Binnenland. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Ms H 1 sluit''», en waaraan it gaarne eene spreken de uiting verleen. Wilhelm." Bisminarck antwoordde daarop: „Ik breng Uwe Majesteit eerbiedig dank voor uwe weusohen, en voor de welwillende woordeu, waarin de gezindheid van Uwe Ma jesteit jegens mij uitdrukking gevonden heelt. De nieuwe wapenrusting neem ik aan als symbool uwer genade en zal haar, als duur zaam aandenken daaraan, mijnen tinderen vereeren. Bismarek" De afgetreden minister van buiten— landsche zaken, de heer rnr. Van Tienhoveu, heeft 11. Donderdag een afscheidsdiner gege ven aau den secretaris-generaal, het Kabi net, de hoofdambtenaren en de consulaire ambtenaren, met inbegrip van de leerling- cousuls, werkzaam aan het Departement. De maaltijd duurde tot 's avonds hall elf en aan tafel heeft de voormalige bewindsman zich met alle zijne gasten onderhouden, daarbij dankbaar erkennende de ijverige en welwil lende medewerking tijdens zijn ministerschap van hen ondervonden. De secretaris-generaal, de heer Zileken, bracht in hartelijke bewoordingen de hulde van het ambteuaarscorps aan hunnen gewe zen chef over en bij het scheiden verzekerde de heer Van Tienhoven, dat hij de meest aangenome herinnering aan de hem betoon de samenwerking zou bewaren en dat hij zijn heengaan uit den kring zijner ambtenaren aan dat ministerie wel het meest betreurde. Het Dagblad deelt het volgende mede HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes poseerden jl. Zaterdag voor den Hofphotograaf H. W. Wollrabe tot het doen nemen van portretten, en lieten tevens, op de binnenplaats der Koninklijke stallen, een photographie van zich vervaardigen in een met 4 paarden bespannen galarijtuig. De groep stelt voor: H. M. de Koningin in staande houding met een vaandel in de hand, de Koningin-Regentes naast Hare Doch ter, en de beide Vorstinnen omringd door officieren van Hr. Ms. Huis. De photografieën zullen dienen bij de ver vaardiging van een schilderij door den kunst schilder Hovnck van Papendrecht, ter her denking aan de plechtige vaandel-uitreiking, in het vorig jaar in de Maliebaan gehouden. Vrijdagmiddag te 2 uren heeft aan het Ministerie van buitenlandschc Zaken de on- derteekeuing plaats gehad van eene overeen komst tusschen Nederland en België, betref fende de toelating van vee in de wederzijd- sche grensprovinciën. Voor Nederland is de overeenkomst onder meisje spoedig begon te begrijpen, dat het schrijven van den geliefde slechts een beleefd heidsvorm was. Haar trots, haar gevoel van eigenwaarde kwam daarentegen op; maarzij besloot nog eenmaal den trouwelooze te schrij ven en hem zonder omwegen zijne handel wijze onder het oog te brengen, om hem aan het slot van den brief, wanneer het namelijk zijn overanderlijke wil was met haar te bre ken, zijne volle vrijheid terug te geven. Robert was beschaamd over die grootheid van ziel vau het eenvoudige meisje en roeds was hij voornemens haar om vergeving te siueeken en haar op nieuw zijne liefde te be lijden, toen Malwine tusscheubeide trad en hein alle goede voornemens weer deed ver geten. Slechts eenmaal nog hoorde hij door zijn vroegeren vriend Lassendorf iets van Geertje; zij treurde om hare bedrogene lief de, het rood barer wangen was geweken en bezorgd sloeg de oude moeder hare stille dochter gade, die haar zwaar leed diep in haar hart opsloot. Wel zag Robert nu en dan het lieftallige beeld van het meisje in nevelachtigen omtrek en