Ijjronulj, Binnenland. Gemengd Nieuws, en de man opnieuw verhoord. Spoedig werd hij zoo in 't uauw gebracht, dat hij uitriep: uia ik heb het gedaan. Ik heb genoeg van de bourgeoisie. Ik wilde een voorbeeld stel len door de voorzitters der kamer in de lucht te laten vliegen." Verder verklaarde hij, dat het zijn doel was het projectiel, naar de plaats te werpen, waar de voorzitter zat. Op het oogenblik echter, dat hij het busje wilde wegwerpen, stiet er eene vrouw, die naast hem zat, te gen zijn arm. liet projectiel viel toen op den rand der tweede tribune en ontplofte daar. De dader verklaarde, dat dit onge val hem leed deed, want ware hij vrij ge weest om h;t busje te werpen, zou de aan slag beter gelukt zijn. Ook is te Berlijn weder een pakket ont vangen, geadresseerd aan den koopman Fried- liinder in de Nieuwe Wilhelmstraat niet ver van „Onder de Linden", welk pakket bij de opening eene ontploffing veroorzaakte. De gouvernante en het vierjarig zoontje van den koopman werden aan het hoofd en de oogen gewond. Het pakje had den vorm van een rol papier, en bevatte een blikken bus, die met kruit was gevuld. De afzender is nog onbekend. Zooals men zich zal herinneren is den kei zer en den rijkskanselier van Duitschland on langs een helsche machine toegezonden met een gewelddadig doel natuurlijk. Hand over hand nemen dergelijke ieiten toe en er dient daarom van overheidswege zoo krachtig mo gelijk tegen opgekomen te worden, opdat de rust der burgers, waarvoor door hen zooveel belastingpeiuiingen worden geofferd, wat meer verzekerd zij, want waarlijk het wordt erg Het Italiaansche ministerie onder het pre mierschap van Zanardelli is wel een der on gelukkigste geweest, die ooit gevormd zijn geweest. Alvorens het goed op beencn stond, viel het reeds in duigen. Wel was dit ka binet geen lang leven voorspeld, maar zoo'n kort bestaan dorst toch niemand vermoeden. De zwakke elementen, waaruit deze regee ring was samengesteld, waren niet opgewas sen om tegen den stroom op te roeien en keerden wijselijk naar den wal terug, dan zich nolens volens prijs te geven aan de on stuimige golvenwaarop het Italiaansche staatsschip zich in de huidige omstaDdighe- den bevindt. Daarop heeft koning Humbert, na een on derhoud met den oud-minister Crispi, dat ruim 3 uren duurde, dezen de vorming van een nieuw ministerie opgedragen. Dit be sluit is ov»r het algemeen in den lande vrij gunstig ontvangen. De pogingen daartoe moeten vrij wel vorderen. Crispi zal trach ten verschillende leiders van staatspartijen in liet ministerie te organiseeren, opdat zijn ka binet daardoor des te vaster zal staan. Zoo wordt gemeld, dat hij om de rechterzijde II. Dicht bij Ilmenau verheft zich de Gickel- hahn, een met prachtige boomen dicht be groeide berg. Eene breede, gemakkelijke straat leidt naar den met een toren voorzie- nen top, in welker nabijheid |het Goethehuis- je staat, een klein uit balken en planken getimmerd gebouwtje, waarin Goethe zijn onvergankelijk „Boven alle toppen is rust" gedicht heeft. Het oorspronkelijke huisje is wel is waar reeds lang verdwenen; de ver nielzucht van verzamelaars, die onnadenkend en zondei Terscbooning te werk gaan, had het houtwerk door het wegnemen van splin ters spoedig vernield, en een ander op de zelfde plaats opgericht zomerhuisje werd in 187-1 door brand vernieldmaar het bosch- toezicht i3 zoo goed telkens weer nauwkeu rig op dezelfde wijze als tevoren het huisje te laten opbouwen om daardoor de herinne ring aan bet verblijf van den groolen dich ter in deze eenzaamheid van het feosch le vendig te houden. (H ordt