lastingen en belastte bij zich me', de redactie van het weekblad „Nederland", dat dn be- Jastingpolitiek van zijn ambtsvoorganger van financiën krachtig bestreed. Vóór twee jaren kreeg hij zitting in den Haagschen gemeen teraad. Hij voert den titel van doctor in de rechts wetenschap „honoris causa". Luitenant-Generaal C. D. Id. Schneider, 61 j., min. van oorlog, adjudant der Konin gin in buitengewoiioii dienst, is eerst ecnige maanden geleden depenosineerd als inspeo— van liet wapen der artillerie. Hij staat bekend als een kundig opper- offieier, vroeger kapitein bij den generaleu stat in liet veelbewogen jaar 1879. Ph. W. v. d. Sleijdeu, minister van w., h. en n., behoort tot het corps ingenieurs van rijkswaterstaat en was laatstelijk hoold- ingenieur 2e kl. te Maastricht. Toen hij ingenieur was bij het rivierbeheer te Arnhem werd hij voor die stad gekozen tot lid van de Tweede Kamer, alwaar hij aan de behandeling van zuiver technische zaken de voorkeur gaf boven het vervullen eener politieke rol. Mr. J. H. Bergsina, 56 jaar, min. van Koloniën, ouddid van den Raad van Indië, was na in 1862 te zijn uitgezonden als amb tenaar le kl. bij de rechterlijke macht in Indië, o.a. ais auditeur-militair, offic. v. justitie, subsi, officier bij den Raad van Samarang, liil van dit rechtscollege, rondgaand rechter, voorzitter van de landraden in Batavia, se cretaris van het departement van justitie en korten tijd waarnemend directeur van dat departement, raadsheer ill het Hooggerechts hof, algem. secretaris van liet gouvernement en lid van den Raad van Indië, uit welke betrekking hij op zijn verzoek in Juni 1808 werd ontslagen, Sedert dien tijd was hij hier te lande lid van de centrale commissie voor de statistiek. Alle leden van het kabinet, behalvg de min. van waterstaat, zijn ridder van de or de vaD den Nederlandscheu Leeuw. HRFShEYS, 11 Mei 1894, 'In de Dinsdag alhier gehouden raadszit ting was de dokters-crisis de hoofdschotel van ongestoord geluk, toen hij mij mede deelde, dat hij binnen enkele jaren zijn ont slag nemen, zich op zijne goederen terug trekken en mij tot zijne echtgcnoote en burcht vrouw maken zou. Den winter wilde hij met mij in d; hofstad doorbrengen, in het warme jaargetijde zouden wij echter de aan genaamheden van het landleven genieten, die hij met de levendigste en schitterendste kleuren wist af te schilderen. Had ik Wladi- mir niet zoo grenzeloos liefgehad, dan zou ik over onze verhouding bedaard nagedacht hebben en tot het besluit gekomen zijn, dat bij de wijde kloof, die ons beider maatschap pelijke toestand scheiddebij het onderscheid in stand, dat tusschen hem en mij bestond en bij de vooroordeelen, die zijne hoogge plaatste bloedverwanten voor hunne adellij ke afkomst voedden, van eene verbintenis tusschen ons in de verste verte geene spra ke kon zijn. Een half jaar ongeveer had die verhou ding tusschen ons geduurd; zorgeloos hadden wij slechts voor het genotvolle heden geleefd en ons weinig om de toekomst bekommerd. Daar kwam op zekeren dag Wladimir buitengewoon ernstig bij mij en bij den eer sten blik zag ik, dat er iets bijzonders moest zijn voorgevallen. Ik behoefde niet lang te vragen, maar vernam zeer spoedig, dat Wla dimir met een huzaren-regiment naar Moskou was overgeplaatst en reeds in de eerstvol gende dagen vertrekken moest. Het scheel de niet veel, of ik was op dit bericht mach teloos ineengezonkeneerst nu gevoelde ik hoe grenzenloos ik Rosanoff beminde. Snikkend wierp ik mij aan zijne borst en hij moest zijne geheele redeueerkracht aan wenden, om mij maar eenigermate tot beda ren te brengen. (Wordt vervolgd.) van hef gerecht. Zooals