Binnenland. Gemengd Nieuws. *»n Poortvliet. Reglement. a. In Belgie zal het beestiaal uit Neder land komende en in Nederland zal het bees tiaal uit Belgie komende voor het begrazen en het bewerken der weiden en zaailanden nabij de grens toegelaten zijn indien in de plaats dor herkomst en in eenen omtrek van tien kilometers deiei plaats geene longont steking binnen de laatste 120 dagen en geen klauwzeer of geene schaapspokken binnen de 21 laatste dagen waargenomen is. De tijdvakken van 120 en van 21 dagen beginnen te rekenen op den dag dat de ziek te eind nam hetzij door den dood hetzij door de genezing der dieren, door de ontsmetting van hunne stallen gevolgd. b. In 't geval van besmettelijke longziek te, is het tijdverloop onder de letter a be paald tot op 20 dagen ingekort na de be smette of verdachte dieren, alsook degene met de zieke dieren in onmiddellijke aanra king geweest, zullen zijn afgemaakt en de ontsmetting der stallen gedaan is. De we- derzijdsche veeartsen zullen daarop waken. c. Bij hunne vraag tot toelating om her kauwende dieren en zwijnen voor het be grazen of het bewerken van zaailanden en weiden op de grens in te voeren, zullen be langhebbenden eene verklaring voegeu ran den burgemeester der herkomstplaats van het .beestiaal waarbij bewarigd wordt dat de die ren gedurende de drie laatste weken in de gemeente verbleven hebben. d. De voor de beweiding bestemde die ren zullen op de bepaalde dagen en uren, zonder kosten voor de eigenaars, door daar toe speciaal aangewezen veeartsen worden bezocht; na gezond gekeurd te zijn, zullen de dieren met een merk voorzien worden. Aan belanghebbenden is het vermogen toe gekend, de dieren op stal te doen onderzoe ken dit geval laat toe eene geringe vergoe ding te eischen. Op den toelatingsbrief wor den de dieren beschreven. De herkauwende dieren en de zwijnen, die men alle dagen of op bepaalde tijden over grens drijft, kan men desnoods iedere maand een veeartsenijkundig onderzoek doen ondergaan. e. Wanneer eenig teeken van welk danige ziekte bij een dier merkbaar is, moet de ei genaar het onmiddellijk over de grens terug leiden. Wanneer besmettelijke longziekte, klauw zeer of schaapspokken in de herkomstplaats der dieren of in eenen omtrek van tien K,M. dezer plaats verschijnt, alsook wanneer de drager van een toelatingsbrief niet stipt de daarop vermelde voorwaarden naleeft, wordt de vergnnning ingetrokken, g. Geene toelating voor herkauwende die ren of zwijnen tot weiden of bewerken zal aan kooplieden afgeleverd worden. h. Toelating in Belgie van mest uit Ne derland en in Nederland van mest uit Bel gie komende tot vetten van weiden en zaai land nabij de grens zal men geven indien binnen de laatste 30 dagen geene besmette lijke longziekte of binnen de 21 dagen geen klauwzeer of schaapspokken op de hofsteden van herkomst of op de hofsteden in eenen omtrek van 100 meters dezer laatsten besta- digd is. (Verder gelijk onder letter A hier- yoren,) Belanghebbenden zullen bij hunne vraag tot bekomen van toelating voor het invoeren Een kreet, die door merg en been drong» ontwrong zich aan de borst van het meisje; toen zakte zij buiten kennis ineen, terwijl Tauten berg de deur uitstormde. Ontzet en sprakeloos stonden vader en zoon te staren op de schijnbaar levenlooze. Ro bert kreeg het eerst zijn volle bewustzijn weer, hij nam de bewustelooze op en legde ze zorgvuldig op het zachte rustbed. Toen schelde hij het kamermeisje, «Mejuffrouw is door eene plotselinge on gesteldheid aangegrepen," zeide hij tot het dienstmeisje; «zend terstond om een dokter en laat tot dien tijd niemand bij haar toe," Aangedaan en terneergeslagen verlieten de mannen het huis. (Wordt vervolgd.) van mest eene verklaring voegen van den burgemeester, bevestigende dat de inest van zijne gemeente voorkomt ofwel, indien die vette anderzijds ingevoerd wordt, dat ze tin minste drie weken in zijne gemeente gelegen heelt. Is er spraak van za»iland te bemes ten, dan zal men den mest onmiddellijk on- derploegen of opzetten met eene aardlaag van ten minste 10 centimeters bedekt; is er kwestie van bemesting van weiden, dan zal het verboden zijn daarop gedurende veertien dagen beestiaal te brengen. i. Het afleveren van toelatingsbrieven ge schiedt kosteloos. De invloed der vermogensbelasting op de verkiesbaarheid voor de Eerste Kamer is ook zeer merkbaar wat de provincie Noord-IIol- land betreft. Van de 552 namen, die in het vorig jaar op de lijst der hoogstaangeslage nen in de rijks directe belastingen Voor die proviucie voorkwamen, zijn niet minder dan 156 verdwenen en door