Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Toen lcreeg liij ten antwoord„dat geeft niet zooveel, als een wees sterft, morgen ko men er toch wel twee voor terug." Mag, zoo vraagt onze correspondent, wiens verentwaardiging begrijpelijkerwijze werd gaan de gemaakt bij het lezen van dien brief, mag zoo'n toestand blijven voortduren?'t Zou een schande zijn voor de Nederlandsche natie. Tot zoover het N. v. h. N. Men vcrwoudere zich echter niet te veel, dat inzake „mishandeling" de verpleegden het nog even slecht hebben te Neerbosch als vroeger, niettegenstaande alle aanklachten te gen Van 't Lindenhout. Wie toch zal het hem beletten, wie zal hem iets in den weg leggen? Noch de com missie, noch de justitie, noch de politie, noch het gemeentebestuur van Nijmegen, welk laatste bestuur ook niet vlekkeloos uit deze zaak zal te voorschijn treden, daar het se dert jaren dien toestand kent en nimmer heeft getracht er verbetering in te brengen. De justitie onderzoekt sedert lo Juli 11. en blijft ouderzoeken; terwijl Neerbosch, |een staat in een staat, nog steeds wordt gere geerd en gebukt gaat onder den despotischen staf ran den alleenhecrscber Van 't Linden- bont. Ongelukkig Nederland, dat dat alles stilzwijgend moet aanzieu De minister van oorlog heeft bepaald, dat aan lotclingen der lichting 1894, die met Maart a.s. bij de verschillende korpsen wor den ingedeeld, en die vóór hunne inlijving met voldoenden uitslag hebben deelgenomen aan een practischen en theoretischen cursus tot voorbereiding van den graad van mili cien-korporaal, bij de inlijving een verlof kan worden verleend tot 17 April 1894. Aldus zoo schrijft men aan de „Tele graaf" lezen wij in de dagbladen en het ligt voor de band dat de betrokken jongelui, in den regel al heel weinig gediend met het soldaten- en kazerneleven, gretig zullen ge bruik maken van de gelegenheid om hun diensttijd 5 maanden met anderhalve maand te verkortenimmers hun wordt ver lof verleend tot 17 April en daarom achten wij het van groot belang hen in te lichten, dat het hun geboden verlof alleen maar ver lof heet, maar dat niet is. Uit eigen ervaring weten wij, dat de bo venbedoelde miliciens in elk geval vijf maan den moeten dienenkomen ze met Maart, dan gaan ze met Augustus; komen zij 17 April, dan gaan ze eerst 17 Septemberhet zoogenaamde verlof is slechts een verschui ving van diensttijd. Ten einde bun teleur stelling en mogelijke schade te vrijwaren, worde hun dit gemeld want bij de indeeling is het bij' lange na niet zeker, dat zij van een en ander worden ingelichtverleden jaar al thans is dit niet door alle luilitie-commissa- outgaan, dat de man zijn laatste geld waag de. Hoe weinig er aan deze plaats en on der zulke menschen van werkelijke deelne ming sprake kan zijn, zoo wendde zich toch menig blik met belangstelling naar den ou den heer, en de nog niet geheel en al ver harden wenschton den door het ongeluk ver volgde. een goeden uitslag toe. Aller verwachting werd spoedig bevredigd; met zijne gewone koelheid, die alle hande lingen van den bankhelper kenmerkten, stuur de deze het noodlottige harkje naar den in zet van den ouden heer, en een oogenhlik later was de plaats, waarop zijne laatste hoop gericht was, ledig, even als het groene doek voor hem, waarop nog kort te voren het ge- lieele verinogen van den man had uitge spreid gelegen, en dat nu door de kas van den beambte verslonden was. Het gelaat van den verliezer nam een* waskleur aan, toen hij zijn laatste geld on- redbaar zag verdwijneneen oogenblik staar de hij naar de plek, waaraan hij zijne hoop had toevertronwd, toen, als door eeue plot selinge gedachte aangegrepen, stak hij zijne hand in zijn vestjeszak, haalde zijn zwaar gouden horloge tc