Binnenland. Gemengd Nieuws. slag en keuren deze misdadige poging ten zeerste at'. Eenige bladen gaan daarbij zelfs zoo ver, dat zij beperking verlangen der po litieke vrijheid, omdat zij daarvan heil ver wachten bij de bestrijding van het anarchis me. In dit opzicht echter stemmen alle bladen, tot welke partij ook behoorende, overeen, dat zij hun sympathie betuigen met den heer Crispi, die, wat zijne tegenstanders ook mo gen zeggen, op grootere waardeering aanspraak heeft, dan dat men op hem „als den ver drukker der onschuldigen" gaat schieten. In de zomervergadering der Prov. Staten van Zeeland van 1804 zullen o. a. de vol gende zaken w orden behandeld Benoeming van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet. Voorstel van Gedeputeerde Staten, om dil- gent verklaard te worden aangaande liet adres van den gemeenteraad van lerseke om sub sidie en een renteloos voorschot voor weg- verbetering. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot mach tiging van bun college, om een reohtgeding te voeren 111 zake het hulploon voor de stoomboot Walcheren." Tot toelichting vun deze zaak zeggen Ged. Staten Pen 11 Februari braken van het stoom schip „Walcheren" van den provincialen s'.oom- bootdienst op de W ester-Schelde, dat te 8.55 uur van Breskens was vertrokken, op circa 10 m. atstanus van de vluchthaven te Vlis- singen een straalijzer en een reguleerslang in het stuurboordswiel, tengevolge waarvan de machine moest stoppen. Bij het toen heer- schende stormweder dreef het schip over de reede, zoodat hulp van den wal wenschelijk bleek. Deze werd door de sleepboot „Jolin Buil" verleend, welke de Walcheren" in de vluchthaven braciit. Toen door de reederij der gemelde sleep boot als hulpbetoon een bedrag van ƒ3690 gevraagd werd, raadpleegden wij den rijks advocaat mr. W. A. van Hoek te Middel burg, daar de gevraagde som ons evenredig hoog voorkwam. Paar deze eene vergoeding van ƒ1500 in evenredigheid met de gepresteerde diensten achtte, boden wij door zijne bemiddeling een bedrag van ƒ1500 aan de sleepbootuiaat- schappij aan. Pen 25 April werd onze voorzitter door de „Société anonyme L'union des remorqu- eurb Beiges," gevestigd te Antwerpen, ge dagvaard tegen 9 Mei daaraanvolgende tot betaling van ƒ4500, of zooveai minder als de rechter billijk en rechtmatig zou oordee- len, met vergoeding van rente volgens de wet en veroordeeling in de kosten der pro cedure. Oiuler mededeeliug, dat wij bij het vroeger gedane aanbod persisteerden, verzochten wij vordering gebracht, en hier had zij, als had zij een voorgevoel gehad der droeve dagen, die haar wachtten, over deze tijding tranen vergoten. Heden kwam Geertje hem niet, evenals in die gelukkige dagen, tegemoet springen, om hem om zijn hals te vliegen stil en eenzaam was het in den tuin en de hoornen reikten hem hunne van bladeren ont dane takken tegen, als wilden zij hem ge bieden dit heiligdom, dat hij door zijne te genwoordigheid ontwijdde, te verlaten. Met aarzelenden voet ging hij verder en het hart klopte hem hoorbaar in de borst, toen hij aan het venster van het vriendelij ke achterhuis Geertje bemerkte, die over haar werk gebogen zat. Zij hief haar hoofd op, toen zij naderende schreden vernam, en haar lief, maar bleek gelaat werd met een purpe ren gloed overtogen, toen zij het onverwach te bezoek gewaar werd. „Ik breng een verloren zoon terug 1" riep Lassendorf half schertsend, half ernstig, toen zij binnenkwamen „neem hem weder in ge nade aan hij heeft, evenals de verloren zoon in den Bijbel, zijne schuld zwaar geboet!" (Slot volgt.) den genoemden rechtskundige, met inacht neming van het bepaalde in art. 26 