voor Zeeuw sell -Vlaanderen. So. 144. Zaterdag 80 Juni 1894. 3e jaargang -in den ioolhof des levens. abonne m e n t s p r ij S A D V E E T ENTIEPRIJS: FEUILLETON. NIEUWSBLAD Per 3 maanden 40 centsfranco per po8t 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres keus. $mitqlandscl(e IjtOHicV Alls staatkundige vraagstukken in de Eu- >peesche politiek zijn voor een oogen'olik p den achtergrond verdreven door de dood an den heer Sadi-Carnot, president der Fran- che Republiek, die door een moorddadige land gevallen is. Jl. Zondag was de president te Lyon ter ;elegenheid van de tentoonstelling. Des ivonds zoude in het theater een gala-voor telling ter eere van het bezoek van den [resident worden gegeven, waarheen de heer larnot met generaal Borius en den burgc- neester in een open landauer reed. Ondcr- veg werd de president door een talrijke volks- nenigte begroet, die hij evenzeer nu eens rechts, dan eens links met een wedergroet ieantwoordde. Eensklaps vertoonde zich in le onmiddellijke nabijheid van het rijtuig jen jonge man, die onder voorwendsel, den icer Gamot een bouquet te willen aanbitden, lezen inet een dolk zoodanig in de lever- teek trol', dat de gewonde doodsbleek ach- jerover in de kussens zonk. De dader, een 22-jarig Italiaan, werd tcr- itond door de woedende en verslagene me nigte gevat, die hem, zoo de politie hem niet beschermd had, verscheurd zoude hebben. De mede in het rijtuig gezeten personen mdersteunden den verwonde dadelijk, ont knoopten zijn witte vest, dat met bloedvlek- een was bedekt en na de opening van zijn bemd vertoonde zich een diepe wonde aan iun oog. De wond was 12 c.M. breed en 3 c.M, diep. .4 30. NOVEI.LE VAN MORITZ LIL IE. Slot. Juffrouw Siebert wierp een ernstigen be- etraffenden blik op den jongen kunstenaar toen maakte zij eene koele buiging, terwijl zij den student, die haar ook na Robert's vertrek nog vaak bezocht, hartelijk welkom heette. Ook Geertje ontving den opgeruim- den jongen student vriendelijk, hoewel een weinig verlegen, maar zij vermeed het Ro bert's blik te ontmoeten. „Mijn vriend Lassendorf heeft gelijk," nam do tooneelspeler het woord en zijne stem tril de een weinig„een verloren zoon keert te rug en bidt berouwvol om vergeving De vrouwen antwoordden nietser pnt- stond een lang pijnlijk stilzwijgen, „Tot u, juffrouw Siebert, wend ik mij het eerst," vexvojgde Robert, de hand der klei— De verbolgenheid der menigte was alge meen. Overal waar men Italianen ontmoet te, kwam bet tot vochten. Het Italiaansche consultaat moest worden bewaakt. Inmiddels deden de geneeshecren al het mogelijke om het bloeden der wond te ver hinderen. Eene operatie kon echter niet uitblijven. Toer. de diepe wonde was open gelegd, slaakte de president den kreet „O, dokter, ge doet me pijn De lever was aangeraakt en die toestand was des te erger, oindat de patient een leverkwaal had. Ook inwendige bloeding was niet uitgesloten. Toen de dokteren mot de operatie begonnen, en de eerste snode met het mes werd ge daan, riep de heer Carnot op hartverscheu rende wijze, „genoeg, genoeg, ge doet me te veel zeerTe twaalf uur hadden de geneesheeren nog een flauwe hoop op herstel, doch te half een was de hoop zoover ver dwenen, dat den lijder de H. Sacrementen der stervenden werden toegediend, en om kwart voor een hield hel hart op te kloppen en blies hij den adem uit. De zwaar beproefde echtgenoote had ver schillende telegrammen ontvangen, en ver trok tegen elf uur, vergezeld van hare twee zoons, met een extra-trein, die voor haar gereed was gehouden. Om alle condolatie-bctuigingen te voorko men werd aan het laatste station vóór Lvon stilgehouden. Geen blad van welke richting ook, zoowel in als buiten Frankrijk, dat niet met deelneming over deze lafhartige daad schrijft. Alleen de anarchisten en hunne organen zullen van moed tegenover de bour geoisie gewagen, en de daad van een kwa- nc vrouw grijpend. „Ik weet het, ik heb zwaar misdaan, ik ben uw vertrouwen niet meer waardig en ik waag het niet opnieuw daarom te bidden. Slechts vergeving smeek ik af voor de u veroorzaakte pijnlijke uren, voor het bittere leed, dat ik u en Geertje aangedaan heb." „Ge hebt ons erg misleid, mijnheer Stern," zeide Geertje's moeder, „ik had zulks niet van u verwacht „IJwe verwijten zijn rechtvaardig, maar denk ook aan de verzachtende omstandighe den, juffrouw Siebert," riep de jonge man, en de ijver, waarmede hij zicbzelyen verde digde, kleurde zijne wang. „De vreemde wereld, die me omgaf, bracht me in andere banende goede uitslag mijner pas aange vangen kunstenaarsloopbaan bedwelmde mij de voortdurende bedrijvigheid van het tooueel liet me slechts voor het heden leven en drong het verleden met zijne lieve gestalten meer en moer op den achtergrond. Alles was mij nieuwmen overlaadde me met oplettend heden en uitnoodigingen moede en afgemat wierp ik me des nachts op mijne legerstede, om den volgenden morgen rusteloos verder te werken aan den tempel, dien de eergierig- jongen, voor wien de guillotine nog te goed is, prijzen. We kunnen ons de