Binnenland. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. in 'de harid gemeenteraden en Kamer kun nen veroveren en van de politieke macht een wapen maken om zich te helpen in den strijd om brood, om rechten en welstand.» Zooals men weet, hebber, de autoriteiten de houding der werkstakers en deze kalme woorden beantwoord met de inkwartiering <van verscheidene regimenten linietroepen te Boom, waar men nog nooit zulk een sterke troepenmacht op de been gezien zal hebben. Inmiddels heeft de gouverneur der pro vincie Antwerpen een belangrijken stap ge nomen, die waarschijnlijk aan eene spoedige .oplossing van het geschil ten goede zal ko men. Hij heeft voorgesteld om een verzoe- ningsraad samen te stellen, wier leden bui item het steenbakkersvak zouden staan. Naar ■men zegt, hebben arbeiders en patroons reeds •toegezegd de beslissing van dezen raad aan te nemen. Natuurlijk wordt eene vredelie vende schikking hierdoor Jen zeerste bevor derd. De minister van oorlog heeft aan de Com missarissen der Koningin medegedeeld, dat er z. i. reden bestaat om de tolgelden welke verschuldigd zijn voor de paarden die aan de rijkskeuring moeten worden onderworpen, aan de belanghebbende eigenaars van rijks wege te doen vergoeden. Daarom heeft de minister bepaald, dat de «iaaruit voortvloeiende kosten voorloopig in afwachting van eventueele vrijstellingen ten laste van de uitgaven voor het de partement van oorlog, aan het rijk in reke ning kunnen worden gebracht. De voorzitters der keurings-cominissiën zijn door den minister onderricht, dat de boven bedoelde uitgaven door hen kunnen worden terugbetaald, tegen overlegging van een be wijs van den betrokken tolgaarder dat hij de tolgelden heeft ontvangen en van eene ver klaring van den belanghebbende waaruit blijkt, dat de paarden uitsluitend ten behoeve van de keuring den tol zijn gepasseerd. BRESKENS, 20 April 1894. De ontvangsten van de Stoomtram-Maat schappij Breskens-Maldeghem bedroegen over de maand Maart 1894 ƒ4,383,29 tegen ƒ5.277,81" over die maand '93. Van af 1 Jan. '94 is ontvangen ƒ13.388,06 en over dat tijdvak '93 ƒ13.5 1 0.895 Gisteren had door notaris Le Nobel te Oostburg ten verzoeke van zijn ambtgenoot H. Q. Hammacher te Groede, executeur-tes tamentair en de erfgenamen van wijlen den heer J. Wale, de toewijzing plaats van een woonhuis en aanhoorigheden op het dorp alhier, bewoond geweest door den heer Wa- )e aan' den heer A. du Burck alhier voor ste schrede tot verzoening was gedaan er. spoedig daarop waren vader en zoon het met elkaar eens. Beider vurigste wensch was het nu elkaar na zoo lange scheiding weer te zien, en de raadsheer nam daarom eindelijk het besluit naar T te rejzen en getuige te zijn van de overwinningen zijns zoons. Ge zijl. verloold, zooals de dames me te huis gezegd hebben," begon de raadsheer, nadat zij in Robert's aangenaam ingerichte woning gekomen waren; „ik hoop dat gij ze me zult voorstellen 1" De jonge man kreeg eene kleur; in zijne brieven aan den ouden heer had hij met nog geen woord gewag gemaakt van zijne verhouding tot Malwine. Alleen tegenover zijne moeder en zijne zuster had hij er nu en dan op gezinspeeld. ffZeker, vader," antwoordde Robert, we zullen haar morgen bezoeken, ze vindt het zeer aangenaam u te leeren kt>nnen." „Wat zijn hare ouders en hoe heet zij?" onderzocht de advocaat verder. ,/Ze is eerste zangeres aan ons tooneel," zeide de jonge kunstenaar niet zonder eeni- ge verlegenheid; „Malwine Tautenberg is haar naam, de moeder is dood, de vader woont samen met zijne dochter." (Wordt vervolgd.) 