reeds van algemeene bekendheid is, heeft de heer J. Prins Mcllcina zich metter woon als arts te Groede gevestigd en thans deelde de lieer Mellema zulks den Raad of ficieel mede, waaraan tevens het verzoek was vastgeknoopt om gemeente-geneesheer, op gewijzigde voorwaarden te mogen blijven. Kon echter aan zijn verzoek niet norden voldaan, dan vroeg adressant om eervol ontslag uit zijne betrekking. Over de te nemen conclusie beraadslaagde de Raad in comité-generaal, waarvan de slotsom was, dat hij in de heropende zitting besloot dr. Prins Mellema eervol uit zijne betrekking als gemeetegeneesheer te ontslaan en eene nieuwe oproeping te doen tegen de voorwaarden als waarop de voorgaande titu laris was benoemd. Met de tijdelijke waarneming van de dood- scliouw en de kostelooze vaccinatie is belast de heer J. J. Eraser te Schoondijke. De ontvangsten der Stoomtram maat schappij Brcskeus-Maldeghem bedroegen ge durende de maand April 1891, ƒ4293.58* tegen ƒ5521.060 over die maand '93. Se dert 1 Jan. '94 werd ontvangen ƒ17.681.64* tegen ƒ19.031.46 over dat tijdvak '93. St. Kruis. Ten overstaan van den notaris llammaclier, werd jl. Zaterdag geveild en toegewezen aan A. van Male alhier, een hof- steedje groot 22.50 aren, voor ƒ970. Groede. Blijkens alhier gedane waarne mingen viel in de maand April '94 op 11 dagen 27,95 m.M. rtgen tegen 2,3 m.M. in die maand April '93. De windrichting was op 2 dagen Z., op 6 Z.W., op 3 N.W., op 2 N., op 11 N.O., op 3 O. en op 3 Z.O. Te 8 ure 's morgens was de hoogste ba rometerstand den 5eu 766 m.M. en de laag ste den lben 755 m.M. De hoogste ther- mometerstaiid was den 8en 61" en de laag ste den 29cn 45° Eahr. Groede, 8 Mei. In de hedenmorgen ge houden zitting van den Gemeenteraad, wel ke werd gepresideerd door den burgemcoster en bijgewoond door alle leden, werd iuede- deeling gedaan van een ingekomen brief van de kinderen en behuwd-kinderen van wijlen den heer M. M. Lueieer, waarbij zij der ge meente ten geschenke aanbieden 7 medailles aan genoemden heer Lueieer, in leven pre sident-hoofdman van de vroeger alhier be staan hebbende handboogschutterij „St. Se- bastiaan". bij verschillende gelegenheden uit gereikt, te weten 4 zilveren medailles voor de meest geschoten rozen in één schietseizoen; 2 verguld zilveren medailles voor den „Kei zer", d. i. de hoogste functie, na 3 jaar achtereen Koning te zijn geweest, en 1 ver guld zilveren medaille, den overledene uit gereikt den 5 Juni 1870 (lüjarig bestaan der schutterij) voor de meest geschoten pun ten op dien dag. Daarbij was ook gevoegd het gewoon in signe van de schutterij. Onder dankbetuiging werd het aanbod aan genomen. Mededeeling werd gedaan van de gehou den aanbesteding van gemeentewerken, waar van aannemor werd dhr. J. A. van de Sande voor ƒ914. Daarna kwam aan de orde de bespreking van de wijze waarop in de geneeskundige behandeling zal worden voorzien. De voorzitter deelde mede dat door Burg. en Weth. den 30 April jl. de doodschouw tijdelijk was opgedragen aan deti arts Dik- kenberg te Zuidzando. De vergadering ging daarna over tot eene langdurige zitting met gesloten deuren. Na heropening der zitting werd een voor stel van den wethouder Hammacher om een gemeente-arts op te roepen tegen eene te gemoetkoming van ƒ250 voor doodschouw, kostelooze vaccinatie en armenpractijk, onder voorbehoud dat daarin door de Armbesturen worde bijgedragen cene som van ƒ175, aan genomen met 4 tegen 3 stemmen vdór de heeren Hammacher, Lombaard, A. Salomé en W. Salométegen de heeren Ere mouw, J. A. Rissseuw en De Roo. Aan de S/node der Ned. Herv. Kerk zijn adressen gezonden van wege den Ker- keraad