Binnenland. Gemengd Nieuws. men ran krachtige maatregelen, waardoor dergelijke misdadige aanslagen, gelijk die, waarvan Carnot het slachtoffer werd, kunnen voorkomen worden. Daarna bracht hij op welsprekende wijze een laatsten groet aan Caruot bij zijn binnenkomst in het Panthéon, waardoor hij onsterfelijk wordt." Namens de senatoren werd het woord ge voerd door den heer Challemel-Lacour. Ook de president van den senaat begon zijne re de uiet eene krachtige veroordeeling van den moord, waarvan president Carnot het slacht offer is geworden. Daarna bracht ook hij hulde aan de verdiensten van den vermoor den president en betreurde het, dat het nood lot zoo dikwijls hen treft, die de getrouwste en meest oprechte plichtsbetrachting bctoo- neu. De minister van Oorlog heelt aan de au toriteiten van de landmacht eenc aanschrij ving gericht ter zake van de zedelijke vor ming van den soldaat. Zich geheel aanslui tende aan den wensch van zijn voorganger, dat steun worde verleend aan Militaire Te huizen, R. K. .vtceenigingen en dergelijke inrichtingen en instellingen, wier streven en doel alle waardeering en medewerking ver diende, wijst hij op het groot belang dat de zedelijke vorming van den soldaat ook door de militaire autoriteit met nadruk worde tor harte genomen, omdat de moraliteit van het Jeger wordt gebaat, de krijgstucht versterkt, en het vertrouwen der minderen en hun meer deren op hechte grondslagen gevestigd wordt. Elke meerdere, en in het bijzonder de of ficieren, belmoren niet alleen op te wekken tot plichtsbetrachting en 'liet aankweeken van militaire deugden, inaar evenzeer liet met tien meesten nadruk bestrijden van ondeug den, als 't vloeken, het bezigen van ruwe Of zedeloo/.e taal, welke waar ze nog voorko men den militairen stand ontsieren. De officier moet zijn taak niet geëindigd beschouwen met het verrichteu van zijn ei genlijken dienst, maar make van elke gele genheid gebruik, om ih het welbegrepen be lang van den soldaat, en vooral van den jongen soldaat werkzaamste zijn, en te trach ten het karakter zijner ondergeschikten te doorgronden, ten einde hen met te meer suc ces in de goede richting te kunnen leiden. Het is 's ministers nadrukkelijke wensch dat de officieren hun plichten als opvoeders van hunne ondergeschikten getrouw nakomen, en o. a. de theoriën in de wintermaanden, welke de oefeningen vervangen bij ongunsti ge weersgesteldheid ook dienstbaar uiaken aan de zedelijke vorming van den soldaat. Eindelijk verlangt de minister, dat aan de inrichtingen van militair onderwijs, de leer lingen die voor den officiersrang worden op- *:V beide grendels van de linker helft der ijze ren deur weggeschoven en beide vleugels ver opengezet. Achterin zag men in de geheele breedte der kast drie laden boven elkaar. Hij nam de bovenste er uit. Zijne oogen puilden uit, zijne handen sloten zich kramp achtig, en met koortsachtige drift opende hij ook de beide andere. Hij kon niet begrij pen, wat hij zag, zijne oogen werden dof de sterke man wankelde eenige schreden achteruit en zonk bewusteloos in een ouden leuningstoel. Op dit oogenblik kwam een jong meisje de kamer binnen, in,mantel en hoed, een korfje aan den arm, vol gelukkige gedach ten. Zij zou immers haar vader vergezellen, om voor zichzelve een span paarden uit te kiezen, dat baar 's winters met zilveren schellen over de witte vlakte naar het bal zou brengen Zij had buiten reeds op haar