Binnenland. Gemengd Nieuws. gedrongen op eene kamerontbinding opdat de kiezers uitspraak kunnen doen over de gevallen beslissing. Anderen beweren, alhoe- wal die bewering vrij zwak wordt genoemd, dat een reconstructie van het kabinet in het veischiet ligt. De pers doet ijverig mede aan het leveren van beschouwingen over de crisis; vele or ganen brengen minister Tak hulde voor zij ne correcte houding; de IV. It. Crt. echter deelt de zienswijze des ministers piet. In het orgaan van den Nederlaudscheu Slagershond maakt een inzender op het vol gende opmerkzaam Dg de onlangs te Breda gehouden aanbe stedingen vau spek voor het garnizoen en voor cte gevangenen heeft liet bijzonder de aandacht getrokken, dat de inschrijvingen voor het garnizoen slechts ƒ6.58 4Ji0 per Kg. bedroegen, terwijl die voor de gevangenen 0.75 per Kg. beliepen, 'ien duidelijkste bleek hieruit, dat Z. E. de Minister van justitie veel hoogere eisehen voor de qualiteit bij de levering stelde, dan dit door den Minister van Uorlog werd gedaan. Wat is nu de quaestie.? Vóór 1 Januari 1893 was het ook bij de aanbestedingen, van wege het departement van Uorlog, ten strengste verboden, Ameri- kaausch spek dat veel minder in quali teit is dan het llollandsche te leveren. Toch kon hiermede zeer veel gefraudeerd worden, daar de militaire autoriteiten bijna nimmer zoo juist als deskundigen konden oplreden, dat zij het verschil tusschen beide qualiteiten wisten te conslateeren. in 1891 werd toen de Nederlandschc Sla gershond opgericht, waarvan de leden met het wettig boor den bond gedeponeerde han delsmerk het iulandsche spek stempelden, en van af nat oogeublik was voor do regeoring de zekerheid te verkrijgen, dat het gestem pelde llollandsche waar was, en in het ver volg dus bij de aanbestedingen fraude voor komen kon worden. He', lag natuurlijk di rect op den weg van den Nederlandschen Slagershond zich tot de verschillende minis ters te wenden met het verzoek, om nu voort aan, bij de te houden aanbestedingen, het hebben van het merk verplichtend te stel len. Koloniën voldeed hieraanmarine wees kortweg af, maar Z.E. de minister van oor log wees niet alleen af, maar veranderde van dat oogenblik ook de voorwaarden van aan besteding en concludeerde dal thans (van af 1 Jan. 1893) ook Amerikaanseh spek mag Helene lag buiten kennis met gesloten oogen in een hoek, maar niemand was in slaat haar te helpende vreeselijke toestand waarin men zich bevond spande elke spier, elke zenuw, cn deed al liet andere op den achtergrond treden. Bleek van schrik zat de koetsier op den bok, niet in staat de dam pende en siinivende paarden tot bedaren te brengen; de teugels waren zijue hand ont gleden, zoodat de dieren, door de ongewone vrijheid nog onhandelbaarder werden. Toen een geweldige schok, waardoor de in hot rijtuig gezelenen onzacht tegen elkander stieten, een gekraak en de vreese lijke rit had een het rijtuig was tegen een boom gereden, de as der voorwielen gebro ken en de paarden waren niet meer in staat het beschadigde voertuig verder te brengen. Zij stonden daar snuivend, hunne zijden met den staart zweepend en onrustig met de pooten stampend. Door den plotselingen, on verwachten schok was de koetsier van den bok geslingerd maar de val in de met hoog gras begroeide gracht liep, uitgezonderd eenige geringe kneu zingen, zonder verdere gevolgen af. Door ze vriendelijk toe te spreken en te streelen trachtte hij de opgewonden dieren tot beda ren te brengen, terwijl de reizigers het door de asbreuk sterk overhellende rijtuig verlie ten om van den schrik te bekomen. (Wordt vervolgd.) geleverd worden. VVat dus streng was verboden, voordat men eenige