voor Zeeuwsch- Vlaanderen. ]fn den loolhof des Igygiis. No. 121. Zaterdag 20 Januari 1894. 3e jaargang feuilleton. Binnenland. KSIlil abonne m e n T S P li IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A 1) V E li TENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Yrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. ^iuitfnlai(ilsdp Door den minister van financiën is bij den luitsehen Rijksdag een ontwerp ingediend ot heffing eener tabaksbelasting ter bestrij- ling der meerdere uitgaven, noodig gewor- jen door de aanneming der nieuwe, legerwet. liet werd ingeleid door den staatssecretaris, iie daartoe cene rede hield, welke ruim twee iren duurde. De belasting werd eensdeels puistig ontvangen, anderdeels bestreden. Als oorstander deed zich kennen de vrije con servatieve afgevaardigde baron Stumin, ter- vijl een der centrum-leiders zich tegen de et verklaarde. De beursbelasting en de ver- tooging van de bestaande belastingen achtte lij redelijk tot dekking dier meerdere uitga- en. Zelfs verklaarde hij zich voor eene be sting op buitenlandsche tabak, doch met iet ingediende ontwerp kon hij niet meegaan. )e nalionaal-liberale afgevaardigde dr. Bas- erman was eveneens tegen het ontwerp om- lat de binnenlandsche tabakshandel door de- wet zal benadeeld worden, waarbij vooral iet district Mannheim, hetwelk hij vertegen- roordigt, sn waar de tabaksbouw zeer aan- iienlijk is, veel schade zal lijden. Al weet nen nu nog wel niet of de sprekers uit naam uinner partij het woord hebben gevoerd, waar- taar de beslissing van het ontwerp kan wor- len beoordeeld, toch vermoedt men, dat het ïu reeds als gevallen kan worden beschouwd. Desniettemin geeft de regeering niet alle hoop )p en vermoedt, dat bij de verdere behan deling blijken zal, dat niet al de centrum- in natiouaal-liberale leden tegen Miquel's N 8,4 C 8,4 9,' NOVELLE VAN MORITZ LILIE. IV. voordracht gekant zullen zijn. De ministcriëele crisis in België is opge lost en het gevaar afgewend, dat het geschil in den boezem der clericale meerderheid over de evenredige vertegenwoordiging het kabi- net-Beernaert ten val zou brengen. Door de commissie is met de regeering jl. maandag eene schikking getroffen, waarbij aan de regeering volledige vrijheid wordt ge gund om het vraagstuk der proportioneele verkiezingen aan heide kamers van het par lement voor te leggen, zonder eenige geliou- denheid echter voor de kamerleden 0111 er ook daar hunne stem voor uit te brengen. Slee,hts na eene langdurige discussie is men er in geslaagd tot deze conclusie te komen. De „Indépendance Beige" weet mee te deelen, dat de minister-president Beernaert zijn outslag-aanvrage in den zak had, en eerst op de bedreiging om het aan den koning te doen toekomen eenen voor hem gutistigeu al- loop der stemming kon verkrijgen. l)it stuk was door alle ministers ondertee kend en droeg alleeu geene dagteekening. Thans is het weder in de ministeriëele por tefeuille geborgen, en kan daaruit later we der voor den dag komen, wanneer achteraf toch de verdere samenwerking tusschen het kabinet en de meerderheid onmogelijk moeht blijken. De ultra-conservatieve partijleider Woeste had voorgesteld voor om het vraagstuk niet aan de kJmer voor te leggen, hetgeen echter door de vergadering van de hand gewezen werd. Twee leden van de kamer en den se naat trachtten nog een voorstel in den geest vau den heer Woeste te doen, maar te ver- ge pooten van spinnekoppenkoelbloedig haalden de beambten de verlorene goud- en zilverrollen weg, en de hand van den baiik- helper wierp met sierlijke zekere beweging den gelukkigen winner de som toe, die de fortuin hem in den schoot wierp. liet waren bijua allen oudere dames, die om de tafel zaten, terwijl de heeren, die ach ter haar stonden, een dichten kring vormden. Onder de weinige heeren, die nog tijdig genoeg gekomen waren om zich van een stoel meester te maken, viel vooral in 't oog een oud man, naast wicn eene jonge schoone da me plaats genomen had. Een sierlijke witte knevelbaard hing van de bovenlip op het spierwitte boordje; aan den vinger schitterde een edelgesteente en voor hem op tafel een aanzienlijk stapeltje goudstukken en papieren van waarde. Ook de dame naast hem be schikte over een voldoend kapitaal en beiden volgden het spel met gespannen aandacht en niet zonder hartstocht, maar naar het scheen met voortdurend ongelukkigen uitslag. De oogen van' den man hingen verlangend aan de blinkende goudstukken eu papieren, die ae bankhouder voor zich had liggenmet afgunstige blikken keek hij naar de belang- geefs. Na do bedreiging met een onmiddel lijk ontslag kozen de vergaderden een tus- schemveg cn namen eene motie van het ka merlid Lammens aan, waarbij de rechterzijde verklaarde, dat de evenredige