Binnen land. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. a derc berichten over de jongste ongeregeldhe den, welke nog steeds te Rome worden ont vangen. Hij het oproer te Pielraperzia wer den acht personen gedood en vijftien gewond. Te Salemi werden de kantoren van den no taris, de bank en vele andere gehouwen in de aseh geiegd. De plaats is geheel verla ten, evenals Mazzarra, waar de winkeliers ge noodzaakt waren hun huizen te sluiten. Te Gibellina omringden 80 soldaten het stad huis, ten einde te voorkomen dat er brand werd gesticht. Toen de burgemeester de, menigte tot kalmte aanspoorde, werd hij dood geschoten. Do soldaten gaven toen vuur, waardoor vijf der oproermakers werden ge dood, maar gingen toen heen, ten einde, ver deren strijd te voorkomen. Volgens het laatste rapport, dat de minis terraad van generaal Morra di Lauriano heeft ontvangen, is de orde in de meeste plaatsen hersteld. Evenwel, naar de generaal er hij voegde, was de spanning overal nog zoo groot, dat versterking van het hezettingseorps noo- dig is, ten einde de voortzetting der buiten sporigheden,-zonder verder bloedverlies, te kunnen voorkomen. Vandaar het besluit der regeering om het hezettingseorps zoo sterk te maken, dat tenminste de openbare rust kan gehandhaafd worden, zoolang de regee ring de maatregelen overweegt, waardoor de grieven der bevolking uit den weg kunnen worden geruimd. Een der maatregelen van generaal Morra was den hoofdleider der beweging, den afge vaardigde voor Catania, signor de Felici- Guiffrida in hechtenis te laten nemen. De ze afgevaardigde is voorzitter van den werk- liedenbond en gold voor een der voornaam st# aanstokers. In hoever deze beschuldi ging juist is, zal blijken uit het gerechtelijk onderzoek, dat terstond door de rechterlijke macllt. is ingesteld. Het krachtig optreden der regeering, en vooral de afkondiging van den staat van be leg, heeft in de hoofdstad Palermo een goe den indruk gemaakt. Men begon zich daar inderdaad ongerust te maken, dat weer een herhaling van de Sioiliaansche Vesper op handen was, maar, nu de heer Crispi zulke krachtige maatregelen heeft genomen, ten einde in elk geval de rustige ingezetenen tegen doodslag en vernieling hunner bezit tingen te beschermen, zijn de inwoners der hoofdstad weder gerustgesteld. Aangaande de ministriëele crisis in België wordt medegedeeld, dat de minister-presi dent Beernaert Donderdag door den Koning ten gohoore is ontvangen. De heer Beernaert deelde den Koning me de, dat hij onherroepelijk heeft besloten zijn ontslag zijn ontslag te nemen, indien de rech terzijde de voorwaarden niet goedkeurt, wel ke hij voor de invoering van de proportio- neele vertegenwoordiging heeft gesteld. Maandag zullen de afgevaardigden der rechterzijde weer een bijeenkomst houden, terwijl voor dien tijd geen beslissing zal wor den genomen. Nogtans wordt de val van het ministerie zeer waarschijnlijk geacht Zelfs wordt de heer De Lantsheere genoemd als samenstel ler van een nieuw kabinet. Tot lid van de Tweede Kamer der Sta ten-generaal in het hoofdkiesdistrict Goes, (vacature, wijlen mr. Keuchenius) is gekozen de lieer jhr. mr. A. F. de Savorniu Lohman en op de toekomst en uwe liefde tot mij vertrouwen." .Zoo is 't goed!" riep de jonge kunste naar vorheugd uit, .nu zijt ge weer mijn goed standvastig meisje. En nu vaarwel tot van avondik ga nu mijn leermeester Mohr- man opzoeken, wien ik iunigen dank ver schuldigd hen." De jonge mannen verwijderden zich, tot aan de huisdeur door Geertje vergezeld. .Dus tot van avond, maar niet zoo laat, hoorriep zij de vertrekkenden na, met haren vinger dreigend. (Wordt vervolgd) (a.