vader gewacht, en was zoo ongeduldig ge worden als de vurige paarden voor het man- dewagentje. „Maar, vader, kom toch had ■zij nog half in de deur vriendelijk pruilend geroepen. „O, hemel riep zij terstond daarop en ijlde ontsteld naar haren bewuste- Joozen vader. (Wordt vervolgd.) geleid, meer dan tot nu toe worde voorge houden het groote gewicht, dat de officier zijne taak niet beperkte tof zuiver militaire dienstverrichtingen, maar zich evenzeer wijde aan de moreele opvoeding en leiding zijner ondergeschikten. BKESKEYS, 0 Juli 1894. Aan het postkantoor Breskens en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand Juni ingelegd ƒ2433,67; terugbctauld ƒ4081,47. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1(162. De jaarlijksche kermis is gisteren alhier aangevangen. Het marktplein is flink bezetwij vinden daar een schommel, een draaimolen, schiet en inarionnettenspel, koek- en galauteriekra- men, terwijl een krachtmeter niet vergeten is, en er gelegenheid is om zich in het wer pen met ringen naar messen als ariderzints, te oefenen en voor danslustigen in mime mate gezorgd is. Door het postkantoor Breskens is ge durende de le helft der maand Juni de vol gende onbestelbare brief verzonden van Breskens aan S. Raukema te Hansweert. De commissaris der koningin iu Zee land maakt bekend dat de opening der jacht op waterwild, zijnde eenden, duikers, wa terhoenders, watersnippen, sehrieken, kemp hanen, strandloopers, wulpen en plevieren, in deze provincie door Gedeputeerde staten is bepaald op Zaterdag 14 Juli aanstaande. Een matroos van de goederenboot „Valk" had te Breskens het ongeluk een zich aan boord bevindend anker, dat omsloeg, op zij ne hand te krijgen, met het ongolukkig ge volg, dat een zijner vingers werd verbrijzeld. De. vinger werd onmiddellijk door dr. Prins Mellema met gunstig gevolg geamputeerd. Te Hoofdplaat is de heer Cl. 1 hoinaes met 50 var, de 58 stemmen tot raadslid gekozen. De heeren Ilamelijnck, J. S. Boo ne en L. le Cluijze hadden ieder een stem. Aardetiburg. De le Luitenant der Ar tillerie, in het O.-I. leger W. L. Zonnevijl- le, is overgeplaatst van Ambarawa, naar Ban- joe Biroe. Sluis. Door de gemeenteraad alhier is be sloten tot het restaureeren van het stadhuis en den toren om deze weer zooveel mogelijk iu zijn vroegeren toestand terug te brengen onder toezicht van den heer Frederiks archi tect te Middelburg. Tot leden der commissie van toezicht wer den benoemd de heeren J. H. Hennequin Burgemeester, K. F. Koksma le Wethouder en J. F. Hennequin civiel Ingenieur. Sluis. Te Doetinchem slaagden bij het eind-examen aan 't gymnasium aldaar de hee ren A. de Zopper en P. Steinz Retraiicliement, 1 Juli, l'ei verfrissching ging Zondagnamiddag J. V. een jongen 6uit deze gemeente uit zwemmen hij had zijne klecren tegen de kant van den dijk gelegd en zijne brandende sigaar iels hooger. Toen hij goed en wel aan het zwemmen was bemerkte hij dat zijne kleeren in brand stonden; de brandende sigaar was van de helling af komen rollen tot aan zijn kleeren waardoor die in brand waren geraakt, Aan blusschen was geen denken, slechts een stuk je van den broek bleef over. In adamscostuum kon hij huiswaarts te- rugkeeren. Jl. Zaterdag had te Groede de aanbe steding plaats van a. het leveren aan de ha. ven te Breskens op den wal van 114 M' ?,g.n. onderhoudsgrint, en b. het per as ver voeren van die grint naar en op hoopen langs den weg nabij de „Kruisdijk" gein. Groede. Ingeschreven werd voor perceel b. doorJ. J. Heule te Nieuwvliet voor ƒ1.25 en voor beide perceelen gecombineerd door P. Huis- ,kee.re te Groede voor ƒ3.35, P. Monjé Sr. te Breskens vooi ƒ3.27 en J. Ph. Salomé te id. voor ƒ2.97, alles per M", De besteding is aan den laatstgenoemden inschrijver gegund. