voor Zeeuwsch-Vlaanderen. in den ioolhof des levens. No. 128. Zaterdag 10 Maart 1894. 3e jaargang. NIEUWSBLAD A B O N N E M E N T S 1' R IJ 8 Per 3 maanden 40 cents; franco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën worden ingewacht tot Vrijdagnani. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te BreskenS. De Vlas-Imlustrie. Over dit ontwerp schreef mr C. J. Sic" kesz onlangs eene belangrijke studie in de JJc Economist. Hij vijst er op, dat zoowel de vlasbouw, als de vlasbewerking jaren lang in verschillende declen van ons land groots nelvaart verspreid hebben. Sedert ecnigc jaren echter, lieel't deze welvaart plaats moe ten maken voor gestadigen achteruitgang, al heeft de vlasbouw nog altijd een niet gerin ge beteekenis. Immers in 1892 waren nog ruim 12600 H.A. met vlas beteeld (in 1889 ruim 9 inillioer.) hetwelk men bij goede prij zen op eene waarde van nagenoeg evenzoo- vcol gulden schatten kan. Voor vlasbouw en vlasindustrie is ook de teruggang der prijzen zeer nadeelig geweest. In 1865 maakte men den hoogst beken den prijs (ƒ5 per steen 2.82 K.G.) Voor al van 1875 tot '88 eenter daalden de prij zen, zelfs tot ƒ1.50 per steen. In '88 ste gen zij weer met 30 tot 60 cents, 1891 en '92 daalden zij weer tot ƒ1.50; in den laatstcn winter stegen ze weer tot ƒ2. Wil de industrie nog winsten afwerpen, dan moet inen aannemen, dat voor de meest voorkomende tweede soort ƒ2 a ƒ2.25 per steen kan bedongen wordenpuike waar wordt dan voor ƒ3 verkocht. Ook met de tegenwoordige lage prijzen kan de vlasindustrie nog wel bestaan, inits men maar waar van de eerste kwaliteit aan de markt brengt. Doch hiervoor zal een ge heel nieuwe weg moeten ingeslagen worden. Dit staat in verband met de wijze van be werking van het vlas. De verschillende be- FEUILLETON. NOVELLE VAN MORITZ LI LIE. Lasteringen, die er op berekend waren mijn naam te schandvlekken, nasporingen over mijn verleden, waarover men allerlei laffe sprookjes wist te verbreiden, kuiperijen en vitteiijen van allerlei aard veroorzaakten me menig droevig uur, des te meer, daar ik te gen doze laagheden biina weerloos was." Een blik vol deelneming uit de gioote, zielvolle oogen van den jongen man trof de zangeres, wie de belangstelling, welke haar verhaal verweate, niet ontging. „Ik bewonder de sterkte van uw karak ter, die u jaren lang ergenis, verdriet en on verdiende beleedigingen deed verdragen," zei- de Robert. „In de eerste plaats was ik geketend door mijn contract, maar dan ook door de steeds toenemende gunst van het publiek en de werkingen zijn n.l. het rooten, het braken' het zwingeleu en het opmaken. Vooral het rooten is van groot belang. Dit bestaat in een soort van roUingsproces van het vlas in water, waardoor de korstvczelbestanddcelen vau den stengel zich losmaken van het lint, door oplossing van de lijmstof, om dan latei door het braken en de verdere bewerking verwijderd te worden. In ons land vindt men in die streken, waar het meeste vlas verwerkt wordt, in de laag gelegen provinciën Zuid-Holland, Gro ningen, ïriesland en Zetland, behalve enke le groote rivieren en andere groote binnen wateren, boezems, enz., die onder het toe zicht van waterschapsbesturen staan, en waar van het water ook soms als drinkwater ge bruikt wordt, is het rooten van vlas verbo den. Het gevolg daarvan is, dat bij ons van oudsher het vlas alleen in de slootc,;, onder de modder wordt te rooten gelegd. Nu is het een feit dat vlas, hetwelk in langzaam