te Breskens, en dien te Bicivliet, alsook van wege den Ring IJzendijke met verzoek de beheersregeling ter hand te ne men. Volgens geruchten is dat geschied van tal van andere Kerkeraden, en zullen er meer dere volgen. IJzendijke, 4 Mei. Heden is alhier in het openbaar geveild en verkocht, het huis laatst bewoond door de wed. van den heer Adr. Luteijn. Kooper is geworden de heer J. de Houck voor ƒ1150. Hoofdplaat, Deze week is bij den land bouwer J. F. Temmerman een koe, die op den mestput liep, zoodanig door een varken gebeten, dat men, geen kans ziende de koe in het leven te behouden, deze onmiddellijk moest afmaken. Hoofdplaat. Deze week is alhier een vrouw met haar 3-jarig kind gearriveerd, komende uit de Argentijnsche Republiek waarheen zij in 1889 met haar echtgenoot en 2 kinderen was vertrokken, en die zij aldaar door den dood heeft verloren. St. Kruis, 9 Mei. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van den polder „Beooster Eede" werd met 27 tegen 11 st. besloten tot aanleg vaneen keiweg door den polder tot aan de grens. Aardenbnrg. In de op 6 Mei gehouden vergadering van de maatschappij tot bevor dering van ooft- cn tuinbouw, is als lid van het bestuur herbenoemd de heer M. M. Meijer te Gostbnrg. De heer mr. P. C. J. Ileiinequin verklaar de zich daarna bereid om voor de eveniuëcle opleiding van een persoon in het snoeiersvak ƒ50 's jaars gedurende 4 jaren beschikbaar te stellen. Dinsdagmiddag te ruim vier uur is in de Plantage Middenlaan te Amsterdam eene daine onder eene tram overreden. Zij stap te verkeerd van het balcon. Dood werd de ongelukkige naar het Israëlictisch gasthuis gebracht. „Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland." Bekopte notulen van de voorjaarsvergade ring, gehouden Vrijdag 20 April des n. m. 12 uur. Aanwezig de leden van het uitvoerend deel des Hoofdbestuur!, en 16 afgevaardig den van de acht afdeelingen, benevens een drietal genoodigden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Op verzoek van de afdeeling Zeeland van het Nederlandsoh Rundveestamboek zal op haar adres om eene provinciale subsidie door het Hoofdbestuur gunstig geadviseerd wor den, mits alle bekroonde geprimeerde stieren, van welk ras ook, in dat stamboek kunnen worden opgenomen. Door de maatschappij zal aan de afd. eene subsidie verleend worden van ƒ100,waar van ƒ50,voor prijzen en ƒ50,voor te maken kosten Mededeeling geschiedt van de oprichting van den wintercursus voor Landbouwonder wijs te Rilland-Bath. Het verslag over den afgeloepen winter wordt voorgelezen. Tot leden van de commissie van toezicht worden benoemd de heeren J. H. O. Dominicus te Kruiningen, Dr. A. J. Swaving te Goes, en J. M. Kakebeeke te Goes. De eerste twee heeren ter vergadering tegenwoordig zijnde, laten zich de benoeming welgevallen. Aan de heeren J. Schalkwijk te Ellemeet, A. J. Bierens te St. Annaland, N. Tazelaar te Kolijnsplaat, J. Vereeke te Kruiningen, 1'. Davidse te Koudekerke en M. Luteijn Mazure te Oostburg is bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Maatschappij, waarvan zij vijftig jaren lid geweest zijn, het eorclidmaatschap aangeboden. Allen hebben dit met dankbetuiging aangenomeneen hun ner, de heer Mazure, is blijkens kennisgeving der familie reeds overleden. De voorzitter wijdt een hartelijk woord van waardeering aan zijne nagedachtenis. Omtrent de grenskwestie is een uitroeri rapport ingediend aan het Landbouwcomiti terwijl het Hoofdbestuur zich met het Land bouw-coinice van Eecloo gewend heeft tot d betrokken min. in Nederland en België. Tusschen beide rijkeu is volgens de dag bladen eene overeenkomst getroffen waarva