A voor Zeeuwsch - Vlaanderen. r No. 134. Zaterdag 21 April 1894 3e jaargang it den ioolhof des levens. FEUILLETON. Ki rg- o IIEUWSBLA1 A B O N N E M ENTSPRIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika '2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle BoekhandelarenBrievengaarders en den Uitgever. A 1) V E II T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels '25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Het onderhoud tusschen koning Humbert n Italië en den heer Calinette redacteur r Parijsche „Figaro" heett, zooals zich laat u ln^grijpen, niet alleen te Parijs, maar ook in pme de aandacht der hooge kringen ge- tokken. Heeft men in Parijs de mededeelingen des lonings niet zeer gunstig ontvangen, de pers Route, en minister Crispi's orgaan, de Riforma", aan de spits, keurt het af dat et Hoofd van den Staat zoo vrijgevig is |et, het verleenen van audiënties aan bui- tnlandschc journalisten, en is bovendien zeer tttevreden, dat de Koning die doorgaans bij jne openbare uitingen zoo terughoudend is, j' dergelijke openhartige mededeelingen heeft pdaan aan den redacteur der „Figaro." Een dergelijk scherp oordeel van een blad, aardoor Crispi zijne officieuse mededeelin- n ter openbare kennis pleegt te brengen, daarom niet zonder beteekenis. De „Fi- iro" trekt daaruit de veronderstelling, dat i heer Crispi zich niet kan vereenigen met itgeen Koning Humbert heeft verklaard i zich niet wil aansluiten bij de vredelie- Inde verzekeringen, welke de koning heelt gelegd. Crispi trekt de juistheid van het artikel hter zeer in twijfel en dringt er met dub- pen nadruk op aan dat de Kamer-Coiamis- de onverminderde legerbegrooting in stand 1 houden. Kon men de vreemde verhouding van den mister-president bij den eersten indruk niet L .40 .57 M 8,03 8,20 NOVELLE VAN MORITZ LIL IE. 6.2 nm. nm. i nm. l nm. Op hetzelfde oogenblik werd de deur ge- nd en verscheen Robert; hij had het iht onaangediend binnen te treden, eenê hst, die de zangeres zelts haar vader niet (stond. Met een enkelen blik overzag hij n geheelen toestand; hij wist, dat vader dochter niet op den besten voet met el- (r leefden cn ried uit het opgewonden ge- t van de geliefde, dat het tusschen beiden alles behalve aangename verklaringen ge- men was. Bescheiden wilde hij zieh te- ktrekken. „Ik stoor u," zeide hij, zich weer naar de ür wendend, „binnen een uur kom ik te- „Blijf, Robert!" riep Mal wine, zich aan te borst werpend. „Verlos me van dien Invoegde zij er haastig aan toe. verklaren, thans blijkt dat tusschen Koning Humbert en Crispi eene verwijdering bestaat, en de in het bewuste couranten-artikel open baar gemaakte vredelievende verklaringen des Konings inderdaad zijne oprechte bedoeling weergaven. Deze indruk word in Frankrijk gunstiger ontvangen omdat er thans kans bestaat dat de verhouding tusschen Italië en Frankrijk een ander aanzien krijgt. Spoedig zal blijken wat van al deze teekenen waar is, want de Koning zal partij moeten kiezen in den aanstaanden strijd tusschen den mi nister-president en de kamer, wanneer deze laatste de wijzigingen goedkeurt, door de ka mer-commissie ontworpen in de plannen van den heer Crispi. De agrariërs iu den Duitschen Rijksdag, die hunne pogingen tot het mislukken der tot-staudkoming van het liandelstractaat tus schen Duitschland en Rusland zagen verij deld, doch door de aanneming van dat trao- taat hun strijd tegen de regeering nog niet opgaven, hadden thans een voorstel ingediend tot invoering van een graan-monopolie in Duitschland. De verwachtingen op aanne ming van hun voorstel en van het doen van eenige consessies door den rijks-kanselier, zijn evenzeer uitgeloopen als hun hoop op de mislukking van het meergenoemd lian delstractaat. Van meer dan ééne zijde ondervond dit voorstel in den Rijksdag bestrijding. Zoowel de nationale liberale afgevaardigde Von Ben- nigsen, als de leden der vrijzinnige volks partij, Eugen Richter, verklaarden zich tegen het voorstel. Kanselier Caprivi- verklaarde, dat, indien De jonge kunstenaar keek nu eens den ouden heer dan weer diens dochter aanhij wist inderdaad niet wat hij op dien vreem den cisch van de zangeres moest antwoorden. „Ik ben hier overtollig," brak eindelijk Tautenberg het pijnlijk zwijgen af, „sta me toe me te verwijderen." Hij boog voor Robert en verliet de kamer. „Schurk!" zeide Malwine, terwijl zij den vertrekkende met een blik van grenzeloozen haat nazag. De tooneelspeler maakte zich van het jon ge meisje los en ging ontzet eene schrede achteruit. „Malwine! Het is uw vader!" zeide hij verwijtend. Met groote oogen, als begreep zij de woor den van den jongen mau niet, staarde zij hem eenige seconden lang in 't gelaat. Toen riep zij met gillende stem „Mijn vader, zegt ge? Neen hij is het niet, hij is het niet!" De handen voor het gelaat zonk zij snik kend op het rustbed neer. „Niet uw vader?" vraagde de kunstenaar op een toon der hoogste verwondering. „Wie is die man dan?" het voorstel van den conservatieven leider graaf Kanitz werd aangenomen, de