voor Zeeuwscli-Vlaanderen. n den fioolhof des levens. ïo- 140. Zaterdag 2 Juni 1894. 3e jaargang FEUILLETON. IIEUWSBLAD Up A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika '2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breuken*. Verkeert de Europeesche Staatkuude in ge likte toestand, waardoor meer dan eens een ngc vrees voor verstoring van den vrede koesterd is, het is gelukkig nog maar bij derstellingen gebleven, die misschien ook lar alleen hun grond vonden in vrij on— motiveerde beschouwingen. Wel worden in Europa financiëele slagen leverd, zooals we onlangs zagen in den ta- ifoorlog tusschen Duitsehland en Rusland, nauwelijks is deze krijg beslecht of op- euw zit bet Duitsche rijk in dergelijke oeilijklieden met Spanje. Den löden Mei eindigde de voorloopige hndelsovereenkomst, welke tusschen beide L-ceringen was gesloten. De goedkeuring jui het handelstraktaat, dat Duitsehland had jmgeboden bleef achterwege en in plaats |iarvan beslaat de Spaanscïie regcering, dat portaan Dnitsche waren aan de bepalingen au het hoogste der beide Spaansche invoer- Eicven zouden worden onderworpen. De Duitsche regeering antwoordde met ee- verhooging van het invoerrecht voor Spaan- ie waren met 50 pet. boven het gewone irief. Deze tariefoorlog waarvan beide lauden i vooral Duitsehland, dat elk jaar eene .nzienlijke hoeveelheid fabriekswaren naar lanje zendt, zeker groote nadeelen zullen idervinden, zal terstond beginnen. Reeds jn 21en Mei zijn in Spanje de hoogere ta leven voor Duitsche waren toegepast. De toestand in Servie is nog niet zuiver. 26. NOVELLE VAN MORITZ LILIE. Van dit oogenblik af waren al mijne ge- achten gericht op de bevrediging mijner Taak, Ik was doodclijk beleedigdde an- ere tooneelspeelsters staken hunne hoofden ij elkaar als zij mij zagen, en fluisterden oosaardige opmerkingenbij de pijnen van ersmade liefde voegde zich nog de spot, dien c over mij moest laten heengaan, dat ik het ewaagd had mijne oogen op te heffen tot e hoogste kringen der hofstad. Eiken dag iracht nieuwe vernederingen mijn toestand 'erd ondragelijk. Wat bekommerde het mij, at ik de oorzaak van mijn lijden nauwelijks ;ende, dat zij in elk geval van mijne vroe- ;ere verhouding tot Wladimir geen vermoeden 'ad, ik zag in het meisje slechts diegene, die >1 dat onheil over mij gebracht had, terwijl k tegen haar bruidegom niet den minsten Reeds hebben onderscheidene arrestaties van radicalen plaats gehad, op grond van de be raamde samenspanning tegen het huis Obre- nowitch. Verklaart de regeering eenerzijds niet te zullen rusten voordat de radicalen ten eenen male onschadelijk zullen gemaakt zijn, nu gebleken is dat zij begonnen deel te nemen aan samenzweringen tegen het Koningshuis, de laatsten op hunne beurt zeggen den strijd vol te houden, lioelaug hij ook duren moge, in den vaste overtuiging eenmaal de over winning te behalen Maandag is te Brussel in het koninklijk paleis het huwelijk tusschen prins Karei van Ifohenzollern en prinses Josephine van Bel gië voltrokken. De burgerlijke tiouwplech- tigheid geschiedde op de gewone wijze, zooals zij bij de wet is voorgeschreven, met open deuren door den burgemeester Buis. On middellijk hierop volgde in een andere zaal de kerkelijke inzegening door den aartsbis schop van Mechelen. Als getuigen voor den bruidegom traden op de Duitsche gezant graaf Von Alvensle- ven, luitenant Van der Schulenburg en de Belgische minister van justitie Begerem, voor de bruid fungeerden de president van den Senaat baron t'Kint de Roodenbeke en de minister van binnenlandsche zaken De Burlet. Na afloop der beide plechtigheden begaven de jonggehuwden zich, gevolgd door de vors telijke bloedverwanten en een talrijken stoet genoodigden, waar de bloem van België's adtl ruimschoots vertegenwoordigd was, naar het paleis van den vader der bruid, den graaf Van Vlaanderen. wrok voeldeik had toch de zekere overtui ging, dat hij evenveel leed als ik, dat hij zich schikken moest naar den wil der zijnen en den wenseh des Keizers. Op zekereu avond begaf ik mij op weg naar het paleis van graaf Bertitscbetf, om mijne Duitsche landgenoote te bezoeken. Zij ontving mij met beminnenswaardige vriende lijkheid, wij verhaalden elkaar het ons be kende nieuws uit ons vaderland en ik deelde haar mede, dat ik mijne betrekking aan den schouwburg van Petersburg opgeven en mijn geluk ergens anders, misschien wel in Londen, zoeken zou. De onderwijzeres vertelde mij hare kleine wederwaardigheden, maar zij had in mij eene weinig opmerkzame en zeer ver strooide toehoorderes. Eene vreeselijke onrust maakte zich van mn meester, mijn hart klop te hoorbaar en in den zak van mijne japon hield ik het fleschje krampachtig yast, Zij, die ik in mijne dwaze verblinding voor de eenige oorzaak mijner ellende hield, bevond zich met mij onder een dak, misschien wa ren wij slechts door een muur gescheiden maar hoe zou ik tot haar doordringen, hoe zou ik de door mijne gloeiende ijverzucht vervolgde naderen,, fipe mijn voornemen vol- De jeugdige