Binnenland. Gemengd Nieuws. HjwfaHlaitiUclit l|toi(icV Zondag is de reeds aangekondigde proef met liet algemeen en evenredig kiesrecht te Brussel en de omliggende voorsteden genomen. De centrale besturen der verschillende po litieke partijen hadden zich hiertoe vereenigd, en hunne kiezers uitgeuoodigd om aan de verschillende bureaux eene stem uit te ko men brengen. Als kiesstelsel was men over een gekomen het systeem d'llondt te gebrui ken, terwijl men om zoo min mogelijk per soonlijke elementen in dezen strijd te men gen, de candidaien-lijsten had samengesteld uit bekende reeds overleden partijleiders als Rogier, Anspach, De Paepe, Jacobs enz. De geheele proef was eene navolging van het vrije referendum, dat den 2Gen Februa ri voor het eerst te Brussel en daarna nage noeg over geheel België beproefd is gewor den. De deelneming was evenwel ditmaal ge ringer dan toen. Waarschijnlijk moet dit worden toegeschreven aan de onervarenheid der opgeroepen kiezers met dit kiesrecht en aan de geringere belangrijkheid, die ontegen zeggelijk aan dit onderwerp moet worden toe gekend, in vergelijking met de proefneming van Februari, welke op de ernstigste volks- wensehen en oischen betrekking had. Gedurende den gchcelen morgen kwamen zeer weinig kiezers hun billet inleveren. Aan verschillende bureaux hadden uren na de opening dezer stemming nog geen honderd tal personen blijk van belangstelling gegeven. Fin zoo ging het eigenlijk den gansehen dag door. Alleen in de voorstad Cnreghem schij nen een paar duizend nitgenoodigden hnn stem te zijn komen uitbrengen. Ten 5 ure werden de verschillende stem bussen gesloten en ving men met 't opne men der stembriefjes aan. Dit ging even wel zeer langzaam in zijn werk, waarschijn lijk uit hoofde van de geringe bekendheid der kiezers met deze wijze van stemming, waardoor vele onduidelijkheden veroorzaakt waren. Tegen negen ure ongeveer kon de eind uitslag bekond gemaakt worden. Er hadden in 't heheel 12,151 personen hunne stem uitgebracht. De candidaten der socialisten hadden ruim 1050"0 stemmen bokomen, hetgeen hun recht op 10 der 18 kamerzetels voor Brussel zou geven de radicalen hadden 39000 stemmen en alzoo recht op 4 zetels, de Vlamingen 21000 stemmen en recht op 2 zetels, de katholieken en de liberalen 19000 en 12000 stemmen en ieder recht op écn zetel. Het op de independenten uitgebrachte stemmencijfcr van 8600 stemmen was te ge ring om hen aan een zetel te helpen. Men was tot dc hier opgegeven cijfers gekomen door het werkelijk uitgebrachte stemmen pen ging. Alleen mijne vrouw zag scherper dan alle anderen. /,Zij las het op mijn gelaat, want het be rouw knaagde aan mijn hart en van dien dag af was ik niet meer opgerui rd, maar wrevelig en in mijzelven gekeerd. Geen mensek, die nog een geweten heeft, kan zich over zulk eene daad geruststellen, al heeft hij volgens zijne dienstvoorschriften gehan deld en al is hij nog zoo te verontschuldi gen. Dc zelfbeschuldiging, meisje, is de slimste. Mijne Marie bemerkte wel, wat er in mij omging, maar zij zweeg. Eerst op haar sterfbed heeft zij mij bekend, hoeveel zij om mijnentwil geleden en verdragen heeft. »Uit mijn huis was sedert dien nacht het geluk geweken; mijne Marie werd steeds lijdender en drie maanden later ontviel zij mij. Zij stierf Lij de geboorte van een dood meisje, en in haar stervensuur heeft zij mij gevraagd of ik Mertens gedood had' en mij de belofte afgenomen, dat ik, zoolang ik leefde, zou zorgen voor dc weduwe cn het kind, dat hij nagelaten had, en ik heb het haar beloofd. Daarna droegen ze haar uit, mijne Marie, en met haar werd het geluk van Eiklust begraven, (Slot volgt.) aantal met 18 te