voor Zeeuwscli-Vlaanderen. In den Soolhof des levens, No. 130. Zaterdag 24 Maart 1894. 3e jaargang, De oplossing. FEUILLETON. Binnenland. ■IEUWSBLAD HTo 7 1 li "li* t' ',v '•'•A ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. - Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De kabinetscrisis, ontstaan tengevolge van het votum der kamer over het kiesrecht- vraagstuk, die eenige dagen de gansche na- I tie in spanning hield, is opgelost. De grootst mogelijke meerderheid van het kabinet stond aan de zijde van den mi nister van binnenlandsche zaken; alleen de heer van Tienhoven, minister van buiten- landsche zaken vormde dc minderheid in de regeering en diende een rapport van andere strekking bij H. M. de Koningin-Regentes in. De overige leden van het ministerie zijn aangebleven, terwijl de minister van buiten- landsche zaken als zoodanig ontslag heeft gevraagd en op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten aan II. M. de Koningin en den lande bewezen, verkregen. Dit departe ment wordt thans voorloopig door den mi nister van marine beheerd. De eigenlijke oplossing is gelegen in de ontbinding der Tweede Kamer, als gevolg waarvan een nieuwe Kamer nogmaals de kie8rechtontwerpen in behandeling zal nemen. De verkiezingen zullen daartoe plaats vin den op Dinsdag 10 April a. s. en de her stemmingen, zoouoodig 24 April d. a. v. De sluitiug der zitting van de Tweede Kamer, die de ontbinding voorafgaat, vond Dinsdagnamiddag te 3 ure plaats, door den minister van binnenlandsche zaken in naam van H. M. de Koningin, met de volgende rede: NOVELLE VAN MORITZ LIL IE. De raadsheer kreeg het eerst de spraak terug. „Dat was eene duivelscke streekzeide hij, het zweet van zijn voorhoofd vegend. „Herkendot ge den persoon, die ons in dit gevaar bracht?" vraagde zijne vrouw. De raadsheer zag haar weifelend aan. „Het was de doofstomme bedelaar van Gickelhahn, dezelfde, die u den brandbrief in den hoed wierp," vervolgde de oude da me. „Mijn hemel, ge hebt gelijkriep Stern, „en nu twijfel ik er niet meer aan, dat dat schelmstuk geen ongelukkig toeval, maar een goed voorbereide aanval was." Gertrude had zich met de dochtei van den raadsheer beziggehouden en kwam nu ook naderbij. „Mijne heeren! Gedurende de thans afgeloopen zitting der State n-Generaal werd door uwe medewerking wederom op onbekrompen wijze in de be- hoelten van 's lands dienst voorzien. Tevens werden verschillende gewichtige maatregelen ven wetgeving genomen. Voor schriften omtrent het faillissement en de sur séance van betaling werden vastgesteld. Eene nieuwe regeling van fabricks- en han delsmerken werd in het leven geroepen. Eene belasting op bedrijfs- en andere in komsten kwam tot stand. Omtrent de regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten werd geene overeen stemming verkregen. De Koningin-Weduwe-Regentes, overtuigd, dat in de tegenwoordige omstaudigheden een beroep op de natie raadzaam is om tot, eene bevredigende regeling van het kiesrecht te komen, heeft besloten dc ontbinding van de Tweede Kamer der Staten-Generaal uit te spreken. Eerlang zullen de kiesbevoegden worden geroepen tot de vernieuwde samenstelling van die Kamer. De Koningin-Weduwe-Regentes heeft mij opgedragen U, mijne heeren, Haren dank te betuigen voor de zorg en toewijding, door U opnieuw betoond tot behartiging van 's lands belangen. Door de Koningin-Weduwe-Regentes daar toe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten Generaal in naam der Koningin te zijn gesloten". Eene sluiting der kamerzitting wekte zel- „Mijn man is niet in staat geweest onze wilde jacht te volgen, ik ga hem nu tege moet," verklaarde zij. ,,'t Spreekt van zelf, dat Ik met u ga," zeide de raadsheer. „De koetsier moet in- tusschen zien, dat hij ons verongelukt rijtuig in het naaste dorp krijgt, om het bij een smid te laten herstellen, en gij" vervolg de hij, naar zijne vrouw en dochter wijzend „gij gaat met hein om in de herberg van den doorgestanen angst te bekomen. Van hier tot de naaste plaats kan niet meer zoo heel ver zijn." „In twinlig minuten kunnen we er zijn," bevestigde de koetsier, terwijl hij dc gebroken as zoo goed mogelijk met touwen samenbond. Stern en de vrouw van den leeraar gingen op hunne schreden terug. Vlug stapten zij de helling, die de hoilcnde paarden in omge keerde richting binnen weinige minuten af gelegd hadden, weder op, bij elke kromming van den weg hopend Bothner te ontmoeten; maar niets vertoonde zich. Een boscharbei der, die den weg afkwam, verklaarde op hunne vragen, dat hij niemand gezien had; op dit bericht maakte een onuitsprekelijke angst zich van Gertrude meester terwijl de den zoo groote nieuwsgierigheid en zoo veel zijdige belangstelling, als die van