voor Zeeuwscli - Vlaanderen. 'n den ioolhof des levens. No. 138, Zaterdag 19 Mei 1894. 3e jaargang. ^let nieuwe ministerie in M de Staten-Generaal. FEUILLETON. - NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVE R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. 4 4 45 88 In vcreenigde zitting van de beide kamers «mr Staten-Oeneraal, gepresideerd door dcti lorzitter der Eerste Kamer, had jl. Wocns- og de opening der buitengewone vergade- ng plaats. Tot leden der oommissie die de ministers l- en uitgeleide deden, werden benoemd e hoeren Scret, Van den Bcrch van Heem. lede, Guyot en (Jremers uit de Tweede en e hccren Engelberts, Van Lier, Bultman en lagnee uit de Eerste Kamer. De ministers werden te kwart over één de (till binnengeleid en schaarden zich voor den loon. De minister van buitenlandsche zaken, de eer Roëll, sprak daarop de volgende rede it /Mijne Ilecren De Koningin-Weduwe, Regentes van het Loninkrijk heeft ons opgedragen, deze zitting an de Staten-Gencraal, in naam der Konin- in te openen. De uitslag der jongste verkiezingen voor c '1'we ode Kamer der Staten-CJeneraal, raad- lam geoordeeld om tot cene bevredigende tgeling van het kiesrecht te komen, heeft et vorig kabinet aanleiding gegeven tot het przoek, van zijne taak ontheven te mogen orden en het Ministerie dat in zijne plaats f)iet de leiding van 's lands zaken werd be last, ziet zich daartoe geroepen als gevolg van buitengewone verkiezingen, met het oog op een bepaald staatkundig vraagstuk uitge schreven. Bij de bepaling der taak, die het nieuw opgetreden bewind zal hebben te vervullen, staat regeling van het kiesrecht op den voor grond. Die regeling zal, wil zij aan recht matige wenschen voldoen, op breeden grond slag moeten worden gebouwd en behoort naar het oordeel der regeering voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden gelijktijdig te geschieden. Eene herziening der wet op de personcc- le belasting, reeds lang in uitzicht gesteld, is te meer noodig geworden na de invoering van de belasting op bcdrijls- en andere in komsten. Eene nadere regeling van de verhouding tusschcn de rijks- en de gemeente-financiën, gepaard met wijziging der bepalingen om trent belastingheffing door de gemeente, is te beschouwen als een dringende eisch des tijds, waaraan zal moeten worden voldaan. Aan deze hoogst gewichtige, ofschoon be perkte taak wenscht de regeering in het bij zonder hare krachten te wijdenandere ont werpen van wetgeving zullen mede, naarmate 's lands belang dit vordert, worden voorbe reid en ingediendwaarbij echter rekening O L2 '-UT zal worden gehouden met de noodzakelijk heid dat daardoor hetgeen in de eerste plaats moet worden afgedaan niet worde vertraagd. Moge onder Gods zegen, onze gemeen schappelijke arbeid strekken tot heil van het vaderland Door de Koningin-Weduwe, Regentes van het koninkrijk daartoe gemachtigd, verklaren wij deze zitting der Staten-Gcneraal in naam der Koningin te zijn geopend." Het oordeel der pers over deze openings rede is over het algemeen vrij gunstig. De ,/Midd. Crt." acht de korte en zaak rijke rede geheel in overeenstemming met de buitengewone politieke omstandigheden, waar in wij verkeeren en waaronder dit kabinet is opgetreden. Met belangstelling ziet zij de toegezegde ontwerpen tegemoetdan kan worden nage gaan of zij in deugdelijkheid en ruimte van opvatting op éene lijn kan gesteld worden met het korte en bondige woord namens de koningin gesproken Hoe minister Van Houten het kiesrecht op breeden grondslag zal bouwen, is de groo te vraag mtt het oog op diens vroegeren eisch voor kiesrechtuitbreiding. De „N. R. Crt" heeft de rede met „on verdeeld genoegen" gehoord, terwijl deze op het „Haagsche Dagblad* een „uitstekenden indruk* heeft gemaakt. Het minst voldaan is de „Amst. Crt." en ook „Het Handelsblad", hetwelk vreest, dat de voorgenomen gelijktijdige regeling van het geheelc kiesrecht zal nederkomen op een langdurige vertraging, „en dit verzwaart de verantwoordelijkheid van het nieuwe bewind niet weinig". Bestoud bij de natie de overtuiging dat men, zij 't langs een anderen weg, een be vredigende regeling van het kiesrecht zal erlangen, de vertraging van eenige jaren zou lichter worden gedragen. Er zal nu heel wat beleid worden gevorderd, om de teleurgestel de n tot geduld te stemmen, meent het „fibld." Ook treft het, bij de beperkte regeerings- taak van het nieuwe kabinet, dat alle her vormingen van socialen aard en ook de groo te eisch regeling der landsverdediging geheel op den achtergrond zijn getreden Dit noemt het „Hbld". „een der wrangsle vruchten van de oneenigheiii in de partij en het gemis aan overleg tusschen Regiering en Kamer.