vernam hij de waar schuwende stem van het gewetenmaar dan trachtte hij het beeld te verlagen en de stem te verdooven en vond verstrooiing in den omgang met haar, die dien inwendigen strijd had opgeroepen, met de schoone, trotsche zangeres Malwine. (Wordt vervolgd.) teekend door den Minister van buitenland- sche Zaken ad interim en door den Minister van binnculamlsche Zake i en voor België door den gezant, Baron d'Anethan. Naar aanleiding dezer overeenkomst schrijft de „independence." „Deze regeling zal een einde stellen aan den oiiaangenamen toestand, waarin onze landbouwers verkeeren, die dicht bij de Ne- derlandsche grens wonen en te lijden hebben van de gezondheidsmaatregelen, welke Ne derland tegenover Belgisch vee neemt. Men weet, dat door het verbod om dat vee op Ncdcrlaudsch grondgebied te brengen, land bouwers in België, die landerijen aan gene zijde der grens hebben, hun vee niet daar konden laten weiden. Bij de nieuwe over eenkomst inag dit nu voortaan wel, onder voorbehoud van eenige voorzorgsmaatregelen tegen besmettelijke veeziekten, waarmede bei de landen zich beveiligen kunnen. De over eenkomst regelt in gelijken geest het ver voer van mest, zoodat een boer mest uit zijn stal zal mogen brengen op zijn land aan ge ne zijde iler grens. De overeenkomst is. voor 5 jaren gesloten, en geldt voor eene land- strook van 5 K.M. aan weerszijden der grens." BRESKENS, 7 April 1894. Als candidaten voor het lidmaatschap der 2e Kamer zijn voor de onderscheidene kies districten in de provincie Zeeland, .door de verschillende partijen, de navolgende heeren gesteld van liberale zijde Oostburg mr. P. C. J. Henne- quiu, te Aardenburg. Hontenisse mr. J. G. van Dein- se, te Hulst. Middelburg geen. Goes geen. van anti-lib. zijde Oostburg N. Giinderman (a.-r.) te Alkmaar. Hontenisse C. J. Huvcrs (a.-r.), te Middelburg, en mr. P. Waiter (k.) te Nijmegen. Middelburg mr. O. Lucasse (a.-r.) te Middelburg. Goes Jhr. mi. A. F. de Savornin -Loll man, te Amsterdam. Zierikzce Zierikzee J. J. van Kerkwijk j geen. te 's-IIage. Met ingang van 1 Mei a. s. worden o. a, verplaatst de navolgende ambtenaren bij 's rijks dir. belastingenC. Fortuin van Sluis naar Hansweert, T. Beun van Zuid- dorpe naar Sluis, J. F. de Zutter van Sluis naar Hulst, en B. J. ten Bokum van Koe wacht naar Sluis. Eede. De wed. H. Rots, inwonende bij P. de Backere alhier, had de vorige wefek het ongeluk in een pot met kokend water te vallen waardoor zij ernstige brandwonden aan hoofd en schouders bekwam. Tot gemeente-geneesheer te I.Jzeudijke is benoemd de heer J. Schouten, te Diever. Ds. J. Ossewaarde te Sluis, is beroe pen bij de Ned. H;rv. gem. te Meppel. Aan het verslag der Handelingen van het geneeskundis staatstoezicht in Zeeland, uitgebracht in de vergadering van den ge neeskundigen raad voor Zeeland en Weste lijk Noord-Brabant, op 31 Maart jl., is het volgende ontleend Cholera kwam tusschen 19 Augustus en 2 November 1893 voor in de gemeenten Hans- weert met 14, Ter Neuzen met 10, Honte nisse met 4 en Wissekerke met 1 geval. Van de aangetasten herstelden 7 patiënten. Bovendien kwamen sporadisshe gevallen van cholera nostras voor in de gemeenten Brouwershaven, Dreischor, Hoek, St. Maar tensdijk, Sas van Gent en Wemeldinge. Pokken kwamen voor bij 12 personen en wel in de gemeenten Clinge, Nieuwvliet, Ter- neuzen, Koewacht, Goes en Middelburg. 