vervolgd) eenigszins op zijn kant te krijgen, hij den markies Di Ruduni, de portefeuille van bui- tenlandsche zaken zal aanbieden. Het zal echter te bezien staan in hoever het mogelijk is dat een kabinet samengesteld uit zulke uiteeuloopende politieke fracties, levenevatbaar zal zijn. l)e aanslag in de Fransche kamer wordt niet alleen daar te lande maar ook in den vreemde druk besproken eu beschreven. Alle bladen ruimen er eenige plaats voor in, en voor zoover ze daaraan beschouwingen vast- knoopen, spreekt daaruit afschuw en veront waardiging. Verschillende regeeringen en Vorsten zonden den President der Republiek blijken van deelneming en sympathie met de deels mislukte laaghartige aanslag, waaraan de volksvertegenwoordiging ecuer bevriende mogendheid heeft blootgestaan. De heer Dupuv, voorzitter der kamer, i« om zijne groote koelbloedigheid tijdens het misdadig feit, de held van den dag en het onderwerp afler gesprekken. Van verschil lende zijden werd hem warme ovatie gebracht wegens zijne flinke houding. De commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, maakt bekend, dat de slui ting der jacht op klein wild, met uitzonde ring van die op houtsnippen, ook met schiet geweer, in die provincie is bepaald op Za terdag 30 December 1893, met zons-oitder- gang, en dat het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. DRESKEAS, 15 December 1S93. Door wijlen den beer J. AVale, den 6den dezer alhier overleden, is aan de diaconie en de kerkvoogdij der Nederlandscb hervormde gemeente alhier bij testamentaire beschikking elk een zesde gedeelte toegewezen van diens nalatenschap, welke op 90.000 geschat wordt. In de Memorie van Antwoord over de begrooting van waterstaat, handel en nijver heid voor 1894 lezen we o. a. het volgende: „Aangezien de voor de werken der Maas mondverlegging voor 1894 geraamde uitga ven waarschijnlijk niet geheel zullen worden besteed, wordt voorgesteld om een gedeelte daarvan aan te wenden om de verbetering der haven te lires/eens in één jaar tot stand te brengen. Mitsdien is het desbetreffende ar tikel bij Nota van wijziging verhoogd, zoo dat bet geheele voor die verbetering geraam de bedrag van ƒ55.000 daarin is begrepen. De ontvangsten van de Stoomtram maatschappij Breskens-Maldeghem bedroegen over de maand November 1893 ƒ4875.06», tegen ƒ4745.56 over die maand 1892. Van af 1 Jan. '98 is ontvangen ƒ59,611.85 te gen ƒ50,781.41 gedurende dat tijdstip '92. Aan den heer A. Burgers, ruursloker le klasse, thans geplaatst als machinist bij den stoommisthoorn aan de Nieuwesluis al hier, is van wege de Marine-directie te Hel- levloetsluis, de zilveren medaille uitgereikt wegens 24-jarigen trouwen en eerlijken dienst. Door het postkantoor Breskens is ge durende de 2e helft der maand November '93 de volgende onbestelbare brief verzonden, aan Jan van de Velde te Amsterdam. Aan den heer M. Luteijn Mazure, plaatsvervangend districts-veearts te Oostburg, is als zoodanig, op zijn daartoe gedaan ver zoek met ingang van 1 Jan, a. s. eervol ontslag verleend. - Bij den storm van 11. Vrijdag zijn 2 stokers der Engelsche stoomboot „Northern Light" zekere S. uit Vlissingen en J. L. uit Goes, bij het naar boord roeien, te Darmouth te water geraakt en verdronken. Sluis. Bij de Ned. Herv. gem. is herbe noemd als ouderling de heer Iz. de Kramer en als diaken de heer J. C. Stern. Maandagavond is een vrouw te Schorc door de duisternis misleid van de vaste brug gevallen en verdronken. Dinsdagmorgen is aldaar het lijk gevonden van zekeren G., een vischboer uit Katwijk aan Zee, die vermoedelijk door overmatig