F Gemengd Nieuws. denkbaar, dat, wegens het tijdstip der ver kiezingen en de wenser.elijkheid om spoedig tot caiididaatstelliug over te gaan, het hou den van eene al,eineene vergadering die immers door vergaderingen der kiesvereeui- gingen moet worden voorafgegaan prac tised eene onmogelijkheid blijkt te zijn. Voor dat geval weusolit het bestuur dus met het toezenden eu verspreiden van deze circulaire te volstaan. 01' het houden van eene Verga dering mogelijk zal zijn, zult gij zoo spoedig doenlijk vernemen. Iu ieder geval vertrouwen wij, dat ook in uwen kring deze denkbeelden met sympathie zullen worden ontvangen. Voorop zij gesteld, dat deze verkiezingen de samenstelling beoogen van eene Kamer, die in hoofdzaak zal zijn eene Kamer, geroe pen om de kiesrechthervorming tot stand te brengen. Het spreekt dus van zelf, dat de kiezers zich ernstig en vast rekenschap moe ten geveu van het vertrouwen, dat zij ten aanzien van dit viaagstuk in de candidaten kunnen stellen. Reeds is door de groote meerderheid der Tweede Kamer op voorstel dor regecring het beginsel aangenomen, dat het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisge zin voldoend kenteeken zal zijn zoowel van geschiktheid als van maatschappelijkcn wel stand. Bij de uitwerking van dit beginsel zijn de gevoelens uiteengegaan. Tegenover hen die de opvatting der regeering deelden, stonden anderen, die deels bedacht waren op inkrim ping van het aantal toekomstige kiezers, deels grondwettige bezwaren bleven zien. In dien strijd va:i gevoelens nu zal bij de stembus beslist moeten worden partij geko zen. En dan meenen wij, dat alleen die candi daten mogen worden gesteld, dis met volle overtuiging aan de tinale kiesrechtuitbreiding verlangen mede te werken in den zin, waar in de regecring haar voorgesteld en de mi nister Tak van Poortvliet haar met kracht verdedigd heeft; dat voorstanders van wijzi gingen, waardoor het doel der voorgestelde hervorming niet zou worden verwezenlijkt, behooren te worden bestreden; dat ook wat de opvatting der grondwettige quaestiën aangaat van de liberale candidaten in stemming mag worden verlangd met de ziens wijze der regeering, die, uit de verkiezingen van 1891 voortgekomen, tot dusver eene staat kunde heeft gevolgd, waardoor het in haar gestelde vertrouwen volkomen gerechtvaardigd is. Vermits in den lande het besef vrij alge meen is, dat het hier geldt eene verkiezing voor de vaststelling der kieswetten, zoo schijnt het op dit oogenblik gewenscht, dat aftre dende Kamerleden, die, ofschoon niet on der liberale vlag gekozen besliste voorstan- ried Stern aan. „Houdt gij rechts, dan ga ia links en letten we nauwkeurig op de spo ren. Als we ze verliezen, zouden we ze door onze eigen voetstappen moeilijk terugvinden." De angst om baren echtgenoot gaf Ger trude den moed, zich alleen een kort einde in het bosch te wagenzij w ist toch dat de r#adsheer steeds in hare nabijheid was. Voor haar persoon had zij wel is waar diens hulp niet noodig, doch spoedig zou die haar .on ontbeerlijk zijn. Nog niet lang hadden zij elkaar vcrlateu, toen een gil, die door merg en been drang, het oor van den raadsheer bereikte. Ter stond volgde hij de richting van het geluid -en zag weldra de aanleiding. Tegen den boom geleund stond do vrouw van den leeraar met doodsbleek gelaat en aan alle leden bevend, de oogen strak ca zonder glans op den grond gericht. Stom, niet bij machte een enkel woord te uiten, wees zij, toen haar geleider naderde, op het struikgewas aan hare veeten, dat hier volko men plat getreden was, als had er een ge vecht tusschen versheidene personen plaats