regeering door de Staten, met weike zij handelsverdra gen heeft gesloten, verdacht zou kunnen worden van kwade trouw. Daardoor zou de regeering het vertrouwen dat zij in andere landen heeft verworven, verliezen. „Wanneer dit voorstel wordt aangenomen, dan zou ik zeker niet langer kanselier kun nen blijven. Door de indiening van dit voor stel benadeelen de agrariërs hun eigen zaak en scheiden zij zich af van hetgeen noodig is om het Duitsche rijk in stand te houden." Na deze manhaftige verklaring van graaf Caprivi, die met levendige toejuichingen werd begroet, werd het voorstel der agrariërs met 159 tegen 16 stemmen verworpen. Onder de steenbakkers in België met na me te Boont, is een zeer omvangrijke werk staking uitgebroken. De naaste oorzaak is de verwerping van een verzoek om loonsverhooging. Zij had den een vermeerdering van loon geëiseht van 75 centimes voor iederen afgewerkten voor raad van 13000 stecnen. Zij beweren en enkele patroons geven het ronduit - toe, dat de tegenwoordige prijs der steenen deze ver hooging zonder bezwaar toelaat. Dat deze eiseii geen bovenmatige mag heeten, kan men wel hieruit opmaken, dat de tegenwoordige loonstandaard 7 francs voor 13000 steenen bedraagt, en dat de arbeiders in de zomer maanden 55 dergelijke seriën kunnen ver vaardigen, hetgeen hun een loon van 385 francs of van iets meer dan 15 francs per week gedurende het zomerhalfjaar oplevert. De rest van het jaar kunnen ze nauwelijks De geheele gestalte van het meisje, trilde zenuwachtig; nog steeds met de handen voor haar'gelaat, liet zij hare tranen den vrijen loop. „Later, Robert, later," bracht zij met moei te voort, nu niet! Laat ine een uur alleen, mijn arm hoofd heeft rust noodig!" De jonge tooneelspeler nam zijn hoed en reikte zonder iets le zeggen de weenende de hand. Tautenberg niet Malwines vader en toch noemde zij hem zoo? En wat was er gebeurd, waardoor de jonge dame zoo verschrikkelijk opgewonden was geworden Hoofdschuddend ging Robert de trappen af een duister raadsel lag er voor hem, een raadsel, dat alleen door Malwine kon opgelost worden. IX. Op het perron van het station te T. liep Robert Nerz op en neer; het scheen dat hij iemand verwachtte, want vaD tijd tot tijd keek hij in de richting' vanwaar de eerste trein komen moest. Eindelijk vernam men een lang gerekt ge fluit en spoedig daarop reed de trein lang- 7 francs per week behalen. Daarnaast zijn door de arbeiders nog ee nige andere klachten te berde gebracht, wier gegrondheid al even moeilijk ontkend zullen kunnen worden. Men diene te weten dat de patroons hunne arbeiders dwingen om hunne eetwaren en verdere behoeften in win kels van de werkgevers te koopen. De werk lieden beweerden, dat zij door dezen winkel- dwang, die trouwens door de wet verboden wordt, de waren minstens 25 pCt. te duur moesten betalen. Ook aan eene andere wetsovertreding ma ken de patroons zich volgens de arbeiders schuldig door aan kinderen een bovenmatigen arbeid op te leggen. De Belgische wet ver biedt den arbeid van kinderen beneden de 12-jaar in de. steenbakkerijen geheel en al, terwijl kinderen-boven dien leeftijd niet lan ger dan.8 urpji mogen arbeiden. Toch zijn kinderen van 10.en 11 jaren soms lti en 17 uren d^ig.v evenals de gewone werklie den, aan dpjoj^ibeicl: Ofschoon der 'werkstakers thans reeds ten getak van ÖaVO'"zijn het stadje Booin met zijn omliggende gemeenten telt op ver re na geen,J2'0,0Ü0 inwoners blijven zij eene gepaste kalmte bewaren. Wel hebben te Boom verscheidene branden plaats gehad, waarvoor zij iehtrr alle schuld van zich af schuiven, en Waarvan zij enkele kwaadwilli gen beschuldigen, die geheel buiten de ar beidersbeweging staan. Ook de yooruit, het bekende hoofdorgaan der Vlaamsche socialisten blijft met nadruk tot kalmte aanraden. „Weldra, zegt dit blad, zal de arbeidende klasse inct 't stembrielje zaam voor het station. Robert keek op. merkzaam naar de hem voorbij rijdende wag gons en scheen eindelijk den gezochte ge vonden te hebben, want hij wenkte levendig met de hand, terwijl-hij den nog steeds in beweging zijnden waggon volgde. Nog een knarsend geluid door het aanzetten der rem men cn de trein stond stil; de conducteurs, openden de deuren en hot gewone gedrang bij de aankomst van een vollen trein nam een aanvang; maar te midden van dit haas tig, luidruchtig gewoel hielden twee mannen elkaar omarmd Robert eu de raadsheer Stern, zijn vader. De opgang, dien de jonge tooneelspeb r maakte, had eindelijk do stijfhoofdigheid van den ouden lieer gebroken; hij moest erken nen, dat Robert's keus van zijn tegenwoordig beroep het gevolg was eener innerlijke, on weerstaanbare neiging. Behendig gebruikten de beide vrouwen deze bekentenis van d :i ouden rechtsgeleerdede betrekking van den jongen man was voor zijn leeftijd uitstekend en bood hem tot bevrediging zijner eerzucht voldoende gelegenheid aan. Hij beantwoord de eindelijk ecp brief zijns zoons, hoewel kort en op bestraffen Jen toonmaar de «er-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1