voor Zeeuwsch'-Vlaanderen. 139. Zaterdag 20 Mei 1894. 3e jaargang den ioolhof des levens. FEUILLETON. W S B L A D ABONNE M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V EIÏTENTI E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. ling Alexander van Servië heeft eene matie tot zijne onderdanen gericht i hij met nadruk wijstop de gebreken institutie en de hartstochten der par ilij gelastte de schorsing der grond- an 1888 en verklaarde de constitutie van opnieuw van kracht. ministcrie-Nicolajevitch heeft daarop ntslag aangeboden. De koning ver- Ie, dat het kabinet zijn volle vertrou- lezat en heeft alle ministers in hunne :kingen gehandhaafd, voorstel van het ministerie is eene e ukase afgekondigd, waarbij alle wct- p de drukpers, de gemeente- en de kies- ils in strijd met de constitutie, afge- worden. k de Schuptschina is ontbonden. De ■•zingen voor de nieuwe Kamer zullen houden worden krachtens de vorige wet van 1869, toen het algemeen stem- nog niet bestond. De kans dat de Jen nu de meerderheid verkrijgen zul- s thans geheel buitengesloten. president van den Staatsraad werd md de oud-minister-president Christies, ;ker ook bij dezen staatsgreep wel een e rol zal hebben gespeeld, u radicale zijde betoogt men, dat de fing der constitutie een algemeenen bur- rlog ten gevolge zal hebben, daar deze zich desnoods met geweld tegen de ng der regeering wil verzetten. Tloven- iSL 13 J 25- 42 NOVELLE VAN MORITZ LIL IE. an hebt ge toegang tot dat huis, hoe- ,og niet tot dat van den graaf," zeide illain, „Een bezoek bij uwe Duitsche enoote zal u dus gemakkelijk gelegen- geven uwe gelukkig» medeminnares te i kennen." zeide dat zoo langzaam en op zulk oon, dat ik in deze woorden eene die- betcekenis meende te moeten zoeken. )og rustte met eene uitdrukking van chrijfelijk medelijden op mij en een ge- ran diepe schaamte overkwam mij bij blik van schaamte daarover, dat ik t,(jeene andere wijken moest, alleen daarom, l mijn eerlijke burgerlijke naam veracht, hij voor onwaardig bevonden werd, jrj ch met een hoogklinkenden, maar voi- niet eervoller naam te vereenigen. dien stelt zij den koning en diens vader den ex-koning Milan verantwoordelijk voor de gevolgen, welke de besluiten der regeering kunnen hebben. Onder de vele berichten, die de rondte doen behoort ook die, dat tegen den koning een samenspanning zou zijn gesmeed met het doel om prins Peter Kara Georgewitch op den troon te brengen. Voor zoover het ju stitieel onderzoek heeft geleid, is daarvan nog niets beslissends gebleken. Niettemin zet zij hare instructie ijverig voort. Indien een burgeroorlog mocht uitbreken dan is de Oostenrijksche regeering genood zaakt tusschenbeide te komen, maar dan ook zal Rusland zeker een woordje meespreken. Ook daar steekt thans een ander spook het hoofd op. Particuliere telegrammen aan het „Ber liner Tageblatt" uit Petersburg bevestigen de geruchten, dat daar eene groote nihilis tische samenzwering ontdekt is. Het is weder vooral onder de studenten, dat de meeste verdachten gevonden worden. Reeds zijn er 73'daarvan gevangen genomen, onder wie er op 20 zeer zware verdenkin gen rusten De leiders der samenzwering schijnen gevonden te worden in den journa list Struve, den spoorweg ingenieur Koselov en in den eerst onlangs uit Siberië terugge keerden nihilist Nathanson. Ook de bekende anarchist vorst Kropot- kine, die zich op een valschen pas in 't ge heim te Petersburg bevond, werd ontdekt en moet bij de overige arrestatiën in handen der politie gevallen zijn. Overigens moet de samenzwering zeer wij- Raboullain scheen mijne gedachten te ra den, want een tevreden lachje vertoonde zich op zijn gelaat. De vonk, die hij in mijne borst had geworpen, deed de vlaui der wraak ontbranden, welker verterend vuur mijn be staan dreigde te vernietigen. „En als ik ze nu gezien heb, die gehate, die mijn levensgeluk met voeten heeft ver treden wat dan?" vraagde ik in koorts achtige opgewondenheid. De man haalde zijne schouders op en wendde den blik van mij af. „Er bestaat geen grootcr genot dan dat der bevredigde wraak, maar het moet door moed en volhar ding verkregen zijn. Wien deze eigenschap pen ontbreken, die moet het noodlot niet aanklagen, als het beproevingen over hem brengt; slechts de lafaard balt de vuist ach ter den rug, de moedige verschaft zichzelven recht." De onmiskenbare toon van verwijt, die in deze woorden van Raboullain opgesloten lag, bracht mij bijna tot vertwijfeling. Ik ge voelde de kracht in mij, zelfs mijn leven op te offeren, otn mijne medeminnares te vernie tigen en de Eranschman, bij wien ik geko men was onj raad in te winnen, zeide mij de vertakkingen hebbental van plakkaten en ontplofbare stoffen werden bij de gear resteerden gevonden. Dn huiszoekingen wor den evenwel nog op uitgebreide schaal voort gezet. Tegelijk werd gemeld, dat de groote herfsl- manoeuvres bij Smolensk dit jaar niet zou den plaats