Binnenland. len in het midden laten wat de regeering in dezen het best acht. liet is bovendien niet de eerste maal, dat dit denkbeeld ge opperd wordtreeds vroeger is over eene verbetering in dien geest gesproken. Al voe den we ons niet met de hoop, dat het in de naaste toekomst zoover zalkomen, toch zoude eene zoodanige verbetering niet tot de on mogelijkheden behooren. Immers de spui- kom wordt, bij het verdiepen der vaargeul, overbodig, want nu reeds bewijst zij niet die diensten, waartoe zij is aangelegd. Door den gebroken loop, dion het spuiïngwater moi-t nemen, verliest het te veel van zijn kracht om op het openhouden der vaargeul veel in vloed uit te oefenen. Doch Terlaten we het veld der fantasie en bepalen we ons tot het werkelijke. Van de twee stellingen, die we noemden tot uitbrei ding der los-, laad- en ligplaats alhier, wordt de tweede den betrokken minister voorge steld en verzoecht het daarheen te leiden, in het belang van adressanten en in dat van 't algemeen. We gclooven niet in ons vertrouwen be- sehaamd te worden, wanneer we van onzen vertegenwoordiger in de Tweede Kaïner der Staten-Gcneraal verwachten, dat te zijner tijd dit punt nogmaals onder de welwillende aan dacht der regeering en zijne medeleden zal worden gebracht. Waar de beer Hennequin volkomen op de hoogte van den bezwarenden toestand der haven is, twijfelen we geen oo- genblik, of hij zal der Kamer met zijne ad viezen van nut kunnen zijn, en de belangen van hen, die uit den aard hunner bedrijven bij de verbetering der haven betrokken zijn, bij den Minister verdedigen op eene wijze, waarvan wij hopen, dat zijne pogingen met een gunstigen uitslag mogen bekroond wor den en het verzoek van adressanten tot in williging moge leiden. IjJttitqlatulstfK l|tonwV Als gevolg der laatste verkiezingen in' Frankrijk doet zich aldaar hot volgende ge val voor. Te Reims is de heor Mirman, radicaal-so cialistisch candidaat en leeraar aan het gym nasium, tot lid der Kamer gekozen. De heer Mirman is eerst 29 jaar en is gedurende 9 jaar in staatsdienst. Daar hij nu niet tege lijk ambtenaar en afgevaardigde kon zijn, had hij van den minister van Onderwijs onbe paald verlof verzocht en verkregen, „wegens persoonlijke omstandigheden." Nu schrijft de wet voor, dat een staats dienaar eerst na 10 jaren dienst van zijn militieplicht bevrijd is, en verloftijd niet als diensttijd geldt, tenzij het wegens ziekte is verleend. De minister van Oorlog riep nu den heer Mirman op, zich togen 16 Novem ber, des morgens te 8 ure, in de infanterie- kazerne te bevinden, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Den heer Mirman is deze beschikking begrijpelijkerwijze niet aangenaam en hij beweert, dat zij wederrech telijk is genomen. Ook beweert de minister aanklagend tegen ons verheft. Wilt ge me aanhooren? Om mijn zoons wil, dien ge liefhebt, smeek ik er u om." „Ik wil het," fluisterde zij. „God is mijn getuige, dat ik u de zuivere waarheid zal zeggen." De gewonde maakte eene beweging, dio noch door den ouden Krantz, noeh door An na door de ontroering van het oogenblik opgemerkt werd. Anna was weer in haren stoel neergezonken zij wachtte de verkla ringen van den houtvester. „Het is nu juist twintig jaar geleden," begon deze na een oogenblik zwijgens, „ik bevond me nog niet lang op Eiklust. Eerst na den dood mijns vaders, die vier jaar vroe ger plotseling stierf, werd ik hier houtvester en huwde mijne Marie, die ik in de stad bad lecren kennen, toon ik daar op het domei nenbureau werkzaam was. Zij was een teer, ziekelijk schepseltje veel te teer voor het leven hier iu het bosch, veel te lief en te goed voor mij en ik