Ut staatsloterij. WAFELTJES, lm lisciis bliss, Puike grove Ruhrkolen, fijne soorten Chocolade Gemengd Nieuws. Handelsberichten. Advertentiën. In lossing Voorhanden en lanille=bisGWs kussens en begaf mij zoo goed mogelijk in de armen van Morpheus, doch het bij afwis seling luiden van onze bel en die der om liggende stoombooten, het voortdurend loo- pen der bemanniug op het dek, die voor 4 lire den jongen reeds porde om de thee ge- reed te maken, dit alles was oorzaak, dat van p Japen niet veel kwam. De lang gewachte dag verscheen, en 't ujtwoord des wachters was en bleef steeds litt, mist, dik, potdik. Wat te doen? 't leste was maar, de aangevangen dag met lopen te beginnen. Na me door wassching rat opgefrischt te hebben, ontving ik mijn kntsoen, bestaande in een kop koffie en een iroodje. Met een zooveel mogelijk onderhoudend esprek, kaart- en domino-spel, werd de 2e ag doorgebracht, tot we laag water hadden. Was 3 ure, het anker werd gelicht en nu ing' het zacht aan vooruit met zeer veel oua- ichtigheid en activiteit werd gevaren. Een il van stoombooten, die in rechte lijn voor nker lagen waren voor ons een goed baken in in 't vaarwater te blijven, zoodat wij ten ure behouden in de haven van Ylissingen ramen. Welk gevoel ons allen bezielde, ehoef ik U niet te zeggen, en waren over- elukkig toen we een voet aan wal zetten De reis tot Rreskens voort te zetten be oorde tot de vrome wensehen. Eerst Dins- #g toen alle mist was verdwenen, kon ik is de plaats mijner bestemming bereiken. Ik geef u de verzekering, dat deze reis soit door mij zal vergeten worden. Ik reng tevens mijnen hulde, niet alleen aan zagvoerder, maar ook aan de geheele (manning voor de vastberaden- en kordaat- tid, die ze in dezen hebben aan den da ilegd Door Gedeputeerde staten van Zeeland zooals vroeger reeds kortelijk is gemeld, sloten, met ingang van 1 Januari aan den ■ovincialen veearts der 2e klasse M. Lu- ijn Mazure, op zijn verzoek, eervol ontslag zoodanig te veriaenen. In verband daarmede is de provinciale «arts der 2e klasse M. Lucieer, met ingang tn 1 Januari 1894, verplaatst van lJzen- jke naar Oostburg, met aanw ijzing van laatst noemde gemeente als standplaats en van gemeenten Oostburg, Eede, St. Kruis, mienburg, Sluis, Retraueheme.nt, Zuidzam Cadzand, Nieuwvliet, en Grocde als dulist ting; en is de dienst in den dieustkring den veearts, wien IJzendijke als stand- aats is aangewezen, van af 1 Januari 1894 ;Sr]ijk opgedragen aan den provincialen .arts 11. Lueii er voornoemd. it en droegen die werkzaamheden op aan de heeren, J. van den Ileinel, A. van Male, A, Beerens, Jac. D'hont, Anlli. Lut-cijn, J. Seen en J. Akke, terwijl de heer J. Neeteson bij acclamatie als voorzitter der voorloopige commissie werd geproclameerd. Wijl verder niets meer te behandelen was, werd de bijeenkomst gesloten. Eedc. Tegen zekere v. R. is proces-ver baal opgemaakt wegens liet uitgeven van een 2-frankstuk, omtrent welks echtheid twijfel bestond, Iemand tc Middelburg vond een big, dat verloren was uit een wagon en verkocht het diertje voor 2 frank. De eerste eige naar nam hiermede geen genoegen en klaag de hem deswege aan. Voor den winkel van den lieer Briiek- rnann, Spuistraat te Amsterdam, wierp Za terdagmiddag om 1 uur een man een blauw bordpapieren kardoes met hagel gevuld op het trottoir. De lading ontplofte met een hevigen knal, en de hagel verspreidde zich in alle richtingen zonder evenwel eenige scha de aan te richten. De bedrijver van deze laffe aardigheid maak te zich met allen spoed uit de voeten, zoo dat toen er eenige menschen kwamen toe schieten, zij slechts het ongeveer 0 a 7 cM. lange buisje vonden en de hagelkorrels, die, in alle richtingen verspreid warende dader was zooals gezegd reeds ontkomen. Dezer