opgewondenheid van het Fransche volk best begrijpen, waar het voor eon grout gedeelte niet hunnen Presi - dent zoo ingenomen was, wat voor een Fransch staatshoofd, met wie niet gevleid wordt, wat beteekent. Dat blijkt uit de Verschillende oordeelvellingen van partijorga nen, die hierin overeenstemmen, dat't verlies voor Fiankrij.v groot, zoo niet onherstelbaar is. De deelneming van alle Europeesche ho ven is algemeen, vooral de Italiaansche re geering munt in de deelneming uit boven andere, omdat de snoode daad door een ha- re.r landgenooten is gepleegd. De onderteekening van de regecringsstuk- ken bad gedurende de dagen, dat het presi dentschap vaceerde, door den minister-presi dent plaats, ingevolge, de grondwet. De verkiezing van een nieuwen president' had reeds Woensdag plaats door het daartoe bij de grondwet aangewezen congres, bestaan de uit de Leden van den Senaat en de Ka mer van volksvertegenwoordigers, welk con gres te Versailles vergaderde. De meest aangewezen persoon om den heer tSarnot op te volgen was in de gege ven omstandigheden, de heer Casimir Perier, dc voorzitter der Kamer, die dan ook met overgroote meerderheid van stemmen werd gekozen. Van de 853 stemmen verkreeg hij er 451, tegen 195 op Henri Brissou (rad.) en 97 op den minister president Duptiy, terwijl enkele stemmen op andere candidaten waren uitge- heid begon op te richten. De verleiding naderde me en ik was te zwak haar te weer staan ik hield voor liefde, wat slechts ijdel- heid en koele berekening washet net, dat oin en over me gespannen was, bemerkte ik eerst toen het sterker aangehaald werd. Had een vriend me met raad en daad terzij ge staan, ik zou met een moedig besluit de ke tenen verbroaen bobben maar ik had te weinig ondervinding, en zou gevallen zijn als offer van mijn geschonken vertrouwen, als niet mijn goed gesternte te rechter tijd het ergste afgewend had. Nu blik ik huiverend in den afgrond, die me dreigde te verslinden, en ik dank God, dat hij ino daarin niet deed omkomen. Als onervaren jongeling ging ik de wereld in, als man van ondervinding sta ik nu voor u en smeek u me niet van u te stooten. Uwe vergiffenis en die van Geertje zal me op mijn verderen eenzamen levensweg den moed en de kracht geven tot nieuwe inspanningen." „Als de korte school van lijden en ont goochelingen u sterker gemaakt, uwen moed gestaald heeft, dan kunt ge het noodlot slechts dankbaar daarvoor zijn," zeide de kleine vrouw en haar blik rustte deelnemend op den flin- braebt. Het iniuiiterie heeft zijn ontslag ingediend, doch door den president is dc beer Dupuy aangezocht weder met zijn kabinet op te tre den. De heer Perier aanvaardde het presideum met eene warme rede na door den voorzitter van het congres, de leden van den Senaat en de Kamer te zijn gelukgewenseht. 't Is le hopen, dat (ie keuze eene voor Frankrijk gelukkige mag zijn, en dat dc droevige daad van 24 Juni niet door ingrij pender feiten worde gevolgd. Over den moordenaar, die nog een hard nekkig stilzwijgen blijft bewaren, kunnen niet veel nieuwe bijzonderheden medegedeeld wor den. Volgens berichten uit Rome, was hij streng godsdienstig, alvorens hij anarchist geworden is. Tot vódr betrekkelijk korten tijd moet hij zelfs met het denkbeeld zijn rondgegaan om priester ta worden. Eerst in Januari 1892 sloot hij zich bij het anarchisme aan en beproefde toen met twee andere anarchis ten te Milaan een anarchistisch blad op te richten, waartoe hun echter de noodige geld middelen ontbrakèiï. Tot aan het einde van het vorig jaar stond hij onder toezicht der politie, totdat hij zich door zijn vertrek naar Zwitserland daaraan wist te onttrekken. De „Popoio Romano" meent met zekerheid te kunnen bewijzen, dat de dader aan één zelfde „club van actie" deelnam met Lega, den pleger van den aanslag tegen den Ita- liaanschen minister-president Grispi. De rechter van instructie is van meening, dat dc moord ook met het gebeurde te Ai- keu jongan man. „Ik vergeel' u al het kwaad, dat over ons gekomen is, maar die u rich ten moet, mijnheer Stern, zit daar." De kunstenaar wendde zich tot Geertje, in welker oogen tranen glinsterden met toe nemende belangstelling had zij geluisterd naar de schildering van hetgeen hem in den laat- sten tijd overkomen was, en als zij nog een drijfveer noodig gehad had om alles te ver geven en te vergeten, dan zon zulks het me delijden geweest zijn, dat door dc (bekente nissen van den geliefde in haar wakker ge roepen werd. Smeekend strekte Robert de armen uit naar het meisje en met een ver- hcldeid gelaat zonk zij aan dc borst van den wedergevondene, dien zij nooit opgehouden had te beminnen. Geen oog bleef droog in dit oogenblik en zelfs de vroolijke student roeide een paar warme droppols langs zijne wangen rollen. De bond tusschen do beide jonge harten was op nieuw gesloten, maar ditmaal krachtig, onverbreekbaarRobert's liefde was gezuiverd door de ondervinding en zijn stralend oog, dat op het aangebeden meisje rustte, verried zijn rein, onuitspreke lijk geluk.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1