voor Zeeiiwscli - Vlaanderen. fle Houtvester van iiklusi. Binnenland. Zaterdag 18 November 1893. 3C jaargang. FEUILLETON. 10 15 NIEUWSBLAD A B O N N E M E N T S P 11 IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADV E KT EN T I EP li IJ S: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelij k vermin- derd tarief, (iroote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te JJreskem. T)uilti|lani(5tf|e Ijtonidp Dc uitslag der laatste verkiezingen vour den Pruisischen Landdag heeft aan den in vloed van dc Duitsch-vrijziniiigc partij, die onder luiding van Eugcn lliohter staat, ecu gevoelige knak toegebracht. Geen der beide vrijzinnige fracties is op zich zelf krachtig genoeg om zich in groote «omiuissies te la ten vertegenwoordigen, waartoe 20 stemuieu noodig zijn. Interpellaties en voorstellen tot verdaging of sluiting van beraadslagingen, waarvoor 00 leden gevorderd worden, kun nen in 't geheel niet van hen uitgaan. Ook een voorstel tot hoofdelijke stemmiug of be spreking over ecne interpellatie kunnen zij slechts met hulp uit andere partijen indie nen, aangezien dit de steun van Ü0 leden be hoeft. Oiu zich althans nog eenigszius te doen gelden, zouden de thans volslagen vijanden liet best doen zich met elkander te vereeni gen. Zelfs dan zouden zij nog slechts het jecht hebben om wetsontwerpen in te dienen en zich in commission te doen vertegenwoor digen. In Rome is weer een publiek schandaal aan de orde. van den dag. Donderdagnacht is de directeur van de officieusc „1'opolo Romano", Constanzo Ghauvet, in hechtenis genomen op giond van medeplichtigheid aan bedrog jegens den Ituliaauschcn Staat. Te gelijk is ook de controleur-generaal der in voerrechten Galliua gearresteerd. De feiten schijnen hierin te bestaan, dat een groothandelaar te Novara met behulp der NOYEI.LE VAN Fr. ZIMMERMAN. „Mijn karakter kou ik niet veranderen want de mensch is juist zoo ingericht als een boom. Ads die uitgegroeid is, dan blijven de stam en de takken steeds hetzelfde slechts onmerkbaar zet hij nog wat uit, twijgen en blaren komen er aan het inwendige ech ter, de eigenlijke kern, is kant en klaar. Zoo is het ook bij den mensch. De toorn, die in hem woelt, is niet uit te roeien, maar kan het verhinderen, dat die zich naar buiten openbaart, en dat heb ik zooveel mogelijk gedaan, uit liefde tot mijne Marie. Omdat bet haar verschrikte en bedroefde, als ik drif tig en onbesuisd was, heb ik steeds getracht den duivel der opvliegendheid te onderdruk- nen. Als ik haar had moge behouden, dan had zij een geheel ander mensch van mij ge, maakt, want niemand kon h»a? weerstaan. heide zeer invloedrijke gevangenen de schat kist door 't vertoonen van valsche documen ten voor een bedrag van ruim lüO.UftO lire bedrogen heeft. De beschuldigde Ghauvet genoot hiervoor bij wijze van drinkgeld een som van 30.000 lire. De inhechtenisneming van dezen baarde daarom nog meer opzien, dat zij samenviel met cene reeks onthullingen, die de afgevaar digde Cavalotti juist over den vroegeren le venswandel van G'hauvet in liet licht gaf. De heer Cavalotti verklaarde met de stuk ken in de hand te kunnen aaritoonen, dat G'hauvet zich herhaaldelijk had schuldig ge maakt aan afpersing o. a. van kardinaal An- tonelli, aan valschheid in geschrifte en aan het houden van een geheim speelhol. Reeds in 1332 werd wegens afnersiny door het O. M. zijne veroordeeling tot 7'js jaar tucht huisstraf geëischt. Hij is toen wel vrijge sproken, maar geheel vrij aan de gevangenis