Binnenland. Elk offer, geplengd op het altaar der lief dadigheid, hoe klein ook, tot zelfs „het pen ningske der weduwe" zal dankbaar door die noodlijdenden worden aanvaard. Door ook maar een kleinigheid af te staan, verricht ge ven goed werk, want met de klacht op de lippen, dat er tegenwoordig zooveel moet gegeven worden, zijn die arme stampers niet geholpen, alleen Als elk naar zijn vermogen doet, Dan gaat het allen wel en goed. Nu Frankrijk zijn nieuw ministerie heelt, en Italië zich mag verheugen in een kabinet en alzoo de onderscheidene crisissen in de staatkundigo wereld in Europa zijn opgelost, nu als het ware geen enkel wolkje deu po- lil ieken horizont benevelde, heelt ineu ge dacht dat dit jaar thans zonder parle mentaire moeilijkheden zoude eindigen. Niet temin heeft het er allen schijn van alsol Bel- gie's premier een kabinets-erisis wil uitlok ken. Het is meermalen gesehreren en ge zegd, gedacht en vermoed, dat de heer Beer- naert de hervorming van het kiesrecht niet dan tnet groote moeite en opoffering zou tol stand kunnen brengen, ja van verschillende zjjdeu meende ruen dat het hem ten eenen male niet gelukken zoude dit yraagrtnk naar het genoegen der kamer op te lossen, doch dat de handige staatsman, die zich, ondanks al len strijd, zoovele jareit heeft gehandhaafd, zoo spoedig den moed zoude laten zakken, had men niet verwacht. Zooals wij vroeger reeds hebben medege deeld, is bij de grondwets-herziening het meervoudig kiesstelsel in beginsel aangeno - men. Naar aanleiding daarvan van nu, be handelde de kamer de vraag, of ook onder wijzers der lagere scholen twee stemmen zul len worden toegekend. De heer Beernaert beantwoordde deze vraag, bevestigend, mits de onderwijzers van een diploma voorzien waren en ten minste twee jaren in functie waren geweest, terwijl bovendien van hen eau examen werd geëischt in die vakken, welke tot het middelbaar onderwijs belmo ren en waarin ze geen examen aflegden. Noch Je herzieningsconnnissie, noch de li berale afgevaardigde Huysmans was het met de regeering eens, ja zelfs de ministers Xys- sons en Woeste, zagen er geen bezwaar in om den onderwijzers drie stemmen te geven, alleen stelde deze laatste de voorwaarde, dat geen onderscheid zou worden gemaakt tus- selien de openbare en bijzondere onderwijzers. Hierin zag de heer Beernaert een vinger wijzing om af te treden, oiudat, naar zijn motief luidde, hij in de onzekerheid was, of de rechterzijde hij de hervorming van het kiesrecht, vooral bij de vaststelling van het beginsel der evenredige vertegenwoordiging over, dan de oplossing van dit geheim aan de toekomst over te laten," zeide de advo caat; „wonderlijk blijft het echter, dat on ze aankomst de aanleiding is van het plotse linge vertrek dezer onbekende bekenden. Wilt u ons soms nog het korte eind tot den top van den Gickelhakn vergezellen wendde hij zich daarop in 't bijzonder tot den leeraar en diens vrouw. Beiden antwoordden bevestigend, het ge zelschap stond op en volgde den zandigen, met afgevallen naalden bestrooiden weg. De beide mannen stapten m»t de oudere dame vooruit, terwijl de jongere vronwen volgden. Helene gevoelde zich tot de vrouw van den leeraar aangetrokken en sloot zich daarom zonder terughouding bij haar aan. Ook Gertrude vond behagen in het jonge meisje; arm in arm wandelden zij voort on der den donkeren troonhemel der dennetak- kcn. Hun gesprek openbaarde hot vertrou wen, dat zij elkander toedragen; Gertrude had hare nieuwe vriendin hare kleine een voudige lieldesroman, die zijn einde vond aan het trouwaltaar, verhaald en eene op merkzame toelioorderes in baar gevonden deze meende nu even openhartig jegens'haar te moeten zijn. (Wordt vervolgd) geneigd is het kabinet 1c