voor Zeeuwscli-Vlaanderen. O. 118, n den loolhof des levens. Zaterdag 30 December 1893. 3' jaargang. BERICHT. Nieuwjaarsgroet FEUILLETON. IIIIVSBlit ABONNEMENTSP R IJ S Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel moer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnani. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breukens. De Uitgever dezes maakt bekend, dat op Maandag 1 Januari 1891, van dit blad een eitlU-HUlUincr zal «orden uitgegeven, waar in voor ieder de gelegenheid wordt open gesteld een aan familie, vrienden, bekenden of begun stigers te doen opnemen tegen vergoeding ,'au .25 cents per advertentie, mits eene plaatsruimte van 7 regels niet te boven gaande, zullende alsdan de gewone maatstaf ter berekening gelden. Advertentiën voor dat nummer worden in gewacht uiterlijk Zaterdag 30 December a.s., des namiddags 4 ure. De Uitgever, C. DIELEMAN. Breskens, Dec. 1893. Er worden nog voortdureud geheimzinnige pakken en verdachte helsche machines op de rarijsche straten gevonden. Deze voorwer- den worden onmiddellijk in het hiertoe ver vaardigde rijtuig naar het scheikundig labo ratorium gebracht. Een daarvan, dat tegen een vensterpost van een der maires gelegd was met het opschrift„(lood aan de bour- NOVELLE VAN MORITZ LIL IE. „Ge zijt het eenige kind uwer ouders?" vraagde de echtgenoote van den leeraar. z/ik heb nog een broer," antwoordde He- lene; maar hare gezellin ontging de zucht niet, die bij deze woorden aan hare lippen ontsnapte. z/Houdt ge dat voor een ongeluk?" zeide Gertrude schertsend, terwijl zij het meisje onderzoekend aanzag. „Zeker niet!" hemam deze, „integendeel, ik houd onuitsprekelijk veel van Robert. Maar nu, het is eene treurige geschiedenis 1" Verbazing en nieuwsgierigheid teekenden zich af op het gelaat der gezellin; doch zij vraagde niets, uit kieschheid hield zij haar verzoek om opheldering in. Wilde Helene haar tot vertrouwelinge van het geheim ma ken, zoo zou zij zulks toch wel doen, zooals geoisie bleek eene vrij groote hoeveelheid buskruit en verscheidene revolverpatronen te bevatten. Inmiddels blijkt liet, dat de partijgenoo- ten van Vaillant hem in de gevangenis niet vergeten. Zoo deelt de „Aurorité" mede, dat hij sedert zijde in-heebtenis-neming een aantal aangeteekende brieven ter waarde van ruim 3000 francs ontvangen heelt. Het is nog twijfelachtig, wanneer hij uit de infir merie zal kunnen worden ontslagen oin de gerechtelijke instructie haar geregelden voort gang te laten nemen. De geneesheeren zien er voorloogig nog bezwaar in om hem het ziekbed te doen te doen verlaten, daar de toestand van zijn been door de voortduren de ettering zter veel te wcnschen overlaat, zoo zelfs dat de dokter deze complication niet van gevaar ontbloot acht. Terwijl er nu te Parijs en over geheel Frankrijk nog eene groote spanning heerscht, begint de rust in Spanje zoo langzamerhand een weinig terug te keeren. De bekentenis en de gevangenneming van José Godinn te Barcelona waren een ware verademing voor de bevolking en niet het minst voor de tal rijke huisgezinnen uit de arbeidende klasse, wier kostwinners zich op vaak zeer losse aan wijzingen in hechtenis bevonden. De ophel deringen van Godina schijnen ook op den geheelen loop der anarchistische samenzwe- ring aldaar een eenigszins helderder licht te hebben doen vallen. Zoo moet een zekere Mariano Cornelo, van beroep schoenmaker, daaraan een krachtdadig aandeel genomen hebben en sterk betrokken zijn in den aan slag op het leven van maarschalk Martinez Gertrude terecht vermoedde. „Miju broer studeert hij moest liet ten minste doen," vervolgde de dochter van den advocaat na eenige oogenblikken zwijgens. „Het was de vurigste wensch van vader, dat hij zich op de rechtsgeleerdheid zou toe leggen, en Robert deed het, hoewel met te genzin. Hij hoopte, dat hij mettertijd met die drooge studie zou bevriend raken, dat hij er belang in zou gaan stellen, maar hij mis. leide zichzelven. Eene onbedwingbare neiging voor het tooneel maakt hem zijn studie on mogelijk; hij kent maar een doel, naar het tooneel over te gaan." „En uw vader verzet er zich tegen?" „Met alle beslistheid, hoewel Robert reeds bijna een jaar de roerendste brieven schrijft en om de vaderlijke toestemming bidt van studie te mogen veranderen. Reeds sedert maanden beantwoordt vader zulke brieven niet meer, nadat hij hem gedreigd heeft zij ne hand geheel van hem af te trekken, als hij zijn ongelijk niet erkentmaar Robert is onwrikbaar, de liefde tot de kunst is sterker in hem dan de kinderlijke gehoorzaamheid." „Bezit hij talent tot het beroep van too- neelspeler Campos en in dien van het Liceo-lhcater- Ook dit individu is thans in hechtenis ge nomen, waarmede de politie gelooft eene goe de vangst gedaan te hebben. Zij meent zelfs de anarchistische samenzwering in al hare vertakkingen over geheel Spanje op 't spoor te zijn. Ook uit Orleans komen eenigszins bemoe digende berichten. Nabij deze stad zijn twee ketellappers goarresteerd, die