ge bruik van sterken drank in een sloot is te- recht gekomen. Een oppassend 25-jarig jonkman van Hontenisse, te Sas van Gent geplaatst als maréchausée, ging Vrijdagavond uit en is tot heden niet teruggekeerd. Met grond ver moedt men dat hij, hij 't ruwe weder over de deur van de nieuwe slnis willende gaan, er af is gevallen of misschien ook een ver keerde richting nemende, van de helling le water is geraakt en verdronken. Eenige per sonen hebben angstkreten gehoord. Men heeft gedregd en nagespoord, doch tot nog toe zonder gevolg. Bij kon. besluit is benoemd tot kan tonrechter-plaatsverv. in het kanton Oost- burg, de beer B. W. de Jong, ontvanger der reg. en dom. te Oostburg. («roede. Bijkens alhier gedane waarne mingen was de windrichting gedurende de maand November '93 op 15 dagen NO., op 1 O., op 1 ZO., op 1 Z., op 10 ZW. en op 2 NW. De gevallen regen bedroeg in die maand 87.75 m.M. tegen 46.9 m.M. in die maand '92. De thermometerstand was des morgens te 8 ure het laagst den lïen 28° falir. en bet hoogst den 2en en Sen 46° fahr. De laa; stc barometerstand was den 18en 746 m. M. en de hoogste den 12en 775 m.M. Door een aantal veehouders ie IJzen- dijke worden ernstige pogingen aangewend tot het onderling oprichten van eene room boterfabriek. Eene commissie, bestaande uit de heeren J. B. Temmerman, Iz. Leenhouts Iz. en Joh. Haverbeke Pz., werd Teeds ge kozen, teneinde die zaak te leiden en tot verdere rijpheid te brengen. Verleden week arriveerde te St. Lau- reijns (B.) een emigrant uit Amerika, wiens huisvrouw aldaar aan eene besmettelijke ziek te overleden was. Zonder een of ander be hoorlijk te desinfecteeren, pakte hij zijn rom meltje bijeen en keerde naar Europa terug, met het gevolg dat in genoemde plaats thans enkele personen aan besmettelijke ziekten lij dende zijn. Eede. Bij den landbouwer J. Coene in den Biezen zijn alle paarden lijdende aan de lendeutyphus. Ingevolge beschikking van den Belgi seben Minister van landbouw, nijverheid en openbare werken van 1 dezer zal het tel bureau te Houcke met in "aim van 11 dezer 1 open zijn voor den invoer van rundvee uit Nederland en wel des Maandags van 2 tot 3 uur 's nam., en zulks onder de voorwaar den, bepaald bij min. besl. van 28 Sept. 11. Eede. In het Nieuwsblad van 11 Nov. deelden wij mede, dat zekeren P. S. bekeurd is wegens frauduleusen invoer van zout. Dit zaakje is in der minne geschikt, althans de kosten zijn betaald, en het procos vernietigd. Niettemin achtte beklaagde zich bezwaard door de omstandigheid, dat volgens zijn be weren, de bekeuring op Belgisch grondge bied zou zijn ingesteld, waartoe hij zich tot de justitie daar te lande heelt gewend. Eer gisteren arriveerde naar aanleiding daarvan het parket uit Gent ten einde een onderzoek in loco in te stellen. Met belangstelling ziet men de eindbeslissing tegemoet. Hoofdplaat. Door den raad dezer ge meente is besloten om den oostelijken on derberin van den zeedijk over te halen naar de westzijde, waardoor de losplaats der kade een belangrijke verbetering zal ondergaan, wijl liet platte terrein aanmerkelijk wordt uitgebreid. De begrooting der kosten van dit werk wordt geraamd op ƒ200. Bij gun stige weersgesteldheid zal spoedig met de werkzaamheden worden aangevangen. Verder werd gunstig beschikt, behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten, op een verzoek van A. J. P. Ego alhier, tot het plaatsen van een weegbrug vóór zijne wo ning in de Dorpsliavenstraat. In den nacht van Zaterdag op Zoi dag heeft te Antwerpen een ontzaggelij brand gewoed, die liet graan-entrepöt, g< woonlijk