voor Zeeuwsch - Vlaanderen. n den loolhof des levens. No. 116. Zaterdag 16 December 1893. 3° jaargang. BERICHT. Nieuwj aarsgroet Het wordt erg. FEUILLETON. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A I) VERTENTIEP R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 me. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEINIAN, te Breskens. De Uitgever dezes maakt bekend, dat op laandag 1 Januari 1894, van dit blad een itra-liunmier zal worden uitgegeven, waar- ii voor ieder de gelegenheid wordt open- estcld een »n familio, vrienden, bekenden of begun- tigers te doen opnemen tegen vergoeding an 85 ceilts per advertentie, mits eene ilaatsruimte van 7 regels niet te boven aande, zullende alsdan de gewone maatstaf er berekening gelden. Advertentiën voor dat nummer worden in- «wacht uiterlijk Zaterdag 80 üecemler a.s., es namiddags 4 ure. De Uitgever, C. DIELEMAN. Breskens, Dec. 1893. 11. Zaterdagmiddag omstreeks 4 ure, werd an de tribune der Fransche kamer, tijdens e vergadering der afgevaardigden een bom sar beneden geworpen, die daar ontplofte. N iatuurlijk veroorzaakte deze ontploffing groo- 0 i ontsteltenis onder alle aanwezigen, zoowel nder het publiek op de tribune als onder 8,4 NOVELLE VAN MORITZ LILIE. Met een lichten zucht keerde zij zich om ii begon ontstemd in een voor haar liggend bum te bladerenmen zag het haar echter to, dat hare gedachten afdwaalden. „Wat zijt ge weer vreemd, Malwine 1" zei- cene jonge vrouw, wier open, vriendelijk elaat voordeelig afstak bij dat der andere. 3p luidruchtige genoegens behoeft ge hier et te rekenen, dat wist ge, en toch zijt ge Ikens weer ontstemd, als zich de noodza- ilijkheid aan u opdringt, de vermaken eener note stad u te moeten ontzeggen." „Ik verdraag alles gemakkelijker dan ver- iling!" zeide Malwine, terwijl zij het album et geweld dichtsloeg. „Wie zooals ik uit st bonte tooneelleven vol afwisseling, met ne opwekkende bedrijvigheid, zijne ver- kkelingen, maar ook met zijne zegepralen de afgevaardigden in de zaal. Naar alle kanten zochten de leden een goed heen komen, alleen de voorzitter Dupuy behield zijne koelbloedigheid en bleef met bewonde renswaardige kalmte op zijn plaats, de leden aansporende op hunne plaatsen te blijven, zeggende dat dergelijke aanslagen de werk zaamheden der kamer niet mogen verstoren. Niettegenstaande dit ernstige woord be vond zich op dat oogenblik slechts een der de der leden meer in de zaal. Onmiddellijk liet men de openbare tribunes ontruimen, ter wijl in de geheele kamer groote ontsteltenis heerschte. En niet zonder reden, want on middellijk na de ontploffing vulde een dikke rookwolk de zaal. De dvnamiet-bom werd geworpen van de tweede galerij van de rech terzijde tusschen de tweede en derde kolom en ontplofte op de hoogte van de tribune. Terstond na den aanslag werden de deu ren der kamer gesloten en door politieagen ten bewaakt. Men vermoedde echter, dat de persoon, die do bom wierp, zich uit de voe ten had gemaakt tijdens de eerste verwar ring en het gebouw had verlaten, voordat de toegang werd bevaakt. Verscheidene per sonen meldden zich aan om inlichtingen te verschaffen aangaande den dader. Een hun ner verklaarde, dat de vermoedelijke dader aan den arm gewond was. Van dat oogen blik af hield de politie strong toezicht op dat kenteeken. Vele personen werden door de ontploffing gewond. Tot deze behoorde ook de abt Le- myre, die een ernstige kwetsuur in het aan gezicht ontving. De geestelijke werd in het gebouw der kamer verbonden, evenals de an- plotseling in deze kleinburgerlijke afzonde ring overgebracht wordt, moet eene leegte gevoelen, die door geene natuurschoonheden kan aangevuld worden." „Maar, mejuffrouw, juist die opwekkende bedrijvigheid' waarvan u zoo «ven sprak, is toch de oorzaak, dat ge u hier bevindt," nam een jonge man, de echtgenoot der vrien delijke dame, het woord. „De krachtige ba den, de heerlijke versterkende lucht de voort durende beweging in de viije natuur, moe ten uwe zenuwen sterken, dat wil tenminste uw dokter en hij heeft gelijk." „Dat doel had ik ook wel op eene ande re wijze kunnen bereiken," beweerde de da me eigenzinnig. „Gij en Gertrude stellen bescheidener eischen aan het leven en een jong gehuwd paar zal zeker wel spoedig te vreden zijn, wanneer tenminste het woord van den dichter van de ruimte in het klein ste hutje juist is." „Maar, kinderen, wat is er nu weer?" mengde zich thans de oude heer in het ge sprek, terwijl hij de courant lager hield en de bril dichter tegen zijne oogen drukte. Onwillekeurig dwaalde daarbij zijn blik naar de reiskoets, waarvan onder het toezicht der dere gekwetsten, tot welke ook een kolonel van het Rumeensche leger en een Oosten- rijkscho dame behoorden, die zich op de blieke tribune bevonden. Ook worden eeni- ge afgevaardigden en een journalist gekwetst, terwijl