olmen, Gsschen- on Populieren boomen op sfam, 58 zware olmen loom op slam, 344"° MerMstïo Staatsloterij Van heden af verkrijgbaar Vi'lon 'Winler-Mikclen, Burgerlijke Stand. Predikbeurten. Advertentiën. 2 24 Si tuks velband reeds den volgenden dag huiswaarts keeren. De wisselwachter, wien bet unge- luk is te wijten, is in heehtenis genomen. De arbeider v. d. Sandc te Tilburg had, toen hij een ander behulpzaam was in het veivoeren van petrolenmfusten, het on geluk te struikelen, waardoor de kar kantel de en hij een vol fust op den rug kreeg, tengevolge waarvan hij in het gasthuis op genomen werd, waar het bleek, dat de rug- gegraat gebroken was. De ongelukkige is een oppassend werkman en vader van negen kinderen. Een vesting-artillerist in de residentie, de waschbaas B., moet volgens zeggen een aardig „buitenkansje" hebben gekregen. Vele jaren geleden stierf in het buiten land een verre bloedverwant van den artille rist en volgens gerucht zou het testament van dat familielid zeer ten voordeele van B. zijn geweest. Geld bleef echter toen achter wege; een reeks van jaren zijn sedert ver streken en aan het testament werd niet meer gedacht. Dezer dagen moet de waschbaas B. echter de mededeeling hebben ontvangen, (lat hem binnenkort de kolossale som van ƒ2.700000, bij bedoeld testament hem vermaakt, zal wor den uitgekeerd. Zoo luidt althans een ver haal in bet „Vad." Maandag-middag kwam een man in den goudsmidswinkel van den heer Van den Broek, Oude Doelenstraat no. 1, te Amster dam om een gouden horloge met dito ket ting uit te zoeken. De heer van den Broek was niet te huis en zijn vrouw, die den bezoeker bedien de, vertrouwde liera niet goed, zoodat zij hem niets in handen gat. De man scheen bijzonder belust op een bepaald stuk, maar toen hij het uiet de juf ft'ouw niet eens kon worden, beloofde bij den volgenden dag te zullen terugkomen als me- neer thuis was. Dinsdag kwam hij echter niet, maar wel Woensdagavond. Weer viel zijn oog op het zelfde 18 karaats savounet-liorlsge en op de 14-k»raats-kelting inet een paardenkop ver sierd. De prijs was ƒ92.75, wel wat duur, vond de mail, meneer moest die 75 cent er nu maar aflaten; hij was ook maar een arme jongen. Z.ij werden het eens over den prijs, maar toen het op betalen aankwam, zei de kooper: „Nu mot ik u zeggen, dat ik geen cent hij me heb. Ziet u, ik ben zeeman, en als je Haar centen op zak hebt, och, dan gaan ze d'r zoo gauw door. Maar weet uwe wat; gaat u met me mee naar huis, dan kan me zuster het horloge ook nog eerst kijken en dan kan ik u meteen betalen." Dat vond de heer V. d. Broek uitstekend en hij ging met onzen maat mee, terwijl de goudsmid het etui met liet bewuste stuk in den zak hield. In de Noorderkerkstraat bleet de zeeman staan voor no. 11, een donker gangetje en: „Wacht u maar," zei hij tot den horlo gemaker, „geef u mij nou het horloge, dan torn ik dadelijk." De winkelier ging echter mee het gange tje in, doch plotseling rukte de voorgewende zeeman hom het étui uit de hand, terwijl hij hem dreigend gebood ook de quitantie te ge- ken. 1 Dadelijk daarop vloog hij een nauw por taaltje van het achterhuis in en gooide hij de deur dieht. Terstond kwam de heer v. d. B. terug met '„drie agenten