voor Zeeuwsck-Vlaanderen. fn den Soolhof des levens. tfo. 131. Zaterdag 31 Maart 1894. 3e jaargang-, FEUILLETON. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSP R IJ S Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A 1) V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. Dl KLEM AN, te Breskens. BERICHT. Vermoedelijk zal het eerstvol gend nummer van dit blad, in plaats van op V r ij dagavond Si, op Zaterdag-morgen April verschijnen. DE UITGEVER. Onza eigene staatkundige gebeurtenissen in den laatster, tijd waren van zoo ingrijpenden aard, dat we minder onze aandacht aan bui- teulandsche aangelegenheden schonken. Nu hier te lande de crisis in zooverre is opgelost, de eerste indrukken door andere vervangen en men zich allerwege wapent tot den aanstaanden verkiezingsstrijd, nu kunnen we onze blikken wenden naar andere staten. l)e Belgische minister-president Beernacrt heeft thans voor de tweede maal zijn ontslag als zoodanig aangeboden, als een gevolg van de verwerping zijner voorstellen tot even redige vertegenwoordiging in zake de daar reeds lang hangende kwestie der kiesrecht- hervorming. Dat het hem ditmaal ernst met zijne ontslag-aanvrage was, bleek wel uit het feit, dat verschillende daartoe, aangewende po gingen om den premier op zijn genomen be sluit te doen terugkomen, vruchteloos zijn gebleven. Koning Leopold, die niet te Brussel was, t p—mmp-h-h^-§mmmmm NOVELLE VAN MORITZ LI HE. Den raadsheer stolde het bloed in de ade ren, toen hij zijn jongen vriend in dien toe stand gewaar werd. Een oogenblik wankel de hij, als begaven hem zijne zinnen, maar een blik op de ongelukkige vrouw gaf hem zijne tegenwoordigheid van geest terug. Met vasten tred begaf hij zich naar den op den grond uitgestrekte. Op het voorhoofd van den doctor zag men te midden van eene donkere vlek, die door een slag moest ontstaan zijn, ccnige bloed droppels, die nog niet geronnen waren, zoo dat de strijd nog niet lang geleden moest hebben plaats gehad. De advocaat boog zich over de oogenschijnlijk levenlooze gestalte, om te onderzoeken, of redding mogelijk was, Tot zijne blijdschap bemerkte hij zeer spoe dig, dat de gewonde nog ademde; hij nam werd telegrafisch mededeeling gedaan van 's ministers aftreding. Toen de koning Vrijdag is teruggekeerd, heelt hij den heer Becr- naert in gehoor ontvangen. Thans is ook daar de crisis opgelost door het ontslag van de ministers van financiën en van justitie, die vervangen zijn geworden door de heeren de Smet de Naeyer en Be geren], beiden leden der kamer voor Gent. De lieer de Bnrlet, minister van binnen- landsche zaken, is als minister-piesident aan gewezen. Een groot man uit de Europeesche ge schiedenis is overladen, welke gebeurtenis tal van pennen in beweging gebracht heeft en groote parlementaire gevolgen dreigde na zich te sleepen. We bedoelen I.ajos Kossuth, do onver zoenlijke vijand van Oostenrijk, die alhoewel hij de laatste jaren zijns levens te Turijn in Italië in afzondering heeft doorgebracht, niet temin als een beroemde persoonlijkheid in de geschiedenis van zijn land kan genoemd worden. Laten we een korte levensbeschrijving van hem voorafgaan, opdat we ons een juister denkbeeld vati deze eigenaardige figuur uit het revolutie-tijdperk kunnen vormen. Kossuth, geboren in 1806, was de zoon van een arm landedelman te Monok in Hon garije. Hij studeerde in de rechtskundige wetenschap, daartoe in staat gesteld door ba ron Yecsejr. Na zijns studiën voltooid te hebben, begon hij eene eigenhandig geschre ven courant uit te geven, hetwelk hem om den inhoud der daarin voorkomende scherpe artikelen eene langdurige gevangenisstraf be- uit zijn reistaschje, dat hij uit voorzorg mee genomen had, een flescbje met cognac, wreef daarmede het voorhoofd en de slapen van den jongen man en goot hem eenigs drop pels in den mondna eenigen tijd sloeg hij de oogen op en met een vreugdekreet zonk Gertrude naast hem neer, terwijl een tranen stroom aau het door angst gefolterde hart lucht gaf. „Mijn hoofd!" steunde Bothner, met zijne hand onwillekeurig naar de gewonde plaats tastend. Met behulp zijner vrouw richtte hij zich half op en scheen verwonderd haar in gezel schap van Stern hier tc vinden. „Hebt ge hem gevat?" vraagde hij. „We danken God, dat we u gelukkig te rugvonden," antwoordde Gertrude, mot een blik vol innige liefde op haren gewonden echtgenoot, „heb over dien knaap voorloopig maar geen zorg." „Hij is dus ontkomen?" wendde de leer— aar zich nu tol zijn ouderen vriend. De raadsheer had zich intusschcn overtuigd, dat Bothner behalve de wondo aan zijn voor hoofd niet gekwetst was, en naar het zich liet aanzien was de slag niet levensgevaarlijk. rokkende. Eene algemeene amnestie gaf hem na een jaar verblijf in de gevangenis zijne vrijheid terug. Daarna verkreeg hij eene betrekking hij een patriottisch-Hongaarsch blad. Later liet hij deze betrekking varen, ten einde zich geheel aan de organisatie der nationale, krach ten te kunnen