gehad. In het midden der kampplaats lag de leeraar bewegingloos uitgestrekt, het blee- ke gelaat met de gesloten oogen naar boven gekeerd. fJFordt vervolgd.) dors der voorstanders der voorgestelde kies- riohthervorming zijn, van onze zijde niet worden tegengewerkt. Bij de herstemmingen zulten uit den aard der zaak de candidaten tusschen wie dan te kiezeu valt, uit dat zelfde oogpunt moeten worden beoordeeld. Gp het gewicht der te nemen beslissing behoeven wij wel niet nader te wijzen. Het zal ook uw wensch zijn, dat in de Tweede Kamer eene sterke meerderheid wor de gebracht, bereid om met deze regeering de reeds zoo lang aanhaugige kiesrechther vorming tot stand te brengen. HKESKE.YS, 23 Maart 1894. De ontvangsten der Stoomtr.-Mij. Breskens- Maldeghem bedroegen gedurende de maand Februari 1894 ƒ4333.38 tegen ƒ4153.55 in die maand 1893. Sedert 1 Jan. 1894 ƒ9004.77 tegen ƒ8232.55 sedert dat tijd stip 1898. Wij lezen in „de Zeeuw" „De Boodschapper" vraagt of ons ook be kend is hoe het liberale Kamerlid voor Oost burg, de heer Heunequin, tegenover de kies wet-Tak staat. Voorzoover wij weten heelt mr. Hennequin zich nog niet openlijk over de kieswet uit gelaten. Het „Weekbl. voor Zeeuwsch-Vlaanderens West. deel" rangschikt hem echter onder de vooruitstrevende liberalen on noemt hem in een adem met Goeman Borgesius tegenover liberalen als Van Houten en Van der Kaay met alles wat maar eeuigszins conser vatief is. Of echter deze voorstelling de juiste is of op een vergissing berust Men zou het kunnen denken als men na gaat dat iu hetzelfde nommer, waarin deze mededeeling voorkomt, het is het no. vau Maandag 19 Maart twee berichten uit Aardenburg staan in het eerste waarvan als nieuws gemeld wordt dat hoogst waarschijn lijk de Tweede Kamer zal ontbonden wor den, terwijl het andere verhaalt, dat tot nog toe aangaande het ministerie geen nieuws te meldeu valt. Bij de lezing van deze twee trekschuit- berichten gevoelt men weinig neiging oiu aan de vooruitstrevende liberaliteit van den lieer Hennequin te gelooven." In hoever deze berichten in overeenstem ming te brengen zijn met de houding van onzen afgevaardigde contra de kieswet is ons niet recht duidelijk er is hoegenaamd geen verband tusschen. Wanneer men bovendien weet, dat mr. Hennequin vóór het kenteeken van geschikt heid eu dat van inaatschappelijken welstand, door de regeering voorgesteld, heeft gestemd en tegen het amendement-De Meijier, als belemmerend voor het ontwerp-Tak, dan ge looven we vrij wel te kunnen aannemen, dat de heer Hennequin in geen geval tot de conservatieven kan gerekend worden. Vrijdagnamiddag voer de provinciale stoomboot „Zeeuwsch-Vlaanderen" aan het hoofdeinde een 3 tal palen af, tengevolge van een defect aan de telegraaf, waarbij de schade aan dat hoofd op circa ƒ1000 wordt den geschat. De boot bekwam geene scha de. Tot predikant bij de Ned. Herv. gem. te Biervliet is beroepen ds. W. Timmermans Paqui te Hoogesinilde. Naar wij hernemen zal te Sluis van wege de stoomtram-maatschappij Breskens- Maldeghem een weegbrug geplaatst worden. Voor een dezen zomer te Antwerpen te houden Tentoonstelling van landbouw en veeteelt is hier te lande e.en sub-comité werk zaam, waarin o. a. zitting heeft de heer mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, voor zitter der Zeeuwsche landbouw-maatschappij. Aau het verslag van den Directeur der stoomtram-maatschappij Brcskens-Maldeghem over het boekjaar 1893 dier maatschappij, ontleeuen we het volgende De financiëele resultaten der exploitatie be droegen in ontvang ƒ62.765,215 en in uit gaaf ƒ36.828,195, zoodat een bruto-winst