andere vervangen op de voorloopige lijst voor dit jaar door Ged. Staten opgemaakt. Tot de uitgevallenen behoort o. a. de heer Jan Breebaart Kz., sedert 2 jaren lid der Eerste Kamer voor Noord-IIolland. Deze afgevaardigde blijtt echter zitting houden in dat hooge staatscollege, op grond van art. 96 der kieswet. Volgens dat artikel houdt een lid der Eerste Kamer, die niet meer op de lijst der hoogstaangeslagenen voorkomt, niet op lid te zijn, indien «hij een of meer der hooge en gewichtige openbare betrekkingen bekleed of bekleed heeft", waaraan de wet de benoem baarheid voor de Eerste Kamer mede heeft verbonden. Tot die betrekkingen behoort volgens de wet van 12 Aug. 1890: «voorzitter en lid van een der Kamers der Staten-Generaal". BKESKE.YS, 4 Mei 1894. Zaterdag is de provinciale stoomboot «Zee- landia" hier afvarende even buiten de haven blijven liggen met gebroken cylinder. De stoom die zich onmiddellijk verspreid de werd door een stoker afgesloten. Geluk kig zijn geen menschenlevens te betreuren, wat echter niet onmogelijk zoude geweest zijn, indien een der werklui zich niet een oogenblik te voren had verwijderd. Het eer ste bericht van het ongeluk is aangebracht door den graankoopuian H. Klaaijsen, wien daarvoor een bedrag van ƒ5 is uitgekeerd, Gedurende de le helft der maand April werd door het postkantoor Breskens de vol gende onbestelbare brief verzonden, als; uit Breskens aan C, Haek te Bergen op Zoom. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren iverd gedurende de maand April ingelegd ƒ2764.94; terugbetaald ƒ2673.91. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1636. Sluis. In de Maandag j. 1. gehouden raads vergadering werd o. m. aan den heer J. Be- kaar eervol ontslag verleend als ontvanger dezer gemeente, met dankbetuiging voor de aan deze gemeente be vezen diensten, en werd in diens plaats als waarnemend ontvanger benoemd de heer A. J. Borghsteijn secretaris dezer gemeente en Burgemeester van Zuid- zande. Verder werd tot lid van het algemeen arm bestuur benoemd de heer A, Willemsen te Sluis. Te Gorinchem is aan P. ran den Ber ge, geb. te Aardenhurg, magazijnscnecht der artillerie aldaar, de gouden medaille en eene gratificatie van ƒ100 uitgereikt wegens 36- jarigen trouwen dienst. Het personeel der mandenfabriek van de heeren Albin van Oye Co. te Malde- ghem staakten Maandag den arbeid, omdat hun een voorstel was gedaan tot loonsver mindering van 5 cents per dag. Was het getal der strikers aanvankelijk 50, allengs steeg het tot 80. Zonder eeni- gejstoring der orde ging de stoet uiteen. Een laatste huldebetoon. Maandagnamiddag had op de algemeene begraafplaats te Groede de plechtige teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. M. Luciecr, in le ven geneesheer aldaar. Een lange stoet bewoog zich statig naar den doodenakker om den overledene de laat ste eer te bewijzen. De lijkkist was bedekt met twee bloemen kransen, één van het bestuur der afdeeling «Groede" van de Maatschappij tot nut van 't algemeen" en één van het bestuur der Bewaarschool, van welke beide vereenigingen de heer Eueieer voorzitter was. Inmiddels had zich de zangvereeniging on der de zinspreuk «O. E. G." en corps aan het graf opgesteld, terwijl een talrijke menig te was saamgestroomd om getuige van deze droevige plechtigheid te zijn. Nadat de kist boven de geopende groeve was geplaatst, ruischte als een zacht suizen de wind de treurende melodie van de vol gende, als uit het hart gegrepen woorden Wij legden diep gebogen Den weg naar 't kerkhof af, En zien met weenend' oogen Ter neer in 't open graf. Het bergt iets van ons leven, Ach in zijn donk'ren schoot Wij willen 't, volgzaam geven Maar onze smart is groot. Ach, 't valt zoo hard te scheiden Van 't geen ons dierbaar is Moet onze tocht steeds leiden Door 't land der duisternis? Waarom die somb're vragen, Dien nacht in 't bang gemoed Waarom die felle slagen, Die stormen zoo verwoed Vergeef ons al die vragen Wij zijn 't gekrookte riet, Dat aan des onweèrs vlagen Slechts bevend wcêrsland biedt Gij zult het niet verbreken Wij zijn wel moê gestreên, Maar niet in 't leed bezweken Gij liet ons nooit alleen. Toen de laatste tonen waren weggestorven, trad de heer J. Bevelander Sehoo naar voren en sprak ongeveer het volgende In den morgen van den 25sten April verloor Groede een van zijne oudste, boste burgers. «Een hart, edel als goud, hield op te kloppen", alzoo begon de vorige week een bericht in een onzer dagbladen, rncde- deelende, dat de Groedsche geneesheer M i- chiel Marinus Lucieer, was ge storven, Na dat bericht is in de