was tot zichzelven gekomen. Hij was bleek en op zijn gelaat lag zulk een somber verdriet, dat zelfs niet den aanblik van het liefste, dat hij op aarde bezat, van [zijn eenig kind, in staat was d.e droeve stem ming te verjagen. „Zijt gij het, Anna?" was alles, wat hij met zwakke stem zeide. „Lieve vader, wat scheelt u?" herhaalde Anna, ,/t is zeker mijn schuld, dat ge on gesteld zijt, omdat ik u verzocht van nacht zoo lang bij het dansen te blijven." „Neen, mijn kind, neen," steunde lnj. „Dat eveneens wet worden, dan zullen de anar chistische moordenaars zich er op kunnen be roemen door hun toedoen een politie-toezickt in 't leven geroepen te hebben, dat alle ou de grondwettige rechten in gevaar brengt. Zoo wordt in een dezer wetten de. vorming eener geheime provinciale commissie voorge steld, die de zending naar een „domicilio coretto" zal kunnen uitspreken tegen allen, die veroordeeld of zelfs maar eenvoudig ver volgd zijn wegens misdrijven tegen de open bare orde of overtredingen van de wet op de ontplofbare stollen. Een ander artikel hangt denzelfden maatregel boven het hoofd van hen, die deelnemen aan genootschappen tot gewelddadige omverwerping der maat schappelijke instellingen. Nu moet men weten, wat het „domicilio coretto" zeggen wil om zich een denkbeeld van dezen maatregel te vormen. "Het bestaat nit. de verbanning naar een der eilanden na bij Sicilië, die geblakerd worden door een bijna tropische zon en waar gebrek is aan drinkbaar water, zoodat deze straf vaak met de in Italië afgeschafte doodstraf gelijk staat. Die straf, die alle staatkundige rechten fei telijk opheft, kan dus uitgesproken worden zonder eenigen vorm van proces, door eene commissie, wier zittingen niet ceus openbaar zijn. Het is natuurlijk de schrik, die de regce- rende klasien om 't hart geslagen is, welke de indieniug en de aanneming van dergelij ke draconische wetten mogelijk maakt. On der gewone omstandigheden was het nooit waarschijnlijk geweest, dat deze draconische wetten aangenomen zouden worden. Men is het niet gect me een glas water zoo," hij goot het, als 't ware, naar binnen en richtte zich toen op met ccn voorkomen, alsof door ecne enkele gedachte zijne oude geestkracht teruggekeerd was. „Ik ben be stolen, Anna," vervolgde hij, zijn voorhoofd lronscnd. „Bestolen, lieve vader? Hoe dan?" „Al wat van waarde was, wat ik hier ach ter slot had, is weg 1" riep hij toornig, ter wijl hij naar zijne geldkast terugkeerde. Zijne dochter stond naast hem en keek in dc ledige laden. „Hadt ge er veel in, lieve vader vraag de zij. „liet geld voor uwe paarden, over deze- veu honderd gulden in goud, de rest in wisselsdie heeft de schelm hier gelaten, omdat ze zijn spoor zouden kunnen verraden. Maar de Frederiken staat hunne oneerlijke afkomst niet op het voorhoofd geschreven, die heelt hij meegenomen. En dan, kijk eens hier." Hij liet zijne dochter de onder ste lade zien, die de grootste van de drie was, en waarin eene menigte oude munten door elkaar lagen, meest koperen en kleine zilveren. Verder naar achteren lagen ge- heeft echter te vaak gewaarschuwd voor dc redactie, waarmede de anarchistische aansla gen dc maatschappij bedreigen, dan dat men nu nog veel verwondering hierover betoonen zou. Daarenboven valt het wel te betwijfelen of dergelijke maatregelen iets zullen helpen, wanneer men in overweging neemt, dat ook in Frankrijk wetten tegen het gebruik van ontplofbare stoffen en in 't algemeen tegen anarchistische misdrijven vastgesteld zijn, die toch de misdrijven van Vaillant of Henrv noch van Caserio hebben weten te voorkomen. Intusschen houden ook andere regeeringen niet op preventieve maatregelen tegen de anarchisten te nemen. Vooral legt de Fran sche legeering zooveel mogelijk de hand op Italiaansche anarchisten, die zij om hunne aanwezigheid nabij of te Cctte verdenkt van medeplichtigheid aad den moord van presi dent Carnot. Ook de Russische nihilisten staan met hun anarchistische verwanten weder aan gestrenge vervolging bloot. Zoo werd op verzoek der Russische politie