voor Zeeuwscli - Vlaanderen. in den ioolhof des levens. No. 129. Zaterdag 17 Maart 1894. 3e jaargang FEUILLETON. l. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën worden ingewacht tot Vrijdagnani. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Toen na de algemeene verkiezingen voor de leden van de l'weede Kamer der Staten- Generaa! in 1891, de vrijzinnige beginselen hadden gezegevierd, kwain, als gevolg daar van, een liberaal kabinet-Tak—van Tienho— veu aan het bewind. Belastinghervorming en kiesrechtuitbrei— ding stonden als belangrijke nummers op het liberaal program, zoodat de regeering, uit een dergelijke meerderheid geboren, de ver vulling dier volkswenschen op zich nam. Een hervorming van ons belastingwezen is door minister Pierson op krachtdadige wijze ter hand genomen. Dat deel van het pro gram is dus goed uitgewerkt, al liggen nog enkele wijzigingen op afdoening tc wachten. Dc minister van binnenlandsche zaken diende bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet in, tot uitbreiding van het kies recht zoover de grondwet toelaat. Daardoor zou het kiezerskorps ter benoeming van leden der Tweede Kamer en der Provinciale Staten aanmerkelijk worden uitgebreid. In woord en schrift, zoowel in als buiten de Kamer, is het vóór en het legen dier uitbreiding in het breede overwogen, de grondwettigheid er van bestreden en verdedigd en de ontijdig heid eveneens uitgesproken en weerlegd. Bij de behandeling van hel ontwerp in de Kamer kwam het voornamelijk aan op de geschiktheid om kiezer te zijn, waartoe de regeering in art. 3 de geschiktheid had ne- dergelegd en wel als volgt ,/deze wet houdt voor kenteeken van geschiktheid en voor NOVELLE VAN MORITZ LILIE. De beelden zijner opgewondene verbeelding waren verdwenen, maar cene pijnigende on gerustheid overviel hem en het liefelijke beeld der geliefde week niet van hem, hoe zeer hij zich ook inspande zijne gedachten bij ande re voorwerpen te bepalen. Reeds kleurde zich in het oosten den hemel met het tee- derste karmijnrood, als voorlooper der opko mende zon, toen de kunstenaar zich eindelijk te bed begaf. De afgeloopen dag, het begin zijner kunstenaarsloopbaan had hem wel is waar de eerste heerlijke overwinningen ge bracht, maar hij had daarentegen een edel goed den inwendigen vrede verloren VII. De vacanties spoedden ten einde en zoo- kenteeken van maatschappelijken welstand het voorzien in eigen onderhoud en in dat voor het huisgezin." Verschillende amendementen zijn op de redactie van dat art. voorgesteld, op allerlei wijzen getracht de strekking van het artikel te veranderen, doch de minister bleef op zijn eenmaal ingenomen standpunt staan en zag ten slotte het artikel aangenomen met 80 tegen 17 stemmen. Daarna kwam in behandeling art. 4, be palende de kenteekenen van geschiktheid en die van maatschappelijken welstand, omschre ven in de volgende zinsneden le. die gedurende de drie laalstverloopcn maanden in een zelfde woning is gehuisvest geweest of gedurende het laatst verloopen burgerlijk jaar hoogstens éénmaal van wo ning is veranderd 2e. gedurende het laatst verloopen burger lijk jaar zelf evenmin als zijne vrouw of min derjarige kinderen onderstand hoeft genoten van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur 3e. niet gedurende de drie laatstverloopen burgerlijke jaren onherroepelijk is veroordeeld wegens bedelarij, landlooperij of tot plaatsing in eene rijks-werkinrichting 4e. niet wegens misdrijt onherroepelijk is veroordeeld tot eene vrijheidsstraf van 4 ja ren of langer 5e. niet door den militairen rechter is ontslagen uit den militairon dienst met on waardig verklaring om bij de gewapende macht te dienen 6e. zich niet opzettelijk aan den bij de wet opgelegden krijgsdienst of aan een bij de wet wel doctor Bothner als de raadsheer Stern met hunne families maakten zich gereed naar hun huis terug te keeren. De advocaat woonde in de hoofdplaats en de leeraar in cene an dere stad dierzelfde provincie. Door het spoor werd de afstand tusschen beide steden aanmerkelijk ingekort, zoodat een reisje van de eene plaats naar de andere noch zeer kostbaar noch bijzonder tijdroovend was. De beide bevriende families hadden elkaar daarom beloofd, zoo spoedig tijd en omstan digheden het zouden toelaten, elkaar weer zijds te bezoeken, om de aangeknoopte vriend schap niet te laten verkoelen. Een rijtuig met twee' paarden bespannen zou de badgasten van Ilmenau naar Arnstadt brengen, waar men verder van het spoor ge bruik kon maken. De zon stond nog niet hoog aan den oostelijken hemel, toen het rijtuig door de strateu van het vriendelijke badplaatsje voortrolde. Nadat de scheidenden de laatste huizen voorbij waren, zagen zij nog eenmaal terug om een laatsten blik op het gastvrije stadje te werpen; toen verdween het bij eene krom ming van den weg achter de met bosschcn begroeide bergen. opgelegde verplichting ten aanzien van 's Rijks verdediging heelt onttrokken 