voorschijn, maakte de dik ke ketting los van het knoopsgat en deed de diamanten ring van zijn vinger. (Wordt vervol jd) rissen gedaan en er zijn jongelui door het woord „verlof", dat ook nu weer gebruikt wordt, ingeloopen. Uit Den Haag wordt aan de Zw. Ct gemeld, dat de minister van financiën mot zijne wetsvoordracht tot herziening der per soneele belasting gereed is. De indiening kan zeer spoedig worden verwacht. Voorts is uitgelekt, dat een gewijzigd wets ontwerp tot regeling der kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten met bijbehoorende toelichting, eerlaii; bij den ministerraad in behandeling zal ko men. UUENlvEAS, 19 Januari JS94. Op de nominatie voor lid van het be stuur der waterkeering van het calauiiteus waterschap Oud- eu Jong Breskens, ter ver vulling der vacature ontstaan door het over lijden van den heer J. Becu Sr., komen voor de heeren J. B. Been Jr., landbouwer te Breskens, A. Lombaard en P. B. Gee- raerds, beiden lid van den dijkraad to Groe- de. Groedc. Deze week is door den gem.- veldwachtcr proces-verbaal opgemaakt tegen den 14-jarigeti J. M. wegens vernieling van het plantsoen op de markt alhier. Moge dit een waarschuwend voorbeeld zijn voor lien, die in meerdere of mindere mate, zich aan dit vergrijp mochten schuldig ma ken, terwijl liet wel overbodig zal zijn, om ouders, naar aanleiding van dit feit, op te wekken om mede te werken tot bestrijding van dit kwaad. Schoondijke. De loop van de bevolking over 't jaar 1S93 was als volgt: Op 31 Dec. 1892 bedroeg het aantal zie len 879 m, eu 927 vr. totaal 1806. Ver meerdering door geboorte met 30 m. en 28 vr. samen 58 en door vestiging mtt 102 m. en 62 vr. samen 161, totaal met 222 en verminderde door overlijden met 13 m. en 18 vr. santen 31 en door vertrek met 115 ai. en 64 vr,, samen 179, totaal met 210. Zij vermeerde dus met 4 m. en 8 vr. zoo dat de bevolking op 31 Dec. 1893 bestond uit 883 in. en 935 vr., totaal 1818 zielen. Een kiud werd geboren, niet tot de wer kelijke bevolking behoorendc, terwijl aange geven één levenloos kind, beiden van het mannelijk geslacht. In 1893 werden 13 huwelijken voltrokken, waarvan 12 tusschen jm. en jd. en 1 tus- sohen weduwn. en jd. Uit Vlissingen wordt gemeld: Dinsdagavond, even voor het vertrek van de uachtmailboot te half tien uur, ontving de commissaris der rijks-politie, de heer J. C. Fanoij, alhier, telegrafisch bericht, dat mot die boot zou vertrekken een 19-jarig jongmensch M. S. genaamd, komende van Amsterdam, en verdacht van verduistering van ƒ680. Aan de bijzondere activiteit van genoem den commissaris is het te danken dat hij, niettegenstaande hij onder een anderen naam reisde, aan boord werdjaangehouden en voor- loopig aan het bureau van politie in bewa ring kon worden gesteld. Op hem werd nog bevonden ongeveer 500 aan geld en cenige gouden sieraden, door hem aangekocht. Woensdag is de verdachte gevankelijk naar Amsterdam overgebracht, ten einde ter be schikking van de politie aldaar te worden gesteld. Cild/.and. De loop der bevolking over 1893 was als volgt Op 31 Dec. '92, 558 m. 574 vr. totaal 1132. Vermeerderd door geboorte met 25 m. 17 vr. samen 42 en door vestiging met 30 m., 17 vr, samen 47, totaal met 89, en verminderde door oveilijden met 9 m., 3 v. samen 12 en door vertrek met 51 m., 42 vr. samen 93, totaal met 115. Op 31 Dcc. '93, 553 m., 463 v. samen 1116, zoodat de bevolking met 5 in., 11 v. totaal 16 perso nen verminderde. Er werden 20 huwelijken gesloten, terwijl 1 echtscheiding plaats vond. De infanterist D. V. van Aardenburg, die jl. bondag per stoomtram naar Breskeus reed, had de onvoorzichtigheid om tusschen Veldzicht en Schoondijke van het balcon te springen, ten einde zijn politiemuts, die was