1250; een woonhuis, zijnde de herberg »de Stad Vlissingen» bewoond door 1. de Vlie ger, aan den heer H. Lakerveld te Sluis voor ƒ1500een woonhuis en aanhoorighe den bewoond door H. Fenijn Sr. aan den bewoner voor ƒ450een poonschuit met inventaris aan H. Fenijn Sr. voor ƒ550, en 2 hypothecaire schuldvorderingen beide groot ƒ200 laste 1. de Koker en J. de Rijcke de le aan I. de Koker voor ƒ126 en de 2e aan den heer H. G. Hammacher te Groede, voor ƒ48. Bij herveiling is het partijtje, bouwland, groot 28,85 aren, toebehooreude aan de er ven Adriaansen, toegewezen aan den heer A. du Burck alhier voor ƒ400. Het woon huis is opgehouden voor ƒ550. ,-i Tot onderwijzer aan de Opcnbere La gere school in de kom der gemeente IJzen- dijke is benoemd de heer P. J. Dellaert al daar. Tot kerkelijk ontvanger bij de Ned. Herv. gem. alhier is benoemd de heer A. du Burck. Tevens is door het college van Kerkvoog den en Notabelen dier gemeente besloten, het bedrag van den hoofdelijken omslag van ƒ750 terug te brengen tot ƒ400. Maandagmiddag werd te Vlissingen aangebracht de Belgische zeeloods V., die, terwijl hij in zee van eene stoomboot was afgehaald, met de roeiboot van den Belgischen loodsschoener no. 7, tengevolge van eene aanvaring met genoemden loodsschoener, zoo ernstig gekwetst werd, dat hij per brancard naar zijne woning moest vervoerd worden. Zijn toestand is bedenkelijk. Bij de aanva- niig moet, volgens gerucht, ook een matroos verdronken zijn. Nader lezen we daaromtrent: De toestand van Vileijn, is nog steeds dezelfde, Vermoe delijk is hij inwendig zwaar gekneusd. Het ongeval heeft zich op de volgende wijze toegedragen De afhaalkotter no. 7, die nabij dfth-Wic- lingen is gestationeerd om schépen van lood sen te voorzien of daarvan af te halen, Kaal de ook met haar roeiboot den loods Vileijn van een stoomboot af, die hij van Vlissingen naar zee had gebracht. Daar echter de loods schoener no. 9 ter zelfder hoogte kwam, koersende naar Vlissingen, werd besloten hem niet naar den afhaalkotter no. 7, maar naar den loodsschoener no. 9 te brengen. Door eene tot heden onbekende oorzaak werd de roeiboot ran kotter no. 7, door den loodsschoener overzeild met het gevolg dal de loods V. bekneld geraakte tusschen den schoener en de boot en een der matrozen verdronk, terwijl de andere op den schoener oversprong. De verdronkene moet onder het schip door zijn gegaan, en het is daarom, dat men niet spoedig genoeg bij hem kon zijn om hem te redden; hij verdween in de diepte en werd niet meer gezien. Bij het te Middelburg gehouden exa men voor de hulpacte Lager Onderwijs, is o. in. geslaagd mej. S. M. J. Plankeel tc Oost- burg. Naar wij vernemen zal met 1 Mei a.s. het te Vlissingen in aanbouw zijnde haven station gedeeltelijk voor het verkeer met Én- geland in gebruik worden genomen. De ge- heele voltooiing kan tegen September worden tegemoet gezien. Spoedig zal er nn een be gin worden gemaakt met het afbreken van de bestaande pontonhal. In den nadit van Zaterdag op Zondag is te Middelburg, vermoedelijk een uur of drie, een ruim twintig jarige schippersknecht. J. L. W. door eene tot nog toe onbekende oorzaak in de kade geraakt en verdronken. Zondag ochtend is het lijk opgevischt. De overledene was betrokken in de bekende mishandeling in de.Korte Delft en bad te dier zake nog gevangenisstraf te ondergaan. Slnls. Jl. Vrijdag had in het „Hotel