voor Zeeuwscli-Vlaanderen, Iet nieuwe kabinet Jn den ioolhof des levens. No. 137. Zaterdag 12 Mei 1894 3e jaargang. FEUILLETON. «si aejjfc» »j)b »»jpi i"*1'" I E 0 W S B L iÜwl D ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A U V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. iS Het heeft H. M. de Koningin-Weduwe- sa Regentes behaagd, bij besluit van den 7den Mei 1894 no. 10, met ingang van den 8cn - Mei 1894 lo. op het daartoe door hem gedaan ver zoek, den heer J. C. Jansen, eervol le ont heffen van het tijdelijk beheer van het de- parlement' van buitenlandsche zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in die betrekking aan H. M. en aan den lande bewezen 2o. te benoemen tot minister van buiten landsche zaken jhr. mr. J. Röell, benoemd lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal alsmede, bij besluit van den 7 den Mei 1894 lo. op het daartoe door hen gedaan ver zoek, een eervol ontslag te verleenen aan de heeren mr. J. P. R- Tak van Poortvliet, als mi nister van binncnlandsche zaken mr. H. J. Smidt, als minister van justitie; J. C Jansen, als minister van marine mr. N. G. Pierson, als minister van fi nanciën A. L. W. Seyffardt, als minister van oor log; C. Lely, als munster van waterstaat, han del en Nijverheid; mr W K. baron van Dedern, als minister N van koloniën 1,0 met dankbetuiging voor de vele en ge- b2 O f.2 23. NOVELLE VAN MORITZ LIL IE. 6.! 6.' 4. De gebeurtenissen in het huis der zange res hadden de zenuwen van Robert zoo aan getast, dat hij zich niet in staat gevoelde het tooneel te betreden en zich daarom ziek liet melden. Peinzend over de onthullingen, zat h'j den volgenden dag in zijne kamer, terwijl de raadsheer aan dq schrijftafel werk zaam was. Daar werd aan de deur geklopt en de jonge man, dien de oude heer den vorigeg dag als den doofstommen bedelaar meende te herkennen, kwam de kamer bin nen. De raadsheer stond op, doch de be diende begaf zich naar den toonpelspeler en reikte hem een tamelijk omvangrijken brief ever. »Ge waart verleden zomer in Ilmenau?" wichtige diensten door hen aan II. M. en aan den lande bewezen 2o. te benoemen tot minister van justitie mr. W. van der Kaay tot minister van binuenlandsche zaken mr. S. van Houten tot minister val) marine jhr. 11. M. van der Wijck tot minister van financiën mr. J. P. Spren- ger van Eyk tot minister van oorlog C. D. II. Schnei der; tot minister van waterstaat, handel en nij verheid Ph. W. vau der Sleijden tot minister van koloniën mr. J. H. Bergs- ma. Omtrent de loopbaan der nieuwe ministers lezen we het volgend beknopt overzicht Jhr. mr. J Roëll, 50 jaren oud, samen steller en hoofd van het kabinet, minister van buitenlandsche zaken, bewoog zich na volbrachte studiën aan de toenmalige hooge- school te Utrecht, tot dusver meer op het gebied van binuenlandsche bestuursadmini- stratie, eerst als commies ter provinciale griffie te Utrecht, daarna als griffier der sta ten van Zuid-Holland. In zijn studieplaats werd hij tot lid van de Tweede Kamer ge kozen en herhaaldelijk herkozenook nog onlangs 11a de ontbinding tocu tegelijkertijd Haarlem zijn geboorteplaats hem eeii zetel schonk, waarvoor hij bedankte echter om zijnen Utrechtschen kiezers getrouw te blijven. De heer Roëll was koiten tijd lid van de Eerste Kamer en lid der staatscommissie vour vraagde de advocaat op strengen toon, het jonge mensch strak aanzieude- lk vergezelde mijnen heer daarheen," be vestigde de bediende. .Dan vergis ik me ook niet," hernam de raadsheer, .gij zijt dezelfde knaap, die me op den Gickelhahn den brandbrief in han den wist te spelen en later bijna een ono verzienbaar ongeluk begaan had." Ik heb geene rtdeu daarover nog langer te zwijgen; van deze verplichting ben ik nu ontheven, daar mijn heer vertrokken is en ik niet meer bij hem in dienst ben," ver klaarde de knaap. .Ik handelde op last van mijnheer Tautenberg, die me mededeelde, dat gij naar Ilmenau gekomen waart oin u we gens een verschil, dat nog uit de studen tenjaren dagteekeut, aan hem te wreken: hij was het echter moede om, wegens ecne klei nigheid uit de jongelingsjaren door u ver volgd te worden." .Do bedrieger heeft de hoogeschool in het geheel niet bezochtriep de raadsheer, zich tot zijn zoon wendend, driftig uit. .Wel heeft hij grondige redenen eene ontmoeting met mij te voorkomen." .Mijnheer Tautenberg is vertrokken, zei- de grondwetsherziening van 1889 en secre taris van den voogdijraad der koningin. I11 de Tweede Kamer behoorde hij tot de sprekers, wien de onverdeelde aandacht ver zekerd was. Tot zijne openbare betrekkingen behoort de functie van commissaris der staats spoorweg-maatschappij. Mr. W. van der Kaay, 62 jaar, minister van justitie. Deze portefeuille ligt geheel in de richting van zijn verleden, dat gruotendcels werd