garantie i,ad dat het verbod kou wor den nagekomen, werd toegestaan op het oo genblik dat die garantie in den voiin van het handelsmerk van den N. S. B. be stoud. Waar de gevangene zich dus kan voeden met echt degelijk Hollandseh spek, blijft voel den Nederlandschen soldaat alleeu het goed koopste Amerikaansche spek over. Het verwondert ons dan ook wel, dat de Min. niet in eenige garnizoensplaatsen als proef gestempeld spek doorgeschreven, of ten minste de voorkeur gegeven heeft. Ik geloof dan ook met alle bescheidenheid te mogen opmerken, dat de onbillijkheid van de in deze door Z. E. den Minister van Oor log genomen beslissing, ten zeerste in het oog springt. De Haagsche briefschrijver der N. Gr. Crt. schrijftZoo gering de belangstelling gedurende het wekenlange „gepeuter" (het woord is van den heer Lieftinck) over art. 1 der kieswet in de Tweede Kamer ook was, zoo levendig was ze Vrijdag, nu het op een beslissende stemming aankwam. Nog nooit heb ik een zoo geagiteerd oogenblik op het Binnenhof bijgewoond. De zitting was tegen half twaalf belegd en reeds voor 11 uur was de Kamer bijna compleetzelfs de „spoorle den" waren reeds ineerendeels op hun post. Er werd gepraat over de kansen der auien- demente over de stemming bij art. 4, over de vermoedelijke houding der regeering, maar niemand wist nog te gissen hoe het loopen zou. Zenuwachtig liepen de leden door de kamer, de koffiekamer, de corridors, geslin gerd tusschen hoop en vrees, ledereen was zenuwachtig. In de couloirs stonden hon derden belangstellenden, dames en heeren, die naar de loges of gereserveerde tribunes wildenmaar er was geen mogelijkheid hen allen toe te laten zelfs de leden konden geen toegangskaarten meer voor hun genoo- digden krijgen. De publieke tribune was reeds door de me nigte, die voor 11 uur op de trappen stond gevuld de file, die buiten wachtte, kon niet meer binnenkomen. Tal van journalisten, die gewoonlijk niet de debatten volgen, kwamen op de tribune der verslaggevers hospiteeren. In de loges tal van autoriteiten en dames, vooral ook oud-ministers en diplomaten. Toen de zitting geopend werd was de ka mer au grand complet behalve de twee door ziekte verhinderde leden, de heeren Goekoop en Cercx. Alle leden zaten, dood stil, op hun plaats en hielden bij de stem mingen aanteekening. De verwerping van het amend.-Haffmans werd koeltjes opgenomen de aanneming van het sub.-arnend.-Smeenge op het amend.- De Meijier (nopens de kleine scheepsbewo- uers) gaf nog geen zekerheid omtrent den uitslag bij het amend, zelf. Toen daarop met 57 tegen 41 stemmen het gewijzigd amendement-De Meijier was aangenomen, openbaarde zich terstond groote spanning. Maar slechts een oogenblik duur de de onzekerheid. De heer Tak rees van zijn zetel op. Verlangt de minister van binnenlandsche zaken het woord? vroeg de voorzitter. Toe stemmende beweging. De leden stoven van hun zetels op en snelden naar de groene ta fel. Ietwat zenuwachtig, maar met forsche en duidelijke stem las daarop de minister de reeds bekende verklaring voor, die met een luid en driewerf „bravo!" van verschillende zijden van de kamer en het publiek werd bagroet. It REN KEYS, 16 Maart 1894. Naar aanleiding van ons vorig bericht om trent de vinding van eenige geldstukken op de hofstede van den landbouwer De Milliano te Groede, door den brigadier der rijksveld- waoht te Oostburg, meldt men ons uit ver trouwbare bron, dat dit onderzoek heeft plaats gehad door tusschcnkomst der justitie en op aanwijzing van den zich in hechtenis bevin denden Lampier. Voor den rechter-comi 1 inet de instructie van strafzaken in het ar rondissement Middelburg, Mr. S. üratama Hz., zullen