r. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ïi den fioolhof des levens. STo. 115. Zaterdag 9 December 1893. IS FEUILLETON. Binnenland. NIEUWSBLAD j 41 45 ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika '2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E E T E N T I E P E IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. 7.51 ,,'t Kan verkoereu", zei Brêeröo, en dat ook zeker ran toepassing op den president i.éttr Fransche Kamer, Casimir Périer. W as i ij in den beginne niet te bewegen de op- racht tot vorming van een kabinet te aan- arden, zoo heeft hij zich toch eindelijk, Is gevolg eener nieuwe conferentie met pres ident Carnot, daartoe laten vinden. De heer pulier, aan wien na de eerste weigering »n Périer de samenstelling was opgedragen, ,id de vorming wel op zich genomen maar liet met bijzondere ingenomenheid, omdat lij den Kamerpresident de aangewezen man clitte. Het kabinet is thans gereed en jl. Maan- ag deed het zijne intrede in het Palais de luurbon. Tie regeering ontwikkelde in eene erklaring haar program, die, ook door de lin- erzijde, met ingenomenheid werd ontvangen. Senaat daarentegen ontving haar koel. De itting der kamer was overigens weder het Minbeeld eener hevige verwarring, naar aan- tiding van een voorstel van den oud-minis- er van buitenlandsche zaken onder de com- lune, Paschal Grousset, tot het verleenen an amnestie. Wijl de regcering, tegen de en nooddrang geen bezwaar had, kon tot limiddelijke beraadslaging worden overge- ;aan. Het ontwerp werd verdedigd door den oorsteller en bestreden door minister Raynal; leze onderwierp de Boulangisten aan eene cherpe critiek en beschuldigde hen van hoog verraad, welke veroordeeling een heftig inei- leut tengevolge had. De Boulangist Méry NOVELLE VAN MORITZ LIL IE. Op den stoffigen weg, die van de sohilder- chtige ruïne van het Paulusklooster naar de leerlijke en landelijke badplaats Ilmenau cidt, reed een lompe, met twee groote brni- le paarden bespannen koets. Niettegenstaande de hitte waren de raam jes van het rijtuig gesloten, hoofdzakelijk o c e stof, die in dikke wolken dwarrelend op- teeg, buiten te houden. In de beide hoe- :en van de voorste bank zaten e»n oude beer n eene. een weinig jongere dame. Beiden «henen een slaapje te doen tegenover hen isd een jong meisje plaats genomen met ee- Re fijngrhouwde, slanke gestalte; in de net [«vormde blanke hand hield zij een keurig ngebonden boek, verguld op snee; doch de [roote blauwe oogen in het bleeke gelaat :eken droomerig door de raampjes naar het sprong van woede op en noemde den minis ter een ellendeling. Begrijpelijkerwijze ont stond hierdoor een hevig rumoer, dat eerst gesust werd na do terugneming dezer belee- diging. Met slechts 81 stemmen meerder heid werd het voorstel der regeering tot wei gering der arlikelsgewijze behandeling aange nomen, eene meerderheid, die mot het oog op de gunstige ontvangst van het program, der regecring vrij mager zal toeschijnen. Tot voorzitter der Kamer is gekozen de pas afgetreden minister-president Dapuy. De meerderheid was ook bij deze stemming niet bijster groot. Hierover moet de Premier zich eeuigszius verwonderd hebben uitgelaten. Het vertrouwen in de regeering wordt door deze stemmingen niet versterkt. Een belangrijk feit in de zitting van den Duitsohen Rijksdag is de aanneming van het voorstel der Centrum-partij, tot opheffing der Jezuïten-wet. Deze wet ontzegde den Jvzu- iten het verbljjf in het Duitsche rijk. Dit voorstel had zoozeer de belangstelling gaande gemaakt, dat alle tribunes bezet waren en een groot getal nieuwsgierigen voor het ge bouw van den Rijksdag had post gevat om den uitslag af te wachten. Ongetwijfeld zal de veroordeeling dezer wet von Caprivi wel eenigszins in moeilijkheid brengen. Met be trekking tut deze bij wet voorheen afgelegde verklaringen kan de regeering, wil zij ni«t inconsequent blijven, niet bij deze intrekking berusten. En weigert ze de intrekking, dan zal zeker het centrum zich verzetten tegen de totstandkoming der handelsverdragen en de aanneming der belastingvoorstellen. Er zit dus voor den Rijkskanselier niet veel an door de zon fel beschenen landschap. Een hevige stoot van den wagen wekte de beide slapers; verdrietig boog de man zich een weinig voorover en keek door het raamp je om te zien waar hij zich bevond. «Den hemel zij gedankt, we zijn het spoe dig te boven," zeide hij, weder achterover leunend. «Binnen een half uur zijn we er." «Ge herkent de streek weer, pa?" vraag de het jonge meisje. «Zeker!" antwoordde de aangesprokene, «hoewel er zeker «en veertig jaren verloopen zijn, sedert ik als student gedurende de va- cantie Thuringen doortrok en langs deuzelf- den weg ging, waarop we ons nu bevinden." «Toen sliept ge zeker niet in het rijtuig, zooals nu vraagde de dochter van den ou den heer met een zweem van schalkschheid. «In het rijtuig? Waar denkt ge aan, kindMijnheer de student van toen nam zijn ransel op den rug, een stevigen stok in de hand en met weinig geld maar met veel opgewektheid trok hij te voet naar de ber gen. Tegenwoordig echter reizen de jonge heeren als baronnen, de zakken