voor Zeeuwscli-V laanderen. ïo. 136, n don fioolhof des levens. Zaterdag 5 Mei 1894. 3e jaargang De crisis. FEUILLETON. De Grenskwestie. IIEUWSBLAD ABONNEMENT SP R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden ingewacht tot Vrijdagnani. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Het kierecht-ontwerp van den minister )k heeft gevolgen gehad, die men bij de diening van dat ontwerp niet heeft kun- n voorzien. Niet alleen heeft zij eene acheuring tus- ïeu partijgenooten der regeering teweeg— biacht, ook in de anti-revolutionaire ge leren is tweespalt ontstaan, terwijl zelfs in geren kring niet de gewenschte overeen- imming is verkregen, getuige het uittreden n den heer Van Tienhoven uit het mini- srie, waarvan hij zelf de vader was. De Tweede Kanier is, naar aanleiding van iar votum over het amendement-De Mey- r, ontbonden, opdat do kiezers daarover tspraak zouden doen, in de hoop, dat een euwe kamer zoude gekozen worden, die eer in overeenstemming zoude zijn met het itwerp der regeoriug. Die verwachting is echter niet verwezen- jkt. De verkiezingen en herstemmingen ibben tot uitslag, dat de regeering in de inderheid is gebleven met 12 stemmen. Een zuivere uitspraak gelooven we niet, dat fer Tak's kieswet is gedaan. Daarvoor zijn S veel kiezers van de stembus weggebleven, n vele districten werden aftredende leden erkozen meer uit sympathie voor den afgc- |iardigde, dan wel naar aanleiding der vraag f hij voor- of tegenstander van Tak's ont- rerp was. Om dezelfde reden mogen we annemen dat vele oud-leden niet bestreden iju. Oppervlakkig is dus het regeerings- iitwerp veroordeeld, terwijl bij berekening NOVELLE VAN MO RIT Z LILIE. Daar werd de deur geopend en Tauten- erg trad, als gewoonlijk deftig gekleed, de amer binnen. Robert ging naar hem toe n leidde hem naar deu raadsheer, die bij et binnenkomen van den ouden heer opge- taan was. Toen de tooneelspeler den naam n den stand zijns vaders noemde, hiefTau- snberg plotseling zijn hoofd op en staarde en advocaat strak in het gelaat. Evenals roeger in Ilmenau had er ook nu eene erschrikkelijke verandering plaats in Tau- enberg's gelaat; zijne kleur werd als die an een lijk, en zijne handen uitstrekkend Is om zich te verdedigen, bleef hij bcwe- ingloos staan. Ook de advocaat was blijk- laar op het zeerst verrast; met eene uit- Irukking van de hoogste verwondering zag tij den ouden heer aan, en de woorden, waar- blijkt, dat het aantal stemmen, uitgebracht op candidaten die Tak's wet gezind waren, aanmerkelijk hooger is, dan dat, gegeven aan candidaten, die zich daar tegen hadden ver klaard. De regeering heeft er echter eene nood zakelijkheid in gezien, wetende dat op dit punt met de nieuwe kamer geen samenwer king mogelijk is, 0111 af te treden. Zaterdag heeft het kabinet der koningin-regentes ge meenschappelijk zijn ontslag aangeboden, die hetzelve heeft aangenomen. De homogeniteit van de grootst mogelijke meerderheid in het ministerie is stabiel gebleven tot aan zijn jongsten snik. Het kabinet, dat uitnemende elementen bezat, en een onnatuurlijken dood is gestor ven, kan er zich op beroepen niet vruchte loos te zijn werkzaam geweest. De crisis, waarin we thans gebracht zijn, houdt de aandacht van elk recht geaard Ne derlander hoog gespannen. Verschillende namen worden reeds genoemd die met de beschikking der portefeuilles be last zullen worden. Wie ook aangezocht moge worden om de plaats in te nemen van hen, die heen gingen, van harte hopen we, dat de nieuwe regeering in de goede richting op'verschillend gebied, werkzaam zij. Onder bovenstaand opschrift lezen we in de „Gazette van Eecloo." De volgende stukken zijn op het bureel van de Belgische kamers nedergelegd, en, geen twijfel, dat is ook 't geval in de ka- mede hij hem wilde begroeten, bestierven op zijne lippen. Er ontstond eene langdurige, pijnlijke stilte. „Victor Liebensteinriep de raadsheer eindelijk, „g'j hier en in deze omgeving?" „Drommels!" zeide Tautenberg, op de tan den knarsend, „gunt ge me dan nooit rust, advocaat Stern? Reeds tweemaal hebt ge mijn levensweg gekruist en me gedwongen den stand, dien ik met moeite verworven had, prijs te geven, en nu vernietigt ge ten derden male mijn bestaan 1" De raadsheer had intussehen zijne kalmte en zelfbeheersehing teruggekregen. „Niet ik ben het die uwen weg kruist, Liebenstein," antwoordde de raadsheer ernstig, „gijzelf drongt u steeds in in kringen, die voor u gesloten waren, en bediendet uzelven daartoe van strafbare middelen. Ge kent de aanleiding, die ons voor de eerste maal teza men bracht; het, was eene ernstige botsing, waarin ge met het strafwetboek geraakt waart en die u vijf jaren tuchthuisstraf kostte. Toen ik u later in een door de voorname wereld bezocht avondgezelschap wedervond onder den naam van een zekeren