-r.) met 1653 stemmen De lieer D. Slig- ter (1.) bekwam 944 stemmen. BRESKEVS, 12 Januari 1S94. De te Nieuw vliet gehouden collecte voor Wicrum liee.lt opgebracht ƒ8.86, ter wijl te Groede nog 1 is nagekomen. In onze bus gevonden ƒ0.25. Totaal inot vo rige opgave. /98.16s. IJ/.ciidijko. De loop der bevolking over 1S93 was als vulgt Op 31 Deo. 1892 bedroeg het aantal zie len 1357 in. 1405 vr., totaal 2762. Zij ver meerderde door geboorte inet 47 in. 35 vr. samen 82 en door vestiging met 128 m. en 98 vr. samen 226, totaal mot 308 en ver minderde door overlijden met 25 m. en 24 vr., samen 49 cn door vertrek niet 145 m. en 113 vr. samen 258, totaal met 307. Zij vermeerderde dus met 5 m. en verminderde met 4 vr. zoodat de bevolking op 31 Deo. 1893 bestond uit 1362 m. en 1401 vr. to taal 2762 zielen. Eede. Aan een uit St. Louis ontvanger, brief, is het volgende ontleend Was vuor cenigc jaren Amerika nog het land van be lofte., thans is dit geheel anders. Het is nu vier maanden geleden, dat ik de laatste dag gewerkt heb. Doch we hebben eenige dol- lards overgespaard, en kunnen, als die nog mocht komen, een betere tijd afwachten. De landverhuizers die hier in de laatste maanden zijn gekomen, lijden gebrek, want werk voor hen is hier niet te vinden. Bijna alle fabrieken liggen stil, bij uitzondering is nog een enkele aan het werk. Men moet weten, dat St. Louis meer dan 700.000 in woners telt, waaronder duizende fabrieksar beiders, zoodat het niet te verwonderen "is. dat de toestand alles behalve „couleure de rose" is. Betert dit niet, dan zijn we ge noopt, naar Europa terug te keeren". Maandag is de 6S-jarige onderwijzer Van Dainme te Laureijr.s, met het schaatsen rijden door het ijs gezakt en verdronken. Ook te Moerkerke is een man het slacht offer van dit wintervermaak geworden. Sluis. Jl. Zaterdag had op het kanaal van hier naar Brugge, een treurig ongeluk plsats. Tal van "schaatsenrijders bewoog zich op de ijsbaan, die echter niet sterk genoeg bleek om de incnschenmassa te dragen. Her haalde malen toch zakten personen door het ijs, die echter met een nat pak en den schrik vrij kwamen. Ernstiger was de afloop met de 25-jarige van Vijnckc, die zijn vriend te gemoet rijdende terwijl deze op den weg liep, te dicht aan den kant waagde eveneens in de diepte verdween, en eerst n* ettelijke, oogenblikken weder naar boven kwam. Wel sloeg hij toen het ijs stuk, doch dit kon niet beletten, dat hij andermaal wegzonk en eerst een uur later niets dan zijn lijk werd ge vonden, zonder dat redding mogelijk was ge weest. Dit ongeval maakte op de talrijke menigte zulk een diepen indruk, dat allen zich van de plaats des onheils verwijderden, in de overtuiging dat 's menschen leven broos is. Sluis. In 1893 is de haven alhier bezocht door 850 schepen met een tonnen inhoud van S95S3, terwijl uit die haven vertrokken 819 schepen met een inhoud van 37316 ton. Stremming van de scheepvaart had plaats gedurende 83 dagen en zulks tengevolge van vorst. Meuwvliet. De loop der bevolking over 1893 is als volgt Aantal zielen op 31 Dec '92 281 m. en 306 vr. aamen 587. Vermeerdering door geboorte met 9 m. en 11 v. en door vesti ging met 19 m. 21 v. totaal met 60 en ver minderde door overlijden met 3 m. en 4 v. en door vertrek met 33 m. 22 v. totaal 62. De bevolking bedroeg alzoo op 31 Dec. '93 373 m. en 312 vr., samen 585, zoodat zij verminderde met 2 personen. In 1893 werden 5 huwelijken voltrokken, waarvan 4 tusschen jm. cn jd. en 1 tusschen weduwn. en wed. Aangegeven werd 1 levenloos kind van het mannelijk geslacht. Hoofdplaat. Geboorten. 31 Augustus. Cor nelia Anthoiiia, d. van lz. Willenisen cn C. J. Dijkhuizen. 27 Sept. Fransiseus, z. van Th. B. de Looze en L. Rooze. 