vermenigvuldigen. Ondanks het betrekkelijk geringe cijfer der uitgebrachte stemmen verklaart de Èiforme zich zeer ingenomen met den uitslag der ge nomen proef, omdat volgens het radicale blad de ingeleverde billetten over het algemeen de keuze van staatspartij en de aan de ver schillende candidaten verleende voorkeur dui delijk aanwezen. Wanneer men de gemakkelijkheid der toe passing van het kiesstclses-d'Hondt bad wil len bewijzen, dan is 't werkelijk zeer goed aan té nemen, dat men daarin goed geslaagd is. Men zal echter uit deze schijnverkiezing niet mogen opmaken, dat de daarbij plaats gehad hebbende benoemingen een zuiver beeld van de Brusseleclie burgerij zouden afspiegelen. Daartoe was het aantal stembus- onthoudingen veel te aanzienlijk. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Veendam is gekozen de heer mr. E. A. Smidt (lib.) met 967 stemmen. Op mr. M. W. F'. Treub. (rad.) waren 965 stemmen uitgebracht. URESKENS, November 1893. Met ingang van 1 Dec. zal zich alhier als arts vestigen dr. J. Prins Mellema te Epe. Zooals men zich zal herinneren namen A. du Burck en J. F. W. Besemer het ini tiatief om pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van een eigen geneesheer. Genoemde heeren zien hun streven dus met een guustigen uitslag bekroond, waarvoor hun ten woord van lof niet mag onthouden worden. De Zeeuw van 11. Zaterdag meldde in eene correspondentie uit deze gemeente dit be richt met bijvoeging der qnalilicatie „g e- m cent e-g enecsheer. Hiertegen ver oorloven we ons de vrijheid op te komen, wijl dr Prins Mellema nog niet als zooda nig door onzen gemeenteraad is benoemd. Om der belangrijkheid van het doel dat er mede beoogd wordt, wijzen wij belang hebbenden, op de achterstaande advertentie betreffende de invoering van buitenlandsche hengsten. Aardenburg, 17 Nov. In de heden ge houden zitting van den gemeenteraad is aan A. Blondeel vergunning verleend tot water- loozing over gemeentegrond, waardoor in een groote behoefte wordt voorzien, wijl bij nat weder de binnenplaats van adressants erf doe- groote waterovervloed bijna niet te be reiken is. Als lid van het algemeen burg. armbestuur werd, in plaats van den heer G. A. Vorsterman van Oven, die als zoodanig ontslag heel't genomen, benoemd de heer P. de Bruijne-de Muijnk. Aardenburg, Als bewijs dat de boouiprij- zen nog vrij hoog zijn, kan dienen, dat bij de gehouden verkooping van boomen in de weide bij den landbouwer Buijse alhier 81 stuks ruim ƒ3000 opbracht. Een booin gold nog de enorme som van 74. Groede. Bij de gehouden verkiezing van drie Notabelen wegens periodieke aftreding zijn herkozen de heeren J. de Vlieger, J. G. Meijer Sr. en Adr. Salomé. Men meldt ons, dat tegen zekeren M. B. te St. Kruis proces-verhaal is opgemaakt wegens bedreiging van diefstal. Aardenburg. De hevige storm van Maan dag jl. heeft ook hier sporen van zijn ver nielingswerk achtergelaten. Een gedeelte van de kruin van een olm kwam met lievig ge raas terecht op het dak van den paarden stal van den landbouwer L. de Bruijne al hier. De paarden schrokken zoozeer, dat zij de ijzeren ketting, waaraan ze vastgebonden waren, stuk trokken. Een 200-tal dakpan nen moesten door nieuwe worden veivangen. Ook van de bierbrouwerij woeien enkele pannen af. Op het buitengoed van mr. P. C. J. Hen- nequin is een oude treurwilg, groeiende over een vijver en, wegens zijne vooroverhangen den groei door iijzeren stangen ondersteund, omver gewaaid. Naar wij vernemen zal de heer I. van Houle mét 1 Jan. a.s. zijne betrekking Jne- derleggen als voorzitter van de nfdeeling Oostburg der Maatschappij tot bevordering van landbouw cu veeteelt in Zeeland. Eerlang