j.l. Dins dag tot ontbinding der Kamer. Reeds om half drie stonden honderden voor de deur naar de publieke tribune in een lange colonne naar een plaatsjo in de zaal te dingen. En ook op het Binnenhof plein wemelde 't van menschen. Toen daurbinnen de schel van den voor zitter der Eerste Kamer klonk, stroomden de tribunes aan weerszijden der zaal vol en in die menigte werden verschillende vrouwen figuren opgemerkt. De leden der beide Kamers waren in buitengewoon talrijken getale zoowel uit de residentie als uit andere woonplaatsen opge komen om de sluitingsrede aan te hooren. Het sterkst was vertegenwoordigd de lin kervleugel der liberale partij o. a. door Bor- gesius, Ifeldt, Kerdijk en de katholieke par tij. Van de andere liberale Kamerelub wa ren er alleen de hh.Koëll, v. d. Kaay en van Karnebeek. In de diplomaten-loge zat de Eransche gezant, de heer Legrand met den gezantschapsraad Labouret. Op kaltnen toon las de minister de rede voor die aan het bestaan van deze Kamer een einde maakte. Op weg naar het Paleis en terug werd 's ministers gala-koets voor en achter geëscor teerd door een piket huzaren. Zoowel bij aankomst aan als bij het ver laten van het gebouw der Tweede Kamer stond een talrijke menigte op het Binnenhof om het rijtuig geschaard. Velen lichtten den ho^ op het oogenblik dat zij door het por tierraam den heer Tak zagen, die deze be- raadsheer de jonge vrouw trachtte te bemoe digen, hoewel ook hij een beangstigend ge voel niet vermocht te onderdrukken. Zij gingen steeds verder, de ongerustheid bevleu geld® hunne schreden, maar van den ver miste was niets tc ontdekken. Eindelijk kwainen zij op den berg, maar ook hier was geen spoor van den leeraar te vinden; hij moest dus of omgekeerd of in het bosch gegaan zijn. Dat laatste was het waarschijnlijkst. Gertrude en Stern riepen zoo luid moge lijk den naam van hem, dien zij zochten, doch slechts de echo gaf dezen terug, anders b lef alles stil. Een vreeselijk vermoeden maakte zich van de beangstigde vrouw mees ter. „Ik keer niet terug voor ik zekerheid heb," verklaarde zij, „al zou ik dagen lang hier rond moeten dwalen!" „Trachten we eerst de plaats te vinden, waar de schurk uit het bosch kwam en er weer inging," meende de raadsheer. „Dan kunnen we tevens de voetsporen van dien persoon vervolgen." Het viel gemakkelijk die plaats te ontdek- keuhet hooge gras der gracht bewees dui- tuigingen met een tegengroet beantwoordde- De stoet nam den veg van het paleis door het Noordeinde, de Hoogstraat, de Graven straat, het Buitenhof (alwaar (ie wacht uit kwam en het gebruikelijk eerbetoon bewees) naar het Binnenhof en terug. De eerste samenkomst van de beide Ka mers der Staten Generaal is bepaald op Woensdag 16 Mei e. k. De „Liberale Unie" zond aan de bij haar aangesloten Kiesvereenigingen de volgende circulaire Door dc „Liberale Unie" is reeds vroeger met overgrootc meerderheid instemming be tuigd met den inhoud der kieswelontwerpen van de tegenwoordige regeering. Daarom is zeker door u, evenals door ons, met ingenomenheid en dankbaarheid begroet de tijding, dal Ilare Majesteit de Koningin- Weduwe-Regentes, na de intrekking dier ont werpen wegens aanneming vat, een met de strekking daarvan strijdig amendement, be sloten heeft een beroep te doen op de kie zers. Over de bij de aanstaande verkiezingen tc volgen gedragslijn heeft nu ons bestuur zich beraden. Het is daarbij gekomen tot de vaststelling van denkbeelden, die het aan u ter overwe ging wenscht aan te bevelen. Indien de tijd het toelaat, wenscht het die denkbeelden te maken tot een onderwerp van bespreking in eene algemeene vergadering. Maar het is delijk, dat iemand met haast er door gegaan was. De beide zoekende volgden dit spoor, dat naar een niet al te dicht bosch leidde. De platgetreden boschbeziestruikcn wezen hun den weg; doch weldra zag men aan de sporen dat ze onmogelijk door een mcnsch konden achtergelaten zijn. „Dc doctor heeft het jonge mensch ver volgd," zeide Stern, „op dezen weg moeten we hem vinden." „Mijn hemel, als hem maar geen ongeluk overkomon is," zuchtte Gertrude. „Men zegt, dat doofstommen meest zeer driftig zijn, en de misdadiger heeft daarbij nog zijn eigen lichaam te verdedigen." „De voetsporen door de boschbeziestruiken gaan hier uiteen," zeide de raadsheer, terwijl hij den grond opmerkzaam bekeek. „Waar schijnlijk heeft dat jonge mensch hier zijn vervolger willen afmatten of van zijn spoor brengen, te oordeelen naar de verschillende richtingen der voetstappen." De jonge vrouw volgde de blikken van den advocaat en moest diens waarnemingen bevestigen. „Ik stel u voor hier van elkaar te gaan, echter niet verder dan onze stemmen reiken,"

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1