Stad Sluis" ten overstaan van notaris de Graaff te Aardenburg de veiling plaats van een huis, erf en bouwland' ter grootte van 1 gemet 236 roeden, staande en liggende te St An na ter Muiden, 't welk is tosgewezen aan de diaconie der Ned. Herv. gein. aldaar, voor ƒ1565. Slllis. Ds. J. Ossewaarde, pred. bij de Ned. gem. alhier, heeft het beroep naar die gem. te Meppol aangenomen. -Men schrijft ons uit Sluis Dezer dagen gaf de in Januari jl. opge richte en onder directie van den lieer P. Noest staande zangvereenigiug, eene open bare repetitie, die door een talrijk publiek, zoo van hier als elders, werd bijgewoond. De uitgevoerde stukken, waaronder solo's duetten en quartetten, vielen bijzonder in den smaak en voldeden dan ook goed. Ben woord van lof aan den ijverigen di recteur, die de leden in zoo'n korten tijd op deze hoogte wist te brengen, mogen we hier niet onthouden. Dinsdag had te Goes eene vergadering plaats van de leden der vereeniging van burgemeesterssecretarissen en ontvangers in deze provincie tot vaststelling van het huishoudelijk reglement en welke door een 27ta! personen werd bijgewoond. Deze vereeniging heeft ten doel om aan déze ambtenaren op 65jarigen leeftijd een pensioen te verzekeren. Het voorzitterschap werd waargenomen door den lieer jhr. W. M. de Jonge van Ellemeet, burgemeester van Oostkapelle, die mededeelde, dat 77 ambtenaren zich als lid hadden aangemeld. De toetreding uit het voormalig 4e en 5e district is zeer gering, waarvan de oorzaak vermoedelijk moet wor den toegeschreven aan onbekendheid met of lauwheid jegens deze zaak. Na eene kleine redactiewijziging in het huishoudelijk reglement werd hetzelve, even als eene instructie voor den administrateur, mét algomeène stemmen goedgekeurd. Hierop werd overgegaan tot de benoeming van een definitief bestuur, waarin werdeu gekozen de heeren jhr. de Jonge van Elle meet, C. W. Vermeijs en J. G. Gerritsen, resp. burgemeesters van Oostkapelle, Zierik- zee 'en Breskens en de heeren H. G. Hart man, P. Laban en J. Dieleman, resp. secre tarissen van Goes, Pooitvliet en Ter Neuzen, allen leden der vereeniging van Burg. en Secr. in de verschillende deelen der provin cie en tevens lid dezer vereeniging, terwijl uit de overige leden gekozen werden de heeren J. H. O. üominiens, secr. van Krui- ningen, Elenbaas secr. van Krabbendijke en A. II. van Buuren burg. van Brouwershaven. Hoofdplaat. De bakkers en broodslijters alhier het brood met een cent per halve ki logram afgeslagen. Hoofdplaat. De doelboog-societeit „De Eendracht" van de handboogmaatschappij al hier, ontving van den heer A. Temmerman een prachtig vaandel ten geschenke, hetwelk den eerstel^ Zondag in Mei zal worden in gewijd^ Ned. Herv. Kerk. Zondag 22 April 1894. plaats. tijd. naa m. Biervliet vm. 9 u dhr. Reudink. ii nm. 2 u ds. Krol. Breskens vm. 9 u ds Dijkman. n nm. 7 u Bijbelbespreking. Groede vm. 9 u ds. Krol. Hoofdplaat nm. 2 11 ds. Beckeringh. Avondmaal. Nieuwvliet nm. 2 u ds. Dijkman. Schoondijke vm. 9 u ds. Beckeringh. IJzendijke vm. 9 u ds. Wijnmalen. Luth. Gemeente. Groede vm. 9 u ds. Fregeres. Evangelisatie. Schoondijke j nm. 2 j dhr. Rcudink. Is Jack the Ripper nu tc Berlijn? Deze vraag houdt dezer dagen alle Berlijnsche bladen bezig naar aanleiding van een moord, die dezer dagen in de voorstad Grünewald is gepleegd. Eene jonge vrouw, ziekenver pleegster van beroep, werd daar op straat vermoord gevonden, met afgesneden keel, ea een dag daarna werd een andere vrouw