vertegenwoor diging een onderwerp van beraadslaging in het parlement behoorde uit te maken, zonder dat iemand echter vooral zijne stem behoefde te verpanden. In hoeverre de aanneming dezer motie als een steun voor liet kabinet kan beschouwd worden, zal de tijd moeten leeren. Enkele bladen merken op, dat men slechts met een tijdelijke oplapping van het kabinet te doen heeft. De tegenwoordige voorzitter der Eransche Kamer, de heer Dupuv, is als zoodanig met groote meerderheid van stemmen herkozen. Dc minister van financiën heeft bij de Eransche kamer een wetsontwerp ingediend tot conversie van de 4 pGt. buitenlandsche schuld in een pCt. fonds. Op verlangen van den minister werd be sloten deze wetsvoordracht naar de begroo- tings-commissie te verzenden. Door deze convensie zal een jaarlijksch voordeel van 68 millioen francs worden ver kregen. In Italië zit het nog niet pluis. Te Ca- rara hebben de anarchisten ergerlijke ongere geldheden veroorzaakt, die als zeer ernstig werdtn beschouwd, omdat het verzet blijk baar na rijp overleg was voorbereid. Tegelijkertijd kwam het ook te Livorno tot dergelijke wanordelijkheden, zoodat daar zelfs het tramverkeer moest worden gestaakt en de winkeliers in allerijl hun winkels sloten. De rijke sommen, die een achter hem staand jong inensch voortdurend in den zak, terwijl de goudstukken van den ouden heer er maar alleen schenen te zijn, om door het harkje van den beambte onbarmhartig weggehaald te worden. liet geld voor hem smolt merk baar weg en ook dat van de dame naast hem verdween langzamerhand, hoewel zij niet meer dan een goudstuk tegelijk opzette. //Vervloekt 1" bromde dc man inct de snor en trok onrustig aan den sterken gouden bril, dien hij bij het begin van het spel opgezet had. *Nog eens Zwait, eindelijk moet het toch gelukken Hij nam een groot aantal goudstukken eu wierp ze op dezelfde plaats, waar zoo even het harkje van den bankhouder zijnen inzet weggehaald had. In koortsachtige spanning wachtte hij de beslissing; dc lippen vast op elkaar gedrukt en met hooggekleurd gelaat, waarover in kor te tusschenpoozen een zenuwachtig trekken gleed, volgde hij met vurige blikken den gang van het spel. Weer miste de kleur; als de klauwen van een boozen geest gleed dc hark van den bankhouder over de tafel en bracht de goudstukken van den ouden lieer over politie werd bescheten en gaf wederkeerig vuur. De regeering zond onmiddellijk een regiment infanterie naar Carrara. Deze troe pen hebben de stad bezet. De oproermakers die ruimschoots voorzien waren van dynamiet zijn naar de bergen gevlucht. Men tracht de leiders in handen te krijgen. Op Sicilië is de rust teruggekeerd. Men is reeds met eene algemeene ontwapening der bevolking overgegaan. De heer G. van Detli, schrijft in de Amst. (D. v. N.) het volgende ingezonden stuk: z/In het //Nieuwsblad van het Noorden" vinden wij hel volgende waaruit men kan opmaken, dat de toestanden te Neerbosch nog even slecht zijn als vroeger. Een on zer correspondenten erlangde dezer dagen in zage van een brief, door een zestienjarigen verpleegde aan eene vriendin geschreven, aan welken brief hij o. a. de volgende zinsneden ontleende //Dezen brief schrijf ik stilletjes, want als ik hein zoo weg laat sturen, zou hij kapot gescheurd worden. Schrijf hiervan niets te rug, waut dan krijg ik op mijn huid, dat ik niet staan kan." En verder: //De zoon van mijnheer Van 't Lindenhout nl. mijnheer Jacob, slaat nog al eens. Laatst zou er een jongen wegge stuurd worden, maar vóór hij wegging, moest hij bij mijnhnr komen, en toen heeft hij zooveel slaag gehad, dat hij uitriep O, mijn heer, u slaat mij de botten kapot." naar den grooten hoop, dien de beambte op gestapeld had. De verliezer was in den stoel neergezon ken en lag eenige oogenblikken beweging loos met half gesloten oogen. Dc dame naast hem stiet hem zacht aan den arm. //Men kijkt naar u," fluisterde zij hem toe, //wc zullen ons verwijderenhet ge luk keert ons vandaag blijvend den rug toe." Verwonderd, als had hij hare woorden niet verstaan, keek dc man het meisje aan. z/Gaan, zegt gc, Malwine?" zeide hij zacht z/Gaan, terwijl ik hier een vermogen achter laat? Dat 's een slechte raad, dien ik niet zal opvolgen. Laten we eens zien, of de grillge godin van het geluk niet kan ge dwongen worden, om mij ook eens toe te iacheu." En nog voor Malwine het verhinderen kon, schoot hij het overschot van de. voor hem liggende bankbiljetten en goudstukken weg, ditmaal op Rood. z/Rood is de kleur van 't geluk, Zwart die van den doodsiste hij tusschen zijne tan den, //beproeven we het nu eens met Rood." Doodelijke stilte heerschte er aan de tafel; het was aan een groot deel der spelers niet

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1