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn door een 6-tal jongens onder de gemeen te Groede baldadigheden gepleegd. Bij den landbouwer De Milliano, poogde men door de aanneming van ee:i vervalscht Vlaamsch dialect de knechten op te kloppen, het hek op de hoeve van den landbouwer Calon werd gedeeltelijk vernietigd, bij Lippens stampten ze met palen op en staken met messen in de voordeur, kleine boompjes en aardappelstrui- ken werden uitgetrokken, terwijl bij andere bewoners bedreigingen werden geuit. Wijl de politie zich deze zaak heeft aan getrokken zullen de bedrijvers zich voorden strafrechter moeten verantwoorden. Oostburg. Evenals een paar jaar geleden zullen de kinderen der vier hoogste klassen van de openbare school in deze gemeente weer uitgenoodigd worden tot een rijtoer over Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Znidzande, waarbij zij natuurlijk onderweg op het een en ander zullen onthaald worden. Reeds werd dezer dagen den ingezetenen een lijst gepresenteerd, die op afdoende wijze blijk geeft, hoezeer men hier sympathie gevoelt voor het streven der commissie, om door zul ke middelen het getrouw bezoek aan ge noemde school te bevorderen. Niet minder steun wordt gevonden hij H. II. landbouwers, die kosteloos hun rijtuigen beschikbaar stel len. Te Heille staat tarwe die een gemid delde lengte heeft van 2 M. en rogtre van 2.30 M. Aarileiiburg. Den heer C. van Unnik onderwijzer aan tie R. K. school, is itt die hoedanigheid benoemd te 'Beteringen (N. B.) De prov. stoomboot „Zeeuw sc h-V laan - deren" heeft de reis van 3.55 naar Breskens niet kunnen maken, tengevolge van een of ander defect. Provinciale Staten van Zeeland. Zomerzitting van IS91, geopend Dinsdag avond 3 Juli te half acht. De zitting werd gepresideerd door den lieer jhr. inr. W. M. de Brauw, en bijge woond door 41 leden afwezig was de heer J. Olto Rissceuw. Mcdedeeling werd gedaan van ingekomen stukken en overgelegd werd het uitvoerig en beredeneerd verslag der provincie over 1893. Ged. Staten werden diligent verklaard be trekkelijk de verzoeken der gemeenten Drei- sehor en IJerseke om rentelooze voorschotten tot wegsverbctering. Daarna werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen, en de eerstvolgende vergade ring bepaald op Vrijdagmorgen. Vrijdag 6 Juli. In behandeling kwamen de navolgende voorstellen van Ged. Staten, als a. tot machtiging van het voeren van een rechtsgeding betreffende het onevenredig hoo- ge hulploon bij het binnensleepen der stoom boot „Walcheren" op 11 Febr. jt. Aangen. b. tot afwijzende beschikking op het ver zoek van den gemeenteraad van Hoofdplaat om genoemde plaats op te nemen onder de aanlegplaatsen van den provincialen stoom- bootdiensl op de Wester-Scljelde, aan welk verzoek adhaesie is betuigd door de gem.