worden gedagvaard al de raads leden der gemeente Graauw als getuigen en de heer burgemeester dier gemeente als ver dachtc omtrent de onregelmatigheden ont staan bij de benoeming van een onderwijzer aldaar. Aardeukurg. Eenige weken geleden liet iemand door zijn knecht een ham wegbren gen ten einde die, zooals men dat noemt, te laten „rooken." Op dat oogenblik wa ren de bewoners, waar de ham gerookt moest worden, niet thuis, zoodat eerst eenige uren later, de ham werd bezorgd. Dezer dagen zond de eigenaar zijn knecht naar den be doelden persoon, om de hain te halen, doch keerde onverrichterzake terug, daar deze nog in den schoorsteen hing. Een tweede zen ding kwam nog slechter uit, want toen werd den knecht medegedeeld, dat in 't gtheel geen ham van den eigenaar was bezorgd, en dat hij ook op het hoesje niet voorkwam. Waar die ham gebleven is, zal nu de rechter uitmaken. Ntroobrugge, Laatstleden Zondagavond wilde zekere L., in sen rijtuig gezeten een vóór hem rijdende chais voorbijsteken, met het ongelukkig gevolg, dat diens rijtuig met het andere in aanraking kwam en omver- sloeg, waarhij enkel? meisjes zich vrij erg be zeerden. Hierbij bleef het echter niet. In de naastbijgelegen herberg gekomen werd een glaasje voor den schrik genomen; on derwijl kwam de andere voerman, zekere De 11. eveneens binnen, waarhij als natuurlijk gevolg het aanrijden ter sprake kwam. De 11. verweet L. zijn onkunde en domheid in het rijden, waarop een woordenwisseling ont stond, die weldra in handtastelijkheden over ging en een aanklacht bij de politie ten ge volge had. Bij de Dinsdag te Biervliet door no taris De Ridder te IJzeudijke gehouden veiling van landerijen van wijlen den heer P. VV. J. de Jonge zijn verkocht7.0820 II.A. in den Geertruida-polder aan den heer P. G. de Jonge te Biervliet voor ƒ4800 15.5025 1I.A. in den Beukels-polder aan den heer J. F. Calon te Biervliet voor 11.800; 6.4760 H.A. in den Beukels-polder aan den lieer J. Willenden te Sas van Gent voor ƒ4725; 9.8250 H.A. in den Beukels- polder aan den P. Dhaenens te Bouchaute voor ƒ1030; 2.4375 H.A. in den Elisabeth- polder aan den heer C. .J. de Beer te Bier vliet voor ƒ3500; 9.4190 H.A. in den Eli- sabeth-polder aan den lieer J. L. I. de Bats te Biervliet voor ƒ10.200; 8.3655 H.A. in den Elisabeth-polder aan den heer P. G. de Jonge te Biervliet voor ƒ5225d. i. totaal 59 H.A. voor een bedrag van ƒ50.550. Groede. Blijkens alhier gedane waarne- mingeu was de windrichting gedurende de maand Februari op 2 dagen N.W., op 2 W., op 17 Z.W., op 1 Z.O. op 5 O. en op 1 N.O. Op 8 dagen viel er 65 m.M. regen tegen 92.65 m.M. in die maand '93. De thermometerstand was des morgens te 8 ure, het laagst den 20en, 25» fahr en het hoogst den 3, 11, 26 en 27en 48* fahr. De barometerstand op dal uur het laagst den 12en 750 m.M. en het hoogst den 20en 775 m.M. Met ingang van heden heeft zich als genees-, heel- en verloskundige te IJzendijke gevestigd dr. Boeve, arts te Heerde (G.) Sluis. Jl. Vrijdag had in het hotel „La ville de Bruges" ten verzoeke van ds Wolff te Maasland nil ten overstaan van de nota- tarissen de Smidt te Schoondijke en Dreg- mans te Axel de veiling en toewijzing plaats van de navolgende onroerende goederen als: 2.2118 H.A. bouwland te Retranchement aan dhr. J. Verhage voor ƒ2450; 29.40 A. bouwland aldaar aan dhr. P. Risseeuw Jz. voor ƒ400; 3820 A. tuingrond te Sluis aan dhr. P. Ie Roij voor ƒ1100; 2.4130 H.A. weiland aldaar aan mej. M. II. Wale voor ƒ4651; 2.5360 H.A. bouwland te St. An na ter Muiden en 9.90 A. id. te West Ca- :onie der Herv gem. te St. Anna ter Muiden samen voor ƒ3210, onverminderd 9 pet. onkosten. Door den gemeenteraad