vol geld, tweede klasse, en een reusaehtigen koffer met zich slepend, als wilden ze eene reis om de ders op dan het Centrum zijn zin te geven, wil hij dezer zoo hoog noodigen steun niet verbeuren. Eindelijk is ook Italië weder in 't bezit 'van een ministerie, waarvan de heer Zanar- delli de premier is. De omstandigheden waar onder dit kabinet optreedt, zijn verre van gunstig te noemen en schijnen kwaadaardige baccillen te zijn voor het leven van dit mi nisterie. Ook door de openbare meening is het niet gunstig ontvangen. De eerste strijd dion het te wachten heeft is de verkiezing van een voorzitter der kamer. Als candidaat wordt genoemd de heer C'rispi, oud-minister- premier. De Utrechtsche hoogleeraar dr. Hubreeht bepleit in de Giï/v-aflevering van December de invoering van den midden-Eiiropeeschen tijd. Als inleiding tot dit pleidooi trekt hij eene vergelijking tusschen west-Duitschland, waar de inidden-Enropeesche, en België, waar de Grccnwichtijd van regeeringswege in het burgerlijk leven is ingevoerd. In beide lan den is men zijn leven naar de klok blijven regelenhet gevolg is geweest, dat de be woners van Duitschland eiken dag een be paalde hoeveelheid zonlicht meer gehad heb ben dan vroeger; in België daarentegen viel eiken avond de duisternis twintig minuten vroeger in dan voorheen, en tengevolge daar van werd dan ook door de inwoners van Brussel iu één jaar voor 205,185 francs meer gas verbruikt, zonder nog te spreken van aarde doen." «Ge waart zeker een vroolijke, levenslus tige student?" meende Helene. De oude heer glimlachte. «Nu ja, ik ben geen vcinzerd geweest en glacé-handschoenen en verlakte laarzen heb ik niet gedragen," antwoordde hij. «Maar daarvoor hield ik een Newfoundlander, een prachtstuk van een hond, en als er in Jena de eene of andere onschuldige, ondeugende streek uit te voeren was, dan was ik er altijd bij." «Dan zult ge zeker met Robert ook wel niet te streng te werk gaan, pa," smeekte het meisje, hare smalle hand op 's vaders arm leggende. «Ge zijt zelf student geweest en hebt het leven leeren kennen en zult daar om tegen mijn broeder ook niet onverbidde lijk zijn De man maakte eene afwijzende beweging met zijne hand en eene donkere wolk ver toonde zich op zijn breed hoog voorhoofd. «De jonge man verdient geene toegevend heid meer, nadat ik hem met goedheid en gestrengheid vermaand en gewaarschuwd heb. Hij luistert niet meer naar me, slaat al mijne smeekingen in den wind goed, hij mag de gevolgen dragcudoch laten wc er niet petroleum en andere verlichtingsmiddeleii. Waarom, zou men mogen vragen, hoeft de Belgische regeering dan "den Greenwichtijd ingevoerd? Het antwoord hierop luidtOm dat de regeering meende, dat haar geen keus gelaten was, dat de theorie de aansluiting aan den Greenwichtijd eischte. En de Nederlandsche regeering is te dezer zake met de Belgische hand in hand gegaan en vond in het feit, dat aldaar de Green wichtijd was ingevoerd, een bezwaar om den raidden-Europcescheu voor Nederland vast te stellen, l'eit einde echter althaas in schijn zelfstandig te handelen, werd nog bovendien het advies ingewonnen, niet van de Kamers van koophandel of van de gemeenteraden der groote steden, maar van de spoorwegmaat schappijen En dat niet alleen, maar hun advies werd gevraagd, niet over het goede renverkeer, maai over het personenverkeer met Duitschland, in vergelijking van dat met Engeland en België, en het bleek dat het eerste een kleiner cijfer aanwijst dan het laatste. Hetgeen, zegt de heer H., niemand ooit betwijfeld heeft. Wanneer op een plein drie drukke stra ten uitkomen, dan zullen in en uit twee van die straten samen, altijd meer mcnschen dat plein bereiken en vcilaten dan langs de der de alleen Had de minister de Kamers van koophan del geraadpleegd, deze zouden hein voorze ker meer ter zake geantwoord hebben, en hebben aangetoond, dat niet het personen verkeer hier den doodslag mag geven. Al lerminst het personenverkeer met een land waarmede wij in geen doorloopend spoorweg- meer over spreken." De stem van den oude klonk ruw en toor- nig, toen hij deze ivoorden sprakden naam zijns zoons scheen hij met opzet niet te wil len uitspreken, als vreesde hij, dat men er het gevolg uit zou kunnen trekken, dat hij tot verzoening gestemd werd. De oudere daine was weer ingedommeld, doch door het harde spreken van haar man verschrikt ontwaakt. Verwonderd keek zij nu eens dezen, dan weer het jonge meisje aan, en zij ried gemakkelijk, welke wending het gesprek genomen had. Dit voort te zet ten inoest de kwade luim van haar man doen toenemenzwijgend keerde zij daarom haar gelaat het raampje toe. «Het doel onzer reis!" riep zij plotseling, toen het rijtuig eene kromming van den weg volgend, eene andere richting insloeg. De beide reisgezellen volgden hare blikken. Een uitgestrekt dal, door met bosschen bezette hoogten ingesloten, vertoonde zich aan hen. Als eene kudde witte schaapjes op groene weide om hunnen herder, zoo la gen de heldere huizen van de vriendelijks badplaats om den kerktoren geschaard, tus schen het donkere, sappige groen der naald-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1