verdacht wor den van medeplichtigheid aan den aanslag tegen den Duitschen rijkskanselier Von Ca- privi. Deze woonden sedert Augustus in een der voorsteden van Orleans en maakten geen geheim van hunne anarchistische be ginselen, ofschoon zij geen proselieten daar voor trachtten te maken. Men zag hen dan ook voor vrij schadeloozc personen aan, tot dat men meende thans vrij sterke aanwijzin gen van schuld tegen hen iu handen gekre gen tc hebben. De crisis in België, ontstaan door de houding van den minister-president in zake de pro- portioueele vertegenwoordiging is nog niet geheel in 't reine. Men zoekt naar eene op lossing waardoor het den heer Beemaert mo gelijk wordt gemaakt aan te blijven dit zoe ken is opgedragen aan eene commissie, die op hare beurt is gezocht moeten worden, want eerst na vele meeilijkheden lieten zich uit den Senaat daarvoor vinden de heeren 't Kint de Roodenbeeke, Cogels, Descamps, Lammens en baron Volsberghe, terwijl uit de kamer de heeren de Lantsheere, Bergerem de Moreau, Ilelleputte, Heyucn, Liebaert, Ligy, Nvssens en Woeste, zich bereid ver klaard om lid dier commissie tc zijn. „Ik geloof het wel; hij heeft ten minste met goed gevolg er reeds eenige bewijzen van gegeven en wat hem nog ontbreekt zoekt hij door ijverige studie onder leiding van een flink onderwijzer te verkrijgen. Wel is waar heeft hij nog niets anders dan de geringe ondersteuning die moeder hem toezendt, daar vader hem niet eerder geld wil oversturen, voor hij zekerheid heeft, dat Robert voorjal- tijd zijne kuren, zooals vader zegt, aflegt, maar dat is, naar het schijnt, vergeefsche hoop en eene volkomen verwijdering tusschen vader en zoon schijnt onvermijdelijk." Gedurende haar gesprek waren zij bij de drie voorsten tamelijk ver achtergebleven op een open plak van het hoseh gekomen be merkten zij eerst, dat de advocaat, met de genen die bij hem waren, eenige honderden schreden van haar was bij; ven stilstaan om haar op te waehten. Heienes vader had zijn hoed afgezet en veegde het zweet van zijn voorhoofd, het ongewone bergkliiiimen en de warmte hadden den gezetten man het loo- pen zeer bemoeilijkt. Plotseling trad een armoedig gekleed jong mensch uit het bosch te voorschijn een oo- genblik aarzelde hij, zag naar alle zijden rond Deze commissie stelt zich niet ten doel, zoonis enkele bladen meldden, de overeen stemming tc zoeken op den grondslag der proportioneele vertegenwoordigingintegen deel, alle formules waarbij deze wordt ge bruikt, zijn uit de beraadslagingen verwij derd. Men zal trachten buiten do propor tioneele vertegenwoordiging eene regelinar te vinden «'elke de gen'cnschto overeenstemming kan geven. Hoe dit mogelijk zal wezen, na de verklaring door den heer Beemaert afge legd, is nog niet rrcht duidelijk. Er loopen inmidddels allerlei geruchten omtrent kabinetsverandering. O. a. heeft een blad beweerd, dat de heer de Burlet bij den Koning zou zijn geweest, die hem zou heb ben gevraagd of hij het eveutuoole hoofd van jee" nieuw ministerie zon willen worden. Dit onderhoud kan niet plaats hebben gehad, daar de koning heter dan iemand 'anders weet dat de heer Beemaert volstrekt geen lust tot aftreden heeft, en het alleen zal doen indien hij er toe gedrongen wordt. Tusschen Frankrijk en Oostenrijk is een conflict ontstaan over het invoerrecht op den wijn. Te Parijs verlangt men, dat de voor- deelen, aan den Italiaanschen wijn toegestaan, krachtens de clausule van de meest begun stigde natie ook aan Frankrijk worden ver leend. Te Weenen weigert men dit, op grond dat liet lage recht op den Italiaanschen wijn eene gnnst is die aan Italië in zijne hoeda nigheid als grensland is toegestaan en dat zulke privilegiën aan die landen niets met de clausule van begunstigde natie hebben te maken. Frankrijk wil echter «iet die ver klaring geen genoegen nemen en dreigt met en begaf zich toen naar het groepje, waar na hij aan de beide heeren een briefje »ver- handigde, waarop met ongeoefende hand de woorden geschreven waren „Eene arme doof stomme smeekt om een aalmoes." De bede laar nam het hom aangeboden geldstuk met een dankbaar knikje aan en verdween met haastigen tred weer tusschen de boomen in dezelfde richting, vanwaar hij gekomen was. Zijr. verschijnen eu verdwijnen had iets zoo buitengewoons, zoo geheimzinnigs, dat beide mannen elkaar verrast en vragend aankeken, als verwachtte de een van den ander uit sluitsel over dit zonderlinge bezoek, „Dat 's inderdaad eane vreemde manier om de liefdadigheid in te roepen," meende de advocaat. „Of het jonge mensch bezit een sterk ont wikkeld eergevoel, of de veldwachters zijn hier zeer streng," zeide de leeraar; „de bedelaar had buitengewone haast." „Misschien was het hem sleohts hier om te doen!" riep mevrouw Stern, terwijl zij naar den hoed greep, dien haar man nog steeds in zijne hand hield, en er een brief uitnam. Hij was dichtgemaakt en droeg het eenvoudige adres „Aan den raadsheer Stern."

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1