van politie. Do deur was weer open, zoodat zij boven konden gaan naar de kamer, die ook openstond. De handige oplichter lag te bed, en zijn schoonzuster, zekere Jn., zat er bij. „Waar is dat horloge?" vroeg een van de agenten. De nan kwam uit bed en haalde de gou den voorwerpen uit de latafel. „Hier is het, mooi hé? Ik zal 't wel eens jbetalcn, ha, ha!" Daarop vertrokken de agenten met den beer d. d. B.; volgens de wet stonden zij machteloos. Een poosje daarna werd de voordeur dicht gespijkerd, en liet licht in de woning ontsto ken. Een groot aantal agenten posteerden zich voor'het krot in het gangetje, om den vogel te vangen, zoodra hij er uit zou ko men. Maar natuurlijk bleef bij binnen, en op den koop toe schold hij de politic uit door het sleutelgat. Do buren, die den flesschentrekker even goed (of liever slecht) kennen als de politie, vertelden nu, dat hij door de goot weg kon komen over de dakan door drie brandgan gen op de Lindengracbt en ook door een pakhuis van de firma Haak. Eenige politie-agenten gingen nu met lam pen en lantaarntjes gewapend in hoeken en gaten aan 't zoeken, langen tijd, docli zij vonden den oplichter niet. Alle uitgangen werden vervolgens afgesloten. De heer v. d. B. bleef met de agenten op post, in liet smalle gangetje, waar ook een lantaarn werd gehangen en waar de politie steeds zat op den drempel van liet vervallen huisje, met de ooreu tegeu de deur gedrukt en met de boeien gereed. Maar de slimme vogel zat hoog ea droog. Hij moet belmoren tot con vrij bekende flesschentrekkere-firma, die nu eens optreedt onder den naam Janse, dan weer onder ilcn naain B. N. en A. Eernink. In korten tijd hebben zij tal van oplichte rijen gepleegd bij verschillende firma's hier ter stede. Natuurlijk hieven de huren tot in den nacht vóór het gangetje staan, met de agenten. Zondagmorgen ontdekte in een loge ment op de Varkonsmarkt te Middelburg een logeergast dat uit de lade van de wasch- tafel op zijne slaapkamer een hem toebehoo- rend Russisch effect, ter waarde van onge veer ƒ300, waaraan zich ook een coupon- blad bevond, verdwenen was. Hij gaf daar van de politie kennis. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leid de tot het vermoeden dat de dader zich naar Ylissingen had hegeven. Terstond werd in die richting gezocht, met het gevolg dat te Souburg door de Middelbnrgsche politie ie mand aangehouden werd, die verklaarde op zijne slaapkamer een stuk papier gevonden en dat, als waardeloos beschouwende, aan ee- nen kennis te Middelburg gegeven te hebben. Die kennis werd ondervraagd en gaf toe een stuk papier van den verdachte ontvangen te hebben; liet bleek liet vermiste effect te zijn, wat de eigenaar aantoonde door een be wijs over te leggen van den kassier waar hij het gekocht had. De tijdelijke bezitter verklaarde ook niet geweten te hebben dat het papier geldswaar de had. De aangehouden persoon, I'. geheeten, uit het Goesche land afkomstig en van beroep boerenknecht, is gearresteerd en naar het huis van bewaring te Middelburg overge bracht, Breskens. Geboorten. 7 Sept. Jannis A- driaan, z. van Abraham Pranfois van Iloute en Elisabeth Vermeulen. 12 id. Martijutje, d. van Jacob Franqoise en Elizabeth van Houte. 