7e. zijne over het laatst verloopen dienst jaar verschuldigde aanslagen in de rijks di recte belastingen in het laatst verloopen bur gerlijk jaar in hoofdsom en opcenten heeft voldaan en 8e. door eene overeenkomstig de bepa lingen der wet ingerichte aanvraag om op de lijst der kiezers te worden geplaatst, het be wijs heeft geleverd, dat hij kan lezen en schrijven. Ook op dit artikel zijn tal van amende menten ingediend, o. a. door den heer De Meijier, afgevaardigde voor Zaandam, op het 2e lid, en te lezen als volgt y Deze wet acht het bezit van geschiktheid en welstand (volgens art 3) aanwezig bij hen die gedurende de laatstverloopen of aan zijne laatste verhuizing voorafgegane twaalf maanden, krachtens persoonlijk of zakelijk recht, ter bewoning ot in afzon derlijk gebruik heeft gehad eene zelfde woning, bestaande voor zoover betreft hoofden van huisgezinnen, uit ten minste twee afgesloten, of wel uit één zoodanig vertrek en eene keuken, of achterhuis, ge heel of ten deele voor huishoudelijk ge bruik bestemd voor zoover betreft afzonderlijk levende of bij anderen inwonende personen, uit ten minste één afgesloten vertrek van haard stede wordende schepen van ten minste 20 M3 laadruimte ten opzichte van den schipper als woningen, aan bovenvermelde vereischten voldoende, aangemerktterwijl verwisseling van woning in een en het- De verschillende grassoorten en bloemen langs den weg prijkten in haren prachtigstcn, maar ook zeer vergankelijken tooi en glins terden in de morgenzonhet naaldbosch aan beide zijden van den weg was op dezen tijd met zijn schoonste groen versierd en de wel riekende geur van het hars vervulde de lucht. Langzaam trokken de paarden het rijtuig den berg op. Om het den dieren wat ge makkelijker te maken, was Bothner uitgestapt en liep nu naast het rijtuig. De oude reus achtige dennen aan beide zijden van den weg raakten elkaar bijna met de takken aan en vormden zoo een zachtgroenen troonhemel, die zich boven de reizigers welfde en de zonnestralen niet geheel en al doorliet, zoo dat er eene heerlijke, koele schaduw hoersch- te. Eindelijk was de hoogte van den berg be reikt en liep de weg in vele kronkelingen bergaf. Zoo ver het oog reikte was geen menschelijk wezen te zien; het was nog te vroeg in den morgen. Plotseling kwam een man uit het Jbosch te voorschijnmet een enkelen sprong stond hij bij de koppen der paarden en schoot vlak voor hen een pistool af in de lucht, zoodat zelfde gebouw, of wel ten gevolge van ei gendomsovergang, van het geheel of ten deele te niet gaan van een gebouwd ei gendom, ot van verplaatsing wegens ambt of bediening niet als verhuizing wordt beschouwd." Dit amendement, welks aanneming de mi nister had ontraden, nam de Kamer aan met 57 tegen 41 stemmende heeren Goekoop en Clercx waren wegens zie';te afwezig. Onmiddellijk na de gevallen beslissing nam de minister van binnenlandsche zaken het woord als volgt //Door het zooeven in strijd met het ad vies der regeering aangenomen amendement worden de strekking en de beteekenis van het wetsontwerp tot regeling der kiesbe voegdheid geheel gewijzigd. Daardoor gaat het karakter der door de regeering voorgestelde kiesrecht-hervorming verloren en kan het doel daardoor niet meer worden verwezenlijkt. Dientengevolge wensch ik de verantwoor delijkheid der verdediging niet verder op mij te nemen en heb ik de eer, daartoe door de Koningin-Weduwe-Regentes gemachtigd, de wetsontwerpen tot regeling van het kies recht in te trekken." Hierop volgden luide bravo's in de Ka mer en op de tribunes. De kamer is thans tot nadere bijeenroe- ping gescheiden, nadat niets dringends meer aan de orde was. De vraag is thans op welke wijze de crisis zal worden opgelost. Met zekerheid is hier omtrent tijdens we dit schrijven nog niets bekend. Van verschillende zijde wordt aan- de echo den knal honderdvoudig herhaalde. Snel als de gedachte was de snoodaard weer in het bosch verdwenen. Een oogenblik staken de paarden de ooren op met cene uitdrukking van schrik in hel oog; toen sloegen zij de achterpootcn om hoog, zoodat de riemen verward raakten, en jaagden toen in vliegende haast den berg af. Met bijna bovenmenschelijke kracht trok de koetsier de teugels aan om de dieren tot staan te brengen, doch tevergeefs; steeds stormachtiger renden de schuw geworden ros sen voorwaarts; de koetsier moest op zijne eigene veiligheid bedacht zijn en klemde zich aan de leuning van den bok vast om er niet te worden afgeslingerd. Het was een geluk, dat het dichte bosch de paarden dwong op de straat te blijven en de goed onderhouden weg het gevaar een weinig verminderde; toch dreigde de wagen elk oogenblik in de aan beide zijden van den weg loopende droge gracht te storten, in welk geval de gevolgen zeer bedenkelijk konden zijn. Eene doodclijke bleekheid lag op de aan gezichten der reizigers, die elk oogenblik een ernstig ongeluk moesten vreezen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1