wijden. Hij richtte tal van vereenigingen op schijnbaar met het doel om den handel in Hongaarsche nijverheids-pro ducten te bevorderen, doch waarvan de ei genlijke beteekenis dieper lag. Den Sisten Febr. '18 brak de revolutie uit, die te Parijs de dynastie der Orleansen verdreef en in geheel Europa weerklank vond als een domklok, die de volken opriep oin tegen het despotisme in verzet tc komen. En Kossuth, destijds I'd van den Hongaar- scheu Landdag, plaatste zich terstond aan het hoofd van de beweging, die op het ver nemen van het uitroepen der republiek in Frankrijk, ook in Hongarije ontstond. On der Kossuths leiding kwam als bij toover- slag een nationale militie tot stand, en in het midden van Maart kwam hij te Weeneu aan het hoofd van een gezantschap, dat dp instelling van een afzonderlijk Hongaarsch ministerie eisohte. Stormachtig werd hij door de bevolking ontvangen. De keizer was in groote verlegenheid; de vermaarde prins Metternich, die het roer van staat hield, had de vlucht genomen en op kolonel J.'llacich na, was m't hem alles wat weerstand kon bieden, verdwenen. De ze werd thans benoemd tut Gouverneur van Croatië met de geheime opdracht om twee spalt te brengen tusschen de Croaten en Hij verzocht daarom den doctor te beproe ven op te staan. Na eenige inspanning ge lukte het en steunende op zijne heide gelei ders, kwam hij uit het vochtige Hosch op den rijweg. Stern verbond met een linnen zakdoek zoo goed mogelijk de wonde van den jongen man om ze voor stof en vuil te bewarenwegens gebrek aan frisch water moesten zij met het uitwasschcn wachten tot hunne komst in het dorp. „Voelt ge u sterk genoeg den weg te voet af te leggen vraagde de oude heer bezorgd „anders loop ik vooruit en haal het eene of andere voertuig, terwijl ge hier wacht." ,,'t Zal wel gaan!" antwoordde Bothner, „behalve een onuitstaanbaar suizen in mijn hoofd gevoel ik geen ander letsel". Zij stapten op en de hellende weg maakte hun gaan gemakkelijker. De raadsheer, dik wijls in de rede gevallen door de echtgenoo- te van den leeraar, die van blijdschap over het wedervindon van haar man buiten zich- zelve was, verhaalde het gebeurde van af het pistoolschot tot het breken van de as, waar door aan den woedenden loop der paarden een einde gemaakt en zoo nog bijtijds groo- ter ongeluk voorkomen werd. Hongaren. Kossuth intusschen kreeg al wat hij ver langde en was twee dagen later minister van financiën in het nieuwe Hongaarsche kabinet Jellacich had 's keizers gunst en zeker van zij- straffeloosheid deed hij een inval in Hongarije, plunderde vele dorpen en liet de ingezetenen ter dood brengen. Kossuth's smeekiugen om de vijandelijkheden te staken, vonden geen gehoor, zelfs nam Oostenrijk de verantwoorde lijkheid voor Jellacieh's handelingen op zich Daardoor stonden de Hongaren voor de keus, om of zich opnieuw onder het juk te krommen, of te besluiten gewapenderhand hunne vrijheid te verdedigen. Den 18en Juli besteeg Kossuth de tribu ne en zette den toestand uiteen. Hij toon de aan hoe dubbelhartig de Oostenrijkers waren tegenover de zoo gematigde houding van het Hongaarsche ministerie. Hij eindig de zijne toespraak met eene aanvrage van tweehonderd duizend man en vijftig millioen florijnen. Deze conclusie werd met uitbun dige toeiuichingen begroet. De teerling was geworpen en de oorlogskans moest nu be slissen. Jellacich werd door den keizer tot opperbevelhebber, en Kossuth door den Hon- gaarschen Landdag tot president der natio nale verdediging benoemd met de meest uit gebreide volmacht. In den aanvang van den strijd scheen het werkelijk dat Kossuth's pogingen met een gunstigen uitslag zouden worden bekroond, eti de keizerlijke troon begon reeds onheil spellend te wankelen, toen de czaar een le ger afzond ter ondersteuning van de Oosten rijkers. „Zooals ge weet, was ik, om het den paar den wat gemakkelijker te maken, uitgestapt en liep naast het rijtuig," begon Bothner nadat de raadsheer zijn verhaal geëindigd had. Ik had den knaap niet uit het bosch zien komen, daar ik aan de tegenovergestel de zijde van het rijtuig liep en eerst door het schot werd mijne opmerkzaamheid ge trokken. Terstond herkende ik in het jonge inensch den bedelaar van Gickelhahn en snel in mij ne gedachten eenigen samenhang met die ontmoeting vermoedend, besloot ik zoo mo gelijk hem te vangen en tot bekentenis te brengen. Ik volgde hem daarom haastig in liet bosch, maar hij was vlugger dan ik en ik had alle moeite dieht bij hem tc blijven. Het dichte struikgewas hinderde daarenbo ven de vervolging; mot de grootste inspan ning hield ik gelijken tred met hem, zoodat de afstand tusschen ons niet grooter werd; ik geloof ook, dat de kerel zijn aanval niet zou gedaan hebben, als hij gewetbn had, dat een van ons het rijtuig verlaten had en hem dus terstond zou kunnen achtervolgen." De verteller bleef een oogenblik staan om adem te scheppen. Toen vervolgde hij

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1