dagen stierf te Groningen cene vrouw, schijnbanr in zeer behoeftige omstan digheden. Na haren dood bleek, dat zich in bare nalatenschap verschillende buidels met geld bevonden, terwijl bovendien nog op 8 verschillende boekjes en nainen een bedrag van pl. m. ƒ0000 in de spaarbank moet zijn gedeponeerd. De vrouw was bij haar leven te zuinig om liet noodige er van te nemen en was bij eenige voorname familien nog al in beklag. De nalatenschap komt aan haar eenigen zoon ten goede. Deze, in vroeger dagen zeeman en verzorger van zijne moe der, is later blind geworden, gehuwd en thans mandemaker van beroep. Dinsdagmiddag om half een kwamen een zeer groot aantal nieuwsgierigen en werk- loozen op den N. Z. Voorburgwal te Am sterdam bijeen om de voorgenomen wande ling te houden. Toen liet comité zich ver toonde, stroomde alles naar een punt samen. Wolfring en daarna Geel spTaken de menig te van een stoep toe. Zij maanden aan tot orde en kalmte en zeiden dat men de jon gens uit den stoet moest weren, een raad die echter moeilijk was op te volgen. Een groote mensclienmassa stelde zich nu in beweging en trok langs Singel, Konings plein, Heerengracht, Amstel, Amstelsfraat, Reguliersbreestraat naar de Kalverstraat. i'ot zoover was alles kalm in zijn werk gegaan. Hier en daar ondervond het tram verkeer vertraging. Dat er veel nieuwsgie rigen bij waren, bleek vooral uit de groote menigte, die van de overzij der grachten den stoet volgden. In de Kalverstraat werd de geheele breed te van den weg door den stoet ingenomen, die uit misschien wel een paar duizend men schen bestond. Nu en dan ontstonden er kleine paniekjes en liepen de jongens die er bij waren hard weg. Zoo was men gekomen tot het Spui. Van den Singelkant kwam een detachement van circa 20 politieagenten aanzetten, onder aanvoering van den inspect. 8e klasse Tjassens Keiser. De voorhoede, die een groote groep, afgescheiden van den eigenlijken stoet vormde, waarschuwde dat er politie kwam en maakte zich uit den weg. Uit den stoet werd geroepen „aansluiten" en zoo botste 't was ongeveer kwart voor tweeën een dichte drom van betoogers met de politie die ondertusschen naderbij was gekomen, juist op den hoek van Kalverstraat en Spui. Dat was een noodlottig treffen. De stoet kon niet terug; van achteren drong voort durend de mensclienmassa aan. De politie die vlak voor den stoet was gekomen, dreig de van de been gedrongen te worden. Toen werd de sabel getrokken en een kort maar hevig en verwoed gevecht ontstond. Met het scherp en met het plat van den sabel werd links en rechts tusschen de me nigte geslagen om ruimte te maken. Het comité hield stand; Wolfring en Geel tracht ten met den inspecteur te spreken, maar ook zij werden met sabelslagen verdreven. Beiden werden gewondGeel zoo erg, dat hij, naar men meldt bewusteloos en bloedend naar het gasthuis werd gedragen, waar hij wegens een zware verwonding aan den hand moest blij ven. Ook Wolfring moest zich daar laten verbinden, doch kon daarna het gasthuis weel verlaten. Ondertusschen duurde het gevecht op het Spui en omstreken nog eenigen tijd door. Na de eerste charge met den Sabel, waarbij nog verscheiden personen meer of min ge wond waren, was het publiek wel verspreid, doch liet stroomde telkens samen en er werd nu en dan met steenen gegooid. De politie, die veel te klein in aantal was om door haar verschijnen alleen indruk tc maken, chargeer de voortdurend in alle richtingen, terwijl de steenhoop op 't Spui bewaakt werd. De stemming van 't publiek was zeer bit ter. Er waren een aantal Zondagswandelaars bij, die uiterst ontstemd waren, nu zij met den sabel werden voortgedreven en scheld woorden als „moordenaars" „gepatenteerde moordenaars" klonken de politie van allen kanten tegen. Een