3 lijders bezweken aan die ziekte. Roodvonk kwam in 33 gemeenten voor; door deze ziekte werden 271 personen aan getast, van wie er 24 overleden. Mazelen werden geconstateerd in 45 ge meenten met een totaal van 2039 aangetas ten, van welke 28 overleden. Epidemisch hterschende verklaard werd die ziekte te Clinge en Yerseke. Het karakter was algemeen goedaardig. Typhus en febris typhoidëa kwam voorin 22 gemeenten; van de 85 aangetasten stier ven 12. Diphtheritis kwam voor in 21 gemeenten; van de 03 patiënten stierven ló. Croup kwam voor in 7 gemeenten; 15 kinderen overleden eraan. Kinkhoest werd geconstateerd in 22 ge meenten; die zitkte eischte 49 offers. Aan febris puerperalis stierf eene vrouw te Groede, Koewacht, Nieuwvliet en Wol- faartsdijk. Te Hulst kwam een sterfgeval voor aan ziekte van het kraambed. In 14 gemeenten stierven 16 personen aan febris continua. Te Westdorpe is een 15-j*rige iongen door een aan hondsdolheid lijdenden hond gebe ten. Hij werd te Parijs volgens de metho de van prof. Pasteur ingeënt. In behandeling kwam een door het ge meentebestuur van Oostburg aan Gedeputeer de Staten van Zeeland gericht verzoek om aan een zich te 0.>stburg te vestigen ge neeskundige dispensatie te verleenen voor de levering van geneesmiddelen, welk verzoek aan den raad om advies gezonden is. De raad adviseerde het verzoek niet in te willigen, wijl in de gemeente een goede a- potheek gevestigd is, welks eigenaar, indien het verzoek toegestaan werd, zou worden geruineerd; en tevens om de jaarwedde van den geneesheer te verhoogen. De minister van binnenlandsche zaken heeft tot kweekelingen aan de rijkskweek school voor onderwijzers te Middelburg o. a. beuoemd: J. C. Moerdijk to BaarlaudPh. F. Plasschaert te WestdorpeJ. van Oosten te Aardenburg; L. J. C. Kok te Zaamslag; K. J. Riemens te HoedekcnskerkeJ. de Visser te Nieuw en St Joosland; R. A. Straub te ColijnsplaatJ. J. Bliek te Bier vliet en J. Kense te Groede. De rijkskeuring vau voor den krijgs dienst geschikte paarden zal in Westelijk Zeeuwseh-Vlaanderen plaats hebben als volgt Aardenburg (Plein van het logement „Het Hof van Holland"), 21 April, te 10,uur voor Aardenburg, 1 rijp 4 trekp., 1 batte- rijp.11,uur voor Sluis, 1 rijp., 7 trekp., 2 batterijp.2,uur voor Eede, 2 trekp., 1 batterijp.2.30 uur voor St. Kruis, 5 trekp., 1 batterijp. Oostburg (Marktplein), 23 April, te 10,- uur voor Oostburg, 4 trekp., 1 batterijp. 10,45 uur voor Schoondijke, 9 trekp., 3 batterijp.1,30 uur voor Zuidzande, 6 trekp., 2 batterijp.2,45 uur voor Waterlandkerkje, 4 trekp., 1 batterijp. IJzendijke (Marktplein), 24 April, te 10, uur voor IJzendijke, 1 rijp., 10 trekp., 3 batterijp.; 1.15 uur voor Biervliet, 8 trekp., 3 batterijp.; 2,45 uur voor Hoofdplaat, 3 trekp., 1 batterijp. Groede (Weide behoorende tot de hofstede bewoond door J. Dijke), 25 April, te 9, uur voor Groede, 10 trekp., 3 batterijp. 11,voor Breskens, 3 trekp., 1 batterijp.,; 11,45 uur voor Nieuwvliet, 2 trekp., 1 bat terijp.; 12,15 uur voor Retranchement, 3 trekp., 1 batterijp.; 1.30 uur voor Cadzand, 6 trekp., 2 batterijp. Groede. Blijkens alhier gedane waarne mingen was dc weersgesteldheid over de maand Maart 1894 als volgt: Windrichting op 15 dagen N.O., op 1 Z.O., op 14 Z.W. en op 1 N.W. Op 8 dagen viel er 37.7 m.M. regen te gen 14.1 mM. in die maand '93 De thermometerstand was te 8 ure 's mor gens het hoogst den llcn en 29en 48° fahr en het laagst den 3en 34* fahr. De barometerstand op dat uur het hoogst den 29en 776 m.M. en het laagst den 13e 745 m.M. Breskens. In de hbden gehouden zitting