voor Zeeuwsch-Vlaanderen. n den Doolhof des levens. Zaterdag 13 Januari 1894 3e jaargang. FEUILLETON. ïo. 120. NIEUWSBLAD ABON NEMEN TSPR IJ S Ter 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTEN T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnani. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. ORDE. Eukele weken geleden hvbben we een re- as gegeven van een optocht van werkloo— -a te Amsterdam, waardoor men zich eenig enkboeld kan vormen van den strijd om het staan, vooral in groote steden. Dagelijks ziet men in dichte drommen de erkloozen op de staten propaganda makend jor hunnen nood. Vergaderingen en mee- ngs zijn aan de orde van den dag om de indacht op zich te vestigen en zoo wordt st werkloos jaargetijde doorgebracht. Naar aanleiding van die optochten, lezen e in de Alkm. Ct. onder bovenstaand op- ihrift het volgende Het wordt werkelijk hoog tijd, dat men i Nederland op den openbaren weg tucht orde leerr, en dat ieder burger begrijpe, it het volstrekt noodig is aan de aanwijzin- •n en terechtwijzingen der politie te vol len. Wij zijn in dit opzicht verwend. Er blijkbaar in dit opzicht te veel toegege- ;n. Op zich zelf was dat zeker prijselijk, "au neer aan de overheid voor het een of tder vergunning wordt gevraagd en er be aat daartegen geen bezwaar, dan bohoort e vergunning niet geweigerd te worden, verheid en politie zijn er niet, om op zich lven geoorloofde en onschadelijke hande- ji agen naar eigen welbehagen nu eens toe te NOVELLB VAN MORITZ LIL1E. „En daarvan vernamen zelfs uwe vertrouw- e vrienden niets?'' .Vergeef 't me, Naso, maar de hoop op n goeden uitslag was zoo gering, dat ik :t beter vond over mijne plannen te zwij- in." .Zult ge uwen Posa er nu nog verder in- impen?" vraagde de medicus. „Ik ga mee, maar niet om te wandelen; ga eerst naar Geertje en dan naar Mohr- in. Vergezelt ge me?" De student knikte bevestigend. Ge |hebt dijk, Talma, eerst naar uw sehatje en dan ar uwen onderwijzer. Deze beiden hebben het hoogste belang bij dat het u goed 'at en het is volkomen in orde, wanneer j het eerst uw geluk vernemen." De beide jongelingen verlieten de gemeen- laten en dan weer te verbieden en op die wijze bij afwisseling gunsten te bewijzen of te plagenneen, wat toegestaan kan worden, muet ook worden toegestaan. Zoo beeft men blijkbaar ook te Amsterdam gedachtmaar nu de ondervinding de bezwaren heeft doen kennen, wordt het tijd met behoedzaamheid maar ook met vastberadenheid in te binden, waar men te ver is gegaan. Zoo niet, dan loopt men gevaar zijns ondanks later geheel andere maatregelen te moeten nemen en met kracht en geweld te moeten onderdrukken wat men te lang beeft toegelaten en wat de personen, met wie men te doen heeft, al- leng» als een recht zijn beginneu te beschou wen. Sedert in het noorden de» lands krach tige maatregelen zijn genomen, zijn versto ringen der openbare orde er minder veelvul dig geworden. Evenals de begrippen van de noodzakelijk heid der openbare orde en van den burger plicht om tot handhaving mede te werken zijn verflauwd, en daarentegen de lust tot tegenwerking en verzet is aangewakkerd, schijnt een deel des volks allengs alle besef te hebben verlaren van de grenzen, niet al leen tusschen het betamelijke en onbetame lijke, maar oo'c tuischen het geoorloofde en het ongeoorloofde in het gesproken woord. We zijn in dit opzicht in weinige jaren hard achteruitgegaan. schappelijke woning en begaven zich naar de voorstad, waar de huizen niet meer zoo ver bazend hoog waren als in de binnenstad en menig wandelperk, tuin eD laan aan de stra ten een vriendelijker aanzien gaven. Na eene korte wandeling gingen zij een klein, oud huisje binnen, het benedenhuis door en kwamen in een (linken tuin, aan welks einde een klein nevengebouw stond. De tuin getuigde van groote zorgvuldigheid en reinheid; de grasvlakten prijkten met bet heerlijkste groen, de wegen waren met frisch geel kiezel bestrooid en midden in den tuin wierp eene fontein hare frissche stralen om hoog. Ook het kleine, slechts uil twee ver diepingen bestaand buisje, zag er sierlijk en zindelijk uit; eene groengeverfde tafel met tuinstoelen stond voor het gebouw en aan deze tafel zaten eene kleine oude vrouw met een bril voor de oogen en een borduurwerk je in de handen, en een jong meisje, even eens over een handwerkje heengebogen. Bei den zagen op, toen zij stappen boordenhet meisje echter sprong op, spoedde de nade renden tegemoet en vloog Robert om den hals. »Ik breng u goede tijding, Geertje," zei- Yroeger heersehte in elke openbare ver gaderingen bij alle sprekers blijkbaar het be grip van betamelijkheid en voegzaamheid. Dat