van Biervliet is de aanleg van een keiweg van af die ge meente naar de Maagd van Gent, toegewe zen aan den heer F. Baessen te Brugge. Zooals men zich herinneren zal was genoem de heer de voorlaagste inschrijver voor 25.800. De te maken keiweg onder dezelfde gemeente in den in 1893 bedijkten polder tusschen de dijken van den Elisabeth- en Clarapolder ter lengte van 3193 Al. is ge gund aan den voorlaagstsn inschrijver, de heer C. van der Hooft te Ter Neuzen voor ƒ26.800. Na gehouden onderzoek tot toelating als kweekeling aan de rijks-normaallessen te Oostburg, zijn geslaagd A. C. Ie Grand te Zuidzande, W. A. Leenhouts te IJzen dijke, J. du Burck te Schoondijke, R. Steij- aert te Eede, J. de Groote te Schoondijke en mej. C. Willemseu te Oostburg, allen voor de le klasse. Hoofdplaat. In deze gemeente doen zich enkele gevallen van roodvonk voor. Een 85-jarig persoon is daaraan lijdende. Hoofdplaat. Zondagmiddag had de knecht van schipper A. Stols per roeibooit eenige levensmiddelen in het dorp gehaaldbij den terugkeer geraakte de boot vol water en bracht de knecht meer dan een half uur in hoogst bedeukelijken toestand door. Inmid dels haalde Jacob Tlieunissc, met behulp van eenige anderen een hoot van de slikken en mocht de voldoening smaken den ougelnkki ge van een anders wissen dood te redden. Hoofdplaat. Maandag had de aanbesteding plaats van het overhalen van een gedeelte van den westzeedijk aan de kade alhier, ter ak vergrooting van de loskade. Ingeschreven is doorJ. J. Huigh voor ƒ382,50, W. H Bondewel voor ƒ378 en Jac. Ocké voor ƒ369, allen alhier. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De raming be droeg ƒ300. Aanstaande week zal met de uitvoering worden aangevangen. Sluis, Bij gelegenheid van het 30-jarig he- staan der rederijkerskamer „De Oranjebloem", gaf deze vereeniging gisteren in het „Hotel it« Le Roy" eene buitengewone uitvoering. Tot dit doel was de zaal keurig versierd. De opkomst der leden was zeer groot, De dilittanten hadden er zorg voor gedra gen niets onbeproefd te laten om don aan wezigen een genoegelijken avond te bereiden door het opvoeren van eenige blijspelen, voor drachten en duetten, die bijzonder flink wer den uitgevoerd, en waarvoor hen een woord van hulde niet mag worden onthouden. Een hartelijk „tot weerziens" is de bescheiden wensch van allen die deze uitvoering bij woonden. "j m ia >o iti le i sk iel 1 :n< iha D iht tuk T I aal D h O] hoi Hei ZWi Te De predikant op een der llollandsche^; dorpen stond op den stoel en de burgemees ter, die dicht bij den preekstoel zat, was in slaap gevallen. De predikant zeide toen het;n volgende „Geliefde broeders en zusters, ik verkeer in grooten strijdspreek ik te zacht dan kunnen zij, die aan het eind der der kerk j zitten, mij niet hooren en spreek ik te hard dan maak ik onzen burgemeester wakker. De burgemeester hoorde het niet, maar|Gra toch heeft hij na dien tijd nooit weer in de kerk geslapen. Vrijdagavond hoorden benedenbewoners van pand No. 4, op het hofje van Val, aan de Linker-Rottekade, te Rotterdam, op de j voorkamer 1ste verdieping van dat pand een slag, waarop zij den eigenaar, Val, waarschuw den, een ongeluk vermoedende. Val brak^ de deur der 1ste verdieping open en vondj^ de bewoonster, Cornelia Kars, eene 69-jarige, die geheel op zichzelve woont, met brand wonden overdekt, voor de bedstedo liggen, Politie werd geroepen, doch de vrouw bleek reeds overleden. Het vermoeden bestaat, dat bij het naar gaan, de vrouw een vaasje met eene kaars a: Te kor i rtrc emi Te Eei lisjr 1c Title lint lei, ;evf pol dek na en, tem van de har, - H

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2