* De „Amst. Crt". betreurt het blijkbaar dat dit ministerie z'ch niet beschouwt als uitsluitend kicswetministerie tc zijn. Hoezeer door alle partijen een regeling van de verhouding tusschen Rijks- en ge- meentefinanciën ook gewenscht wordt, dat wij het uit deze handen zullen moeten out. vangen voor en aleer het groote verschilpunt tusschen de voor- en tegenstanders van de nog niet geheel gesloten stembus vereffend is, mag, naar het oordeel der „Amst. Crt.," geen bewijs vau verzoening heettn. Zegt deze troonrede dus niet veel, in dit opzicht is zij teekenend, NOVELLE VAN MORITZ LIL IE. „Ik ga met uriep ik eindelijk uit, „ik lag hier niet alleen blijven." „Waar denkt ge aan, kind," hernam hij lijkbaar verschrikt. „In Moskou is geen luitsche schouwburg, waaraan ge werkzaam pudt. kunnen zijn, en een voor u passend prblijf is niet zoo gemakkelijk gevonden." Ik voelde, dat hij gelijk had en dat het ine dwaasheid zou zijn deze gedachte nog Jsrder te vervolgen. „Maar Wladimir," zei- Ie ik eindelijk, „dat eene moet ge me toch jeloveu, dat ge me, zoo dikwijls ge tijd voor ibt, schrijven zult." Lachend beloofde hij dit aan de geliefde door deze belofte vond ik eindelijk ccni- in troost. i Ik wil u niet vervelen, lieve Robert, met (et verbaal van ons afscheid, maar het was de eerste werkelijke smart, die mijn hart vaneen reet, en toen geloofde ik niet, dat ik dat .oogenblik zou overleven. De hoop op een brief hield mij staande, maar hoe ver langend ik ook eenig bericht tegemoet zag, ik wachtte tevergeefs. Mijne onrust steeg ten top; ik vermoedde, dat Wladimir een onge luk overkomen was, en reeds had ik het voornemen opgevat bij de militaire overheid inlichtingen in te winnen, toen ik geheel on verwachts eene voor mij verschrikkelijke op heldering verkreeg over Wladimir's stilzwijgen. Op zekeren warmen zomermiddag ongeveer vier of vijf weken na het afscheid van Wla dimir, liep ik door de Newskistraat, om ver scheidene kleine inkoopen te doen. Plotse ling werd mijne opmerkzaamheid getrokken door een rijtuig, dat in scherpen draf de straat afkwam. Het bloed stolde in mijne aderen; als vastgenageld bleef ik staan en keek het verder rollende rijtuig na: daarin zat eene jonge, voornaam gckleede dame en Wladimir Rosanoff, echter niet in de klee ding van een officier der huzaren, maar in de oude, mij welbekende kleeding der keizer lijke lijfwacht. Door mededeelingen, die Wladimii mij nu en dan gedaan had over zijne familie, wist ik heel goed dat hij noch zusters, noch an- dere jeugdige vrouwelijke bloedverwanten had. Was het meisje aan zijne zijde, met wie hij zich zoo vroolijk en vrij onderhield, zijne bruid en het verhaal zijner overplaatsing naai Moskou een sprookje, slechts verzonnen, om op eene zachte manier van mij af te komen Deze vraag brandde mij op de ziel; zeker heid moest hebben, zekerheid tot eiken prijs Een vriend van mijn vroegeren beminde, wicn ik om inlichtingen verzocht, bevestigde mijne vrees in haar ganschen omvang. Hij vertelde mij, dat Rosanoff, op den dringenden wensch zijner verwanten, die in nauwe be trekking stonden tot het keizerlijke hof, waar deze verbintenis zeer in bescherming werd genomen, met eene jonge gravin verloofd was, en het noodig geoordeeld had, vooraf zoo zacht mogelijk zijne betrekking tot mij los t« maken. Om dit to bereiken, deelde hij mij het valsche bericht mede zijner overplaatsing naar Moskou, en de uitingen mijner smart bij ons afscheid hadden hem eenigszins aan gedaan. Iutussehen hoopte hij, dat de tijd en mijne aan afwisseling rijke loopbaan niet zquden nalaten hun verzachtenden invloed ook op mij uit te oefenen. Ik was niet in staat een enkel woord te uiten; smart, woede; gekrenkte ijdelheid en bedrogen hoop streden een zworen strijd in mijn binnenste Ik zag mij versmaad, misleid, belogen en bedrogen en kon, al overdacht ik alle omstandigheden zeer bedaard, voor Wla dimir geene reden tot verontschuldiging vin den, Ik kende slechts dat cene gevoel dit der wraak, voor den mij aangedanen smaad! Omstreeks dezen tijd deed een sterretiwi chelaar door zijne geheimzinnige handelingen veel van zich spreken; onder bescherming cener bejaarde, bijgeloovige en zeer invloed rijke Russische vorstin, oefende hij zijne kunst uit. Zoo kwam het, dat de hoogste kringen den sterrenwichelaar Rahoullain begunstigden en een zekere geheimzinnige luister en glans hem omgaf, Ook in den schouwburg werd er veel over hem gesprokenenkele toonoelspeelsters had den hem opgezocht en waren vervuld van zijn lof. Een weinig nieuwsgierig en bijge- loovig, zooals alle jonge meisjes, besloot ook ik den wonderman te bezoeken, om zoo mo gelijk met zijne hulp een blik in de toekomst te slaan,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1