30 Sept. Joannes Fransiseus, z. van P. J. F. Zeegers en Th. A. C. Oornelis. 3 Oct. Charles Jo- sephus, z. van P. Goesije en D. Jongman. 8 Get. Christina Maria, d. van 1'. F. Schram en I. C. de Ren. 11 Oct. Edemond, z. van S. A. de Vulder. 30 Oct. Abraham Pieter, z. van I'. M. Merrelaar en M. Marsilje. 3 Nov. Augustinus Bernardus, z. van L. F. Schram en L. D. Cone. 19 Nov. Willem Abraham, z. van P. Erasmus en A. de Roo- ver. 20 Nov. Nathalie Christina, d. van P. J. Heijdens en A. F. J. Bosetael. 22 id. Petrus, z. van C. B. de Poorter en R. M. van Opdorp. 26 Nov. Constantinus, z. van C. L. Hoogerwerf en A. L. Junis. 28 Nov. Maria Joanna, d. van Chr. L. Boogaard en E. Hoogerwerf. 28 Nov. Paulina Sophia, d. van P Ocké en S. C. Steijaart. 2 Dec. Maria Clementina, d. van J. B. Lippens en St. Bommelijn. 13 Dec. Jacobus Adriaan z. van Iz. van der Walle en E. Zonnevijlle 15 id. Wilhelmina Jozina, d. van M. A. van Lenven cn W. J. Janse. Overlijden. 19 Augustus. Cornelia, 1 rand, d. van lz. Ockc en C. de Kubher. 3 Sept. Josephus Jacobus, 6 mnd z van J. J. Huijgli en A. Steijaert. 4 Sept, Pieter Bernardus, 22 mnd. z. van Iz. Provoost en R. 1'on. 22 id. Mina, 1 mnd. d. van A Sijnesael en E. dc Vulder. 22 Oct. Emma Maria, 4 mnd d. van J. J. Notebaard en S. M. de Looze. 31 id. Sophia Maria, 18 mnd. d. van C. B. de Poorter en R. M. van Opdorp. 23 Nov. II. de Jaeger 68 j., echtg. van Hostensia Goethals. 26 Dec. J. D. Haers 68 j., wed. van P. Herkcmij. Huwelijks-voltr. 31 Augustus. Johannes Jacobus Vinje 50 j., jin. met Cornelia Blon- deel 30 j, wed. 14 Nov. Joseph Marie Weij- nen 26 j., jm. en Emma Maria Govaerd 25 j jd, 23 id. Fransiseus Leonardus Roets 23 j„ jm. en Amelia Sophia van Zeele 22 j-» jd- Groede. Huwelijks-voltr. 28 Dec. P. H. Wedts de Swart 25 j., jm. en Janneke E- rusmus 23 j., jd. Geboorten. Levina Magdalena, d. van Da vid Dierings en M. van Luijk 10 id. Tho mas, z. van Cs. Lievens en S. Bouwens. 14 id. Gijshertus Johannes, z. van N. W. Ligt- helm en J. M. Grebel. 20 id. Abraham, z. van Adr. de Ruijssoher en S. M. German. Overlijden. 3 Dec. een als levenloos aan gegeven kind van het mannelijk geslacht van Lena van Maldegheni. 5 id. Elizabeth van de Walle 67 j., wed. van Izaak van Roo. 11 id. Johanna Barbara Hainij 90 j., wed. van Jan Willenisen. 14 id. Jerina Gerards 78 j., wed. van Augs. van de Lijke 15 id. Jannis Baptiste Becu 78 j., echtg. van Ma ria Hermenet. 17 id. Jacob van Peenen 38 j., z. van H. van Peenen en S. van der Meulen. 21 id. Hendrik Elfrink 7 mnd. z. van II. Elfrink en J. Ghijsels. 27 id. Jacs. Johs. Je Badts 4 innd. z. van J. J.deBadts an M. Schaap. 28 id. A. M. De la Cour 81 j., wed. van C. L. Yerbeke. Zondagmiddag gingen de twee oudste zoontjes, jongens van 13 en 11 jaar, van den veehouder P. O., te Osdorp, uit, om moe der te halen, die te Haarlemmermeer naar de kerk was. De kindereu kwamen niet te rug. In den grootsten angst en spanning ging de nacht voorbij en het treurig ver moeden ontstond, dat de jongens verdron ken zouden zijn. Bij het aanbreken van den dag gingen verscheidene personen uit om te zoeken, en in den Middelotkerpolder vond men weldra beide lijken. Te Weesperkarspcl is een 13 jarig dochtertje D. aan den Kloinpweg in een wak gereden en verdronken. De berichten omtrent de zaak-De Jong zijn i:i den laatsten tijd schaars. De instruct» is dan ook zoo goed als gesloten. Zij heeft weinig succes gehad in weerwil van de grou- te moeite en wanhopige pogingen, door de justitie ingesteld oin op het spoor der mis daden te komen, waarvan uien zich overtuigd houdt, door de De Jong gepleegd te zijn. llij blijft, naar de