Binnenland. Gemengd Nieuws. Daarop riep Kossuth de tusschenkomst in vau Frankrijk, Engeland, zelfs van Rusland ora zijn vaderland van het Oostcnrijksehe juk te verlosser., uiaar alles was te vergeefsch. Toen hij zag dat alles verloren was, nam hij de wijk naar Turkye en schreef aan een zij ner generaals de volgende woorden //Voor mij is de oorlog niet een doel, maar slechts een middel om het vaderland te red den. Nu ik de onmogelijkheid inzie om dit te bereiken, wensch ik niet den oorlog voort te zetten, enkel om oorlog te voeren." Kossuth werd daarna verbannen en vogel vrij verklaard, waarop hij zich nu eens in de Vereenigde Staten, dan weder in Enge land ophield. Sedert 1865 leefde hij te Tu rijn, waar hij zich bezig hield met het te boek stellen zijner hennneringon, terwijl hij nn en dan een krachtig woord tot zijne Hon garen richtte bij wijze van protest tegen zijn aartsvijand Oostenrijk. Meermalen riep men hem in zijn Vaderland terug, doch zijn ant woord kwam ste. ds hierop neer//Z/oolang de slavernij duurt, al is deze ook bedekt onder den schijn eener constitutie zal ik geen voet meer in Hongarije zetten." Sinds het overlijden zijner echtgenoote leid de hij een droevig leven. Ma een langdu rige doodstrijd is hij Dinsdag overleden. Het Hongaarscbe volk toonde hierbij zeer veel deelneming en eischte dat het stoffelijk overschot op staatskosten zonde worden bij gezet. Hierin zit juist de politieke moei lijkheid. De regecring moet medewerken aan de eerbetooning van een hunnen vorst vijandig gezinden patriot. De aandrang van het volk was echter zoo groot, dat noch de Landdag noch het ministerie den eiseli des volks heeft durven ontzeggen om Kossuth niet naar hehooren in Hongarije te ontvan gen. Later luiden de berichten dat in den boe zem der regeering naar aanleiding dezer kwes tie toch nog oneenighcid is ontstaan. De liberale kiesverceniging in liet district Middelburg heeft besloten om zich te ont houden van het stellen van een candidaat voor de 2e Kamer tegenover het anti-rev lid mr. Lucasse. De anti-rev. kiesv. te Goes heeft besloten het aftredend lid De. Savornin Lohman niet te candideeren, doch de candidatuur aan te bieden aan dr. A. Kuyper te Amsterdam. Het gewone jaarlijksche bezoek van de koninginnen aan Amsterdam zal dit jaar niet in April, doch in de maand Mei plaats hebben. H. M. de regentes, vergezeld van de sur- intendante van H. M. de koningin, ionkvr. Van de Poll, bracht Zaterdagmiddag een bezoek san den koninklijken grafkelder te Delft. De kist met het stoffelijk overschot van prins Alexander, is, op last, der Koningin regentes, verplaatst op den vloer var. de nis, waar die kist thans is geplaatst. z/lk bemerkte zeer spoedig, dat de pistool in de baud van den knaap maar één loop had, en daar hij het reeds afgevuurd had, behoefde, ik dit wapen niet te duchten, want onder gcene enkele omstandigheid zou ik hem tijd gelaten hebben op nieuw te laden. Steeds verder ging de dolle jachteindelijk bemerkte ik dat ik den vluchteling langza merhand naderbij kwam. Ook hij scheen dit te gevoelen en beproefde door heen en weer te loopen mij in de war te brengen, hetgeen echter volkomen mislukte. Langza merhand schenen de krachten den vluchte ling te hegeven, ten minste zijn loop was niet meer zoo veerkrachtig als in 't begin, terwijl ik nog geen spoor van moeheid ge voelde, Daar ik die nuttelooze jacht einde lijk moede werd, nam ik een laatstcn aan loop en eeue minuut later had ik den knaap gepakt. (Wordt vervolgd.) RRESKEAS, 30 Maart 1894. Meldden wij in ons vorig no, dat de heer W. C. de