voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No, 132. Zaterdag 7 April 1894 3e jaargang in den fioolhof dos levens. ABONNEMENTSPRIJS: I'er 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. FEUILLETON. IIEVWSBLAD AÜVE R T EN T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breuken*. Het stoffelijk overschot van Kossuth is Zaterdag aan het station te Pest met groot eerbetoon ontvangen. Zoodra de trein het station was binnen- geloopen, werd de lijkkist door een deputa tie uit den gemeenteraad uit den waggon geheven en op een tot dat doel opgerichte stellage geplaatst. Ue onder—burgemeester Nfaréns, die mede naar Turijn was geweest, hield toen een toespraak welke werd beant woord door zijn ambtgenoot, Gerloezy, die namen» de hoofdstad Kossuth's lijk in ont vangst nam en zijn zonen dank betuigde voor hun bereidwilligheid, oin de teraarde bestelling dezer „voor alle Hongaren zoo dierbare reliquie" te Pest toe te staan. Ver volgens sprak een van Kossuth's zonen en daarna begaf de lijkstoet zich de stad in. De slippen van het lijkkleed werden ge dragen door de leiders der politieke partij en in bet Huis van Afgevaardigden. Aan weerszijden van de straten, die de lijkstoet moest volgen, stond een talrijke me nigte belangstellenden, die bij het voorbij gaan, eerbiedig het hoofd ontblootte. Yoor het nationale museum, waar Kossuth's lijk voorloopig ten toon zal worden gesteld, ston den de studenten in rijen geschaard, om hot stoffelijk overschot van den patriot met de gebruikelijke eerbewijzen te begroeten. Van af het vertrek van het statión tot de a komst in het museum werden in alle kerken de klokken geluid. Alleen Kossuth's lijk werd naar het museum vervoerd. De lijk kisten, welke het stoffelijk overschot bevatten van zijne echtgenoote en zuster, bleven voor loopig in bet station en werden 's avonds naar de Theresia-kerk overgebracht. De overbrenging van Kossuth's lijk was een waardig rouwbetoon, dat door geen en kele hinderlijke betooging werd gestoord Trouwens dergelijke betoogingen zijn nu niet meer te verwachten, nu do leiders dei natioaale partij zeiven het nuttelooze van vijandige demonstraties legen de regeering hebben ingezien. Vermoedelijk zal het ka binet- Weckerlé de aanvallen in de Kamer, welke de oppositie betreffende de Kossuth- qnaestie nog in den zin heeft, ook wel met goed gevolg weerstaan. Het kabinet en de kerkelijke hervormingen, welke aan de orde ziju, zullen daarom tengevolge van den twist over Kossuth wel geen gevaar loopen. Dinsdag trad het kabinet-De Burlet in de Belgische Kamer op. De heer de Burlet las enne ministerieele verklaring voor, waarin weid medegedeeld, dat de regeering het ontwerp betreffende de regeling der evenredige vertegenwoordiging intrekt, nu toch volgens de grondwet in November a.s. de verkiezingen vooi eene nieuwe kamer moesten worden gehouden. Voorts deed de minister "en beroep op de toewijding der afgevaardigden, opdat ten minste tie vele zaken, welke nog op het program staan, zouden kunnen worden afge daan, want de tegenwoordige kamerzitting moet in Juni worden gesloten. Voorts deelde de heer de Burlet mede, j dat de regeering het wetsontwerp intrekt be treffende de havenrechten op de Sehelde, rsv ii IO. 3OVELDE VAN MORITZ LI LIE. ua ml Met inspanning aller krachten zocht hij zich te bevrijden; doch in kracht was ik hem de baas, ik hield zijn arm met ijzeren greep vast, om hem zoo mogelijk achterover te werpen en met de riemen van mijn reisjas vast te binden. Hij scheen dit plan te be merken, want met een geweldigen ruk maak te hij zich vrij, keerde zich om en greep met de linkerhand mijn hals, terwijl de rech ter met de pistool dreigend boven mijn hoofd zweefde. Een kreet van pijn ontglipte hem, toen ik de hand greep die me bijna worgde ik geloof dat ik zijn handgewricht gebroken heb. Dadelijk liet hij mijne hand los; ik voelde echter in ditzelfde oogenblik een vrec- selijken slag op mijn voorhoofd; mijn ver stand begaf me, alles werd pikdonker voor mijne oogen en bewusteloos zakte ik ineen. alsmede, dat zij een ontwerp zal indienen tot regeling van de graanrechten. „Wij zul len zeide de minister de belangen van nijverheid en landbouw beschermen." De plechtigheden ter ecre van Kossuth's ter aarde bestelling zijn te Pest zonder ee- nige ongeregeldheden afgeloopen. Een ontzaglijke menigte was op de been. Nadat een lijkdienst was gehouden in het nationaal museum, waar Kossuth's lijk ter bezichtiging was gesteld, werd het stoffelijk overschot van den patriot op een lijkwagen, met 8 paarden bespannen, overgebracht naar het kerkhof. Daar werden nog vele redevoe ringen gehouden tot verheerlijking van Kos suth's verdiensten jegens Hongarije. Na het einde der plechtigheid keerde de duizenden belangstellenden, die Kossuth's uitvaart bij woonden, rustig huiswaarts, zonder dat een eukele, jegens de regcering vijandige, betoo ning werd gehouden. Prins Bismarck herdacht den ln April zijn 79en verjaardag met talrijker bewijzen van belangstelling, dan in vorige, jaren het geval was, waarschijnlijk tengevolge van de verzoening tusschen keizer Wilhelm en den