stroomeud, ruim, helder water ge root wordt, veel blanker is en van veel beter kwaliteit, dan vlas dat in weinig stroomend, stilstaand, modderig water wordt te rooten gelegd. Dit heeft men in België begrepen, waar b. v. het riviertje de Lijë bij K'ortrijk met behulp der regeering voor het rooten is be schikbaar gesteld, zoodat cr b. v. gedurende den tijd, dat het vlas te rooten ligt geen stoomboot in mag varen. Het vlas krijgt aldaar een veel grootere handelswaarde, en derhalve kan de Belgische vlasboer zijn pro duct ook overigens een betere bewerking doen ondergaan. Immers het puike vlas wordt in goede gezindheid van het schouwburgbestuur,' hernam Mal wine. „En denkt go soms, dat ik die. onaangenaamheden z .u ontgaan zijn, als ik mijne tegenwoordige betrekking tegen eene andere verwisseld had? De menscheii zijn overal dezelfde en in de kunstenaarswe reld worden de knapperen steeds door de onbeduidenden inet afgunstige blikken vol haat aangezien." „Aan deze zijde van mijn nieuw beroep heb ik helaas niet gedacht; zij zou me in mijn genomen besluit hebben kunnen doen wankelen! Uwe inlichtingen, mejuffrouw, heb - ben voor het vriendelijke, zonnige beeld der toekomst, dat ik in het verschiet aanschouw de, eene wolk getooverd, die er eene dor.kerc schaduw op werpt." „Dat zou me wezenlijk leed doen, mijnheer Ncrzhernam de zangeres spoedig. „Het was volstrekt niet mijn voornemen uw ver trouwen in de kunst aan het wankelen te brengen, maar ik wilde u slechts op het on aangename, dat ook u beslist treffen zal, op merkzaam maken, opdat ge or niet door zoudt overvallen worden. Nu zijt ge voorbereid, en gc zult geestkracht genoeg bezitten, om alle kleingeestige vittorijen en kuiperijeu moe- België verkocht voor ƒ5 a ƒ6 per steen. En niet alleen dat het Belgische product veel beter is, maar bovendien kan de Bólg, voor het product van onzen vlasbouw veel hoogcren prijs bieden dan de Nederlandsche vlasboer. En dit is vooral te betreuren om dat deze industrie aan vele handen werk kan geven. Hierop wezen reeds uir A. J. An- dreae in zijn brochure „Te Wapen, te Wa pen!" en K. Slijtsma in zijn brochure over „de vlasteelt in verband met de heerschen- de werkloosheid". De vlasarbeider verdient in Jen regel ƒ5 a 6 soms 8 per week en een onzer grootste vlasboeren, de lieor C. van Nes te Rijsoord, verschafte in het afgeloopco jaar aan 156 man werk. Kon de toestand ten onzent verbeterd wor den? Mr. S. aarzelt niet leze vraag beves tigend te beantwoorden. Proefnemingen op kleine schaal hebben reeds bewezen, dat het rooten in liet boezemwater, in bakken, zoo als zulks in België geschiedt, een oneindig beter product baart dan het vlas, verkregen door rooting in de slöoten. Bovendien is men in Belgie ook reeds be gonnen te rooten in gemetselde bakken, waar heen het water in pijpen geleid wordt. De meerdere kosten hiervan worden goedgemaakt door de waarde der mestbestanddeelen, die het water, waarin vlas geroot is, bevat. Dit bleek b v. te Nuerpelt ir. België, waar men op deze wijze tevens de omliggende zand gronden in cultuur brengt. Proefnemingen op groote schaal zullen in de eerste plaats genomen moeten worden. Hiervoor is geld noodig en tevens de mede werking van polder- en dijkbesturen. De heer dig het hoofd te bieden." De jonge man reikte zijne schoone gezel lin de hanp. „Ik dank u," zeide hij, „uwe belangstelling doet me goed en uwe laatste woorden geven me mijn kwijnend zelfvertrou wen terug. „Ja, ik wil volharden in