is hij toch niet, want tijdens het vervullen van zijn militairen dienstplicht onderging hij wegens bedrog 3 jaar gevangenisstraf. Ondanks dit zonden-register was Chauvet sedert liet ministerie-Depietis de ollicieuse berichtgever van de verschillende opvolgende ministeries, totdat thans de openbare meening den heer Oiolitti gedwongen heeft hem te laten vallen, wat hem als eene groote ver dienste wordt toegerekend. Terwijl de tweede toepassing van het volks recht van initiatief, om eene grondwettige erkenning van het recht op arbeid te ver krijgen, nog bij den Zwitsersclien Bondsraad in voorbereiding is, zijn daar ook de ontwer- peil voor het onlangs vermelde nieuwe rel'e- Zij schonk mij een jougen, mijn Karei daar. Toen hield ik mij voor den gelukkig- steil mensch van de wereld, want ik had al les, waarnaar ik verlangd had. Dc houtves- terswoning, waarop reeds mijn grootvader ge leefd had, eene brave vrouw en een knaap, die eenmaal den naam zou dragen en liet beroep zou uitoefenen van de oude houtves- tcrsfainilie. Toen kwam dat onheil over mij onverwachts en uw vader, meisje, uw vader was de aanleidende oorzaak." Eene smartelijke zucht kwam over Anna's lippen. „Het was in den herfst," vervolgde de houtvester met dotfe stem, en zoo gelijkma tig en eentonig, alsof hij tot zichzelveu sprak, „wc hadden goed jachtweer, juist als in dit jaar. Daar bemerkte ik op zekeren dag, toen ik den toestand van het wild ging nazien, om mijn bericht aan de opperhoutvesterij af te zenden, dat niet alles in orde was. De kudden stonden niet meer zooals anders; er moest iets zijn, dat hen schuw gemaakt had; ook ontbraken enkele der sterkste bokken. Sedert geruimen tijd had ik mij veel moeten bezighouden met de boscharbeiders en de houtkoopers en had ik mij weinig met den rendum ingekomen. liet schijnt, dat dc plannen voor het on derwerp van dit referendum, de koslelooze ziekcn-verpleging, in vereenigiiig door deso- ciaal-democraten en de katholieke socialen uitgewerkt zijn. De eersto voorwaarde voor de instelling der kostelooze ziekenverpleging is natuurlijk de benoeming van staatswege van doctoren en apothekers. Dezen zullen telkens voor voor ti jaren door het volk gekozen worden. Voor de vroedvrouwen wordt eene eenigszins verschillende regeling getroffen ook hare hulp zal kosteloos zijn, maar zij zullen door do gemeentebesturen gekozen eu betaald moo- ten worden. Men wil trachten de kosten van deze her- Vonninrr welke, ito 1UIUI non 0—an,n^ worden, te dekken door de invoering van een tabaks-monopolie. Nu reeds hebben tegen standers .van den maatregel weten uit te re kenen, dat deze minstens viermaal zooveel uitgaven zal vorderen, zoodat er ten minste 4 monopolies zouden moeten ingevoerd wor den. Men ziet, dat het Zwitsersche volk zich uiet oubetuigd laat tegenover het eerst twee jaar geleden ingevoerd „initiatiet-refereudum" Het is moeilijk te zeggen wat de uitslag van dit referendum zal zijn. Wel vielen de laatst gehouden verkiezingen voor de ver schillende wetgevende lichamen vrij tame lijk nadeelig voor de socialisten uit. Alleen hij eene volksstemmining, loopende over één bepaald omschreven onderwerp, zijn de volks leiders meer in de gelegenheid tot 't op touw zetten eener diep ingrijpende agitatie- stand van liet wild kunnen beinoeieuhet was dus mogelijk, dat de bokken naar een ander gebied waren overgegaan, ofschoon zulks gewoonlijk slechts in den bronsttijd plaats heelt. Men moet niet terstond lut ergste denken. Van toen af was