onzer instructie en art. 155 der provinciale wet, het noodige iri deze zaak te verrichten, waar na wij bericht ontvingen, dat de verdere be handeling is geremitteerd tot 12 September aanstaande. Op grond van het bij het voorstel afge drukte advies van mr. Van Hoek doen Ged. staten hun voorstel hen te machtigen tot het voeren van het rechtsgeding ten behoeve der provincie. omtrent het verzoek van den gemeente raad van Hoofdplaat, om die gemeente op te nemen onder de aanlegplaatsen van den stoombootdienst op de Wesler-Schelde, waar bij gevoegd zijn adressen tot adliaesie van de gemeenteraden van Biervliet eri IJzeitdij- ke tot het verleenen van pensioen aan de we duwen en weezeu van ambtenaren van den Proviucialen waterstaat. RKESKEXS, 32 Juni 1S»4. Ter aanvulling van onze zeer beknopte me dedeeliug van de jl. Vrijdagnamiddag gehou den raadszitting, kunnen we nog vermelden, dat de vergadering werd gepresideerd door den burgemeester en aanwezig waren de hee- ren Monjé, De Hulster, Du Burck, Risseeuw, van Male en van Houte. terwijl de heer Weijkuian afwezig was. Na lezing en goedkeuring der nol uien van de vorige zitting, werd op zyn daartoe ge daan verzoek aan den heer J. Frelier met ingang van 1 Sept. a. s. eervol ontslag ver leend wegens zijne benoeming als onderwijzer te Arnemuiden. De, voorzitter deelde daarop mede, dat voor de herhaalde oproeping voor onderwij zer of onderwijzeres op eene jaarwedde van ƒ500 geen enkele sollicitant zich had aan meld, en eerst na de verhooging van dat bedrag met 50, eene sollicitatie is ingeko men. Burg. en Weth. stelden naar aanleiding daarvan voor, zich bij de voordrasht neder te legger, en wijl de ingewonnen informatici! gunstige resultaten ten gevolge hadden, tot benoeming over te gaan, waarna met alge- meene stemmen mei. E. S. Kok te Zaamslag, word benoemd. A'ls gevolg hiervan besloot de raad billijk heidshalve ce jaarwedden van het. gansche hulppersoneel met ƒ50 te verhoogen. Verder werd het kohier van de honden belasting vastgesteld tot een bedrag van 63, voor 48 aanslagen. De rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd, met een ontvang van ƒ316.92;, en met een uitgaaf van 257.83», alzoojslui- tende met een goed slot van ƒ59.54. Verder werd nog goedgekeurd de Staat van oninbare posten op den Hoofd. Omslag. De gemeente-rekening over 1898 werd aangeboden en voorloopig vastgesteld in ont vang op ƒ9969.005 en in uitgaaf ƒ9305.67 alzoo sluitende met een batig saldo van f 633.33». Ingekomen waren voorts nog: le een verzoek van A. Monjé, om van dc gemeente een strook gronds, aan de markt gelegen te koopen, ten einde bij de aanstaan de verbouwing van zijne broodbakkerij, de zijgevel recht door te kunnen trekken. Bij den raad bestond hieromtrent niet liet minste bezwaar, waaran besloten werd, het le verkoopen gedeelte aan den publieken dienst te onttrekken en de piijs van dien grond te bepalen op per M*. 2e een schrijven van het bestuur van het waterschap Oud- en Jong Breskens, houden de verzoek om bij de begrinding van den Langeweg, waartoe door ingelanden in be ginsel is besloten, jaarlijks gedurende 20 ja ren eene subsidie uit de gemeentekas te wil len toestaan. De voorzitter, dit punt inleidende, deelde allereerst mede, dat in de vergadering van het Dagelijksch Bestuur omtrent dit punt niet de gewenschte eenstemmigheid is ver kregen, als gevolg waarvan Burg. en Weth. den Raad geen voorstel aanboden. Als zijn persoonlijk gevoelen adviseerde de voorzitter, dat hij als vurig voorstander van wegsverbeteringen het besluit van den pol der ten zeerste toejuichte. In de gegeven omstandigheden echter en vooral met het oog op den