den strijd met laaghartige gezindheden; ik wil voor mijne ktinst leven en naar het hoogste doel jagen, al zou ook liet woord van den dichter waar zijn, dat de nakomelingschap den tooneclspelor geene kransen vlecht." De oogen van den jongen kunstenaar schit terden van geestdrift en het jeugdige t'ris- sche gelaat werd hoogrood gekleurd. Bewon derend zag Malwine tot den jongeling op, die haar in rijn lichaam eene Adonis en in zijne liefde tot de kunst een Apollo toescheen. „Ge zult het ver brengen, als ge deze grondstellingen getrouw blijft," hernam zij zacht, terwijl zij den onwillekeurigen druk van Robert's hand beantwoordde. Deze aan raking doortrilde het meisje als een electri- sche stroom, welker geheimzinnige macht van de vingertoppen tot het hart doordrong en zich hier in oen stil kamertje opsloot. Zij hadden intusschen de woning der zan geres bereikt eu deze nam nu van haren ge- betreurt het dan ook, dat de minister van M aterstaat daarvoor geen renteloos voorschot uit s Rijks kas heeft willen verleenen. Dit werd evenzoo betreurd in de verga dering vau de Verceniging tot be vorder ui" der vlasindustrie", die den 17en Januari jl. te Rijsoord werd gehouden. Het bestuur meende echter, dat ondanks deze teleurstel- hng, de zaak moest worden doorgezet en het hoopte door particulieren daartoe in staat gesteld te worden. Algemeen verklaarde de vergadering zich ten gunste van de Kort- rijksche methode van rooten, welke bovendien het voordeel geeft., dat de bearbeiding niet meer zulk een ongezond werk zal zijn als bij het in modder geroote vlas, dat bij de bewerking zooveel stof afgeeft. De voornaamste gebeurtenis van den dag is ongetwijfeld liet ontslag van Gladstone als Premier van de Engelsohe regeering. ltceds sedert geruiinen tijd waren er ge ruchten in omloop dat Gladstone zoude af treden en zich aan het politieke leven ont trekken, die nu eens tegengesproken, dan weer bevestigd werden, doch waaraan men niet ten volle geloof sloeg tot eindelijk een officieel bericht mededeelde, dat Gladstoue zijn ontslag had aangaboden. De redenen van het ontslag worden eener- zijds toegeschreven aan den min gunstigen toestand waarin zijn gezichtsvermogen zich bevindt, doch de tegenstanders beweren, dat leider afscheid. Droomend stapte Robert naar zijne woning, maar liet was hem onmogelijk zijne legerstede op te zoeken. De indrukken en de opgewondenheid van dezen avond wa ren te geweldig, dan dat de slaap reeds nu zijne rechten had kunnen laten gelden; pein zend liep de jonge, kunstenaar in zijne kamer op en neer en zijne verbeelding tooverde hem verdwijnende beelden van het verleden voor de ziel. Hij zag zich Weer in zijne eenvou dige studenteYiwoning, de oude morgeujas aan het lijf en de lange pijp in den mond. Aan de oude schrijftafel zat zijn vroolijke makker Lassendorf, zijne onderzoekingen van het een of ander menschelijke been met grappige op merkingen afwisselend. Een brief des vaders lag voor den jongen mande oude raadsheer Stern verwierp daarin in do strengste be woordingen het voornemen zijns zoons, zich aan het tooneel te willen wijden. Toen viel er als een dichte nevel over de zonhij ver deelde zich en liet eene hooge, in ouden stijl gebouwde, helder verlichte zaak herkennen. De dichterlijke gestalten van den markies l'osa, Mortimer, Eaust, Egmont, Hamlet en honderd andere bevolkten de zaal, allo droe gen een en dezelfde gelaatstrekken, die van

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1