overblijft van ƒ25.937,02, hierbij komen de subsidiën, de gekweekte rente en het on verdeeld saldo over 1892, zijnde respectieve lijk ƒ11 569,90 ƒ1812,565 ƒ210,115 samen ƒ39.529,60, welk bedrag wordt voor gesteld op de volgende wijze te verdeelen 5 rente over het maatschappelijk kapi taal ƒ15000, te brengen op het vernieu wingsfonds ƒ17500, af te schrijven op het hoofd „Tramweg en kunstwerken" ƒ956,035 idem op het hoofd „Gebouwen" ƒ5453,865> id. op het hoofd „Ameublement en klein ma- teriëel" ƒ133,93, bijdrage in het ondersteu ningsfonds ƒ100, Div.-belasting 384,Ö7-">: onverdeeld soldo op nieuwe rekening ƒ1.09'1. Het boekjaar '92 gaf de volgende cijfers Ontvangsten der exploitatie ƒ54489.78 Uitgaven 34445.97 Bruto winst 20043.81 Subsidiën 11569.90 Renterekening 1182.74s Onverdeeld saldo van '91 98.33s Te verdeelen winst 32894.79 Vervoerd werden 132.255 reizigers met een opbrengst van ƒ37.124,17 tegen 125.756 reizigers met een opbrengst van ƒ35.928,545 in 1892. De grootste ontvangst van het personen- vervoor per dag was ƒ598,875 met 3090 rei zigers en de geringste ontvangst ƒ40,69 met 149 reizigers, zijnde gemiddeld per dag ƒ101,71 met 362 reizigers; in 1802 waren deze cijfers resp. ƒ290,125 met 868 reizigers eu ƒ34,655 met 158 reizigers, zijnde ge middeld ƒ98,17 met 344 reizigers. Het goederenvervoer bracht op ƒ16.996,88 met een gewicht van 12.450,003 K.G. tegen ƒ10.257160 met eer, gewicht van 7.040,239 KG. in 1892. Als lid in den raad van commissarissen is in 1894 aan de beurt van aftreding de beer \V. G. de Smidt te Schoondijke. Oostburg. Sedert het ontslag van den heer'H. B. Maal Ilenry is onze gemeente verstoken van geneeskundige hulp uit eigen kring, terwijl de in dsn omtrek wonende art sen thans die hulp verleenen. De aange wende pogingen tot het verkrijgen van een eigen gentesheer blijven voorhands vruchte loos, hetgeen voornamelijk voortspruit uit de belemmerende omstandigheid dat hier eene apotheek gevestigd is, waardoor zonder dis pensatie van een daarop betrekking hebbend wettelijk voorschrift een zich eventueel ves tigend geneesheer niet gemachtigd kan wor den tot het bijleveren van geneesmiddelen. De Raad heeft thans het Dag. Bestuur gemachtigd aan Ged. Staten toepassing te vragen van bovengenoemd wetsartikel, lui dende „in plaatsen waar slechts éene apo theek gevestigd is, kunnen Ged. Staten der provincie, den geneeskundigen raad gehoord, aan den geneeskundige verlof geven genees middelen te leveren. Het is te hopen, dat Ged. Staten hier omtrent eene gunstige beslissing mogen ne men, opdat een groote hinderpaal voor ge- neesheeren om zich hier te vestigen, worde weggenomen. Schoondijke. Jl. Vrijdagavond gaf de zangvereeniging „Kunstmin" hare laatste uit voering in dit seizoen. Het getal der aan wezigen, waaronder velen van elders, was groot. De beide operetten „het Prinsesje" en „Rhodia" werden uitstekend uitgevoerd. Door den heer J. Goethals werd op onbe rispelijke wijze „Varia op een oud the ma" vau Abr. de Winter, voorgedragen. De voorzitter, de heer Auth. Lutcijn, zei- de èn den directeur, èn de werkende leden, èn zij die tot de tooueelschikking hadden medegewerkt, namens allen dank, voor'de vele moeiten en opofferingen, die zij zich getroost hadden om het genotvolle van dezen avond te verhoogen. Daarna bood hij den directeur A. J. Brakman, namens het bestuur en de werkende leden, een derigeerstok met inscrip- tit aan. De heer Schoo te Groedc sprak een woord van dank namens de vreemdelingen voor het verschafte genot, en hoopte dat nog meer dergelijke uitvoeringen zouden gegeven worden. Een zeer geanimeerd bal besloot deze ge