ingenomen door rechterlijke betrekkin gen en wel die van kantonrechter te Alk maar en daarna te Leiden. Van daar werd hij laatstelijk naar 's Gravenhage verplaatst als raadsheer iu het gerechtshof, waartoe hij benoemd werd onder den minister, welken hij onmiddellijk opvolgt, buiten de aanbeve ling van het rechtscollege zelf. Alkmaar vaardigde hem steeds naar de Tweede Kamer af, waar hij tot verleden jaar de leider was van de liberale Kamerclub. In zijne voormalige woonplaats te Alkmaar gaf hij ook leiding aan het politieke leven eu schreef hij geruimen tijd artikelen in de .Alkmaarsche Courant." Bekwaam jurist werkte hij als Kamerlid mede aan de voorbereiding van het nationale strafwetboek. Mr. S. van Houten, 59 jaren, minister van binuenlandsche zaken. Zijn 25 jarige parlementaire loopbaan, gedurende welke hij tot aan de jongste ontbinding, voor Gronin gen, zijn geboortestad, zitting had, is vol doende bekend. De rechtspraktijk, welke hij als advocaat te Groningen uitoefende, zette hij te 's Gra venhage voort, zoomede te Rotterdam, doch det ge?" vraagde Robert. .Hij is sedert gisteren verdwenen," ant woordde de knaap met een droevigen glim lach. .De juffrouw heeft me vandaag een vierendeel jaars vooruit betaald en me ge zegd, dat ik morgen het huis uioet verlaten. Naar het kamermeisje me vertelde, heeft mijn heer Tautenberg in een briefje aan zijne dochter het Voornemen uitgesproken, naar een overzeesch land te gaan; zij behoefde geen onderzoek naar hem te doen, men zou hem nooit weerzien. De juffrouw heeft den geheclen nacht aan hare schrijftafel doorge bracht." „Die ontkomt zijn noodlot toch niet, de arm vau het gerecht reikt ver!" zeide de oude heer meer tot zichzelven dan tot de aanwezigen; toen gaf hij den knaap met de hand oen wenk, dat hij kon vertrekken. Robert had zich naar het venster begeven en den brief' ge..pend. .Van Malwine," zeide hij tot zijn vader, .het zijn mededeelingen gif haar |even." Het schrijven was aan Robert gericht, eg luidde .De gebeurtenissen vau dezen dag leggen mij de plicht op de volgende bekentenis af daar meer in het bijzonder als dispacheur. Door zijue artikelen in de .Vragen des Tijds" en zijne .staatkundige brieven" dyed hij zich als publicist kennen. Hij nam het initiatief tot de wetgeving op den kinderarbeid en onder de onafgedane werkzaamheden der vo rige Kamer bevuud zich zijn voorstel tol uitbreiding van het outeigenuigsrecht. Jhr. H. M. van dtr Wijek, oud circa 61 jaar, mill, van marine, secretaris-generaal van dat departement sinds 1 Oct. 1883, nadat hij als officier bij de zeemacht gediend heeft, en in dieu tijd adjudant is geweest van ver*, schillende ministers van marine. Door zijn werkkring aan het. departement kan hij ge acht worden op de hoogte te zijn van da taak, die hem wacht. Mr. J. P. Sprenger van Eyk, 52 jaar, min. van financiën, studeerde aanvankelijk in de rechten, maar moest door een samenloop vau omstandigheden zijne studiëu laten varen en ging toen werken in de aanverwante vakken: notariaat en registratie. Hij was ambtenaar bij het ministerie van financiën eu werd toen uitgezonden naar Oost-Indië, alwaar hij op trad ter organisatie van het belastingwezen. In Indië bekleedde hij de betrekkingen van inspecteur en directeur van financiën, werd lid van den Raad van Indië en in deze waar digheid in 1884 naar Nederland geroepen, om als minister van koloniën plaats te ne men in het derde ministerie Heemskerk, dat in 1887 de grondwetsherziening gaf, die ook het contraseign van minister Sprenger van Eyk draagt, In 1888 teruggekeerd tot het ambteloos leven, schreef hij een handboek voor de be te leggen oin 11 de noodige ophelderingen te verschaffen. Ik rijt daarmee lang gesloten wonden open, aan welke ik, naar ik voel, zal dood bloeden; ik wek daarmee herinne ringen op aan de zwaarste uren mijns levens, die ik meende dat voor immer begraven wa ren maar ik geef u door dezen de verschul digde inlichtingen qvi-r den man, die mijn naam voerde, en over de verhouding, in wel ke ik tot hein stond. Het was in Petersburg. Ik stond nog niet op mijne tegenwoordige hoogte en was daarom in don Duitschen schouwburg voor tweede rollen aangenomen. Maar al was ik toon nog niet in staat door mijne kunst te boeien het ontbrak mij daarom toch niet aan bewonderaars en aanbidders. Onder al deze vereerders, die mij zonder uitzondering onverschillig lieten, gelukte het maar aan een mijn hart te winnen hij heet te VVladiinir Rosanoff, was een jong officier der keizerlijke lijfwacht en behoorde tot ee ne der voornaamste en meest gegoede fami lies van het land. Hij was tegenover mij zoo beminnenswaardig en oplettend als maar mogelijk was hij aanbad mij en de toekomst vertoonde zich aan mij in den rozenglans

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1