inin gunstigen toestand der gemeen- te-fmanciën, moest hij de subsidie ontraden. De heer van Male was van ineeniug dat de gemeente bij denjaanleg zoude profiteereii. Het in genoemden weg gelegen zandpad, kost der gemeente jaarlijks aan onderhoud ruim ƒ40. Bij den eventuëelen aanleg van den grindweg, vervalt deze jaarlijksche terug- keerende uitgaaf, zoodat hel in het belang der gemeente ligt, wanneer zij als bewijs van belangstelling in deze verbetering eene sub sidie afdraagt, daar in bet tegenovergesteld geval die verharding wol eens niet tot stand zoude kunnen komen. De voorzitter kon zich niet voorstellen, dat de verbetering van dien Langeweg zoude achterwege blijven, enkel op 't motief, dat de gemeente Breskens geene subsidie zoude geven. Bovendien somde de voorzitter de velschil lende voordeelen op die de polder geniet en waarvoor de gemeente in den zak kan tasten. De heer van Male stelde desniettemin voor eene subsidie te verleenen, welk voorstel werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen, die van den heer De Holster en den Voorsteller. Na nog een enkele mededeeliug aangaan de de dokterskwestie, die eigenlij c meer van huishoudelijken aard was, sloot de voorzitter onker dankzegging de vergadering. Havenverbetenag. De plannen lot verbetering der haven alhier, zijn thans goedgekeurd. De aanbesteding der uit te voeren werken, zal plaats hebben op Vrijdag 13 Juli a. s. De verbetering bestaat in liet uitbaggeren der vaargeul en liet onder steeil zeilen van den Oostliaveiidam, waar langs hoogst waar schijnlijk een losplaats zal worden gemaakt. St. Kruis. Bij Kon. besl. van 16 Juni is aan A. Zonnevijlle, gewezen ontvanger der Directe belastingen te Delft, een pensioen verleend van ƒ2444 met ingang van 1 Mei 1894. -A. s. Zondagnamiddag te 2 ure, houdt ds. J. Ossewaarde zijn afscheidsrede in de Ned. Herv. kerk te Sluis. Morgen, 23 Juni, des voormiddags te 10 ure zal voor de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg worden behandeld de zaak tegen P. V., oud 69 j burgemeester van en wonende te Grnauw, wegens bet be kende feit, inzake z-jne handelwijze bij de benoeming van een hoofd der Openbare school in die gemeente. De jaarlijksche algemeenc vergadering der „Maatschappij ter bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland," die dit jaar te Middelburg plaats had, werd Woensdag morgen te 10 uren door den voorzitter der maatschappij, den heer mr, P. J. O. Henne- quin, lid der Tweede Kamer, met eene toe spraak geopend. Na afdoening van de gewone huishoude lijke zaken werden besprekingen gevoerd over dc winterlandbouwschool te Goes en over beetwortelsuikerfabrieken. Besloten werd het volgende jaar te Zieriksee te vergaderen. Als eerelid der Maatschappij werd nog benoemd, de heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, ond-minister van binnenlandsche zaken, wegens zijne bemoeiingen in zake den landbouw. Na afloop der vrij druk bezochte verga dering stapten de leden in de op de groote Markt gereedstaande, door de leden der afd. Walcheren beschikbaar gestelde, rijtuigen, om een toertje over het eiland te maken. In tegenstelling met andere jaren is de rijtoer klein; men rijdt over Vlissingen naar Kon- dekerke en vandaar weder naar Middelburg. Woensdagavond werd in het Schuttershof, ter eerc der landbouwvergadering, een con cert gegeven. De eerste dag van het feest werd door matig goed weder begunstigd. Gisteren vond onder begunstiging van traai weder de afdeelingslentoonstelling plaats op eene weide aan den Seisweg. Talrijke bezoekers waren opgekomen om de prachtige exemplaren van paarden, koeien en andere dieren te zien, terwijl