Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Delft is ge kozen de heer inr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland (ji.-t. en t.) met 1120 van de 1977 stemmen. Op de herren mr. M. H. Boers (lib.) en inr. Tl. A. van de Velde (a.- r. en v.) waren resp. uitgebracht (557 en 195 stemmen. De Provinciale Staten van Noord- Holland kozen jl. Dinsdag tot lid van de Eerste Kamer voor die provincie do heer mr. G. van Tienhoven, oud-minister van buitenlandsche zaken, met 38 van de 6t stemmen. BRESKEVS, 25 Mei 1891. Na herhaalde ogroeping voor de betrek king van onderwijzer of onderwijzeres, aan de openbare school in de kom dezer gemeente ter vervulling der vacature, te ontstaan door het vertrek van mej. J. A. Coomans, wien tegen 1 Juli a. s. eervol ontslag is verleend, zijn geeue sollicitatie» ingekomen. Ook eerlang komt eene tweede plaats aan die school vacant, door liet vertrek van den heer J. Frtlier, die de benoeming te Arne- muideii heeft aangenomen. Naar men zegt heeft zich voor de be trekking van gemeente-geneesheer alhier geen enkele sollicitant aangemeld, terwijl te Groe- de zich voor die betrekking slechts één arts heeft opgedaan Bij besluit van Gedeputeerde Staten van IS Mei jl. is de lijst van de hoogst- aangeslagen in deze provincie gesloten. Die lijst telt 132 namen, waarop voor zoover ons district betreft, de volgende peisonen voor komen E. Bonte te St. Kruis, P. J. van Bortel te Sohoondijke, I. de Bruijne Sr. te Cadzand, dr. A. E. Cortvriendt te LJ- zmdijke, G. A. F. Cortvriendt te IJzen- dijkeE. A. Calon te IJzendijke, J. F Hennequin te Sluis, mr. P. C. J. Hennc- quin te Aardenburg, Jacobus de Hullu te Cadzand I. Luteijn Iz. te Zuidzandfu Abr. Risseeuw Abrz. te Cadzand, I. Risseetrsv Jz. te Cadzand, J. Risseeuw te IJzendijke, I. de Smit tj Oostburg, C. V. van Oostenwijk Stern te Aardenburg, J. F. Temmerman te Hoofdplaat en P. F. Thoinaes te Hoofdplaat. Sluis, Tot kapelaan alhier is benoemd de heer Kecsemans te Eekeren bij Antwer pen. Bij Kon. besl. zijn herbenoemd als bur gemeester van Cadzand de heer J. Erasinus en als id. van Zuidzande de heer A. J. Borgh- stein te Sluis. een dapper meisje," zeide bij, „ge zult u zelve eene schitterende voldoening voor de u aangedane beleediging verschaffen. Een weinig wilskracht en de wraak behoort u!" Hij was opgestaan en begaf zich naar ee ne ouderwetsche schrijftafel niet veel laden en vakjes. Met behulp van een klein sleu teltje opende hij eene van buiten niet zicht bare schuiflade en nam er iets uit. Toen sloot hij het kastje weer zorgvuldig toe en stak den sloutel bij zich. „Deze weinige korreltjes zijn voldoende den geest van de banden des liehaams te bevrijden," fluisterde hij mij toe. „Neem dit en gebruik het naar uw goedvinden. En nu goeden nachtinoge de ster van geluk kig welslagen uw voornemen verlichten Met sidderende handen nam ik liet mij aangeboden voorwerp aan. Het was een zeer klein fleselije, waarin een weinig wit poeder, nauwelijks toereikend om dc punt van een mes te bedekkon. „Dus vergif klonk liet in mijne ooren; mijne pols hield een oogenblik op te kloppen en ik haalde eerst weder een weinig ruimer adem, toen de nachtlucht mijn gloeiend voorhoofd af koelde. (Wordt vervolgd.) (Vroede. Als bewijs van de overgrootc brutaliteit van sommige personen, die naar mer. hoopt weldra hun verdiende loon zullen ontvangen, meldt men ons, dat jl. Zaterdag voor de tweede maal op zeer listige wijze getracht werd kippen te ontvreemden bij den landbouwer P. J. J. te G roede, doch ditmaal met liet gevolg dat een dozijn dier geveder de vrienden was verdwenen. De dieven wer den in hun kippenjacht gestoord door een der zoons, die om het medenemen te voor- komeu, echter te laat kwam. Oostburg. Door den lieer Roda, onder wijzer aan de openbare school alhier, is een zangcursus geopend, waaraan een veertigtal leerlingen deelnemen. Sluis. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van liet uitvoerend bestuur der Sluis aan de Wielingen de heer J. F. Hennequin te Sluis. Middelburg'. Bij circulaire van 22 Mei heeft de Commissaris der Koningin in Zee land de Burgemeesters in dit gewest in ken nis gesteld met een van den Minister van Oorlog ontvangen schrijven, waarbij Zijne Excellentie te kennen geeft dat reis- en ver blijfkosten voor burgemeesters en voor de genen die als hunne plaatsvervangers optre den, wanneer zij zich tot het verrichten der bij art. 23 van liet Koninklijk besluit van 10 Nov. 1892 (Stbl. no. 253) bedoelde werk zaamheden (bijwoning keuring van de aange wezen paarden voor den krijgsdienst) buiten hunne gemeenten moeten begeven, niet ten laste van zijn Departement kunnen worden verrekend. Middelburg. Aan de Burgemeesters in Zeeland is door den Commissaris der Konin gin in Zeeland eene circulaire gericht van den volgenden inhoud Naar aanleiding van een door de Algem. Rekenkamer te kennen gegeven verlangen veizoekt de Minister van Ëinnenlandsolie Zaken mij, U uit te noodi- gen, voortaan in Uwe declaratiën wegens gedane voorschotten tot onteigening krachtens de wet van 4 December 1872 (Stbl. no. 34) de ziekte te vermelden tengevolge waarvan ontsmetting heeft plaats gehad. Bij de op 19 Mei te Nieuwvliet ge houden aanbesteding van liet herstel, de ver nieuwing en liet onderhoud tot 30 April 1895, van de aan den Calamiteusen Adomispolder beboorende werken, is liet minst ingeschre ven door den hoer P. Monjé te Breskens voor ƒ1687. Arrondissemcnts-Reclitbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 25 Mei 1891. Heden is veroordeeldC. v. d. B., 23 j., huisvrouw van J. F. V., te Oostburg tot 7 dagen gevangenisstraf. Fredikbeurte n. Ne». IIerv. Kerk. Zondag 27 Mei 1894. plaats. tijd. naa m. Biervliet vql. 9 u dlir. Reudink. nm. 2 u ds. Beckeringh. Breskens nm. 2 u ds Breen pred. te Cadzand. nm. 7 u Bijbelbespreking. Groede vm. 9 u ds. Krol. Hoofdplaat nm. 2 u ds. Wijnmalen. Nieuwvliet nm. 2 u ds. Krol. Schoondijke vm. 9 u ds. Beckeringh. IJzendijke vm. 9 u ds. Wijnmalen. Ev. Lüth. Gemeente. Groede vra. 9 u ds. Eregere6. Evangelisatie. Schoondijke nm. 2 u. dhr. Reudink. Omtrent jl. Zondag te Losser plaats gehad hebbende ongeregeldheden, wordt aan de „Zwoleche Crt." het volgende gemeld Vóór vier weken werd ons dorp door een twintigtal „socialen" bezochtde tappers weigerden toen hun drank te verschaffen en over 't algemeen was de ontvangst hier ver re van hartelijk. Veertien dagen later werd er to Enschedé eene vergadering gehouden cn besloten dat men liet bezoek zou herhalen en zich zelf recht zou weten to verschaffen. Naar aanleiding van liet voorgenomen be zoek had de brigadier-majoor uit üldenzaal den burgemeester van Losser, den heer J. A. Warnaars, gevraagd of er ook hulp ver langd werd, doch deze bad te kennen gege ven dat men zich bij liet vorige bezoek rustig gehouden had en dat liet dus nu oo.k wel goed zou gaan. Zondagmorgen om half twaalf kwam de