baron Hol le, was ik natuurlijk niet weinig verrast en uiers van Nederland. Dringend is de stem ming voor de beide landen. In Belgie be staat daartoe geen beletsel in Nederland, daarentegen, dreigt het stemmen over het wetsvoorstel nog eenigen tijd te moeten on derblijven. in Nederland is de wetgevende zittijd op geschorst en de ministerieele krisis, gepaard met den uitslag van de kiezingen, die deze week aldaar hebben plaats gehad, laat niet toe het tijdstip van het hernemen der parle mentaire werkzaamheden en dus ook niet het votum over de grenskwestie te voorzien. Intussehen is het toch van groote aange legenheid voor de wederzijdaehe grensboeren den bonfdelijken inhoud te kennen van de stukken waarin zoo nauw hunne belangen betrokken ziju. Goedkeuring van den 30 Maart 1894 tus- schen Belgie en Nederland gesloten over de veeweiding en het inestvervoer in de grens streek tusschen beide landen. Inleiding. Op de klachten van de grensbewoners, had het staatsbestuur onderhandelingen uiet de Nederlandsche regeering aangegaan, ten ein de op widerzijdschen bodem voorwaardelijk de veeweiding toe te laten. Dat is gelukt. De overeenkomst is aan een reglement on dergeschikt. De Minister van Buitenlandsche Zaken, (Qeteekendyl Gr. de Merode-Westerloo. Wetsontwerp. Leopold II, Koning der Belgen enz., heb ben besloten en besluiten: hield het voor mijn plicht den mij bevrien- den gastheer te waarschuwen. Ge waart ech ter zoo wijs te verdwijnen. Onze derde ont moeting had plaats in Kopeuhagen, waar ge onder den naam van Raboullain uw geheim zinnig, maar weinig eervol bestaan voerdet; dat het toeval ons ook daar tezamen bracht, mag voor n niet aangenaam geweest zijn, doch mijne schuld was het niet." „AVat geeft u bet recht hier in mijn ei gen huis op zulk eene onbarmhartige en leu genachtige wijze mijn verleden te gedenken riep Tautenberg, met krampachtig gebalde vuisten eene schrede nader tredend. „Vooreerst de plicht tegenover mijn zoon, dien ik wensch in te lichten wie gij zijt en wat hij van u te wachten heeft. Of mijne inlichtingen leugenachtig zijn, zal het gerecht beslissen. Uwe brave en onschuldige doch ter beklaag ik echter, de kwade naam haars vaders zal op haar overgaan." Hij nam zijn hoed en reikte ook Robert den zijnen. „Vergeef me, mejuffrouw," zeide hij toen tot de zangeres, dat ik 'gedwongen was u van zulk een onaangenaam tooneel getuige te doen zijn, maar de gitdagingen en de ver- Onze Minister van Buitenlandsche Zaken is gelast in onzen naam de Kamers het wets ontwerp aan te bieden waarvan de inhoud volgt 1. De overeenkomst van 30 Maart 1894 tusschen Belgie en Nederland wegens weirecht en het mestvervoer in de grensstreek van beide landen zal haar volle uitwerksel heb ben. 2. Het staatsbestuur is gemachtigd, dé overeenkomst gebeurlijk te wijzigen. Gegeven te Laken, 17 April 1894. (Get.) Leopold., Overeenkomst, De gemachtigden van Z. M. den Koning der Belgen en HH. MM. de Koninginnen der Nederlanden zijn overeengekomen als volgt 1. De veeweiding en het mestvervoer in de grensstreek zijn ondergeschikt aan het hier bijgevoegd reglement. 2. Het reglement is toepasselijk op de zaailanden en de weiden rechtstreeks op eene. uitgestrektheid van vijf kilometers langs weers-, zijden de grens gebruikt. 3. De overeenkomst zal 15 dagen na de uitwisseling der bekrachtigingen in voege ko men en gedurende vijf jaren van kracht we zen. In geval geene van beide partijen een jaar voor den vervaldag ze zou hebben op gezegd, zal de overeenkomst nog een jaar te beginnen van den opzeg verplichtend blijven. Met gemeen verdrag kan ze gewijzigd wor den. 's Gravenhage, 30 Maart 1894. fGet.) B"n d'Anethan. J. C, Jansen. Tak wijten uws vaders dragen daarvan alleen de schuld, en mijne maatschappelijke betrekking- gebiedt me, helaasaan de zaak nog verder gevolg te moeten geven," Hij maakte eene buiging voor het meisje en begaf zich naar de" deur. Robert, die zonder iets te zeggeu doqdsbleek toegeluisterd had, volgde hem, „Blijf, Robert," riep zij opspringend, „ver laat me om 's hemels wil niet. Deze man is mijn vader niet j we zijn door geene bau- den des bloeds verbonden; hij echter heefi mijn leven vergiftigd en zich aan mijn be staan geketend als een walgelijke tafelschui mer, dien ik niet van me kan afschudden." Een boosaardige, vernietigende blik uit Tautenberg's oogen trof het meisje. „Als een walgelijke tafelschuimer, zegt ge siste hij tusschen zijne vast op elkaar ge klemde tanden, terwijl op zijne verwrong, gelaatstrekkon haat en woede zich afspiegel den, „is dat de dank voor mijne dienste. die ik u in tijden van angst en nood ver leende heb ik u niet aan den kerker oi; rukt en u van de knoetslagen van Russisch gevangenbewaarders bevrijd, gij gij gin. mengster 1"

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1