voor Zeeuwscli- Vlaanderen. lil den fioolhof dos levens. sTo. 119. Zaterdag 6 Januari 1894. J jaargang. FEUILLETON. IIEÜVSBLA ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E KTENTIEP R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. ^uifeqlaqilscfie ^rot|it^. Wanneer wij ons nederzetten om deze rn- iek voor de eerste maal dezes jaars voor iize lezers gereed te inaken, dan voort onze en onze gedachten als het ware mede naar ,et pas ontvallen tijdperk. De indruk, dien we van 1893 ontvingen, op een paar uitzonderingen na, niot bij onder gunstig te noemen De lichtzijde vun Europa's politieke toe and is hoofdzakelijk de bewaring van den rede. De voornaamste gebeurtenis, die tot cstendiging daarvan, plaats greep, is otige- wijfeld het olliciëele bezoek van een Russi- :he oorlogsvloot aan Erankrijk. Tv iet alleen oor de Republiek, maar voor gansch Euro- a, was dit bezoek een feit van gewicht, 'oor Frankrijk vooral beteekenisvol, omdat ij sedert den oorlog met Duitsehland steeds rucbteloos naar een bondgenoot had uitge- ien, dien zij thans in niemand minder dan zaar Alexander van Rusland gevonden heeft, 'óor dezen was haar eigen bestaan als re- eeringsvorm door haar geïsoleerde toestand iet verzekerd, omdat zij te veel aan buiten- mdsche aanvallen blootstond. Door Rus- in U vriendschap is de toestand voor Frank- ijk veranderd en Europa's vrede op een de- [elijker grondslag gevestigd. De hinnenlandsche aangelegenheden van inderscheidcnc staten trokken weliswaar de Igemeene aandacht, doch droegen toch niet lirect een algemeen politiek karakter. De rij dezer voorvallen kan worden ge- ipend met de opstand in België bij gelegen- O. NOVELLB VAN MORITZ LIL IE. Waarschijnlijk beteekent het geheele zaak je eene soort wraak, misschien wegens een iroces, dat ik voor de tegenpartij gewonnen leb, of omdat de uitslag van het gerechte- ijk onderzoek niet naar wensch is uitgeval len." De beide jonge dames waren intusschen naderbij gekomen en het kleine gezelschap vervolgde zijn weg naar den top des bergs, lie in korten tijd bereikt was. De raads heer was naar het scheen ontstemd welk ge- *oel zich ook aan de anderen meedeelde. Het uitstapje werd ingekort en de terugweg aangevangen, waarop nu en dan een enkel *oord gewisseld werd, zoodat allen blijde wa ren, toen zij eindelijk op hunne kamers kwa men, en zich vrij gevoelden van den dwang, Hicn het gezelschap bun opgelegd had. lieid van de grondwetsherziening en het be perkte kiesrecht der mindere klasse. Niet lang duurde dit verzet, want de. kamer nam spoedig een besluit tot wegneming der grie ven, door het kiesrecht in uitgebreideren zin toe te staan. ïusschen Duitsehland en Rusland is een tariefoorlog ontstaan, die den handel gevoe lige slagen heelt toegebracht en nog toe brengt ondanks het uitzicht op het beëindi gen van den strijd zonder bloedige slacht offers of kruitdamp. Italië zit in groote geldnood. Dit land bezwijkt als het ware onder zijn lasten. De bankschandelen droegen ook daartoe liet hun ne bij. De panainazaak in Frankrijk bracht schier de geheele wereld in beroering en is betrek kelijk inet een sisser afgeloopen. Oprechte deelneming en levendige belangstelling werd der Republiek betoond bij den laaghartigen aanslag in het gebouw der Kamer van volks vertegenwoordigers. Spanje heeft niet minder met het anar chisme te kampen gehad. Gelukkig echter is men den bedrijvers der dynamict-aanslagen op 't spoor. België en Engeland doorleefden werksta kingen op steer.koolgubied, die menigmaal be zorgdheid wekten. Op parlementair terrein viel menige ge beurtenis voor die in onze terugblik eene plaats gegeven mag worden. Zoo zien we dat in 1893 menige uiiniste- riëele crisis zich heeft voorgedaan. Oplos singen werden nu eens vlug, dan weder lang zaam en moeilijk gevonden, doch groote ge- III. Op de vierde verdieping van een huis in eene tamelijk afgelegene straat der universi teitsstad, bewoonde Robert Stern gemeenschap pelijk met zijn vriend Hans Lassondorf, stu dent iu de medicijnen, een eenvoudig zolder kamertje. Robert had zijne vroegere groote- re en sierlijker woning niet dit kleine ka mertje moeten verwisselen, daar zijn rader hem geen geld meer zond en hij dus zulke groote onkosten niet meer bestrijden kon. Wat zijne moeder hem, buiten weten van haar man, vermocht toe te zenden, was nau welijks voldoende om in de dringendste le vensbehoeften te voorzien, en hij was dus ge noodzaakt alles zooveel mogelijk te bezuini gen; met zijne geheele ziel gaf hij zich aan zijne kunst over, opdat ze hem tot eer en roem sou leiden. Robert had eene nette, slanke gestalte en innemende, verstandige en openhartige ge laatstrekken. Zijne volle, welbeduidende stem maakte hem bijzonder geschikt tot het ge kozene kunstenaarsberoep en de invloed zij ner studiën voor het tooneel kou men moei lijk opmerken in de hem eigene, gevoelvol- varen voor het algemeen belang leverden de kabinetswijzigingen niet op. Duitschlar.d's Rijksdag werd