Auist. Crf. mededeelt, zichzelven volkomen gelijk, houdt zijn on schuld aan vrouwenmoord hardnekkig vol; schrijft zelfs zeer gemoedelijke brieven aan de beide vrouwen, die natuurlijk worden be steld, doch steeds onbesield terngkreren. De Jong heeft euhter de verzekering gegeven, dat wanneer zijn zaak voor de rechtbank zal komen, men raar zal staan te kijken. Daar zal hij de beide vrouwen doen verschijnen. Alc hij uit de gevangenis koint, heeft hij beloofd met verschilende lai te zullen afre kenen, vooral met de couranten, waut hij be grijpt hoe weet ie 't dat deze nog al wat van hem verteld hebben. Dat belooft dus wat Een nieuwe instructie is thans tegen hem geopend in zake oplichting. Ook daarbij verlooeh.nt hij zijne gewone sluwheid niet. Zelfs poogde hij door het verkeerd opgeven van het jaar waarin hij ge- vonnisd werd onder hel bereik der oude straf- wet te vallen, in plaats van de thans vigee- rende, die llooger straf bedreigt. Daar de oplichterij bewezen kan worden, hoopt men het heer althans, volgens de A. C., voor een jaar of vier onschadelijk te ma ken in dien tijd kan nog veel aan het licht komen over het verdwijnen der vrouwen. Te Kottbus, in Duitschland, was in de nabijheid der stad een ijsbaan ingericht ge worden en op Nieuwjaarsdag vermaakten zicli een gioot aantal kinderen kosteloos op het ijs, toen dit, omstreeks drie uur in den mid dag, eensklaps scheurde, tengevolge waarvan 25 it 30 kindereu in de diepte wegzonken. [tv] Op het hulpgeroep sprongen eenige volwas senen in hot diepe water en het meeste red dingswerk deed een bejaard man, die tot aan den hals in het ijskoude water staande na genoeg twintig kinderen op het droge bracht Hij kon echter niet voorkomen dat twee jon ge, levenslustige knapen, van 13 en 11 jaar, op droevige wijze om het leven kwamen. De heide lijken werden eerst na zeer moei tevol zoeken gevonden. Van een echtpaar, dat te Briellc in eenp schuit zich in een verwarmd lokaaltje te slapen legde, is de vrouw door kolendamp jjf gestikt. De man is nog gered en opgeno men in het gast- en ziekenhuis. Zondagmiddag eischte het ijs weder een offer op de Nieuwe Meer. Bij den Rol- ir paal, gem. Sloten, reed de 16 jarigs II. Dam- ?e mers, van Amsterdam, in een wak cn werd daaruit levenloos opgehaald. De 16 jarige Mietje Beleer, die zich Zondag te Zaandam met schaatsenrijden ver maakte, is door het ijs gezakt en verdron- ken. DO] 5 1 gee ops kne mei veg ecu "I'S len in luit iet ui; r er, ees r e i en en en H 'J 1 V Jl aai f is •oo IS g' Dl !te lm 11e a Vs nk u— e De ai >ei 1 ei ae Uit Friesland In weerwil van dc zeer strengs vorst zijn lei de ijsbanen in deze provincie weinig betrouw baar. Iu de Compagnonsvaart zakte Zon dag een gezelschap van vijf dames en heeren door het ijs en slechts met moeite werden allen gered. Op bijna hetzelfde oogeublik verdronken een drietal heeren uit Sneek op de Langweerder Wielen. Behalve deze had den er nog tal van andere ongelukken plaats. Als oorzaak van deze weinige betrouwbaar heid moet in de eerste plaats genoemd wor den de zware wind, die tal van wakken heeft veroorzaakt. Maar ook het stroomen der zeesluizen verzwakt het ijs. Te Venloo is door de politie een munt biljet van ƒ10 in beslag genomen, dat is gebleken valsch te zijn. Het nagemaakte stuk, tamelijk goed afgewerkt, bevatte geen watermerk en over 1892 de veikeerde minis- terieele handteekening van God. de Beau- fort. Te Jlaartensdijk is de wielrijder W. B. zoo hevig met zijn hoofd tegen eene brug leuning gereden, dat de aanstonds geroepen geneeskundige voor het behoud van zijn le-pg irb jti ICS le ;S' b o d n or ir Set t de les hl.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2