stoet van een vijftigtal socialisten het dorp binnen. Voor de secretarie stond een veld wachter, dien men goeden morgen wenselite. Op de vraag of de burgemeester ook te spreken was, antwoordde de veldwachter, dat hij 't niet wist, maar dat hij den burgemeester, die op dc secretarie was, de vraag zou over brengen. Kort daarna kwam hij terug m»t de bood schap, dat de burgemeester niet te spreken was. Men trok toen verder. De burgemeester begaf zich kort daarop naar buiten om een oog in 't zeil te houden. Zieli tussclien den truep begevende werd liij door zekeren Lan- siuk uit Enschedé aangesproken met de woor den „Is U de burgemeester De burge meester antwoordde toestemmend, maar op L.'s vraag, of bij voor hem te spreken was, werd een weigerend antwoord gegeven. Inmiddels was de kerk uitgegaan en moesten vele kerkgangers den weg passeeren, waarop de stoet zich bevond. De burgemeester wend de zich daarom tot de vreemde beznekers met de woorden„Je moest je gang gaan, je merkt wel, dat je bier niet getapt bent. Bovendien je verspert hier den weg." Men verkoos echter niet uiteen tc gaan. De burgemeester hing daarop zijn ambtsketen oin en beval met forsche stem, tot driemaal toe „Uiteen". Toen hieraan geen gevolg gegeven werd, gaf de burgemeester aan de veldwachters last om den troep uiteen te drijven. Hierop werd een dreigende houding aan genomen en een der vreemdelingen, die met liet doel om tot het publiek te spreken, op een boomstam had post gevat, riep met luider stem„Sta pal," waarop onmiddellijk liet commando „vuur" volgde cn verscheidene revolverschoten van ds zijde der socialisten werden gelost. De burgemeester en (ie veld wachters waren van geen vuurwapens voor zien. Na liet tweede schot merkte eerstge noemde dat liet op hem gemunt was, hij bukte zich om het derde schot van den aan voerder der bende te ontwijken, de kogel ging door den onderkant van zijn jas. De veldwachter S. kreeg een kogel in den schouder en werd bulten gevecht gesteld. De kogel werd later ten zijnen huize door dr. Marion van Oldcnzaal uit de wond genomen. Een ingezetene van Losser kreeg een kogel door zijn broek en een ander door de hak van zijn schoen. (De getroffene bevindt zich thans in vrij goeden staat.) Den veldwachter O. werd een der knoopen boven de panrlen van zijn jas weggeschoten. Een oogenblik stond het volk als vastge nageld van schrik. Daarop tot bewustzijn gekomen werd het eerste het beste gegrepen wat voor de hand kwam cn ging men de indringers te keer. Er werd geducht op ingehakt en tot de grens van Lonneker werden ze achtervolgd. Geen van hen kwam er geheel ongedeerd at. Een werd er gearresteerd en 't zou vermoedelijk slecht met hem zijn afgeloopen, als de bur gemeester, die geen oogenblik zijn bedaard heid verloor, hem niet ill bescherming ge nomen had. De burgemeester telefoneerde onmiddellijk naar Enschedé en begaf zich zelf daarheen voor de instructie en confrontatie der ge arresteerden. Eerst om half vijf des nacht! was hij te Losser terug. Een der socialisten is zóó door ecnige land bouwers uit Losser geslagen, dat zijn toestanc niet buiten gevaar is. Enkelen der gearres teerden droegen duidelijke sporen van de slagen, die hun Zondag waren toegebracht. Vaat hoort men van verdwenen sche pen zonder dat men ooit te weten komt dooi jelk onheil ze vergingen. De aan het zee- mansberoep verbonden gevaren worden oj eigenaardige wijs gekenmerkt door het loi dat het schip „Kleopatra" trof, waarvan d( equipage werd gered. Het schip vertrok met tachtig kisten ont plofbarc stoffen, die als „slaghoedjes" ware» aangegeven en verder met lompen, wol, vet enz, beladen, den 21cn Maart van de Wezei naar New York, Midden op den Oeeaai ontstond brand in bet laadruim. De gevaar lijke stoffen werden naar een andere plaati overgebracht. Reeds scheen het alsof de brand zou uitgaan, toen eensklaps uit de J luiken de vlammen hoog opsloegen en de a; manschappen een kort oogenblik tijd hadder om zich in tweo kleine hooien te redden h De kapitein was geheel door de vlammen k afgesneden, maar hij sprong in zee en werd di later behouden opgevischt, Weinige oogen- b. blikken na de redding hoorde men aan boort zi. van het schip een donderenden knal, eej w wolk van damp sloeg op en van 't geheel di schip was geen spoor meer te vindenik m zee had het verzwolgen. De geredde schip gi breukelingcn werden den volgenden dag dod E het Engelsche stoomschip „Xeszraore" aa zo boord genomen en behouden op Engelsche to bodem gebracht, ik Een anarchist, Célestin Mat, die aai üv de mairie te Marseille tevergeefs om ondei stand verzocht had, besloot een slachtoffen' uit de bourgeoisie te kiezen orn zich ov( 00 zijne ellende te wreken en stak den eerste cj' den besten heer, dien hij op straat ontmoet1 te, een groote vijl door dc slapen. Hij wei 1 onmiddellijk in hechtenis genomen, en lego 'ov eene verklaring in anarchistische» geest a Het slachtoffer, de heer Louis Wane, d met zeldzame koelbloedigheid het vreeselijl moordtuig uit de gapende wonde rukte, niet buiten levensgevaar. g" De Parijschc juweliers zijn zooals alt; flu voor dc streken der groote menigte opliclito ge] op bun hoedesoms echter gebeurt het, d aui hunne oplettendheid bij de slimheid der dj Wc ven te kort schiet. ge] Zoo kwamen onlangs te Parijs een lie en dame in de rue Chatcaudun bij een ji p we.lier den winkel binnen. Beide person zagen er fatsoenlijk uit, en gaven niet minste reden tot argwaan. Zij kozen dii inanten uit ter waarde van 12,000 fram f"j waarop dc heer zeide, dat hij zijn portefe' j j ille thuis gelaten had, maar dat hij de d manton den volgenden dag wel zou kom halen. Daarop borg de juwelier de gckocl diamanten in een koffer, totdat de kooper kwam halen. Deze bleef echter uit. Einde toen er eenige dagen verloopen waren, op de de ongerust geworden juwelier den ko en vond bij nader onderzoek, dat alle manie», die er zich in bevonden, valsch ren. IIoc de zaak zich toegedragen ha weet hij niet. Hij kan slechts gissen, de dief, die de diamanten voor het raam gestald zag, naar binnen ging en door gr handigheid de valsclie diamanten, die bij zich droeg met de echte verruilde. Te Weenen hebben zich twee kinde een meisje van 12 en een knaapje jaar, in den Donau verdronken. Men werd met dezen zelfmoord in ki gesteld door de tien jarige Emilie Lin hal, die vertelde, dat Anna en Karl beek, die in hetzelfde huis woonden al in de Donau gesprongon en verdronkei ren. Volgens de opgave van het meisje den zij met hun drieën langs den oeve den Donau gewandeld; plotseling had Jcrabeck haar een briefje gegeven er toen met haar broertje de helling afgel naar het water. Het briefje bevatte de den„Lieve EmilieIk dank u voc gezelschap. Zeg moeder, dat het waar scl 20 vro ver en z'j der de onj goe hel ger ke Ho jer we; was anj de wee de. en hui: Lin wer raat te i che die ma:

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2