een student te Pest van zijn bed opgelicht en over de grenzen gezet onder verdenking van medeplichtigheid aan de jongste samenzwering tegen het leven van den czaar, aangezien bij verscheidene gevan gen genomen nihilisten brieven van zijne band gevonden waren. Men kan dus gemakkelijk overzien, dat 't er nog verre van af is, dat deze anarchisten vervolgingen eenige vermindering zouden on dergaan. opende doosjes, kleine trommeltjes enz., alles in verschrikkelijke wanorde. „De zeldzaamste, kostbaarste munten mij ner verzameling zijn eveneens weg," ver volgde Carlsen op grimmigen toon, „alle goudstukken alle grootere zilveren munten doch neen, niet de zeldzaamste," vervolg de hij met vuur, terwijl hij uit den hoop gelds, waarin zijne vingers woelden, twee of drie kleine, schijnbaar onbeduidende munten, te voorschijn haalde. „Dus geen kenner; een zeer gemeene dief, die alleen maar aan het gewicht van het edele metaal dacht." Hij had de laatste woorden bijna onhoorbaar gemompeld. Hij stapte nu voorbij zijne dochter naar liet venster, „Uitspannen, Jensenriep hij den knecht toe, „we gaan niet naar de niarkt. Ik ben niet wel." De knecht keek verwonderd naar zijn heer, die lieden zoo buitengewoon bleek zaghij gehoorzaamde, doch had moeite de paarden Laar den stal terug te brengen. Intusschen was Anna 'naar baar vader ge gaan, en vraagde hem met tranen in de oo- gen, snikkend als een kind, dat men zijn speelgoed ontnomen, heeft:: „Rijden we we zenlijk niet naar de markt, vader?" Onder toevloed van een buitengewoon tal rijke mensokenmenigte is Dinsdagavond te Ylissingen de eerste steen gelegd van het voetstuk van het standbeeld van M. Az. De Ruyter, dat zooals men weet, naar de roton de van den Noordzee-boulevard wordt ver plaatst. Een stoet, samengesteld uit hel muziekge zelschap „Ons genoegen", een detachement matrozen, het kader der dd. schutterij, twee detachementen infanterie en deputaties van verschillende vereenigingen, begaf zich naar de Rotonde waar zicli reeds, tal van geuoo- digden met hunne dames hadilep vereenigd. Toen alles tot de plechtigheid in gereed-, heid was, nam de voorzitter van liet deparï teinent Vlissingen der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" het ivoord om hulde te brengen aan de mannen, die indertijd het initiatief hadden genomen om te komen tot de oprichting van een Waardig monument van Necrlands grootcn zeeheld, waarvan op 29 April 1810 de eerste steenlegging plaats had, terwijl liet standbeeld zelf op 25 Aug. 1811, in tegenwoordigheid var. Koning Wil lem II, den Prins van Oranje en de Prin sen Hendrik en Alexander, werd onthuld. In liet bijzonder sprak de voorzitter den lieer J. C. de Ruyter de Wildt toe, afstam meling van den grooten admiraal, die zich bereid verklaard had, deu eersten steen te leggen, en gewaagde daarbij van het feit, dat dc eebtgenoote van den heer Du Ruyter de Wildt de kleindochter is van den luitenant „Neen, mijn kind," antwoordde Carlsen ernstig, „vandaag niet, maar toch nog wel deze week, hoop ik. Ik zal Bennings laten zeggen, dat hij Zaterdag maar op dc kleine markt moet komen en dat ik hem de on - kosten, die hij vandaag gemaakt heeft, zal vergoeden. Ik zou nu geen handel kunnen drijven. Men zou me wel een paar blinde, oude knollen kunnen verkoopeu, zondtr dat ik het merkte." „Maar lieve vader" vervolgde Anna terneergeslagen, „Ik weet, wal ge zeggen wilt, mijn kind. Ge meent, dat het bij Tom Carlsen niet op een zeven honderd onnoozele guldens en een paar oude munten aankomt, ik behoef maar naar onzen bankier in de stad te gaan, dan is geen paard in het land te duur voor me. Ge begrijpt echter niet, waarom uw vader zoo geschokt en aangedaan is, juist als een stadbewoner, die over alles kan lachen en weeneu, Ik wil 't u zeggen, wat me zoo verontwaardigd maaktniet het verlies van het geld, maar de vermetelheid, waarmee men me beroofd heeft. Sedert inenschengclieugen is er geen inbraak, geen diefstal in ons dorp Ik ken alle inwoners door en

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1