had haar zoo lief. Wordt vervolgd) van Oorlog, dat de keuze van Mirman, als zijnde nog niet bevrijd van zijnen militie- plicht, nietig is, vooral nu hij in actieven dienst is. De minister-president, om advies gevraagd, heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat de Kamer in deze zaak uitspraak moet doen. Verklaart deze de verkiezing nietig dan wordt Mirman weer leeraar en is dus vau zijn dienst plicht af; verklaart zij haar echter van waar de, dan zal de minister van Oorlog eveneens zijn pleit verliezen. De radicaal-socialistische bladen vinden in deze zaak gereede aanlei ding om het kabinet aan te vallen. Alge meen is men benieuw hoe de zaak zal afloo- pen. Alle Nederlanders hebben recht op dezelf de bescherming van overheidswege. Deze be scherming strekt zich zelfs uit tot buiten de grenzen van het Rijk. Wanneer men een paspoort krijgt, verzoekt en eischt de minis ter van Buitenlandschc Zaken, in naam des Konings, alle admiralen, generalen, gouver neurs, commandanten en andere staatsdiena ren, zoo burgerlijke als militaire, wat zij ook mogen zijn, van de vorsten en Staten van de bevriende en vierbonden mogendheden, om den houder van het paspoort niet alleen te laten doortrekken met zijn „hardes et baga ges," maar hem geenerlei last of belemme ring aan te doen, of te gedoogen, dat hem die aangedaan wordt, en liern alle hulp en bijstand te verleenen of te doen verleenen, al hetgeen de minister bereid is te erkennen. Meer kan men wezenlijk niet verlangen maar tot dusver stond er in het paspoort volstrekt niet, dat men, om al deze gunsten deelachtig te worden, moest behooren tot de ze of gene geloofsbelijdenis. Nous avons change cela, zegt de Arnh. Cf. Voorbaan zullen bij het opmaken van bui- tenlandsche paspoorten de godsdienstige ge- zindte, waartoe de houder behoort, zoomede de namen van het mede te nemen dienst personeel en de godsdienstige gezindte daar van moefëh worden vermeld. Voorheen deed het er niet toe van welke geloofsbelijdenis men was, om de hulp en den bijstand van de admiralen, generalen enz. te genieten. Thans schijnt dit er wel toe te doen; zoo niet, waarom dan dit in het paspoort te vermelden? Maar, doet het er iets toe, zegt de Ami. Cf., dan moeten wij er uit afleiden, dat niet alle ingezetenen des lands gelijke bescherming genieten, zooals hun bij de Grondwet is gewaarborgd. Aan het Vaderland zijn in een zeer kort tijdsverloop twee achtenswaardige man nen ontvallen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag overleed op 86-jarigen leeftijd dr. van Koets veld, pred. der Ned. Herv. gem. te 's Gra- venhage en hofprediker aldaar. Groot was de achting dien men van Koets veld als leeraar en als schrijver toedroeg. Bedeeld met uitsluitende gaven van hoofd en hart, heeft hij die wèl besteed. De deel neming zelfs in de hooge kringen tot zelfs in het paleis van H.M. de Koningin-regen tes, was treffend. En Dinsdagochtend ontsliep op ruim 80 jarigen ouderdom te 's-Gravenhage dr. C. W. Vinkbuijzen, lijfarts van wijlen Z.M. Koning Willem III. In hem verliest ue wetenschap, het Vorstelijk Huis en het Vaderland een karakteristieke persoonlijkheid. BRESKE.VS, 10 November 1893. Het request aan den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid betrekkelijk de verbetering der haven alhier is van 46 hand- teekeningen voorzien. Bij de gehouden verkiezing van nota belen der Ned. Herv. gem. alhier is herko zen de heer P. Risseeuw en gekozen in do vac.