- raden van Biervliet en IJzendijke. Zal worden beproefd. C. tot het verleenen van pensioen aan de weduwen en weezen van ambtenaren van den provincialen waterstaat. Aangehouden. d. tot wijziging van art. 87 van het regl. op de wegen en voetpaden in Zeeland, be trekkelijk de gekoppelde wagens (zie ons vo rig no.) Aangenomen. e. tot afwijzende beschikking op het ver zoek van J. A. Geill te Nisse, betreffende de verlichting van rij- en voertuigen. Idem. f. tot verhooging van het renteloos voor schot voor wegsverbetcring aan dc gemeente Biervliet (zie ons vorig no.) Idem. g. tot toekenning eener 3jaarlijksche sub sidie aan de afdoeling „Zeeland" vau het Ned. Rundveestainboek. Idem. h. tot toekenning eener 2jaarlijksche sub sidie aan de M® tot bev. van landbouw en veeteelt in Zeeland, ten beho've der paai dcnfokkerij. Idem. i. tot inwilliging bij wijze van proef vi het verzoek van het hoofdbestuur van vooi maatschappij in zake den post ad ƒ3110 de begrooting (zie ons vorig no.) idem j. tot vaststelling van een plan eener gel leening ad ƒ60.000. Idem, k. tot heffing van provinciale opcenten verband met de vastgestelde begruoting (i ons vorig no.) Idem. Predikbeurten. Nkd. Hkkv. Kkiik. Zondag 8 Juli 1894. PLAATS. TIJD. NAAM. Biervliet vin. 9 u dhr. Reudink. n in. O u ds. Wijnmalen. Breskens v m. 9 u ds. Dijkman. ff nm. 7 u Bijbfdbesprcking Groede vin. 9 u ds. Krol. Hoofdplaat 11 ui. 2 u ds. Krol. Nieuwvliet nm. 2 u ds. Dijkman. Sehoondijke nm u ds. A. Schol te. IJzendijke vin. 9 u ds. Wijnmalen. Ev. Lent. Gemeente. Groede vin. 9 u dhr. Baerveldt. Evangelisatie. Schooiulijke j inn. 2 u j dhr. Reudink. Volgens berichten uit Buda-Pest is voorstad Neupest Zondag door een ontzette de ramp getroffen. Een felle brand tastte de reusachtige 25 gebouwen bestaande lederfabriek der I ma Julius Wolfner aan en legde deze ongeloollijk korten tijd geheel in de asi Door den wind sloeg liet vuur echter o op de belendende huizen over, zoodat spoedig niet minder dan twintig huizi waaronder het raadhuis en de gemeentescho in lichte laaie stonden. De schade aan de fabriek alleen wordt 1,500,000 florijnen begroot, terwijl ook a arbeiders, die broodeloos zijn geworden, i tijd van diepe ellende tegemoet gaan. Wat echter nog erge» mag heeten, is, bij het instorten van een der fabrieksinu verscheidene mensehen gedood en velen i of meer zwaar gekwetst werden. Onder dooden behoort ook de stadseoinmandant de brandweer, die zich als een held te in den der vlammen hoog op het dak op post bevond. Hij kon nog met één schei en twee beenbreuken uit de puinhoopeii voorschijn gehaald worden, maar stierf l vóór den nacht Tal van brandweerlied die met licrn onder liet- puin bedolven w den, konden echter niet meer ïiitgegra worden en moesten een ellendigen dood de vlammen sterven. j De brand, die zulk een groote verslag j licid over het stadje gebracht heeft, woe i nog tot Zondagmorgen ongestoord voort kon eerst laat in den namiddag bedwou worden. Cnweder. Te Zegyaarl is Maanda f vond een 12 jarig jongetje, dat even bu d» koin der gemeente een paard in de t de had gebracht, door den bliksem ged Te Groningen is de groote roggemolen den heer W. Dooyos door den bliksem c troffen. z Een maaier in een hooiland nabij Oe a geest werd door den bliksem getroffen. s straal doorboorde den rand van zijn stro t hoed, en zengde 's mans haren. Na e r gen tijd bewusteloos gelegen te hebben k de man weder bij on bleek hij geen v« k letsel bekomen te hebben. d Te Deventer sloeg de bliksem in eer t in de voorstad. Dc bliksem baande ziel I uitweg door den schoorsteen; ongclu Ij werden niet veroorzaakt, alieeq wprd schade toegebracht,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2