steunen. Het is nog onzeker of de minister-presi dent de ontslag-aanvrage heeft aangewend als een bedreiging om zijn doel te bereiken, dan wel of de minister het hopelooze van zijn pogen inziet, Xogtans heeft de kamer in zake het geschil over dp onderwijzers een beslissing genomen, die niet ten gunste der regeering is uitgevallen. De verschillende parlementen zijn met 't- oog op Kerstmis en Nieuwjaar op reces ge «cheiden. Pijkspueltpaarbnnk. Door middel dezer, door den Staat gewaarborgde instelling, kan iedereen zijne spaarpenningen op gemakkelij ke wijze veilig en vruchtdragend beleggen, en zich wapenen tegen den kwaden dag. Alle postkantoren en bijna alle hulpkan toren der posterijen zijn, gedurende de ge wone kantooruren, doch niet vóór 9 ure 's morgens en niet nil 9 ure 's avonds, voor den spaardienst opengesteld. Aan de postambtenaren is ten aanzien van de, door hen behandelde spaarbank-aangele genheden geheimhouding opgelegd. Spaarbankboekjes, waarin door die ambte naren achtereenvolgens alle inlagen en terug betalingen worden aangeteekend, ziju koste loos verkrijgbaar. Men kan niet minder dan 25 cents inleg gen. Wie enkele stuivers wenscht te sparen, kan aan het kantoor of bij de depothouders van postzegels kosteloos formulieren bekomen, voorzien van 20 vakjes, voor de aanhechting van evenzooveel frankeerzegels van vijf cent. Zijn alle vakjes gevuld, en vertegenwoordi- g-n de aangehechte zegels eene waarde van óén gulden, dan kan dat formulier als eene gewone inlage van 1 op een (lcr postkau- toren worden aangeboden. Ten behoeve van schoolspaarbanken wor den door den Directeur der Rijkspostspaar bank op aanvrage van de Hoofden van scho len, ook dergelijke formulieren verstrekt, die honderd vakjes bevatten ter aanhechting van postzegels van één cent. Eenmaal in de zeven dagen kan men, op vertoon van het boekje, aan het kantoor, waar de eerste inlage geschiedde, of aan dat, het welk bij verandering van woonplaats van den inlegger, op diens verzoek daarvoor is aan gewezen, benevens aan de, onder die kanto ren ressorteerende hulpkantoren, eene som van 25 gulden of minder, mits niet uitma kende het geheele tegoed, terug ontvangen. De terugbetaling van grootere sommen en van het geheele tegoed kan worden verkre gen door tusschenkomst van den Directeur der Rijkspostspaarbank. De aanvraag daar toe geschiedt door middel van een formulier, dat aan de post-, bij- en hulpkantoren kos teloos verkrijgbaar is. De afdoening dier aanvragen wordt zooveel mogelijk bespoedigd. Alleen de inlegger zelf, zijn schriftelijke gevolmachtigde of wettelijke vertegenwoordi ger kan terugbetaling erlangen. In plaatsen waar een Rijkstelegraaf of te- lephoonkantoor gevonden wordt, kan de over brenging van aanvragen om terugbetaling op spaarbankboekjes, (mits niet van het geheele tegoed) alsmede van de orders tot terugbe taling, welke dientengevolge door den Direc teur der Rijkspostspaarbank woideii afgege ven door middel vau den telegraaf bespoedigd worden. Men begeve zich daartoo naar het post kantoor, alwaar een gewoon formulier-aan vrage moet worden ingevuld. Bewoners van het platteland kunnen, ter verkrijging van een spaarbankboekje, tot het doen van inlagen of het verkrijgen van terug betalingen, gebruik maken van de tusschen komst der postboden. De boekjes der Rijkspostspaarbank hebben een nationaal karakter. Op alle kantoren, die voor den spaardienst geopend zijn (in het gansche Rijk) kan er op worden ingelegd en terugbetaald. De rente (het maximum rentegevnnd ge goed is ƒ800.bedraagt 2.64 pet., gelijk staande met 11 cent van elke honderd gul den in eene halve maand, De rente gaat in op den lsten of den 16en der maand, die volgt op den dag, waarop de inlage is ge