de iuhoud vooralsnog niet bekend is. In de „Commissie, belast met het toczicli op de proefvelden" in Zeeland is eenige vei andering gekomen. In de plaats van lib. L J. M, van Waesberghe Janssens B. G. van der Have, die als leden dier Con missie bedankt hebben, zijn door hh. Gedi puteerde Staten benoemd de hh. K. J. G. baion Collot d'Escurv te Hontenisse D. Hocke Dz. tc Brouwershaven. Tot voot zitter in de plaats van den lieer Van da Have is benoemd de lieer T. J. Voorbeijte tc Ritthein: secretaris-penningmeester blee de heer G. A. Vorsterman van Oyen te Aai denburg. Voor het houden van landbonwvoordrach ten zijn aanvragen om ondersteuning inge komen van de afdeeling Oostburg waar d heer Corten uit Maastricht gesproken heel en van de afdeelingen Kruiningen, Hein kenszand en Noord-Beveland, waar gesprokei zal worden door den heer Weijdom Claterbos Het onderwerp in alle afdeelingen is Zuive: bereiding. Iedere afdeeling ontving eene bij drage van ƒ30,uit de provinciale subsidi van ƒ300. Aan de hh. Provinciale Slaten zal aangf vraagd worden, deze som in 't volgend jaa desverlangend ook te mogen gebruiken voc tegemoetkoming aan jonge lieden, die de les sen op de winterschool voor Landbouwondei wijs tc Goes zouden wensehen bij te woner De heer Job van der Ha*e Az. wegen zijne benoeming tot directeur bij de Maat schappij van Weldadigheid, bedankt hebbend als lid der „Commissie ter bevordering en aai) moediging van de veibetering der paarden fokkerij in Zeeland", werd in die vacatur voorloopig voorzien door de tijdelijke aanste ling v»n den heer A. H. Geluk, provincial veearts te Ellemeet De voorzitter, hulde brengende aan de ijver door den heer Job van der Have steed betoond als secretaris van genoemde com missie, in welke betrekking hij onschatbar diensten aan de verbetering der paardenfok kerij bewezen heeft stelt voor tot de benot ming van een lid in zijne plaats over t gaan. Gekozen werd dhr. Job van der Hij ve Az. met 14 van de 20 uitgebrachte st. Tot plaatsvervangend vertegenwoordiger b het Landbouw-comité wordt daarop benoem de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escur in de plaats van den heer L. J. M. va, Waesberghe-Janssens, die als zoodanig be dankt heeft. Na eenige discussie over de wiizigingei aan te brengen bij herziening van het „Re glcracnt op het toekennen van premiën ui de subsidie door den Staat beschikbaar gej steld ter verbetoring der paardenrassen ii Zeeland," wordt op voorstel der keuringsconi missie onder meer aangenomen om de wen schelijkheid tc kennen te geven dat 4 prij zon van ƒ300,— zullen toegekend wordei aan hengsten van 2 en 2'/» jaar te keurefTre in Juni, onder voocwaardq^dat deze hengste twee eerstvolgende dekkingstijden van 5 maan j den in de provincie moeten dienst doen Twaalf prijzen van ƒ75,uit te love 'j voor eenjarige paarden, mits zij een vol jaa! na de keuring worden aangehouden. Prijzen van hoogstens ƒ1000, uit te lo vj ven voor ingevoerde 3 jarige hengsten, t -Cl keuren in Januari, mits 2 dekkingstijden va - 5 maanden dienst doende mede in de pro-i It vincie. n Deze en andere wijzigingen van ondergtiara schikt belang zullen ter kennisgeving aa letti hh. Gedep. Staten worden toegezonden. hon Voorts wordt medegedeeld, dat aan de an betrokken Minister een verzoekschrift is gf «11a richt om bij herstel van de Schore brug, i an plaats van de gemeenschap door een pont t ens. onderhonden, een noodbrug te slaan om he ohai dagelijksch verkeer niet te bemoeilijken el lank verder om het herstel van bruggen steed zaak zoo vroeg te beginnen, dat daardoor het vei osin

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2