jongen werd zoo kwaad, dat hij zijn jas uittrok als wilde hij gaan vechten. Een juffrouw, die bijzonder hard schuld werd achterna gezet door een agent; gillend holde zij weg en ontkwam aan een arrestatie. Een oude man werd gewond een kelder ingedragenook een agent werd ge wond. Intusschen was de politiemacht aanzienlijk versterkt en werd de menigte voortdurend ineer of minder vriendelijk tot doorloopen aangemaand. Langzamerhand verspreidde zij zich, maar 't bleef in den omtrek van het Spui en later op den N. Z. Voorburgwal zeer woelig. Een groote menigte had een detachement politie gevolgd naar het bureau in de Mol- steeg en tegen drieën was het daar bijzon der druk. Ook hier werd nu en dan met steenen gegooid eu maakte de politie on der commando van den inspecteur 3e kl. Wijnmalen telkens charges met den stok een enkele maal als in de Paleisstraat, met den sabel. Een steen kwam terecht tegen een ruit van Palais Roval, een andere tegen een ruit van perceel 216 N. Z. Voorburg wal. Tegen vieren trok de menigte in de rich ting van den Nieuwendijk af en konden de standjes als geëindigd beschouwd worden. 's Avonds was het in de Kalverstraat en eenige andere punten der stad zeer woelig. Hier en daar trok een zingend troepje door de straten en eenige detachementen politie rukten uit doch behoefden niet handelend op te treden. De Haarl. Ct. verneemt nog, dat er zes arrestaties hebben plaats gehado. a. ook de broeder van Geel zou gearresteerd zijn, ver dacht van steenworpen. De ïr ist van deze weck was zoo havig dat oude menschen zich een dikkere mist moeilijk kunnen herinneren. Te Amsterdam zijn twee mensehen in de Looiersgracht te recht gekomen en verdronken. In de Kei zersgracht verdronk evenees een loopjongen. In het geheel liepen er een veertig perso nen te water waarvan er 7 levenloos werden opgehaald. Uit Vlissingeu wordt gemeld, dat donder dagmiddag het havenbootje „Chang" sleep dienst verrichtende, door de vrachtboot „de Valk" is aangevaren en gezonken. De be manning is gered. Een boerenknecht in een of andere Duitschc gemeente had met een ander ge wed, dat hij een halveu liter brandewijn, dien de ander hem zou geven, in eens zou uit drinken. Hij won de weddenschap maar stierf eenige oogenblikken later aan de alcohol- vergiftiging. De ander werd daarop vervolgd omdat hij door zijn schuld den dood van een mensch veroorzaakt had. De rechtbank sprak hem vrij, maar het Rijksgcricht stelde hem niet alleen voor de onmiddellijke maar ook voor de middellijke gevolgen van deze dood verantwoordelijk Trekking van Woensdag 27 Dec. 1893. 4e klasse, Prijzen van ƒ100 en daarboven. 1500 No 3491 7G80 1000 3755 4400 7G23 13446 400 14379 1G8G3 200 1989 100 3841 4271 S6S8 12410 14544 14913 2069L Trekking van Donderdag 28 December. ƒ25000 No 1501 5000 7886 f 2000 12081 1000 12518 100 1183 3201 17527 200 397 1735 15809 100 1951 2840 4235 6453 7125 11959 15239 PrediRbcurtc 11. Ned. IIeuv. Keiik. Zondag 31 Dec. 1 Jan. ueudink Biervliet 9,30 Beckeringli 5 Ueudink. Breskous 9 Dykir.au. 5.30 n Grocde 5 Krol. Hoofdplaat 2 Dykman. Nieuwvliet 9 Krol Schoon dyke 5 Ut. Bockoringh j Watcrlaudkerkjo 2 «Wijnmalen Ev. Lutii. Gemeente. Groede 9 en 5 Fregercs 9 Fingeren Evangelisatie, Schoondijke 9 Baorvcld. Dijkman Krol 9 Bcckeringl* OOSTURG, 27 December. Jarige tarwe f 0.00 f 0.00 f 0,06 Nieuwe tarwe 5.00 5,25 5,6a Jarige rogge 0.00 0,90 0,00 Nieuwe rogge 4,75 4,60 4,75 Nieuwe wintergerst 4.50 4,50 4,60 Nieuwe zomergerst 4,20 4,25 4,10 Haver 2.75 3,00 3,25 Paardebooiicn 5,50 5,60 5,75 Groene erwten 5,75 6,00 6.50 Koolzaad 9.00 9,20 9,40 WEIJKMAN SCHIPPERS. Breskens. WITTE EN BRUINE alsmede in verschillende prijzen en modellen, Breskens, W. LUTEIJN Az„

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 3