zellige avond. „Een getrouw kerkganger" schrijft ons: Tengevolge van het overlijden van den koster en klokluider iu de hervormde kerk te Nieuw vliet is eene oproeping gedaan van sollicitanten Daar die vaceerendc betrekking. Onder de sollicitanten is, zegt men, de zoon van den overledene, iemand, die de godsdienstoefeningen in die kerk nimmer bij woont, en na klokluiden, zoo mogelijk oogen- blikkelijk die kerk verlaat, om zich onder het gehoor te begeven vau een ander predikant. Daarom hopen de ingezetenen, dat die per soon door bevoegden niet met die betrekking zal n orden begunstigd. Het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad, be draagt te Breskens 109, te Sluis 151 en te re Retranchemeut 61. Sluis, Vrijdagmiddag sloeg een paard op hol, tengevolge van het schrikken van den train. De voerman bekwam daardoor een vrij ernstige verwonding aan het been, waaróver een wiel van den wagen was gereden Zondagnacht ontstond in de woning van V. alhier een begin van brand, doordien de bedgordijnen met een nachtlichtje in aanra king waren gekomen. De vlammen, die zich spoedig uitbreidden, werden weldra in kunne vaart gestuit. Door den dijkraad der waterkeering van liet calamiteuse waterschap Tienhonderd en Zwarte is tot schatter, bedoeld bij art. 93 van het reglemeut voor de calamiteuse pol ders of waterschappen in Zeeland, beuoemd de heer lz. Cappou, wethouder van Cadzand"1 en door dien van de weterkeering van heter calamiteus waterschap Oud en Jong Breskem s" de lieer P. B. Calon te Aardenburg. iel Af Te Eisen onder Alarkeloo is iemand Jr door erfenis in het bezit gekomen van eei bijzonder familiestuk. Het is een zeldzaau weefsel, dat den vorm van een manshnrnd^ heeft, maar heel wijd is, als een misgewaad Het is vervaardigd van zeer fijn linnen o neteldoek en bestaat uit één stuk, zonde] één enkelen naad. Alles: de mouwen, de okselhorkjes en d( - schouderstukjes zijn er in gtweven. Ver :g schillende weversbazen, die het kleed zagen ai begrijpen niet, hoe men het zoo in clkan der gekregen heeft. Van wanneer het dag e teekent en waarvoor het gediend heeft i s niet bekend, maar onze tegenwoordige fa ai brikanten en wevers zien geen kans zoo'irw stuk te weven. Er is den eigenaar al vijl r tig gulden voor geboden, maar hij wilde he daarvoor niet missen. De redacteur van een Engelsch blai schreef, dat de hoeveelheid gevallen regei nog onvoldoende was voor de behoeften dc millmen (molenaars.) In plaats daarvan hai1 de zetter er milkmen van gemaakt, waardooc de zin verkeerd werd voorgesteld, en dc ba! hoefte der melkboeren niet voldoende bleeïc! De ongelukkige verongelijkten hebben ge zal menlijk tegen den redacteur een eisch schadevergoeding ingesteld a ƒ600.000. Vreeselijke sneeuwstormen hebben de laatste dagen op Sicilië gewoed. Te Fri castaqua stortten 37 huizen en de in gana Italië wegens harem schat van schilderije van oude meesters en kostbare altaarstukke g, beroemde Alliokerk in. Negen personen kwi 6nt men daarbij om het leven. .QI1 Eenige weken geleden, toen een bot1 J in de buurt van Saint Brieuc (Frankrijl bezig was met heggen te snoeien, bemerklr 1 hij een touw, waarvan het eene einde in ee as« bosch was bevestigd, terwijl het andere i den grond verdween. Nadat de boer de sp de ter hand genomen had, stiet hij al spo 4 dig achtereenvolgens op 3 kisten, waarvin de eerste met 5 franc-stukkeu en de beit ani andere met 20 frane-stukken gevuld ware 4na De boer ging beladen met zijne schat naJ1,tl huis. Eenige dagen later, toen de geluk! ge vinder door zijne veranderde levenswij 5

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2