schied. Jaarlijks behoort elk boekje, in de maand waarin de eerste inlage heeft plaats gehad, ter bijschrijving van de rente, die over het laatst afgeloopen jaar verkregen is, aan den Directeur der Rijkspostspaarbank te worden gezonden. De spaargelden, die, hetzij in de Ncderl, Postspaarbank, hetzij in de Belgische Alge- meene Spaar- en Pensioenkas zijn gestort, kunnen, op verzoek der belanghebbenden, zonder kosten, wederkeerig worden overge dragen van de écne inrichting op de ande re. Ook kan in het eene land terugbetaling worden verkregen van bedragen, die in het andere laud zijn ingelegd. Brieven aan den Directeur der Rijkspost spaarbank, te Amsterdam, zijn vrij van port. Omslagen, ter verzending van boekjes of brie ves aan bovengenoemd adres, zijn op alle kantoren kosteloos verkrijgbaar. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot een der kantoren of tot de Directie. Exemplaren der wet van 25 Mei 1880 (Stbl. no- SS) en van het Kon. Besl. van 10 jan. 1881. (Stbl. no. 2), zooals het is ge wijzigd bij dat van 15 Mei 18S3 (Stbl no. 45), zijn ad. 5 cent, aan de post- en hulp kantoren verkrijgbaar. Aan de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal is e?n adres gericht van den volgen den inhoud Gseft met verschuldigden eerbied te ken nen de Ycreeniging van beetwortel-suiker-fa- brikanlen in Nederland, erkend bij Zr. Als. besluit van 24 November 1874, no. 22, dat. zij zich verplicht gevoelt aan uwe Kanier kenbaar te maken eenige bezwaren tegen het wetsontwerp van 25 November 1893, hou dende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker, welke bez varen zij, door de ongewoon spoedige behandeling van gezegd wetsontwerp in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, niet in de gelegenheid is ge weest, ook aan laatstgenoemd lichaam te doen kennen. In de eerste plaats dan, heeft het adr.es- sante bevreemd, dat de regeering dit weft- outwerp heeft ingediend op een tijdstip, dat nog niet door de in te voeren controle is uitgemaakt, hoeveel overponden o. a. door de raffinaderijen worden verkregen; immers in de Memorie van toelichting va» het de zen zomer door de regeering ingediend wets ontwerp wordt gezegd, dat „ook ten opzich te der suiker-raffinaderijen onzekerheid be staat, betreffende de uitkomsten der fabrica ge" en werd bij monde van ZExc, den mi nister van financiën verklaard, dat 7<Exc„ alvorens toi eene nieuwe regeling over te gaan, uit die onwetendheid weiuchte te gera- ken. Daar met het thans aanhangige wetsont werp het in bewerking nemen eener bepaal de klasse van suiker, namelijk van zeer lioo- ge reinheid, wordt bedoeld, zooals uit de daarbij gevoegde Memorie van toelichting blijkt (Russische zandsuikers en Fransche suikers No. 3.), is het dus minstens even zeer onzeker, in hoeverre de raffinadeurs door dit wetsontwerp in staat zullen worden ge steld op ruimer schaal dan tot dusverre over ponden te verkrijgen. Dat de Vereenigiug aan de raffinaderij gaarne gunt, uit haren gedrukten toestand te worden opgebeurd; maar dat dit niet be hoort te geschieden ten koste der beetwortel suiker-industrieimmers deze laatste is aan sprakelijk voor eene jaarlijksche accijns-op brengst van 8'|t millioen gulden en dit wel voor 1894 ongelimiteerd. Dat het geen betoog zal behoeven, ,dat al datgene wat alzoo elders aan nieuwe over ponden wordt verkregen, komt ten laste der beetwortelsuikcr-industrie en daardoor indi rect van den landbouw. Dat de vereeniging, op grpnd van het vo renstaande, uwe hooge vergadering eerbiedig doch dringend verzoekt, het wetsontwerp in zijnen tegenwoordigen vorm te willen ver werpen. 's-Gravenhage, 16 December 1893. 