op dezelfde plaats door een man aangevallen. Het gelukte haar echter te ontvluchten. Of- schoon reeds eenige personen, tegen wie e.rn. stige vermoedens bestaan, in hechtenis zijn genomen, is de moordenaar nog niet bekend. Toen Zaterdagmiddag een buitenman den Leidschcnweg te Utrecht passeerde, ont moette hij een jonge man, die zoodra hij hem voorbij was, het op een loopen zette. On willekeurig even omziende, zag hij daarop, dat de man, zoodra hij de brug over het Merwede kanaal was genaderd, een oogenblik staan bleef, vervolgens naar het midden der brug liep en in het kanaal sprong. Niet wetende wat te doen en geen middelen tot redding van den drenkeling, die onmiddellijk in de diepte was verdwenen, bij de hand hebbende, spoedde hij zich naar den naast- bijzijnden politiepost en deelde daar het ge- beurde mede. Hoe spoedig daarna de drenkeling op het droge was gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Naar het schouwli> kaal overgebracht, werd het lijk herkend als dat van den 24-jarigen loopknecht V. van de firma V. S. aldaar, terwijl' bij nader onder» zoek bleek, dat deze des morgens door zijn patroon was uitgezonden om goederen te be zorgen en gelden te incasseeren, doch sedert niet was teruggekeerd. De wagen met goed werd later op een der singels teruggevonden, terwijl op het lijk enkele kwitanties en ee nige gelden werden bevonden. Wat den jongen man, kostwinner zijner reeds bejaarde moeder, tot deze wanhopige daad heeft ge bracht is niet bekend. v '."Ji Doinlerdagnamiddag sprong te Parijs een arme zwerver, die ten einde raad was, in de rivier de Seine. De man had, om in zijn plan te slagen, een zeer eenzaam plekje uitgezocht, maar niet bespeurd dat zich op eenigen afstand een vrouw met een prachti gen New-foundlander hond bevond, l'oei begon een eigenaardige voorstelling tusschen man en dier, maar ten slotte bleef Sultan die niet onbedreven was in de kunst vai menschenredding, de overwinning; hij pakti met zijn bek een deel der kleeding van dei drenkeling en zwom met hem naar den oe ver. De wal was echter bizonder steil nu was goede raad duur, maar gelukkig kwan een schuitvoerder toesnellen die den hom een handje hielp. De drenkeling werd naa een hospitaal overgebracht. De meesteres van Sultan, welk moedij dier reeds vroeger heeft gered, heeft nu premie gevraagd aan het redden van dren kelingen verbonden. De schuitenvoerder hier tegen opgekomen en beweert dat h enkel en alleen recht op belooning heeft. Sultan is de eenige die niets gevraag! "j heeft. De vereeniging tot bescherming va dieren heeft, naar aanleiding van het belang rijk geval een onderzoek ingesteld. Vol be yj wondering voor Sultan's edel gedrag wensd jt- het bestuur een eere-halsband aan den Net w foundlander toe ts kennen, om hem aan I moedigen op het ingeslagen spoor voort j( g"»»- - h: Voor enkele dagen is de oudste gee bi telijke misschien ook de oudste mense di in Europa gestorven, de Grieksche pasto hi te Trikkala, in Thessalië, die 120 jaren oi werd én 99 jaren lang zijn ambt vervuld Hij had nooit Trikkala verlaten en leefi zeer sober en geregeld. Hij sliep zomer i winter onder den Elooten hemel, met 't g zicht naar het Oosten gekeerd; 's avonds 9 uren ging hij steeds ter ruste en voor d( zonsopgang was hij altoos in de weer. 1 M dronk, behalve bij 't Nachtmaal, nooit w of geestrijke dranken, rookte niet, maar snu de een korten tijd, om het spoedig weer f

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2