zal dus in twee belangrijke vaca tures in dit afdeelingsbestnur moeten worden voorzien, daar ook die van secretaris is open gevallen door het overlijden van den lieer L. Theri Mz. Ds. D. Fregeres, pred. der Ev. Luth. gem. te Groede komt voor op het drietal te Nieuwe Pekcla. Floor de Synode der Ned. Ilerv. kerk is, inzake een verzoek van den kerkeraad der gemeente te Waterlandkerkje om een verkla ring betreffende dc bevoegdheid van het cl. bestuur van IJzendijke naar artikel 21 van het Reglement voor de diaconieën, ten einde daardoor de afschrijving van een op het Bel gische grootboek, teil name der diaconie van genoemde gemeente ingeschreven kapitaal te verkrijgen, het te doen overschrijven op het Ncderlandsch grootboek, besloten met gezeg den kerkeraad in nader overleg te treden. Groede, 28 Nov. Onder presidium van den burgemeester hield hedenvoormiddag de gemeenteraad eene vergadering, die door 6 leden werd bijgewoonddo heer F'remouw was wegens ongesteldheid afwezig. Na le zing en goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, eene missive van Ged. Sta len, houdende goedkeuring vau de raadsbe sluiten tot het verleenen van eene subsidie aan het algemeen burgerlijk armbestuur voor 1894 en tot vaststelling der gemeentereke- ning over 1892, sluitende met een batig slot van ƒ160,61. Nog werd ter kennis van den raad gebracht dat door Burg. en VVeth. op zijn daartoe gedaan verzoek op de meest eer volle wijze ontslag is verleend aan den heer 11. Brakman Sr. als aflezer en omroeper met ingang ran 1 Jan. a.s., onder dankbetuiging voor de langdurige diensten aan de gemeen te bewezen. In zijne plaats is door het Da- gelijksoh Bestuur benoemd de heer H. Brak man Jr. Voorts werd aan Burg. en Wcth. mach tiging verleend tot liet afschrijven van een som van ƒ35,van den post „onvoorziene uitgaven" op den post „onderhoud van de algemeene begraafplaats" tot aanvulling van dien post, die met genoemde som was over schreden door het aanbrengen van paaltjes. Ten slotte werd goedgevonden om in de gemeentebegrooting voor 1894, die door Ged. Staten was teruggezonden tengevolge van een administratief abuis, eene zoodanig verschik king van cijfers te doen plaats hebben als noodig inocht blijken tot het verkrijgen eener gelijke balans. Op eene vraag van den heer De Roo of de rekening geene aanleiding tot aanmerkin gen heeft gegeven, leest de voorzitter eene nota van op- en bemerkingen voor, die ech ter niet van invloed zijn geweest op de goed keuring dier rekening. Groede, 23 Novemb. Ten overstaan van Burg. en Weth. had heden de loting plaats van paarden voor de rijks-keuring in 1894, waartoe 217 exemplaren waren ingeschreven. Xienwvliet. Tot predikant bij de Ned. Ilerv. gem. alhier is beroepen de heer J. Mooij, cand. en hulpprediker aan de inrich ting van den heer Van Dijk te Doetinchem. Bij kon. besl. is aan de heeren P. Janse Glerum en J. Spoor eervol ontslag verleend als 2de luit. van het 4e bat. der rustende schutterij in Zeeland en benoemd bij dat bataillon tot le luit.-kwartiermeester de heer J. D. Risseeuw. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor de acte in de wiskunde (L.O.) is o. m. geslaagd de heer J. J. van Doese laar van Ter Neuzen. Biervliet. Jl. Zondag had de benoeming plaats van 3 leden van den Kerkeraad der Ned. Ilerv. gem. alhier. Herbenoemd werd als ouderling de heer M. Babijn en benoemd de heer L. Leenhouts en als diaken werd benoemd de heer M. Brevet. Resp. traden af de heeren NV. Moerdijk en W. Naaije. Zeti hlée. Onder dit opschrift schrijft men aan de A met. het volgende Nu hij kon. besl. d.d. 23 Sept. opgeno men in het StaatM. van 29 Sept. ji., be paald is