-J. de Wagemaker, de heer J. A. Carels. De ontvangsten van do Stoomtram- maatschappij Breskens-Maldeghcm bedroegen gedurende de maand Oct. 1893 ƒ6036.74<|t tegen ƒ4470.34 in die maand 1892. Van af 1 Januari 1893 is ontvangen ƒ53,736.781!, tegen ƒ46,035,85 in dat tijdstip van 1892. Dinsdagmiddag bekwam de provinciale stoomboot „Walcheren", die te 12.4-5 (locale tijd) de liaven alhier uitvoer, een defect aan een scheprad, tengevolge waarvan ze hare reis niet kon voortzetten en op de reede voor anker moest blijven liggen. De vrachtboot „Valk I", die inmiddels naar Vlissingen was opgestoomd, werd van daar uit gezonden om de „Walcheren" op sleeptouw te nemen en naar de werf op te voeren. Naar men verneemt is door den heer Inspecteur van het Loodswezen aan de post bode A. Verschelling alhier een premie van ƒ5 uitgeloofd voor het aanbrengen van het berioht aan de Kustwachtpost en de provin ciale stoomboot Walcheren defect voor an ker lag aan de reede voor Breskens. Naar wij vcrncmon worden de vrij willige oefeningen in den wapenhandel alhier, wegens te geringe deelneming opgeheven. In het hotel „De Nieuwe Doelen" te Middelburg, had jl. Dinsdag de jaarlijksche vergadering plaats van aandeelhouders der stoomtram-maatschappij Breskens-Maldghem. Als voorzitter fungeerde de heer J. G. Gerritsen, president-commissaris, die in har telijke bewoordingen hulde gebracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer inr. N. J. C. Snouck Hurgronje, in leven president van den raad van commissarissen. Daarna kwam in behandeling een voorstel van den raad van commissarissen tot het verleenen van pensioen aan het personeel, waartoe een door den directeur uitgewerkt plan ter tafel werd gebracht. Besloten werd bij de Onderlinge Levensverzekering van Ei gen Hulp, een contract te sluiten op 60-ja- rigen leeftijd, waarbij als basis werd aange nomen, dat van de 7 percent van liet loon, die als jaarpremie gestort moeten worden, 2 percent door het personeel betaald wordt, terwijl de maatschappij de restende 5 voor hare rekening neemt. De voorzitter deelde nog mede, dat een brief was ingekomen van de IJ zer.dijksche stoomtram-maatschappij, waarbij deze hare lijn en alle daaraan toebehoorend materieel, aan de maatschappij Breskens-Maldeghem te koop aanbiedt. Middelburg, 6 Nov. Heden werd van de werf „de Volharding" van de heeren Den Bouwmeester, Borsius en van den Leijé al hier, te water gelaten een ijzeren paviljoen- jacht voor rekening van schipper J. F. de Backer te Walsoorden en met den bouw van een ijzeren zeilaak voor schipper C. Schuur- veldt te Goes aangevangen. üs. A. van der Linden, hoopt den 3den December a. s. zijne intreerede te houden in de chr. ger. kerk te Schoondijke. Er bestaat iu Zeeland, met name op het eiland Walcheren, onder de landbouwers een eigenaardig onderling fonds. Wanneer een koe tengevolge eener been breuk, ziekte of iets dergelijks moet worden afgemaakt en de veearts of keurmeester ver klaart het vleesch bruikbaar voor de consura- tic, dan zijn alle leden van het fonds ver plicht, zooveel kilogram vleesch te koopen als zij koeien in hun bezit hebben, tegen den prijs van 50 cent per kilogram. Is het dier voor de consumtic ongeschikt, dan is ieder lid verplicht zoo dikwijls 20 cent te betalen aan den landbouwer, wiens koe stierf, als hij koeien in zijn bezit heeft. De leden betalen geen contributie maar zijn dus aan een progessieve belasting onderworpen, welke stijgt naarmate men meer bezittingen heeft, uitgedrukt in het aantal stuks vee en waar door de schade minder zwaar is voor hem wien het ongeluk treft. Nooit gehoord. Jl. Zaterdag is het woon huis en stalletje aan de Marollepnt, bewoond geweest door de wed. Bert en hare beide dochters, waarvan een gehuwd was met Ma- chicl Lampier, in veiling gebracht, en toe gewezen aan P. Morrel, te Oostburg