prinses, die zeer populair is, werd op dezen tocht door de talrijke menig te, die op straat was samengestroomd, met daverend gejuich begroet. Vreemd was het, dat het publiek op straat voornamelijk uit de meer gegoede of uit de middenklasse be stond het eigenlijk gezegde volk was nau welijks vertegenwoordigd. Ten 3 ure zijn de jonggehuwden van de //gare du Luxembourg" over Sehaerbeek en Leuven naar Keulen vertrokken. Hun ver trek maakte een eind aan eene vermoeiende feestweek aan 't hof. Nu was het weer bal bij den koning, dan bij den graaf van Vlaanderen, dan weer bij den Duitschen gezant, die wedijveren oin den vorstelijke vreemde gasten, den koning van Rumcnië met den erfprins en diens vrouw, en den koning en de koningin van Saksen een schitterende ontvangst te bereiden. De vader der jonggehuwde prinses beeft getracht ook de armen der hoofdstad in de feestvreugde te doen deelen en een som van 10.000 francs aan de armen der Brussclsche agglomeratie doen uitkeerer.. De ministeriëele crisis in Frankrijk is op gelost. President Carnot heeft een moeilijke weck doorgebracht. Verschillende radicale kamerleden zijn door hen met formatie belast, maar telkens mochten zij bekennen, de sa menstelling niet op zich te durven nemen, na met hunne politieke vrienden te rade te zijn gegaan. Na herhaalde malen den heer Dupuy, de voorzitter der Kamei daartoe te hebben aan gewezen, heeft deze eindelijk toegestemd en de formatie op zich genomen. voeren Het verraderlijke toeval, dat reeds zoo dik wijls de misdaad begunstigd heeft, kwam ook mij te hulp. Een bediende kwam binnen en zette een prachtig glas op tafel. „De freule laat u verzoeken een glas thee voor haar te willen gereedmaken en haar dan een uurtje gezelschap te houden," zeide hij en verliet toen de kamer. //De graaf en de gravin zijn naar het hof bal in het winterpaleisfreule Natalie is on gesteld en moet hare kamer honden," ver klaarde mij mijne landgenoote, terwijl zij thee zette, vis freule Natalie de bruid vraagde ik in koortsachtige haast. De ouderwijzeres zag mij verwonderd aan, mijne handelwijze moest haar opvallen, „Zij is met een jong officier der lijfwacht verloofd, een zoon van een onzer eerste fa milies," antwoordde zij. z/Rosanoff Wladimir Rosanoff riep ik en greep het meisje bij den arm, zoodat zij van pijn een gil gaf. //Mijn hemel, zijt ge ziek vraagde mijne landgenoote, terwijl zij beproefde haren arm ,te bevrijden, uDe naam is juist, binnen kort In het nieuwe ministerie hebben slechts twee leden van bet vorige kabinet zitting genomen. Van de overige leden behalve de samensteller en premier, zijn er drie die ook voorheen deel van een kabinet uitmaakten, terwijl de vier overige nooit een portefeuille hebben beheerd. De jongste van de ministers is de heer Le/ges, die nog slechts 28 jaren telt en de portefeuille van onderwijs en schoone kunsten heeft De indruk dien het kabinet maakt is niet ongunstig. Het eerste optreden wordt met welwillendheid afgemaakt. Alle leden van het kabinet Dupuy be lmoren tot de gematigd republikeinsche par tij. Dit ministerie strookt met zijn voorgan ger, waardoor de politieke toestand onver anderd blijft. Hoogstwaarschijnlijk wordt de heer Dupuy als voorzitter der kamer ver vangen door de afgetreden minister-president Casimir Perier. Te Zurich, waar de schrijnwerkers sinds eenigen tijd het werk hebben gestaakt, is Zaterdag een betreurenswaardig misdrijf ge pleegd. Een drietal spoorweg-beambten, die den Zondag in het kanton Aargau hadden door gebracht, ontmoetten bij hun terugkomst aan het station eenige werkstakers, die hun vroe gen of zij schrijnwerkers uit een andere plaats waren. Met een kort ontkennend antwoord gingen zij huns weegs om in een herberg nog een glas bier te gebruiken. Ongemerkt waren de arbeiders hun echter gevolgd, en toen de spoorwegbeambten de herberg verlieten, wer den zij plotseling met stokslagen ontvangen. zullen ze hmven ge schijnt een buitenge woon belang in deze verbintenis testellen?" //Vergeef me o, ik ben eene zottin mijn arm hoofd!" moest ik uitroepen. In derdaad gonsde het in mijne hersens; het was, alsof er wieken van een windmolen in ronddraaien mijne gedachten werden steeds verwarder, ik vreesde elk oogenblik waanzin nig te worden, «Ge zijt wezenlijk ziek, lieve vriendin zeide het meisje deelnemend, „Ik zal een rijtuig voor u laten bestellen, ge inoogt niet te voet naar huis terugkeeren, Hoe gaarne zou ik u vergezellen, maar ge weet hee- rendienst gaat voor; ik moet aan don wensch der freule gehoor geven," Terwijl zij zoo sprak had zij het kristallen glas met thee geyuld en ging toen naar de zilverkast, om er een lepeltje en een blaadje uit te halen, «/Nu of nooit! Een weinig wilskiacht en ge zijt gewrokenfluisterde mij mijn booze geest toe. Het was of de kamer om mij heen draaide, ik moest mij aan de tafel vasthouden om niet neer te vallen. Daar las ik op het glas den er opgeslepen naam Na talie, en de vernielster van mijn geluk stond

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1