Binnenland. Gemengd Nieuws. lx eskader aan de Fransche haven Toulon. Zeer groot was de geestdrift, waarmede de vloot voogd, Admiraal Avellan en zijne onderge schikten door duizenden Franschen werd ont vangen. Uit alle oorden van het land ware toeschouwers aangekomen om getuige te zijn van de luisterrijke intocht en plechtige ont vangst door den prefect van Toulon, die in hartelijke bewoordingen den Bussen het wel kom toeriep. De Admiraal gaf in antwoord hierop te kennen, dat hij zich gelukkig ge voelde dit eontra-bezoek te mogen brengen In de schouwburgen hebben gala-voorstel lingen plaats, bankets worden aangericht, aan diners vereenigt men zich, alles ter eere van de Bussische. bezoekers. De uil gesproken to asten op czaar Alexander en president Car- not in het bijzonder en op Rusland en de Fransche republiek in het algemeen en de waarneembare verbroedering tnssehen Bus sische eu Fransche matrozen, alles getuigt van een internationaal vricndschapsfeest. Door de critiscerende pers zal nel elk gesproken woord gewikt en gewogen worden of daar mede niet gezinspeeld wordt op het Drie vondig verbond of op een mogelijke totstand koming van een officieel Tweevoudig verbond Busland-Frankrijk. Dinsdag zijn de bezoekers te Parijs aange komen, waar dc ontvangst en begroeting niet minder schitterend was. Engeland homogeen willende blijven aan zijne verklaring dat noch de regeering noch dc bevolking eenc verplaatsing van het staat kundig evenwicht verlangen, wil dit door da den toonen. Zooals wij indertijd hebben mee gedeeld, zal een der Italiaansche havens in de Jliddellandsche Zee door een Eugelsche vloot worden bezocht, en alhoewel wij toen reeds aantoonden, dat dit bezoek geen offi cieel karakter zou dragen, doch alleen ouder gewoonte zou geschieden, werd ondanks dat door Duitschland dc onderstelling vastge knoopt, dat Engeland hiermede eene toena dering tol de Triple Alliantie aan den daL legde. Om allen schijn van zich te werpen besloot de regeering dat dezelfde vloot na het bezoek aan Italië ook een Fransche ha ven tot welk doel Marseille woidt ge noemd zal binnen loopen. Waar Enge land Italië dc linkerhand biedt en Frankrijk de rechterhand geeft, verliest als van zelf hare vlootbeweging elke staatkundige betee- kenis. Groote feestelijkheden zullen echter niet plaats hebben omdat de Engelsche vloot nog in rouw is over het verlies van de Vic toria. In Italië hadden Zondag twee gedenkwaar dige feiten plaats, van dezelfde bedoelingen. Eerstens werd te Sont Martino della Bata— glia in tegenwoordigheid van koning Hum bert het standbeeld ter vereeuwiging van de nagedachtenis van zijnen vader Victor Ema nuel plechtig onthuld, terwijl te Genua on der leiding van den oud-minister-prosident Crispi, Garibaldi's beeld in marmer uitgehou- ncden hem stond. Hij haalde de eene hand uit den zak, wreef peinzend zijne gladge schoren kin en zag toen met zijne koude grijze oogen Anna aan. »We zullen het maar gauw afhandelen, Annahet is niet mijne gewoonte veel praat jes te maken, maar ge zult me toch wel be grijpen. Ge zijt een verstandig meisje kunt het wel uitdenken, waarom ik hier ben." Zij schudde haar hoofd. »Necn, boer Dan zal ik het u zeggen. Ik ben hier wegens Frans van den molenaar, die met den jongen houtvester gevochten en hem zoo erg toegetakeld heeft." //Dus was hij die ellendige moordenaar? ricj) Anna uit. De boer zette groote oogen ophet scheen hem toe, dat hij, niettegenstaande zijne hoog geroemde wijsheid, eene domheid had be gaan. Ja wist ge dat dan niet?" zeide hij, ceeigszins uit het veld geslagen, //ik dacht, dat de gewonde het reeds lang gezegd had." Toen kreeg hij zijne bedachtzaamheid weer teaug; de boer van Bimlaashof was de man niet zich zoo gemakkelijk te laten vangen. (Wordt vervolgd) weu, den volke werd aangeboden. Waar we knnnen eindigen met dc mede deeling, dat de werkstakingen in vele steen kolenmijnen geëindigd is, en in andere ko lendistricten de groote afmetingen der strike aanmerkelijk zij beperkt, kunnen we de kroniek dezer week met meer verademing sluiten. Op G6-jarigen leeftijd is Zaterdag te jNoordbroek overleden de heer dr. A. L. Poel man, sedert IS91 lid van de Tweede Ka- In dc gisteren gehouden zitting van de T veede Ivamer interpelleerde de heer de Bas den minister van Waterstaat over de verzak king van den spoorweg bij Bunde. De mi- nistei antwoordde hierop dat afdoende lier- stellingwerkcn zullen plaats hebben, waarom trent eindrapporten worden verwacht. De heer Schepel vroeg denzelfden minis ter inlichtingen over den zelfwerkenden spoor- wegwissel, waarop de minister in antwoord gof dat dez» zullen worden opgeruimd. Goedgekeurd werden de wetsontwerpen tot vrijstelling der belasting van buitenlandsche goederen; tot afschaffing der registratierecli ten van ambtenaren en tot wijziging van de wet op de kanselarij-leges. Het wetsontwerp tot wijziging van de re geling der pensioenen van bnrgerlijke amb tenaren, werd op voorstel der commissie van rapporteurs, aangebonden. Daarna is de Kamer op recès gescheiden. BRESKENS, 20 October 1S9S. In de onlangs gehouden vergadering van commissarissen der stoomtram-maatschappij Breskens-Maldeglicm is in plaats van wijlen mr. N J. C. Snouck Hurgrouje, benoemd tot president-commissaris de heer J. G. Gerritsen, burgemeester alhier en te zijner vervanging als vice-president, de lieer J. II. Hcnnequin, burgemeester van Sluis. Als machinist der 3c klasse bij de ma rine in Ned.