begrip sell _nt op weg om geheel te ver dwijnen. Ruwheid eu platheid van uitdruk king nemen meer en meer toe. Wie de din gen op de grofste en brutaalste manier durft zeggen, wordt het meest toegejuicht. Ande ren verdacht maken, hun oprechtheid en de eerlijkheid hunner overtuiging in twijfel trek ken, hun openlijk, zonder eenig bewijs, lee- lijks te last te leggen, of althans zoo dui delijk mogelijk en halt lachend lachend, alsof het een aardigheid gold te kennen geven dat men er hen niet te goed voor houdt, vindt luiden bijval. Jongelieden, die deze vergaderingen met graagte bijwonen wor den in deze leerschool gevormd. i?ij bemer ken al spoedig, dat juist de meest onbehou wen en minst degelijke manier het meest in den smaak valt, en dat men tevens op die manier met goed gevolg over ecu zaak kan spreken, zonder er iets van te weten. Iloe nadeelig dat op hun eigen studie moet wer ken, begrijpt ieder. Maar zij hebben daaren boven het hoofd te vol van politiek, om voor eigen studie en eigen beroep veel liefde en toewijding te kunnen hebben. Eindelijk be merken zij met eenige verbazing, dat er in Nederland ces macht bestaat, die, als de ru we taal in opruiing of beleediging ontaardt de de nieuwe tooneelspeler, nadat hij de klei ne vrouw, de moeder van het jonge meisje gegroet en met zijn vriend aan tafel plaats genomen had. Een vragende blik uit Geertjes oagen trof hemin plaats van te antwoorden haalde hij het ontvangen schrijven te voorschijn en reikte het aan 't meisje over. Hare handen beefden een weinig, toen zij het schrijven opende, en een paar heldere tranen rolden langs hare wangen, toen zij gelezen had. Zwijgend reikte zij hem de hand. „Ik hoopte, dat ge u over mijne tijding zoudt verheugen, en in plaats daarvan, zie ik tranenfluisterde Robeit haar tee. „Ik meende dat ge mijn sterk, schrander meisje waart Snikkend vlijde Geertje haar blond kopje tegen Roberts borst, terwijl de moeder het schrijven eveneens las. „Daarmee kan men u geluk wenschen," meende zij, terwijl zij den brief weer toe vouwde, „maar ge moet het Geertje niet kwalijk nemen, mijnheer Stern, als zij over de naderende scheidigg eenigszins aangedaan is. Mocht ge het kind maar niet vergeten in het woelige leven van uw nieuw beroep den spreker naar de gevangenis kan zenden en dan jammeren zij met groot misbaar en veel verontwaardiging, dat in Nederland liet vrije woord wordt onderdrukt. Er zal heel wat tijd en heel wat mede werking van verstandige mensclien noodig zijn, om ook deze ongebondenheid in ons land te temperen. 3|rot|ieV Dezer dagen hebben de verkiezingen plaats gehad voor de leden van den Erausclien Se naat. Daartoe moesten met inbegrip van vacaturen 94 senatoren gekozen worden, waar van 14 plaatsen door anti-republikeinen wer den ingenomen. Daarvoor zijn 88 republikei nen en 0 monarchalen gekozen, zoodat deze groep weder met 8 is verminderd. De ver kiezing is zeer kalm afgeloopen. Minder kalm gaat het toe op liet eiland Sicilië in Italië. Wegens de ongunstige toe stand waarin de bewoners van dit eiland ver- keeren, is het daar tot een forineele opstand gekomen. Van wege de regeering zije niet minder dan 12000 manschappen onder de wapenen geroepen tot beteugeling der verre gaande ongeregeldheden en tot herstel der openbare orde. Tevens werd de staat van beleg te Palermo afgekondigd eu is den nieu wen bevelhebber der troepen, generaal Mor- ra di Lauriano, onbeperkte volmacht ver leend. Dat dergelijke strenge maatregelen niet overbodig waren, blijkt voldoende "uit de na- „Ik hoop dat ge in den tijd, gedurende welken ik uw huis in- en uitga, eene hetere meening van me gekregen hebt, mevrouw," riep de nieuweling in de kunst, eene kus drukkend op het voorhoofd van het jonge meisje; „mijn eerste gedachte na lezing van dit schrijven was Geertje, en de zekerheid, dat we door deze betrekking ons doel eene aanmerkelijke schrede naderbij gekomen zijn, deed me eerst de rechte vreugde van deze tijding ondervinden." „Ik vertrouw u. Robert," antwoordde me vrouw Siebert, „ik heb u toch als een braaf en rechtschapen mensch leeren kennen. En gij, Geertje, zult u in het onvermijdelijke moeten schikken, en de, naar we hopen, kor te seheiding leeren dragen." „Ook ik zal de leegte, die onze vriend achterlaat, smartelijk ondervinden," mengde zich Lassendorf in het gesprek, „maar ik verheug me toch in zijn geluk, waardoor hij het gewcnschte doel snel nader gebracht wordt." „Ge zult me niet meer zwak zien, Robert zeide Geertje, terwijl zij hare tranen afdroog de. „Al zal me het leven zonder u een zaam en verlaten zij», ik wil het verdragen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1