oud-kanselier, welke in geheel Duitschland met zoo groote instemming is begroet. De eersten, die den prins kwamen ge.luk- wenschen, waren 11 dames uit Zuid-Duitsch- laud, die Bismarck ecu adres overhandigden, ondertee.kend door duizend Zuid-Duit9che vrouw;en, waarin den oud-kanselier hulde wordt gebracht voor hetgeen hij ten behoe ve van Duitschland deed. Behalve dit adres bracht deze deputatie van vrouwen voor den kluizenaar van priedricluruhe een reeks van De misdadiger is dus ontkomeD en zijn aan slag gelukt." „Als hij maar niet iets ergers van plan was dan de paarden op hol te brengen zeide Gertrude. „Dat denk ik niet," meende de raadsheer. „Hij plaatste zich dicht voor de koppen der paarden, toen hij de pistool afschoot, en hield ze van de paarden afgekeerd. Was hij voor nemens geweest een van ons te treffen, zoo zou het hem, daar het rijtuig zeer langzaam reed, gemakkelijk genoeg geweest zijn naar het portier te gaan en op zijn slachtoffer te mikken." „Het is jammer dat de knaap ontkomen is en wij daarom over de aanleiding van zijn lage daad in het onzekere blijven," merkte de docter op. „Als het niet alleen doelloo- ze, boosaardige moedwilligheid is, die hem tot dien schurkenstreek verleidde, dan geloof ik ook, dat er verband bestaat tusschen de zen aanslag en den brandbrief, eu dan schijnt het me toe dat de knaap ongetwijfeld op last van een derde handelt." „k ben ook van dit gevoelen," hernam Stern, „want wat zou die knaap er belang bij hebben ons eenig leed aan te doen Hij geschenken mede, waaronder een groote voor raad fijnen wijn. Op deze deputatie volg den tal van andere deputatiën uit alle oorden des rijks, die den jubilaris adressen eu ge schenken kwamen brengen. Het feest werd besloten met een reusach- tigen fakkeloptocht, dien de Hamburgers, ouder gewoonte, prins Bismarck brachten. Aau den optocht namen 3500 personen deel, terwijl bovendien nog een paar duizend biffhngstellenden uit Hamburg waren overge komen om de ovatie bij te wonen. De heer Woerman hield eene toespraak, welke door Bismarck werd beantwoord. Bismarck's zonen, graaf Herbert cn graaf Wilhelm, waren na tuurlijk bij het leest aanwezig. Van alle kanten, ook van Duitschers, die in andere lauden zijn gevestigd, ontving de oud-kanselier vele bewijzen van belangstelling. Ook zonden alle leden der conservatieve par tijen in den Rijksdag prins Bismarck een te legram, waarin zij hem met zijn feestdag ge luk wenschten. De gezondheidstoestand van prins Bismarck is voortreffelijk, zoodat deze verjaardag van den ouden staatsman onder bijzonder gunstige omstandigheden werd ge vierd. De „Nordd. Allg. Ztg" deelt mede, dat keizer Wilhelm verleden Zondag aan deu oud-kanselier het volgende telegram zond: „Ik breng Uwe Doorluchtigheid mijne har telijke gelukwensehing. Mijn adjudant Von Moltke is gemachtigd om u in mijn naam een kuras te overhandigen; moge het ster ke staal, dat bestemd is oui uw borst te omsluiten, strekken tot symbool van de Duit- schr dankbaarheid, die u in vaste trouw om- is bepaald een betaald werktuig van een der de, die het op mij schijnt gemunt te heb ben." „Daar staat ons rijtuig reeds weer in or de voor de herberg," riep Gertrude. „La ten we maar spoedig instappen, ge hebt rust noodig Spoedig rolde de koets verder naar het vriendelijke stadje Arnstadt. VIII. Onder de schitterende vooruitzichten was voor Robert Stern, of zooals hij in T. heet te, Nerz, de winter begonnen, en elke avond, waarop de jonge kunstenaar optrad, bracht hein nieuwe eer. Eeue rocmvollo loopbaan, buitengewoon rijk aan goed geluk, stond voor den gewe zen student open, en toch was hij ontevre den met zichzelven en zijn lot. De toegang tot het ouderlijke huis bleef hem nog steeds verboden, daar de raadsheer er zich uog niet overheen kon zetten, dat zijn lievelingswensch, zijn zoon eenmaal als zijn opvolger in zijne uitgebreide praktijk te kunnen aanstellen, on vervuld bleef. Robert liet het, ondersteund eü aangemoedigd door moeder en zuster» niet aan pogingen tot toenadering ontbreken cn vergat niet de vleiendste beoordeelingen, van hetgeen hij als kunstenaar verrichtte, naar zijne geboorteplaats te zenden maar dc stijt hoofd:gbeid van den raadsheer was niet gemakkelijk te buigen en de zijnen wisteu wel dat het nog geruimen tijd zou duren, alvorens er in den ouden heer eene verzoen- lijker stemming zou ontwaken. Wat echter in zijne ledige uren de borst van den jongen tooneelspeler het hevigst ontroerde, was zijne verhouding tot de schoo- ne zangeres Malwine Tautenberg. Zij wist langzamerhand hem zoo aan zich te ketenen, dat hij bijna onbewust in hare netten ver ward geraakte, en dit eerst bemerkte, toen hij, zonder pijnlijk opzien te verwekken, niet meer terug kon treden. In de eerste weken na den aanvang zijner nieuwe betrekking wisselde Robert nog de teederste brieven met Geertje, maar langza merhand verbleekte het beeld der nederige naaister voor de trotsche, verblindende ver schijning van Malwine. Robert's brieven wer den niettegenstaande Geertjes hartelijk schrij ven zeldzamer en koeler, zoodat het arme

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1