Smidt aan de beurt van aftreding was als commissaris der Stoomtram Maat schappij Breskeus-Maldeghem, thans kunnen we mededeelen dat genoemde heer zich als zoodanig niet meer beschikbaar gesteld heeft. Verder vernemen we dat genoemde Maat schappij, met het oog op het drukke goede ren-vervoer zal overgaan tot de aanschaffing van eenige 10-tons goederenwagens. Dc Minister van AVaterstaat, Handel en Nijverheid heeft de aandacht van zijn ambtgenoot van Binneiilandgche zaken ge vestigd op het misbruik dat door gemeente besturen van portvrijdom wordt gemaakt, en wel ouderling door de terugzending op den voet van portvrije dienstzaak van sollicitatie- stukken en door aanvraag en toezending op denzelfden voet van stukken ten behoeve van derden. Op verzoek van den Min. van Hin- nenlandsche zaken heeft thans de Commis saris der Koningin in Zeeland, met verwij zing naar de aanschrijving in Prov. blad no. 29 van 1893, eene circulaire gericht aan de autoriteiten en de ambtenaren iu Zeeland, om voor zooveel noodig hunne verantwoor delijkheid te dien aanzien iu herinnering te brengen. Door het bestuur der waterkeering van het calainiteuse waterschap „Oud- en Jong Breskens" werd gisteren alhier aanbesteed de vergunning tot het weghalen van broed- of mosselzaad van de hoofden of vooruitsteken de werken op den vooroever van genoemd waterschap in één percoel Hoogste inschrijver was J. B. Dliooge te Philippine voor ƒ425. Woensdagmorgen werd uit het kanaal te Ter Neuzen opgehaald het lijk van den aldaar woonachtigen kleedermaker v. R. Per laatsten trein uit Gent den avo id ta voren teruggekomen, is hij zeker hij ongeluk te water geraakt. Door dc antirevolutionaire kiesvere nigingen in het district Hontenisse is tot candidaat gekozen de heer C. J. Huvers, no taris te Middelburg, antirev. en voorstander van het ontwerp-Tak. die de candidatuur heeft aanvaard. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat in verband met in België en Nederland uil te voeren werken de sluiting van het kanaal van Luik naar Maastricht, van de Zuid-Willemsvaart en van het ka naal van "rugge naar Sluis in het jaar 1894 is geregeld als volgt voor het kanaal van Luik naar Maastricht, van de Belgische grens te Klein Lanaye tot sluis no. 5 te Maastricht gedurende achttien dagen, van 20 Juni tot en met 7 Juli a. s. voor de Zuid-Willemsvaart, van sluis no. 19 huiten de voormalige Bosohpoort te Maas tricht t»t de Belgische grens te Sineeriuaes, gedurende een en twintig dagen, van 20 Ju ni tot en met 10 Juli a. s. en van de Bel gische grens nabij Loosen tot sluis no. 15 gedurende twaalf dagen, van 29 Juni toten met 10 Juli a. s. voor het kanaal Tan Brugge naar Sluis, gedurende zes dagen, van 23 tot en met 28 April a. s. De aanvulling van de panden zal aanvan gen uiterlijk bij het verstrijken van de bo vengenoemde termijnen van sluiting. Dien tengevolge zal de scheepvaart aanvankelijk slechts met beperkten diepgang kunnen plaats hebben. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat de eigenaren van de Belgische sleepboot „John Buil" den kapitein der provinciale stoom boot „AValcheren" voor do Arrondissements rechtbank te Middelburg hebben gedaagd, ter zake hunner vordering wegens hnlploon voor tijdens den storm van 11 Februari ver leende assistentie. Cadzand, 24 Maart. Heden had door het collegie van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gera. alhier de aanbesteding plaats van het wegbreken van de tegenwoordige en het hou wen van eene nieuwe predikantswoning, waar voor werd ingeschreven door: F. P. Chris- tiaansen