van den Gemeenteraad, waarin alle leden tegenwoordig waren, is mededeeling gedaan van een missive van Ged Staten, houdende kennisgeving der koninkl, goedkeuring op het raadsbesluit tot verhooging van opcen ten op het Personeelvan een verzoek van het onderwijzend personeel om verhooging van jaarwedde, waarop afwijzend is beschikt, op grond de gemeente daarvoor niet bij machte is, de noodige gelden beschikbaar te stellen. Tot leden van het stembureau voor de a. s. verkiezing zijn benoemd, de heeren P. Monjé als voorz. A. van Houte, A. du Burck en de overige leden als plaatsvervangers. Voorts werd besloten tot af- en overschrij ving van enkele posten op de gem.-begroo- ting, en op die van het alg. burg, armbe stuur over 1893. Het kohier van den hoofd, omslag voor 1894 is definitief vastgesteld tot een bedrag van ƒ3000. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is aan de gemeentebestu ren een circulaire gericht, waarbij het tijd stip van aanvang van het beschrijvingswerk voor de personeele belasting en van dat voor de belasting op bedrijfs- en andere inkom sten dienst 1894|5 bepaald wordt op Maan dag 7 Mei a. s. De beschrijvingsbiljetten zullen van 7 17 Mei worden uitgegeven en worden niet vóór den 18en d. a. v. opgehaald. Het werk der commissieu van aanslag voor de bedrijfsbelasting moet vóór 1 Oct. a. s. zijn afgeloopen. lie Ire ro oe iei Ichi Ize Val uid letr lost Een jong milicien der infanterie te.^ Leeuwarden, die in het begin van de vori ge week zijn ransel wilde pakken, ontdekte in een schoenzakje, dat hij eenige dagen teichc voren ontvangen, doch nog niet gebruikt had, een papiertje, dat bij nadere bezichti ging een bankbiljet van ƒ100 bleek te zijn. Niemand begrijpt, wie dat biljet in dat equipeinentstuk kan hebben geborgen; dijjye moet zijn geschied in de fabriek, in hel Vl centraalmagazijn van militaire kleeding te Amsterdam, op het kleedingmagazijn of wel op de soldatcukamer in de kazerne te Leeurcs warden. P0[n Bres DEC Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Heden 6 April had ouder toevloed vat een zeer talrijk publiek voor de Arrondisse meuts-Rechtbank te Middelburg, de terecht stelling plaats van Machiel Lampier, beklaag van den drievoudigen moord te Marollepu Nj te hebben gepleegd. ,ore Na voorlezing van de acte van beschuld ging, de extracten van overlijden van Rosi lia Bert, Melanie Bert en Maria Banckaer wed Rert en van het huwelijk tusschen b< klaagde en Rosalia Bert te Oostburg, va de drs. A. van der Swalme arts te MiddeLc,ie burg, en F. M. Cowan geneesheer van life |q krankzinnigengesticht te Delft, omtrent d< j g geestestoestand van beklaagde en dat van drs. Berdenis van Berlekom, De Glopper Dikkenberg resp. te Middelburg, Aardenbui r()onj en Zuidzande omtrent de toegebrachte ye wondingen aan de 3 verslagenen, werd ovi gegaan tot bet verhoor ven den beklaagt f die verklaarde de moorden te hebben g( pleegd. Op onverschillige wijze gaf hij de vragen van den voorzitter antwoord. ari3 Hierop volgde het verhoor van de 32 j 're n tuigen waaronder de 5 deskundigen, hier: ren genoemd. Daarop wees de voorzitter den beklaag lerda op het ernstige van het feit en kreeg I Inft de herhaalde vraag of bekl. geen berouw Iroed ver zijne daad had, meermalen een volmi dig „neen". De Ambtenaar van het O. M. toonde In een uitvoerig requistitoir de schuld van itieni klaagde aan en toonde duidelijk de voorl :hiel De laven

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2