onthouden', als gevolg van haar votum bij de behande ling der legerwet. De daarna nieuwe samen gestelde vertegenwoordiging keurde de ont,- werpen"goed. liet Engelsche Ifoogerhnis verwierp Glad stone's door het Lagerhuis aangenomen Ho- ine-Rule bill. België kreeg een nieuwe grondwet, Neêr- lands minister van financiën bezorgde zijn land nieuwe belastingwetten, terwijl hij zijn hervormingsplannen voortzet. Als gevolg van de uitbreiding van liet kiesrecht in België, dreigde de minister-president met ontslag- aanviage, zoo zijne mede-ambtgenooten hein niet in zijne proportioneele vertegenwoordi ging willan volgen. De oplossing der crisis laat echter nog op zich wachten. Rusland en Oostenrijk betoonen meer we- derzydsche toenadering, dan voor eenigen tijd het geval was. Op initiatief der Nederlandsche rogeering kwam een internationale conferentie tot stand ter vaststelling van rechtsregelen. Hierdoor is een goed voorbeeld gegeven tot gemeen schappelijke behandeling van overeenkomstige belangen. Sluiten we deze terugblik met de hoop, dat 1891 ook in de staatkundige wereld re den tot tevredenheid en dankbaarheid geve. De bijzonderheden des nieuweu jaars be palen zich hoofdzakelijk tot do gehouden re cepties aan verschillende hoven. De gebrui kelijke toespraken hadden mcercndecls bctrek- le wijze van spreken en de levendige bewe gingen zijner handen. Toch had hij zijne jeugdige opgeruimdheid bewaard en niette genstaande menig droevig oogenblik hem door de oneenigheid met zijn vader bereid, het zelfvertrouwen in zijne eigen kracht niet ver loren. Nu zat hij, ill een tamelijk ouden morgenjas gehuld, in den hoek van de wag gelende sofa en bestudeerde de partij van den markies Posa in Schillers „Don Carlos", terwijl zijn vriend Lassondorf aan de schrijf tafel zat en met eene stift aan een mensche- lijken schedel werkzaam was. Plotseling wierp de medicus het doodshoofd tamelijk onzacht op tafel en zeide „Het blokken valt me van daag ontzet tend zwaar, Talma; ik stel voor een weinig te gaan wandelen." Talma was de bijnaam van Roberthij was dezelve verschuldigd aan zijne voorliefde voor het tooneel en de beroemde fransehe tooneel- speler Talma had hem daartoe zijn naam moeten leenen. De aangesprokene liet zijn boek zinken. „Ga maar alleen, Naso, ik wil mijn Posa geheel doorstudeeren, om hem morgen bij mijn leermeester goed te kennen." king op binnenlundsclie aangelegenheden. Ongetwijfeld zal Frankrijk tegenover Ita lië eene onrechtvaardigheid begaan hebben, die de tusschen beide staten bestaande klo ve nog breeder en dieper maken zal. Zoo- als men zich zal herinneren, hebben inder tijd ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen Fransch» en Italiaansche arbeiders, waarbij enkele dezer laatsten het leven ver loren. De zaak kwam dezer dagen voor de rechtbank in Frankrijk 011 sprak alle aange klaagden vrij. De pers spreekt hierover een afkeurend oordeel uit. Ook te Athene, Grickenlands hoofdstad, is een bom, dynamiet bevattende, op het plein vóór de kamer van vertegenwoordiging ge worpen. De aangerichte schade was echter niet groot. De justitie te Parijs heeft op Nieuwjaars dag de meest bekende leiders der anarchis ten te Brest in hechtenis laten nemen. Even eens Jjwerden een aantal anarchisten in hech tenis genomen te Trsyes, Decazeville, tc Ha vre en in vele andere plaatsen. In het ge heel werden in verschillende steden buiten Parijs een paar honderd personen gevat Terzelfder tijd werden te Parijs 53 beken de anarchisten gearresteerd, welke inheuhte- nis-nemingen geschiedden krachtens de alge- meene maatregelen, welke de rogeering tot bestrijding van de woelingen der anarchisten in Frankrijk heeft genomen. l'e Nizza heeft de politie huiszoeking ge daan bij 51 Italianen, die als ijverige anar chisten bekend stonden. De uitslag van het onderzoek was, dat aan al deze pcisonen ter stond liet verblijf in Frankrijk is ontzegd. liet sterk ontwikkeld reukorgaan van den medicus bad hem den bijnaam „Naso" ver schaft, naar het voorbeeld van den oud-ro- meinschen dichter Ovidius, die diezelfde ei genschap moot bezeten hebben. Onder el kaar noemden de vrienden zich altijd bij hunne bijnamen. „Ge gaat dus niet mee, Talma?" „Nu niet, maar ik beloof u, dat ik u zal volgen, wanneer ge wilt zeggen, waar ik u over een paar uur vinden kan." „Goed; ik wil mijn geweten niet bezwaren met liet verwijt, dat ik de aanleiding gewebst ben, dat ge bij uw eerste optreden in „Don Carlos" uitgefloten wotdt. Overigens vindt gc me op den bepaalden tijd in onze kroeg. Tot straks dan !"j Hij reikte den vriend de hand ten afscheid en keerde zich naar de deur, toen deze ge opend werd en de. brievenbesteller de kamor binnenkwam, „Brengt ge duiten?" riep Lassendorf. Misschien wel wat beters," antwoordde, de postbode, „een ambtelijk schrijven voor mijn heer Stern. Wees zoo goed te teekenen, de brief is aangeteekend." Robert zag op het eerste gezicht dat de

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1