te Oostburg voor ƒ4444, Ch. van Poucke te Oost burg voor ƒ4446, A. Risseeuw Az. te Groede en P. Monjé Pz. te Breskens voor ƒ4785, M. Ghijsels te Cadzand voor 4800, Iz. Toussaint te Cadzand voor ƒ4817.90 J. M. H. van de Sande te Breskens voor ƒ4994, J. J. Cuveljé te Oostburg voor 5360, en H. Hubregtse te Zuidzande voor ƒ5410. Het werk is gegund aan M. Ghijsels te Cadzand. A.s. Zondag vergadert de Liberale Kies verceniging in liet voormalig 4e district van Zeeland tot het definitief stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van de Twee de Kamer der Staten Generaal in het hoofd kiesdistrict Oosthurg. Zaterdag 11. ontstond bij J. de Bruijne te Aarden burg brand in eene partij brand hout, die echier spoedig met behulp der hu ren gebluscht werd. Den landbouwer Y. te Ecdetrof dins dagmiddag een vrij zwaar verlies. Bezig zijn de met een tweetal paarden, bespannen voor een egge, het land te bewerken, viel een der dieren plotseling neer, en bleek de dood on middellijk te zijn ingetreden. Ds heer F. Breen, cand. te Nieuwer- Ainstel, hoopt den 15en April a. s. des na middags 2 ure zijne intreerede te houden bij de Ned. Herv. gemeente te Cadzand, na des vooriniddags te zijn bevestigd door dr. J. Th. de Visser van Amsterdam. Tot predikant bij de ger. kerk B te Oostburg is beroepen de heer P. M. Out, te Worinerveer, cand. der Vrije Universiteit. Biervliet. Onze rederijkerskamer „Jacob van Lennep" gaf op 2e Paaschdag hare laat ste uitvoering in dit seizoen die uitstekend geslaagd mag lieeten. Opgevoerd werden „Dokter Klaus" gevolgd door „Gesmokkeld." Een woord van dank verdienen de vijf medespelende dames in „Dokter Klaus" ze ker ten volle. Ons muziekgezelschap, dat steeds in bloei toeneemt, bracht tusschen de bedrijven, flin ke nummers ten gehoore. Met den aan te leggen steenweg naar de Maagd van Gent is deze week eeu begin ge maakt. Het klokluider- en kosterschap hij de Ned. Herv. Gem. te Nieuwvliet is opgedra gen aan de wed. de Veij aldaar. De mailboot van Queensborough naar Vlissingen liep Woensdagmorgen, teil gevol ge van den mist, op den Oosterdam en bleef vast zitten; pogingen om los te komen ble ven vruchteloos. De passagiers en mails werden later door een sleepboot aan wal ge bracht. Er was ongeveer een uur vertraging. In de „Stadsherberg" te Oostburg werd Dinsdagnamiddag de gewone algemeenc ver gadering gtdiouden der afgevaardigden van het waterschap „der sluis aan de AVielingen" waarbij achtereenvolgens de volgende zaken werden behandeld De rekening over het dienstjaar 1893 werd vastgesteld in ontvang op ƒ10.141 62 en in uitgaaf op ƒ6757.80, sluitende alzoo met een batig slot ad ƒ3383.82. Ingewilligd werd een verzoek van J. de Pré c. s., om uitbetaling van ƒ30 wegens toegepaste boete voor dit werk in de Linie. Machtiging werd verleend om aan hel ge meentebestuur van St. Kruis op nader door het bestuur te stellen voorwaarden vergunning te verleenen tot het leggen van een klinkerpad langs een gedeelte van den rand der Linie in den Passageulpolder. Toegestaan is een verzoek van A. den Decker om aankoop van een stukje grond iu den Kievittcpolder om daarop eene wo ning te bouwen. De voorgedragen begrooting voor 1894, in ontvang en uitgaaf bedragende ƒ10970.57, met een post voor onvoorziene uitgaven ad ƒ1878.52 werd vastgesteld. Het gcscbot is berekend op ƒ0.45 per II. A. Uitgeloot werden de nommers 33 en 9 der leening 1879, ieder groot ƒ500. Machtiging werd verleend om in 1895 te verpachten het recht tot het afhalen van het opkomend mosselzaad van de zeewerken van liet waterschap, alsmede