ik echter steeds op mijne hoede, en wist spoedig, dat er een strooper in mijn gebied was. „Go kunt het niet begrijpen, zelfs al wil de ik het u verklaren, hoe mij dat aangreep. Een geboren jager, zooals ik, bemint het woud en het wild, alsof het zijn eigen is, en haat den strooper en den houtdief, niet, om dat die iets doet, dat strafbaar is voor de wet, maar met zijn gansche hart, niet een persoonlijken haat, omdat zulk een mensch met eene misdadige hand verstoort datgene, waaraan geheele geslachten met vlijt cu lief de gearbeid hebben. Talrijk wild en een goed onderhouden bosch maken de vreugde uit van den jager en de eer van den hout vester en in mijne eer was ik hel kren- kendst beleedigd. „Nu kwam er een woeste tijd, meisje, die den vrede en de rust van mijn huis gelieol en al verstoorde. Ik lag dag en nacht in het bosch, om den wilddief te snappen. Vaak - Tot commissaris der Koningin in Over- ijsel is benoemd de heer P. Lvclama a Nije- liolt, burgemeester van Rotterdam. In verschillende afdeelingcn der Twee de Kamer erkende uien hij het sectieonder- zoek van hoofdstuk IV der Staatsbogrooting (justitie) met waardeering, dat de min. veel tot stand brengt ter verbetering van ver schillende ondeideelcn van wetgeving. Alleen drong men aan op partiëcle regeling van een materie in haar geheel. Sommigen betwij felden of de min. wel steeds liet eerst ter hand neemt, nat het dringendst noodig is. Waarom is nog geen verbetering gebracht in oi.u nuun Turin de re geling der voogdij, alsmede de bepalingen op de handelsvennootschappen. Ook werd de noodzakelijke hervorming van het dienst- en werkbodenoontract genoemd. Verder verlangde men keering van de be driegerijen van flesscluntrekkers, b. v. door een handelsregister in te voeren; voorziening in liet euvel dat werkliedeiivcreenigingen geen rechtspersoonlijkheid kunnen erlangen, wan neer zij uitsluitend ziekenfondsen zijnwijzi ging van art. 7-13 j". art. 4-57 W. v. Kooph. oni voor de binnenschippers een korteren ter mijn van lossen en laden te verkrijgenre geling van het toezicht op liet beheer van stichtingen; voorziening tegen den verkoop van oude graftomben door kerkvoogden, zoo als onlangs te Purinerend beproefd werd. lil eene afdeeling werd de wenschelijkheid van de wederinvoering der doodstraf uitvoe. volgde ik zijn spoor hemzelf echter ont moette ik nooit, en hebben moest ik hem toch. liet was alsof de strooper met den duivel een verbond had gesloten en zich on zichtbaar kon maken, want lag ik aan het eene einde van mijn gebied op de loer, zoo werd er zeker aan den anderen kant een stuk wild geschoten. Men kon wezenlijk bij- geloovig worden. Ik ben een eerste vijand van oudevrouwen- en jagerspraatjes, maar in mijn toenmaligen toestand was ik zoo gejaagd dal ik bijna aan den wilden jager en aan de geheele toover- en heksenkraam begon te ge- loovcn. Ja dat deed ik. In het zoeken van een spoor en in volharding had ik bijua mijns gelijke niet de wilddief echter richt te mij volkomen ten gronde. „Dat duurde zoo een geruimen tijd. Van de opperhoutvesterij was mij reeds meer dan eenmaal bericht gevraagd over den stand der zaken en teil laatste ontving ik eene waar schuwing, waarin men mij meldde, dat men in mijne plaats een ander zou aanstellen, als het mij niet spoedig gelukte de orde te her stellen. Zoo iets verdraagt geen mensch, (lie nog gevoel van eer heeft, en Krantz vooral niet. Een ander op Eiklust zien, dat de

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1