afgewaaid, op te rapen. Hij viel van het plankier met het noodlottig gevolg, dat hij een gapende wonde aan liet hoofd bekwam, die bij de wed. van ltosevclt uitgewassen en verbonden werd. In zijn garnizoen te Vlis singen teruggekeerd, werd hij in het hospi taal opgenomen. Zijn toestand is thans be vredigend. Aardenburg. Aan R. Morres, eerder wed. vail A. A. Bucker, kommies bij 's rijks bel. 2e kl., thans van B. Verhelst, is een jaar- lijksch pensioon toegekend van ƒ112. Naar ons bericht wordt, is de lieer G. I'. Wijnmalen, predikant te IJzendijke, hoogst ernstig ongesteld, en zal ZEerw. geruiuien tijd zijn dienstwerk niet kunnen waarnemen, om die reden zal voorloopig lederen Zondag des avonds aldaar in de Herv. kerk gepre dikt worden door de Ringpredikanten, ter wijl de Herv. Gemeente van Waterlandkerk- je zal worden bediend door den Ring Sluis De lieer J. P. Vergouwen, hoofd der chr. school te Oostburg, is als zoodanig be noemd te Eraneker. Sluis. De bevolking dezer gemeente be droeg op 31 Dec. '92 1158 m. 1201 vr. totaal 2359. Zij vermeerderde gedurend" '93 door geboorte met 34 m. 36 v. totaal 70 en door vestiging met 53 m. 55 v. toraal 108 gezamelijk met 178. Zij verminderde door overlijden met 20 m. 20 v. totaal 40 endoor vertrek met 71 in. 51 v. totaal 122, geza melijk met 162. Het bevolkingscijfer op 31 Dcc. '93 bedroeg dus 1)54 m. 1221 v. to taal 2375, en vermeerderde alzoo met 16 personen. Er werden 13 huwelijken gesloten, waar van 12 tusschen jongmans en jonge dochters en 1 tusschen weduwnaar en weduwe. Bij deze huwelijken had 1 erkenning plaats van een kind van het mann. geslacht. Buiten echt werden geboren 2 kinderen van het vr. gesl. Elders werd 1 kind ge boren dat tot de werkelijke bevolking dezer gemeente behoorde. Tweelinggeboorte kwam eenmaal voor, zijnde van liet mannelijk ge slacht. Van (lc overledenen waren 9 jongmans en 12 jonge doehters, 7 mannen en 4 vrouwen en 4 weduwnaars en 4 weduwen. Levenloos aangegeven 3 kinderen ran liet mann. en 1 uan het vr. gesl. De neer C. L. Oostdam, onderwijzer aan de R. K. school tc Oostburg, is als zoo danig benoemd aan de Chr. school te Ter Neuzen. CadziUid. Geboorten. 3 October. Tlubrecbt, z. van Izaak le Roij en Rachel Elizabeth de YVolff. 10 id. Izaak, z. van Izaak de Winne en Suzanna Moelaart. 19 id. Daniel Abra ham, z. yan Jacob Ilubreclit de Bliek en Janneke Cappon. 24 id. Johannes, z. van Hendrik Kotvis en Sara de Cocq, 24 id. Pieteruella, d. van Cornells Dierkx en Jozi- na Sonnevijlle. 25 id. Izaak Jannes, z. van Antlioneij Keijmel en Adriana Suzanna Oos terling. 9 Nov. Sara Magdalena, d. van I- zaak Vergouwe en Sara Elizabeth Verstelle. 16 id. Abraham, z. van Hendrik Hoevenaar »n Paulina Maria Ileule. 24 id. Adriaan, z. van Adriaan Verduijn en Adriana Neuf- eglise. 11 December. Jacoba Cornelia, d. van Leonard de Klcrck en Catholijntje van Dale. Overlijden. 24 October. Hendrik de Wolff 23 j., jm. z. van Jacobus en Adriana van Ilanegem. 24 id. Pieter Baas 6 mnd. z. van Pieter Francois en Maria Datthijn. 26 id. Izaak de Winne 16 dagen z. van Izaak en Suzanna Moelaart. Iluwelijks-voltr. 26 Oct. Izaak Erasmus 26 j., jm. en Maria de Bruijne 24 j., jd. 16 November Johannes van Houte 28 j., jm.cn Tannetje de Hullu 30 j., jd. 16 id. Jannis Willems 23 j., jm. en Elizabeth de Wolf 21 j., jd. 23 id. Pieter Scheerens 41 j., ivedn. en Maria van den Broecke 28 j., jd 23 |id Jannis van Hanegcm 22 j., jm. en Cathari- na Maria van den Broecke 26 j., jd. Het „Leidsch Dagblad" bevat het vol gende verhaal Zondag jl. had op een der binnenwateren van do gemeente Zocterwoude, nabij Leiden, een komisch geval plaats, hetwelk echter ern stige gevolgen had kunnen hebben. Twee heeren uit Beiden, zeer netjes ge kleed in