't Welk doend», enz. Na een langdurig en pijnlijk lijden i< Zondagnamiddag de heer mr. E. VV. C. Keu. clienius te 's Gravenhage bezweken. De overledene, was achtereenvolgens Sec. rctaris-gentraal bij het departement van ko- loniën, lid van den Raad van Nederlandsch- Indië, lid der 2e kamer voor de districten Arnhem, Gorinchetu, Middelburg en Araers. foort. In het kabinet-AIackay trad hij op als minister van koloniën, doch tengeyolge van de afstemming van zijne begrooting, leg. de hij zijne portefeuille neer, om daarna als afgevaardigde voor liet distriet Goes in de Twoede Kamer terug te keeren, welk district hij tot zijn dood vertegenwoordigde. Met hem is een der merkwaardigste figu ren en vurigste strijders uit de anti-revolu. tionaire gelederen heen gegaan. BRESKE.YS, 32 December 1893. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, roept de heer J. Neateson te Schoondijke, belangstellenden tot eene bijeenkomst op, ten einde na tc kunnen gaan, in hoever bet mo gelijk is aldaar een ziekenfonds voor arbei ders en andere werklieden op te richten. Het groote belang, dat vooral voor deu minderen stand bij een dergelijk doel betrok ken is, kan niet ontkend worden. We ho pen, dat door eene groote opkomst blijk van belangstelling in deze goede zaak gegeven worden. We rueenen tevens te mogen aan stippen, dat ook in onze gemeente eene zoo danige vereeniging voor den iningegoede uit stekende resultaten zonde alwerpen. Voor menigeen toch is het voldoen eener dokters rekening een reuzenwerk, terwijl door deel neming in een dergelijk fonds, door eene klei ne wekelijksche bijdrage ongetwijfeld zeer veel kan worden tegemoet gekomen aan een meer dan eens geopperd bezwaar betrekkelijk het moeilijke van het vereffenen dier rekeningen. In racer dan cén opzicht worden wederzijd- sehe belangen bevorderd. AVc bevelen daar om met ernst dit idee ook aan, in de aan dacht van de mannen van het initiatief en van de mindere klasse in onze gemeente voor al omdat wc vertrouwen, dat op dit gebied met gunstig succes kan gearbeid worden, Tot controleur in de controle Axel, ter standplaats de gemeente Ter Neuzen is benoemd de beer L. de A'rics, thans te Ter Apel, vroeger te Aardenburg. Schoondijke, Door Burg, en AVetliouders is benoemd met ingang van 1 Januari a. s. tot onderbrandmeester de heer J. de Lignij iu plaats van den heer A. Cransberg, op verzoek eervol ontslagen. Retranchement. Tot kerkvoogd bij de Ned. herv, gemeente alhier is herbenoemd de heer J, Basting Jz. St. Anna ter Muiden. Tengevolge der hier heerschende influenza is de openbare school alhier gesloten. Sluis. Dinsdagavond jl. is alhier eene zang- verecniging voor gemengd koor opgericht waarbij zich al dadelijk 22 personen zoowel mannelijke als vrouwelijke als lid aansloten. Enkele personen namen het om lid te wor den nog in beraad, doch vermoedelijk zullen van deze ook nog eenige toetreden. Onmiddellijk na de oprichting ging men over tot het kiezen van een bestuur dat zou bestaan uil 5 leden. Tot bestuursleden werden benoemd de heer C. Zijderveld, als voorzitter, de heer B. J. Ookelocn als secretaris, de heer A. Wil- lemsen als penningmeester en verder nog de hceren A. Steinz en D. Je Sipit. Door liet bestpur werd als directeur dezer vereeniging beno.emd de heer P. Nqest te Sluis. IJxendijke. De gewijzigde dienstregeling vau de tram Schoondijke-Belgische grens zal met 1 Januari 1894 in werking treden. Er zullen dan niet zooals het epyste plan was drie treinen rijden, maar de eerste trein ver-, trekt dan om 7 uur voorm. naar Schoondij-. ke. Het gerucht loopt dat men deze be perkte dienstregeling invoert om van de ad ministratie der posterijen voor het postver voer ƒ1500 te kunnen krijgen. Thans wordt daarvoor pl.m,, ƒ400, b.etaajd.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2