voor de som van ƒ5. Dinsdagavond te half acht is de najaars- vergadering der Provinciale Staten van Zee-! land, waarbij alle leden tegenwoordig waren,! door den commissaris geopend, met eene re de, waarin hij de grootc verdiensten van liet overleden lid van Ged. Staten, mi. Snouck Hurgronje, herinnerde. Na beëediging en toelating van den heerl Siegers, werden verschillende ingekomen be sluiten, houdende goedkeuringen van beslui-l ten der Staten medegedeeld. Overeenkomstig de voorstellen van Ged. Staten tot diligent-verklaring met [betrekking t"t verschillende adressen waarvan wij reeds 1 in een onzer vorige nummers melding heb ben gemaakt, werd besloten. De overige voorstetien werden naar de af dcclingen verzonden. Door den heer Huvers werd eene nota in gediend, betreffende liet Yerleenen eener sub sidie voor den aanleg der stoomtram Brou wershaven—Steenbergen, houdende bezwaren tegen die subsidie. Door den heer van Waesberghe Janssens werd een voorstel ingediend, om met ingang van 1 Jan. a.s. de gemeenten in Zuid-Beve- land, Schouwen en Duiveland vrij te stellen van de bijdragen voor de afgeschafte tollen; de thans ten bate der provincie bestaande tolheffing af te schaffen en na 1 Januari de tolhuizen en tolboomen in het openhaar ti verkoopen. Per Telegraaf. In de lieden' voortgezetti zitting der Staten, is benoemd tot lid van Ged. St., L. J. M. van Waesberghe-Jansscn! (k.) met 20 st. tegen 18 op Snijders. Besloten is tot gunstige beschikking op het adres van J. A. Neetesou c. s. te Schoon dijkc tot verkoop van grond aldaar aan dei provincialen weg van Schoondijke naar IJzen dijke; en tot toekenning van een renteloo voorschot aan de genicente Biervliet tot weg- verbetering. Aangehouden is het voorstel van Huvers strekkende tot niet-toekenning van subsidie stoomtram Brouwershaven-Steenbergen. Verworpen het voorstel van den heer vai Waesterghe-J anssens tot ontheffing van di bijdragen der gemeenten in Zuid-Beveland e Schouwen en Duiveland voor de afgeschaft tollen, met ingang van 1 Jan., en ook hl voorstel van het zelfde lid tot afschaffing vi de ten bate der provincie bestaande tolheffin eveneens met ingang van 1 Jan. Oostburg. In plaats van wijlen den he« L. Theri Mz., is benoemd tot secretaris dl „Vereeniging van Burgemeesters en Secil tarissen in het voormalig 4e distriet va Zeeland", de heer J. A. Neeteson, gemeenti secretaris te Schoondijke. De christelijke school te Aardenburj is wegens gebrek aan voldoende deelnemii opgeheven. Het hoofd dier school is gedu rende één jaar op wachtgeld a ƒ1000 gestel Schoondijke. Wegens te geringe deelnac (vijf) aan de vrijwillige oefeningen in di wapenhandel zijn deze opgeheven. Mej. D. de Groot, onderwijzeres Ovezande, vroeger te Schoondijke, is te Doi recht geslaagd voor de acte gymnastiek. Eede, 4 Nov. Door de op surveillan t zijnde rijks-ambtenaren alhier, is tegen 1 S. proces-verhaal opgemaakt wegens fraud leuzen invoer van 10 kilogram zout. Wijli bekeurde de aanwezigheid der ambtenaren b merkte, zocht hij zijn heil in een overhaal vlucht en nam de wijk naar Belgisch grocil' gebied. Zondagavond werden te Middelburg tj hoer en eene dame op hun weg naar door eene bende straatschenders bemoeilij 1 terwijl korten tijd daarna een ander heer de Lange Delft eene dergelijke onaangens ontmoeting had en mishandeld werd. Zulke feiten zijn daar tegenwoordig i vreemd, zoodat menigeen bevreesd is, i des avonds laat op straat te begeven, w neer men zelfs in de drukste straten i veilig is. Er wordt, en niet onrechte, hij het meentebestuur aangedrongen, tot uitbreid der nachtpolitie.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2