20 id. Cornells Jacobus, z. van Jan nis Maas en Maria van Geijten. 23 id. Ma ria, d. van Cornells de Vos en Maria de Koker. 30 id. Jannis Jacob, z. van Abraham de Smit en Catliolina Labijt. 29 id. Tobias Leendert, z. van Jan Brugge en Nceltje Stofberg. 30 id. Catharina Suzanna Eliza beth, d. van Anthonij Franjois Wisse en Elizabeth de le Lijs. 3 Oct. Pieter z. van Jannis de Vuijst en Sentina Suzanna van Iloute. 8 id. Tannetje, d. van Adr. Boots gezel en Tannetje Pikkaart- 10 id. Jacob, z. van Dingenus Jacobs en Krina Sara van de Walle. Overlijden 7 Sept. Jacob de Wage ma ker 67 j., echtg. van Pietcrnella Vermeulen. 11 id. Francois de Kooker 5 j., z. van I- zaak en Anna Pietcrnella de Munck. 12 id. Jannis Adriaan van Iloute 5 dagen, z. van Abraham Francois en Elisabeth Vermeulen. 17 id. een als levenloos aangegeven kind, van l'ictcr Johannes Jacobus Jansen cn Fran- cina Maria van Geijten. 28 id. Catharina Elizabeth de Vlieger 4 j., d. van Izaak en Maria Catharina Fenijn. 1 October. Antho- nia Blasina Elena dc Vuijst 10 j., d. van Jannis en Anna Blok. 6 id. Elizabeth Jo- sina Pleijte 10 j., d. van Pieter Francois en Josina Prancina van der Lijeke. Schoondijke. Huwelijks-Voltr! 21 Sept. Daniel Smoor 30 j., jm. cn Adriana Maria Masclee 29 j., jd. 28 id. Abraham Johan nes German 20 j., jm. en Maria Jannetje van Overbeekc 30 j., jd. Geboorten. 4 Sept. Maria Sophia, d. van Edmond Mussche cn Pieternclla van ilen Broecke. 18 id. Anna, jl. van Jozias Adri- aaasen en Elizabeth Adriana de Blaeij. 26 id. Maria, d. van Hendrik van de Walle en Janntke Vasseur. 29 id. Petrus Joliannis, z. van Edmondus Dourlaege en Leonic An- thon de Bruijcker. Overlijden. 15 September Een als leven loos aangegeven kind van Jannis dc Viseer en Diua Prancina Haak. 29 id. Janneke van Male 60 j., wed. van Joliannis de Koek. Zondag 22 October 1893. NED. IIKRV. Kekk. Biervliet, v.m. 9 u., dhr. Roudink. n.m. 2 ds. Dijkman. Breskens, v.m. 9 u. Zendeling A. dc Haan. n.m. 6 u., Groede, v.m. 9 u., ds. Krol. Hoofdplaat, n.m. 2 u., ds. Wijnmalen. Nieuwvliet, n.m. 2 u., ds. G. Beckeringh. Schoondijke v.m. 9 li. ds. G. Beckeringh. Waterlandkerkje, n.m. 2 u., ds. Krol. IJzcndijkc, v.m. 9 u., ds. Wijnmalen. Ev. Luth. Gemeente. Groede, v.m. 9 u., ds. Pregeres. Evangelisatie. Schoondijke, v.m. 9 u., dhr. Bacrveld. van Brugge. DO gemeeateraa» va.\ breskeys. Zittiug van Vrijdag 20 October. Voorzitter de heer J. G. Gerritsen. Tegenwoordig de heeren Weijkman, Monjé, Du Burck, Risseeuw en Van Houte. Afwezig de hecrcn De Hulster cn Van Male. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter voegt aan de gclukv enschen- dc woorden van den waarnemenden voorzitter voor de herbenoemde raadsleden ook zijnen gelukwensch toe, terwijl hij ook de herkozen wethouders complimenteert. Mededeeling wordt gedaan van het proces verbaal van kasopneming op 29 Sept. j.)