Neder- landsch Hervormde Kerk in do voormiddag- godsdiensloefening op gisterenmorgen eene treffende leerrede gehouden ter nagedachte nis van den overledene, waarvan de hoofd gedachte was: «Hij heeft vele goede werken gedaan." Ik acht het daarom niet noodig nog veel aan deze geopende groeve te zeggen. Waar echter het Bestuur van het Nuts- departemeut Groede en dat van de vereeni- ging tot bevordering der belangen van op voeding en onderwijs elk in eigenlijken zin een krans aan deze laatste rustplaats hecht, vergunne men het mij een heel enkel woord te spreken om in figuurlijken zin een krans daarbij te voegen. Vele jaren was de overledene met mij medebestuurder van het Nut, waarvan hij tal van jaren voorzitter, ik secretaris was 27 jaren was hij voorzitter van de Bewaar school, terwijl ik gedurende al dien tijd het secretariaat waarnam. In al de bijeenkomsten om de belangen dier vereenigingen te bespreken, was hij ten allen tijde op zijn post. Noode miste men, wanneer hij, door ambtsbezigheden verhin derd zijnde in die bijeenkomsten niet kon tegenwoordig zijn, onzen humanen voorzitter, steeds opgeweat en vroolijk, wiens humor en gezelligheid hem van nature zoo eigen waren. Wie herinnert zich niet de talrijke voU voorlezingen, waarin hij steeds met open rond gelaat, vol uitdrukking aan de bestuui tafel plaats nam en met taal, die ons goi deed, het «welkom" toeriep Wat weet niet meer, dat telkens als maand December in aantocht was, het di 60-, 70-, ja ruim 70-jarige een genot mede te werken om hel ruwe proza van Decembermaand in liefelijke poësie te ve anderen, door evenals de goede Sint g schenken in den schoot der kinderen storten Wanneer men zich herinnert, dat hij di en nacht en dat is geen banale uitdru king werkte tot heil der lijdende menscl heid, dat het zijn droombeeld was om we duwen en weezen te steunen en lijdenden I helpen, en dat hij als mensch evenals al Adamskinderen zijn lot te dragen heeft gehai dan begrijpen wij ons, dat hij geen toove sleutel noodig had om harten te verovere: dat hij niet onbeweend ten grave daalt dat hij zal voort blijven leven, ja voortlevi in de mate zooals de dichter sprak Trouwhartig, eerlijk Man, rechtschapen Nederlander, Doorkundig, werkzaam brein, en licht ontvlamd gemoet Waar liefde on oodle toorn niet streden met elkander, Maar blonken even schoon de ruste zjj u zoet I Daarop zong het koor nog deze troos woorden Wij leggen in Uw handen Den liefsten, besten schat. Verbreekt Gij dierb're banden, Zijn wij soms moed' en mat Toch gaan wij met U mede Naar 't land, dat Gij ons wijst, Wel vaak met wank'le schrede, Maar 't harte dankt en prijst. Wat Gij ons hadi gegeven, Dat naamt Gij ons weer af. Maar 't beste blijft toch leven, 't Verzinkt niet in het graf. Het schijnt wel gansch verloren Maar blijft altoos ons deel, De liefd' uit U geboren, Verwint den dood geheel. De heer M. Lucieer van Oostburg dank namons broeders en zusters, behuwdbroede en behuwdzusters, allen voor de eer en hulde, hunnen onvergetclijken vader bewezei Diep geroerd verlieten alle aanwezigen d< doodenakker, in de stille overtuiging as zijnen schoot een dierbaar pand te hebbi toevertrouwd. Waterlandkerkje. 27 April. Heden weik in de herberg «de Koning" ten overstash van den te Groede gevestigden notaris Hai r: maclier, in het optnhaar verkocht voor som van ƒ925 aan E. Wijffels te IJzendi ke, de herberg bewoond door Petrus de Me er, op het gehucht Turkije. De heer P. M. Out, cand. te Worme veer, heeft het beroep Daar de gereformee >t de kerk B te Oostburg aangenomen. Sileuwvliet, 3 Mei. Heden had alhier eci£ algemeene vergadering plaats van Chr. J. in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Na afdoening der huishoudelijke zake werd tot secretaris, in plaats van den he - J. van Baal, die naar Maassluis vertrekt, l#e uoemd de heer J. Boidin te Oostburg <p herhenoemd als penningmeester de heer Magree te Breskens. Als plaats van samenkomst voor de vo e' gende bijeenkomst werd Oostburg aangew ie zen. Bij afwisseling gaf een strijkorkest v Breskens eenige nnmmers ten beste. 1 ii w [1 If Dezer dagen heeft een hevige aai beving een groot deel van Griekenland gij teisterd. Gedurende de heele passieweek d den zich in het gansche land van het ee einde tot het andere, hevige aardschokk gevoelen, waardoor honderden menschen ge dood en duizenden van woning en have b ad roofd werden. Men betwijfelt het zelfs, tei in Griekenland een geviger aardbeving, d tol deze, is voorgekomen sedert de bekende ran it waarvan Thuscydide gewaagt. oil

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2