grijpen. Of dit uitstel nu even eens met die ontdekkingen in verband staat, blijkt nog niet voldoende, uit de telegrammen, aangezien alle nadere bijzonderheden streng geheim gehouden worden. Wat hier nu van aan is, valt vooralsnog moeilijk te zeggen. Dit mag echter veilig gezegd worden, dat wanneer men zelfs ma noeuvres gaat afzeggen, aan eene ernstige herleving van het doodgewaande nihilisme gedacht mag worden. In de Eransche Kamer werd Dinsdag do toepassing behandeld van de wet betreffende do syndicaten der werklieden, die in dienst zijn van den staat. De regeering verklaarde zich tegen twee moties welke tot sluiting van het debat wa ren voorgesteld. Ten slotte word een motie voorgesteld, waarbij eenvoudig werd besloten over te gaan tot de orde van den dag, en waarmede de regeering zich had vereenigd. Deze motie werd echter verworpen met 265 tbgen 225 stemmen. De minister-president f'asimier Périer en de overige ministers verlieten toen de zaal. Toen de ministers de zaal verlieten, gaf de niterste linkerzijde haar instemming daarmede te kenneu door luide toejuichingen, terwijl daarentegen de gematigde republikeinen zeer ontstemd waren over de nederlaag, welke het met ijskoude bedaardheid, dat ik zwak en moedeloos was 1 Het was een goed berekend spel, dat dé sterrenwichelaar met mij dreef en dat, zooals ik te laat zou inzien, mij mij ne rust en zelfstandigheid zou kosten. Met opzet wist hij te bewerken, dat ik mijn gan- schen haat overdroeg op het meisje, dat nu Wladimir's bruid was, terwijl hij dezen zelfs als een ongelukkig, beklagenswaardig offer der omstandigheden wist voor to stellen. In mijne toenmalige gemoedsstemming was ik onbekwaam de zaak te onderzoeken en te weten to komen, hoe alles zich had toege dragen; ik was geheel en al in de macht van den man, die mij voor zijn eigen plan nen gebruikte, daar hij een onverzjenlijken haat voedde tegen de jonge gravin Bertit- scheff, die zooals ik later vernam, het ge waagd had op dat avondgezelschap luidkeels te lachen bij Raboullain's werkzaamheden, om daardoor bij het ge'oeele gezelschap den ernst en het geloof aan de wetenschap van den sterrenwichelaar te ontnemen. Het dartele, onverschrokken meisje had zelfs getracht de hooggeplaatste beschermster van den vreeai- deling, de dame, aan wie hij hier in Peters- burg alles te danken had, de vorstin Poltit- kabinet leed. De radicale afgevaardigde Milleraud stelde toen voor over te gaan tot de orde van den dag, na der regeering verzocht te hebben, dat zij de wet van 1884 ten gunste van de beambten, in dienst van den staat, zou toe passen. Tevens stelde de heer De Ramiel eene motie voor, waarbij der regeering werd verzocht bij de toepassing der wet geen on derscheid te maken tusschen de werklieden, die in dienst zijn van den staat en hen, die hun werk vinden bij de particuliere nijver heid. Ten slotte vereenigde Jlillerand zich met de motie De Ramel, welke, onder toejuichin gen van de rechterzijde, met 251 tegen 223 stemmen werd aangenomen. Na het vertrek der ministers, die zich met deze motie niet wilden vereenigen, heerscb- te in dc Kanier groote opgewondenheid. De afgevaardigde graaf Douville-Maillefen stelde voor de volgende zitting der Kamer op Donderdag te bepalen, maar teu slotte went besloten eerst Maandag a. s. weer bijeen te komen. Bij de stemming over de motie-De Ramel stemde bijna de gcheele rechterzijde met de radicalen tegen de regeering. Toen de ministers, de minister-president Casimir Périer en zijne ambtgenootcn de zaal verlieten, riepen eenige socialistische afge vaardigden „Leve de sociale republiek Leve de communeDe ministers begaven zich onmiddellijk na de aanneming der mo tie-De Ramel naar het Elysée, ten einde president Carnot hun ontslag aan te bieden. zin te overtuigen, dat dc sterrenwichelaar een bedrieger was, en hoewel do vorstin het meisje met ernstige woorden haar ongeloof verweet, zoo vermocht zij toch niet het in haar opgewekfe wantrouwen geheel te on- derdrukkcu, en de Franschman kon zich er niet meer in bedriegen, dat zijn rol hier uit gespeeld was. Geen wonder, dat hij de ge legenheid om aan Wladimir's bruid betaald te zetten, wat deze hem aangedaan had, be- geerig aangreep, daar het hem toch aan den noodigen moed ontbrak zichzelven voldoening te verschaffen. Ik was opgesprongen en had den arm van den sterrenwichelaar krampachtig vastgegre pen. „Wat moet ik doen, Raboullain," riep ik met eene van ontroering bevende stem, „spreek toch, ik ben tot alles bereid!" De man zag mij daarop zoo vreemd aan, dat ik bijna bang voor hem werd. „Tot al les vraagde hij zachtjes. Ik had het uitgesproken en wilde door het terugnemen dezer woorden niet opnieuw hot verwijt, dat ik geen moed bezat, op m'j laden, „Zeker," antwoordde ik hem terstond, al zou ik er zelve door ten gronde gaan Raboullain reikte mij de hand. „Ge zijt

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1