., waaruit blijkt, dat in kas was 1166.SDI», en van een door Ged. Staten goedgekeurd raadsbesluit tot onderhandschcn verkoop van een stuk grond aan Jac. Weijkman. Wordt bosloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1893, ten gevolge van overschrijding dier posten we gens meerdere werkzaamheden. De begrooting voor 1894 wijst de volgen de vcrschilposten aan inet die voor 1893, als opcenten op de grondbelasting ƒ112.41) in plaats ƒ140.95, schoolgeld ƒ50 hooger of nu ƒ680, voor wat betreft de ontvangsten. Bij de uitgaven is geraamd voor het on derhouden van torenklok, uur- cn speelwerk ƒ300, id. rioolen, slooten, putten, enz. ƒ50 id. wegen en voetpaden ƒ80, aanleg van een klinkerpad in de Zandstraat ƒ300, school- behoeften ƒ300, subsidie bewaarschool ƒ80, in plaats van ƒ100, zooals het vorige jaar. Tot toelichting dier verminderde subsidie legt de voorzitter de begrooting van inkomsten en uitgaven over, waaruit blijkt, dat de bewaar school met de voorgestelde subsidie volstaan kanbovendien kan deze eventueel worden verhoogd. Daarna wordt de begrooting, in ontvang en uitgaaf met een post „onvoorzie ne uitgaven" a ƒ351.12, 10,061.60'|;, be dragende, met algemeene stemmen vastgesteld. Aangenomen wordt het voorstel tot wijzi ging van den legger der wegen en voetpa den in deze gemeente, uitmakende, de Pui- endijk, Duiker, Noordweg, Molendijk en Du velshoek. Bij de opmaking van liet suppletoir kohier van den hoofd, omslag komen voorin dc le kl. 1'. J. J. Jansen en P. Vcrkeste, 2e kl. J. Vermeulen, 3e kl. Vcrstraete en I'. C. v. d. Heuvel, 5e kl. 1'. du Iiois, 6e hl. mej. J. II. Will, ]0c kl. J. Z. de Buisonjé cn 21o kl. wed. A. Risseeuw. Goedgekeurd. Dc openbare vergadering woidt gesloten en gaat over in comité-generaal ter behan deling van de dokterszaak, cn het doen van enkele andere medudeclingen. ondergeteekonde betuigt zijn' liartelijken dank voor de vele cn gewaardeeidc blijken van belangstelling op 18 dezer hem' gegeven. Groede, 19 Oct. '93. II. G. IIAMMACHER. De Notaris If, G. Hninmacher te (.'roede, is voornemens om op Zaterdag 4 November 1893, drs namiddags te 2 ure, ten verzoeke van den Heer J. M. BREVET te 's Gravnnhage, en inedeëigenaren op de hofstede bewoond door Bahijn, nabij liet Grootegat en langs den grindweg van Oostburg naar II atcrland- kerkje, alles in dc gemeente Schoondijke in liet openbaar te verkoopen waaronder vele zware stammen Ingeschikt voor werkhouten staan- '-w-.i de op de hofstede en langs den .-.jA'e-grindweg voormeld. Vergaderplaats nabij den tol bewoond door De Die. ZEGT HET VOORT. De Notaris II. G. Ilninmachcr te Groede, is voornemens om, op Vrijdag' 24 \ovenilier 1893, des namiddags te 3 ure, ten verzoeke van het DIJKSBESTUUR der Watering GROE DE, in het openbaar, ter na te, melden plaatse, te verkoopen staande oji dan oostelijken berm van den St. Bavodijk, in de gemeente Groede, na bij het dorp Nieuwvliet. Vergaderplaats nabij laatstgenoemd dorp. ZEGT HET VOORT. Den I3e" November 1893 begint weer eene nieuwe trekking der Staatsloterij. Wie dus eens zijn geluk wil beproeven, koopt zijne loten bij j, c. Vaca,steel te Oostburg, alwaar reeds llieuwe loten voorhanden zijn. In de maanden Augustus en September j.l., is daar nog getrokken een prijs van ƒ2000 op no. 3303 en op no. 7700 een prijs van ƒ1000, zoodat nu reeds voor meer dan honderd duizend gulden aan prijzen fs getrokken. Talm dus niet langer maar koopt uwe loten bij J. C. VAN CASTEEL, te Oost- burg. verschillende soorten bij P. MOGGRE Breskens. Handel in Schoenwerk.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 3