tot het verpachten der kanaaldijken, grondbergingen, visscherij- en, jacht enz. Op de voordracht van drie personen voor een te benoemen lid van het uitvoerend be stuur, in plaats van den heer J. F. Henne- quin te Sluis, werden met genoemden heer geplaatst de lieeren J. de Bruijne de Die te Sluis en mr. A. A. J. v. d. Broecke te Aardenburg. M. Crt. jl* ie is de ilo< us u ai IOC er iel feh fftll fill ijk raa f ng mi iei ntt let :he 11e ut mi iti Op den hoek van Ceintuurbaan, no. 354 de Van der Helststraat en Sarphatie park te Amsterdam, in het huis waar J. J. Schut sedert vier maanden zijn slachterij ge vestigd heeft, is Zondagmorgen een vreese- lijk drama algespeeld- Om half negen ongeveer kwam een van de slagersbedienden aan den winkel, doch werd ook na aanhoudend schellen niet open gedaan. Hij legde de hand op den deur knop, de deur bleek open te zijn, doch toen de jonge man den winkel een paar schreden was binnengegaan schrikte hij terug van een vreesclijk schouwspel. Onder den uitroep „moord moord" snelde hij de straat weer op. Onmiddellijk begaven een paar politie agenten en een der buren zich naar den winkel. Daar wachtte hen een verschrikkelijk schouwspel 1 Achter het slachtblok lag de eigenaar der .p zaak, de jonge J. J. Schut doodelijk ver- iu wond in een ontzettende bloedplas. In half Ijj zittende houding, met het hoofd tegen het Ial blok geleund, zijn blauwe slager«jas op de n horst opengescheurd, lag hij daar vermoord. t Hij had een zware wond op het voorhoofd jj en een nog diepere snede ir. den hals. Naast (|t het blok lag een met bloed bevlekte bijl, waarmee de misdaad waarschijnlijk gepleegd was. Met groot geweld moet de doodelijke tib slag in den hals zijn toegebracht. De hals- Dd ader was doorgesneden, het bloed was met D kracht uit de wond gesproten en had tot jisi zelfs de aanrechtbank rood gekleurd Deze s, slag alleen reeds was voldoende geweest om ar den krachtigen jongen man te dooden. Een or kleine wonde aan de hand doet vermoeden, >d dat hij den eersten slag zag aankomen en N: zich heeft willen weren. k Toen is hij waarschijnlijk bewusteloos ineen tri gezakt en daarna heeft de moordenaar hom t dc doodelijke wonde aan den hals toegebracht. I j Het bed op de slaapkamer vertoonde nog ti eenige sporen van warmte. Schut, die alleen lei in het huis woonde, was dus nog niet lang op en had zich eerst kort aan zijn werk be- p geven- Hij was op 't oogenblik dat de daad 1 geschiedde, bezig aan het snijden van een runderhaas, die op het blok lag. ne Wat kon de reden voor zulk een misdaad I r zijn pt Een spoor van bloed veroorzaakt door het afdruppelen van een bijl was te volgen tot aan de slaapkamer. Daar lag een bijl naast een opengebroken kist en het vermoeden dat dadelijk opkwam was natuurlijk dat van j diefstal. tdi Toch is het niet geheel zeker of er diet- Uj stal gepleegd is. De familie meende, dat de qq verslagene in een groen broodtrommeltje in j die kist geld bewaarde. Het trommeltje werd gevonden leeg. Het kan dus zijn dat er Kj, geld uitgenomen is. Ook geloofden de bc-, dienden, dat er ongeveer ƒ30 in de toon banklade moest liggen, terwijl er geen geld ;e meer in aanwezig was. Verder wisten zij dat hun baas den vorigen avoud een bankje van ƒ40 had ontvangen. Dit werd echter in de portemonnaie van het slachtoffer ge- e vonden. Het is dus nog niet uitgemaakt of werkelijk dielstal de aanleiding tot het vree- selijk feit is geweest. Wat dan? Men weet het niet. De justitie was natuurlijk ook spoedig ter ;el ltj' f nr ee

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2