bekend onder den naam van„ Ha ze-huis, tot den grond toe heeft vernield" Ongeveer te middernacht werd bet eers vuur ontdekt. Onmiddelijk nam het ei vreeselijken omvang aan, en in minder di geen tijd stond het reusachtige gebouw, di 1 niet minder dan S0.000 vierkante Meter oj pervlakte had, in lichte laaie. Het moet een zeer trotsch gezicht zijn gi werst, toen de vlammen uit de honderde vensters van 't gebouw te voorschijn brake en een rooden gloed over de geheele sta verspreidden. Ondanks het vergevorderde uur was toe onmiddellijk een groote menigte nabij plaats des onheils op de been. Op 't eerst alarm waren de brandweer, de gemeenteovei heden en twee detachementen genie en in fanterie komen aansnellen. Ongelukkig vit er echter aan blussohen niet meer te denken het vuur had zulk een omvang aangenomen dat men er van af moest zien het te bestrij den. Toch werden door de stoomspuitei onmetelijke hoeveelheden water in het ge bouw geworpen. De wakkere manschappen die deze spuiten bedienden, werden herhaal delijk door neerstortende steenbrokken be dreigd. Persoonlijke ongevallen hadden even- wel gelukkig niet plaats. De schepen, die zich nabij het branden de huis in de docks bevonden, lieten ziel in veiligheid slepen, en hebben op deze wij. ze gee,n avarij ondergaan. Op een der ka den langs het magazijn lagen meer dan 100 vaten met brandende stoffen als hars, naph- ta enz. Men inoest een radicalen maatregel nemen door ze eenvoudig in 't water te wer pen. De warmte op enkele meters afstands van den brand was zoo hevig, dat eenige gens die dichtbij stonden, gedeeltelijk ver brand werden. Tot diep in den nacht woedde de brand onverminderd voort, zonder dat er van be dwingen zelfs maar sprake was. Eerst met 't krieken van den dageraad stortte de bin nenbouw ineen en liet een smeulenden puin hoop over. Uit de overeind gebleven mu ren stegen de vlammen echter nog den heelen dag flikkerend omhoog. Het Hansehuis dagteekende uit de tweede helft van de 16e eeuw, en had aanvankelijk gediend als vereenigingshuis voor de te Ant werpen woonachtige kooplieden van het Han se-verbond. Daar deze gewoonlijk uit de Oostzee-havons afkomstig waren, stond 't ook bij de bevolking der Sehelde-stad wel als Ooster- of Oosterlingenhuis bekend. Tot 1863 bleef het huis eigendom van de laatst overgebleven steden van dit verbond, Hamburg, Liibeck en Bremen, die liet toen den Staat afstonden tegen kwijtschel ding van hun aandeel in de afkoopsom van de Scbeldetol. De Staat droeg 't op zijn beurt met de citadel en de vestingwerken aan de gemeente Antwerpen over. Tal van karakterlooze restauratiën hadden den oorspronkelijk indrukwekkenden stijl van het gebouw zeer bedorven. Ieder, die er een bergplaats of een magazijn huurde, liet een tijdlang naar goedvinden, allerlei veran deringen aanbrengen. De schade, die door de verwoesting ge leden wordt, kan natuurlijk nog maar alleen bij benadering opgegeven worden. Het ge bouw werd op eene waarde van 2,000.000 francs geschat, terwijl men vreest, dat, aan gezien 't geheel gevuld was, de vernielde graanvoorraad niet minder dan 3.500.000 francs waard was. De omvang van de ramp is dus ontzottend te noemen, Vaillant de dader van den aanslag in pi de Fransche Kamer, (zie ons hoofdartikel) is Maandag van het hospitaal naar de gevan- »ig genis overgebracht. Tijdens het transport j>nl vormde zich op straat eene kleine volksme--j 1 nigte, die den misdadiger al schreeuwendeJ|d „Dood aan den anarchist!" te lijf wilde. »ajj De Gaulois heelt den persoon van den leU op

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2