sportkostuum op schaatsen, reden heel zwierig op een der binnenwateren. Zij ontmoetten drie personen waarschijnlijk uit den boerenstand (anders toch zouden die hee ren hen niet „uitgescholden" hebben voor boeren.) Deze boeren dan waarschuwden Je heeren dat zij voorzichtig moeten zijn, want liet heeft daar opengelegen. „Wat" zeggen de heeren, „jullie boeren houdt ons niet voor den gek! Van denzo nier heeft het opengelegen Maakt een boer wijs dat het hier gevaarlijk is." Nog eeni- ge minuten en jawel, daar lagen de heeren met hun fraai kostuum in het gedeelte, dat van den zomer had opengelegen, tot aan hun hals in het heerlijke zomerwater. De boe ren gaan nu weder naar heil toe, en vrageu aan de heeren „Nu wilt gij zeker wel geholpen worden door die boeren Of moeten die boeren je lui laten verdrinken Dat doen wij niet, maar go moet eerst goed van dit bad door trokken eu terdeue van onze waarschuwing l overtuigd zijn Nu aan het werk jon- gens, en de heeren door boeren gered Of die gekostumeerde heeren genoeg in den zak hadden om den „boeren" eene be- looning voor hunne waarschuwing en moei te ter redding te schenken, weet de bericht gever niet. In ieder geval is hier het spreek woord van toepassing„die lacht het lest die laeht het best!" Te Hoogkarspel liepen Zaterdag drie jongens over ocne sloot. Alle drie zakten door liet ijstwee wisten zich te redden, maar de derde, een knaap van 13 jaar, was on der het ijs geschoten en verdronk. Donderdag ziju ecnen man te Kruinin- gen de beide handen tot aan de polsen afge zet. De ongelukkige was de vorige week Donderdagavond, door de duisternis misleid, in eeue bevroren sloot gevallen en vóór hij er uitgehaald kon worden, waren zijne han den bevroren. me liet -] bek tch Ma. 261 Cre cass li feci eel lij ndi en lil itb :he Icm ies! »lg Ti 011 gei aar igs (Oil I e li DSt nm Oi biji sof dei ire idd er ioc Aa rto kle ide lier LUV leii m 100 el Bij rscl ef Vrijdag middag gingen de 16-jarige zoon en de 14-jarige dochter van H. van der Weide, te Giesendam, met eene prikslee op weg met een pakje voor hunne zuster, die aan den Graafstroom dient. Niet ver van Wijngaarden vond men eenigen tijd daarna de prikslecv met het pakje op het ijs staan. Ilct vermoeden, dat heiden verdronken waren, 'er heeft zich bevestigd. Zaterdagmorgen zijn de lijkon gevonden en huiswaarts gebracht. De grootste diamant, die uit zijn rus tige rust in de aardkorst ooit te voorschijn gehaald, is de Bxelsior. Men heelt dien ge- er vonden in de mijnen van Jagersfontein, Kaap kolonie, en wel op Vrijdag den 30sten Juni van het vorige jaar. Die diamant moet, naar deskundigen zeggen, van het schoonste wa ter en twaalf millioen gulden waard zijn. Do gelukkige vinder was zekere kapitein Edward Jorgansou. Bij het tiansporteeren van dezen eenigen steen is met groote omzichtigheid te werk ge gaan. Een escadron van liet 14de regiment lanciers begeleide het voertuig naar de Kaap, waar de diamant werd aan boord gebracht van de kanonneerboot Antilopt Op het oogenblik ligt hij weer in het duis ter, in een der kelders van de Engelsche Bank. Deze diamant wepgt 971 karaat of 205,45 gramhij is wit met een blauwe tint. De Engelsche regeering hood er den eigenaars, den hh. Brcitmeijer en Bemheimer, een half ik millioen ponden sterling voor, maar dit bod werd niet aangenomen. Reeds vroeger bood een commissaris van de tentoonstelling, die van dezen grootsten steen der wereld een „attraction" had willen maken, er te ver geefs 175 millioen francs voor. Het Fran- sche tijdschrift „La Nature" zegt nu verno- Pe Dii >n ir Pii irw ens di irdt Wa v: k teic t s< len ital het :ere >ii. teui S. te iter l nu mot !ger ieki S. lere

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2