het geheele aantal gewonden op 50 wordt geschat, maar niemand werd doodelijk getroffen. Het ernstigste werd een dame ge kwetst, wier knieschijf vermoedelijk door het gedrang werd ontwricht. Generaal Billot werd licht gewond en de kamer-pre sident Dupuy kreeg een schram op het voor hoofd. Zoodra de politie-agenten en eene afdee- ling soldaten post hadden gevat voor den in gang, verkreeg het publiek vergunning om het gebouw te verlaten. Alle personen, die heengingen, werden echter onderzocht. Te vens moesten zij hun naam en woonplaats opgeven. Omstreeks zes uur verlieten ook de gewonden het gebouw. De meesten gin gen te voet heen, maar velen moesten per brancard worden vervoerd. Het vertrek der gewonden, van wie velen verbonden waren, maakte op de talrijke menigte, die voor het gebouw stond, een diepen indruk. Zes personen die na den aanslag weglie pen, werden aangehouden en in hechtenis ge nomen. Onmiddellijk werd met het gerech telijk onderzoek aangevangen. Dit leidde tot de ontdekking van den dader, zieh noemen de Marchall, doch later bij de aflegging der volledige bekentenis gaf hij zijn waren naam zijnde Vaillant uit Chorsy-le-Roi. Hij werd gekwetst en naar het hospitaal vervoerd. Het is een groote, brutale schofterige ke rel, die tot de anarchisten behoort. Hij is pas aangekoineneu do goederen afgeladen wer den. Eene merkwaardige verandering had er nu plaats op zijn gelaat; alle kleur was ge weken en had plaats gemaakt voor eene doo- delijke bleekheid; de oogen staarden strak op de vreemden, de hals rekte zich uit, als wilde hij de gestalten tot zich trekken om ze des te beter te kunnen onderscheiden; toen greep hij met de eene hand Malwines arm, terwijl de andere naar het groepje wees en zijne lippen zich krampachtig bewogen, zon der iets te zeggen. Verwonderd zagen Ger trude en haar echtgenoot, dr. Bothner, leer- aar aan het gymnasium, naar dit vreemde tooneel. „Daar, daarDat is hij advocaat Stern, ziet ge wel, Malwine 1" kon de oude einde lijk met moeite uiten. Het meisje trachtte tevergeefs haren arm, die haar pijn deed, te bevrijden. Toen zij den naam Stern hoorde, kon ook zij eene zekere ontroering niet verbergen, hoewel zij als tooneelspeelster beter de kunst verstond zichzelvc te beheerschen. „Ge zijt niet goed, vader," zeide zij, „la ten we naar onze kamer gaan, ge hebt rust noodig. Neem ons niet kwalijk, mijnheeT 33 jaren ond en beroemde zich, terwijl hij op zijn bed lag, telkens op zijn daad. In zijne woning vond de politie een aanzienlijken voorraad werktuigen van allerlei aard, blijk baar bestemd voor het gevaarlijke bedrijf, dat hij uitoefende. Met de meest mogelijke voorzichtigheid werd de geheele voorraad in gepakt en naar het politiebureau overge bracht. Volgens zijne beschrijving bestond het pro jectiel uit een ijzeren bus, "waarin zich twee stoffen bevonden, die moesten ontploffen, zoo- dra zij door den schok met elkaar vermengd werden. Voorts was de bus gevuld met spij kers, gekapt lood en dergelijk gevaarlijk tuig waardoor |de meeste verwondingen werden veroorzaakt. Vaillant heeft eenige jaren in Amerika doorgebracht en werd in Frankrijk reeds her haalde malen wegens diefstal veroordeeld. Hij deed veel aan de politiek en was eerst radi caal, daarna socialist en eindelijk anarchist. Het doel van zijn aanslag was uitsluitend uiting te geven aan zijn haat jegens de bour geoisie. Bij het eerste verhoor dat de gewonden ondergingen, toonde Vaillant terstond reeds eenige verlegenheid, waardoor de argwaan van den chet der geheime politie werd op gewekt. Men verhoorde hem toen ten twee den male en toen weigerde hij te antwoor den op de vragen, welke hem gedaan wer den. Eenige agenten hielden hem, zonder dat hij het wist, in het oog, en merkten al spoedig op, dat Vaillant, die te bed lag, bij zonder onrustig was. De rechter van instructie werd ontboden en ook gij niet, Gertrude, dat we ons ver wijderen De leeraar boog en zijne vrouw reikte de vriendin de hand. „Ik hoo]), dat de aan val spoedig voorbijgaat," riep zij dc vertrek kend™ nog deelnemend r,a. Vader en dochter verwijderden zieh lang zaam en verdwenen weldra in huis. „Dat is hoogst zonderling," meende de leeraar, „hebt ge de verandering in Tauten- bergs gelaat opgemerkt?" „Zeker," antwoordde de jonge vronw. „Wat zou hem zoo verschrikkelijk opgewonden heb ben f' „Het moeten zeer onaangename herinne ringen zijn, die zich vastknoopen aan den naam en de persoon van den raadsheer Stem," hernam Bothner. „Het zal niet moeilijk vallen met mijnheer kennis te maken, om op deze wijze misschien iets naders te ver nemen." Hij bood zijne jonge vrouw den arm aan en wandelde met haar da laan langs, waar zich nu, nadat de drukkende hitte van den dag voorbij was, een bedrijvig leven begon te ontwikkelen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1