de verschil lende landbouwwerktuigen om hun praktisch nut wel een kijkje waard waren. Sluis. De lieer van Melle predikant bij de Ned. Herv. gem. te Renswoude, heeft als zoodanig de toezegging van beroep naar de ze gemeente aangenomen. Met ingang van 1 Juli n. s. zal op de Provinciale Sroomboot dienst, eene wijziging in werking treden, die ten zeerste aan een lang geuite billijkheid zal tegemoet komen. Van af dien datura worden op de trajecten Vlissingen-Breskens-Ter Neuzen, vice versa retourkaarten afgegeven, welke gedurende vier dagen geldig zijn. Was men reeds een belangrijke schrede gevorderd door de afgifte van retourbiljetlen van af Zaterdag tot den daaropvolgende» Maandag, thans zal het publiek door dezen maairegel zeer gebaat zijn, en zich 'de kleine prijsverhooging wel zonder aanmerking willen getroosten. Het tarief voor bedoelde, biljetten is thans vastgesteld als volgt Vlissingen-Breskens le kajuit 0.90, 2e ƒ0.60, Vlissingen-Ter Neuzen ie ƒ1.65, 2e /"0.90, Breskens Ter Neuzen le ƒ1.90, 2e 'ƒ1.20. Hoofdplaat. Evenals op andere plaatsen in ons district, belooft ook hier de kermis- d rukte, meer, dan op andere jaren liet geval was. Te oordeelen naar liet. uiterlijke althans, is er aan alles wat kau dienen tot opluiste ring der kermis en tot verhooging der ver makelijkheden geen gebrek, daar in ruime mate gelegen r.eid is om te draaien, te schom melen, te dansen en te drinken als de beurs het maar toelaat. Bovendien zal op a.s. Zondag eene on langs opgerichte gaaipersstaande op dc weide van den heer A. F. Sturm, worden ingewijd door de maatschappij „l)e Scht.lde- zoncn", waaraan tevens ecu prijsschictiiig zal verbonden worden. Ook is voor doelboogscbntters, van wege de sociëteit „De Eendracht," eveneens een wedstrijd met prijzen georganiseerd. Hoofdplaat, 18 Juni. Hedenmorgen had alhier een droevig ongeluk plaats. Het bijna 3-jarig zoontje van den schipper Meij ge raakte in de naast de woning gelegen spui- kom, met het noodlottig gevolg, dat het kind verdronk Onmiddellijk werd de knaap op het droge gebracht en dc bekande voor- schriften roor drenkelingen toegepast., doch het mocht niet meer gelukken de levens geesten op te wekkende geneesheer kon niet anders dan de dood constateeren. b Kwartjesvinders. Woensdagavond zaten twee mannen op den Oosterdoksdijk te Am sterdam in het gras tegen het hek van den spoordijk aan kaart te spelen. Dit trok de aandacht der voorbijgangers, die bleven kij ken. Ten slotte werd een jong zeeman uit genoodigd mede tc spelen. Eerst liet men hein een rijksdaalder winnen, maar al spoe dig was hij er in geloopen voor vijf en twin tig gulden. Nu merkte de zeeman, dat hij met kwartjesvinders te doen had, en woedend ff( sloeg hij op beiden los, zoodat zij met be bloed gelaat op de vlucht gingen, zondei ai dat de arme zeeman een cent van zijn geldt 9I terug kreeg. p Een geruchtmakende zaak trekt dezein dagen veler aandacht, en vooral die van dt politieambtenaren. De heer J, W. Tuinenburg, president vai :rd den Algemeencn Nederlandschen Politiebond ch is den 9en Juni, van Utrecht, waar hij se- D dert 1 Juni tijdelijk woonachtig was, heime »g, lijk vertrokken, en heeft vermoedelijk d ins wijk naar België genomen, ngi Naar aanleiding daarvan leest men in he ijn „Utr. Dbld." itat Zaterdag den 9 Juni verliet Tninenbui O: de te Utrecht gehuurde gemeubileerde zil Sen en slaapkamers, met zijn inboedel, bestaand let uit een boekenkast, een brandkast, schrijft! 'ng fel en drie gesloten kisten, zeggende, zijn nn< vrouw die eenigen tijd in Antwerpen op ki |et mem woont, ging bezoeken, 'Dg'

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2