dat, evenals zulks aan de Neder— landsehe jongelingschap dank zij de be stendiging der Napoleontische instelling reeds bijna een eeuw lang vergund is, ook 1 de paarden hier te lande in het vervolg zul len inogen loten voor de nationale militie om, na voor den dienst »an het vaderland te zijn goedgekeurd, bij het leger tc wor den ingelijfd, niet dien verstande echter, dat zij alleen in tijd van nood, dus in oorlogs tijd onder de wapens zullen geroepen worden, komt het ons voor, dat een zekere oeleuingstijd voor die dieren wel niet gemist kan worden. Wciischclijk zal het in verband hiermede zijn, dat Z. E. de Min v. O., van wien trouwens bekend is, dat hij zooveel mo gelijk faciliteiten toestaat, ook aan de vier voetige miliciens de gelegenheid geve om zich vrijwillig in den wapenhandel te oefe nen en, na afgelegd examen, evenals de ge wone dito's, die van die gunstige bepaling profiteerden, in aanmerking te komen voor het getuigschrift „A. B. met onderschrift," dat aanspraak geeft op verkorten oefenings- tijd, liet recht om buiten de kazerne te wo nen, zich te voeden, enz. Waar bij genoemd besluit mede bepaald wordt dat een paard, door het lot voor den dienst aangewezen, door een ander kan ver vangen werden, (het stelsel vau plaatsver vanging) wordt hier als van zelf een nieuw bedrijf in het leven geroepen, eene eventu aliteit die, met het oog op de velerwege heerschende werkloosheid en vrij algemeene malaise in handel en bedrijf, ongetwijfeld opmerking verdientwij bedoelen de oprich ting van maatschappijen, die, in gelijken geest werkende als de reeds bestaande, voor net bezorgen van rompUcanten en nummer- verwisselaars voor gewone miliciens, zich be lasten kunnen met dc bezorging van paarden- plaatsvervangers. Ziehier een paar, gemakkelijk met nog andere te vermeerderen opmerkingen die, met het oog op bedoeld Kon. Besl., naar het ons voorkomt, voor de hand liggen en er toe kunnen bijdragen, om ook zelfs ver klaarde tegenstanders vau de „gehate cons criptie," gelijk wijlen koning Willem 1 haar noemde, met dezen nieuwen vorm van die idéé zoo al niet te verzoenen, dan toch op voet van (zij het dan ook gewapenden) vre de te doen leven. Zeker zal de paarden- lootjesdag ook niet tot die schandalen aan leiding geven en tot die bacchanaliën leiden, die wij geregeld bij de loting van onze jon gelingen hebben te constateerentenzij de eigenaren van die soort miliciens er eene ge legenheid in zoeken en vinden om den beest uit te hangen. De storm, die in het begin dezer week heeft gewoed, heeft hier eu daar nog al schade veroorzaakt en had op verscheidene plaatsen een ernstig aanzien. De provinciale boot kon Maandagmorgen hare eerse.reis van Vlissingen naar Breskens niet doen. Do mailboot van Queeuborongh naar Vlissingen kwam Maandagochtend en -avond ver over den gewonen tijd van aankomst en met ave rij te Vlissingen aan. Ook de Harwichboo- ten ven Engeland op den Hoek van Holland varende, kwamen wegens het ruwe weder te laat aan. De treinen der Holl. IJzeren Spoorweg-Mij waren, om vertraging in het verkeer te voorkomen, van twee locomotie ven voorzien. Te Arnhem is door den heftigen wind de steiger vóór den Francis- canerbrau, omvergestort. De steiger was ste vig samengesteld, maar de windvlaag was zoo heftig, dat nieuwe palen afgeknapt zijn. Wa re het voorval eenige oogenblikken vroeger gebeurd, dan zouden een aantal personen, die op dat uur eene vergadering in het Cen- traalgebouw verlaten hadden, gevaar geloo- pen hebben door de vallende planken, waar op ook oen zware hardsteenen plaat lag, te worden getroffen. Thans heeft slechts épq

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2