-Indië, is o. m. bevorderd P. J. Wemelsfelder, geb. te Breskens. Tot predikant bij de Chr. ger. gem. te Sclioondijke is beroepen ds. A. van der Linden te Axel. Tot onderwijzer te Druten is benoemd de heer J. Wehberg, onderwijzer met hoofd- acte te IJzendijke. Tot lid van de Provinciale Staten in het hooldkiesdistrict Middelburg is gekozen de heer P. J. Siegers (a.-r.) te Vlissingen met 1697 stemmen. De heer dr. A. van der Swalme (1.) te Middelburg bekwam 1642 stemmen. Te Biervliet is deze week een schip geladen met 80000 K.G. beetwortelen mid den door gebroken en gezonken. De schade is groot, wijl het vaartuig niet is geassureerd. Bij den landbouwer A. A. Been te Groede staan eenige erwtenplanetn, die bij den afgeloopen oogst uit de peul waren ge vallen, thans in vollen bloei, terwijl enkelen reeds de volledige vrucht vertoouen. Toen Zondagavond de laatste tram van Maldcghem kwam, had te Stroobrugge een treurig ongeval plaats. Juist toen de tram de brug aldaar was opgereden, kwam van tegenovergestelde zijde een rijtuig eveneens de brug. Aan het waarschuwend teeken tot terugkeer, gegeven door de stoomfluit der tram. werd echter niet voldaan, met het nood lottig gevolg, dat het paard onder de tram geraakte en zwaar verwond werdhet rij tuig werd verbrijzeld en de voerman een been werd afgereden. Groede, 18 Oct. Hedenmorgen omstreeks half zes ontstond in het stalletje van dewed. A. Hollestellc achter hare woning in de mo- nstraat alhier brand. Onmiddellijk snelde hulp toeveler handen waren bezig om de inmid dels snel om zich heengrijpende vlammen te blusschen, waarin men eerst na een half uur tijds mocht slagen, Door den raad van Biervliet werd Dinsdag met algemeene stemmen tot onder wijzer met Itoofdacte aan school A benoemd de lieer \Y. A. de Blaey te 's Grevelduin Capelle. Aar. mej. J. van Lare, onderwijzeBes dier- zelfde school, is op haar verzoek eervol ont slag verleend met ingang van 1 Januari a.s. De aanbesteding op Vrijdag jl. (et ver grooting van de woonkamer van den con cierge van het raadhuis, gegund aan A. Faas voor 50 gulden, zijnde de laagste in- sohaijving, werd goedgekeurd. (M. Ct.) Sluis. Bij de op 15 en 16 October jl. te Brugge gehouden tentoonstelling van pluim gedierte behaalde de heer J. C. Stem alhier, twee prijzen bij de afdeeling //duiven." Sluis. De loting voor de nationale mili tie is dit jaar bijzonder stil afgeloopen. Geen enkele wanklank werd gehoord. Schooudijke. De lotingsdag is ditmaal beter afgeloopen dan de beide vorige keeren. Hadden toen bij het doortrekken en het zich ophouden ia deze gemeente hevige vechtpar tijen plaats, thans, nu op last van den Bur gemeester de herbergen moesten gesloten blij ven en de lotclingen geen anderen weg na men dan de richting Breskens, had alles een zeer kalm verloop. Deze door den burgemeester genomen en door de herbergiers met genoegen opgevolgde maatregel, draagt aller goedkeuring weg. Werkte deze maatregel mede tot voorko ming van woordenwisseling en den aankleve van dien, evenzeer gelooven we, dat de ver zetting der lotingsuren, dit aanmerkelijk in de hand werkte, terwijl de flinke regeling van de surveillance der rij';s-polilie het hare toe bijbracht tot handhaving der orde. Aardenburg', 17 Oct. Heden herdacht on- eerwaarde deken-pastoor, de heer S. II. Nuss, zijne 25-jarige ambtsvervulling alhier. Dat dit heugelijk niet onopgemerkt zoude voorbij gaan was te voorzien. Vele ingeze tenen vierden dit feest mede. Des morgens werd allereerst eene H. mis bediend door den jubilaris, daarna door den Kapelaan dezer gemeente en eindelijk door den pastoor van Sluis, waarna door den Deken van Hulst ee ne rede werd gehouden waarbij hij in harte lijke bewoordingen den heer Nuss geluk wensch- te met dit feest en zijne- groote werkkracht als herder in deze gemeente aantoonde- Tal van parochianen woonden deze plechtigheid in het net versierde kerkgebouw bij. Ook de burgerlijke gemeente liet zich niet onbetuigd. Namens haar werd ZEurw. in den namiddag gecomplimenteerd door het col lege van Burgemeester en Wethouders ter wijl het muziekgezelschap //Aardenburgsche fanfaren" den jubilaris eene senerade bracht. In den loop van den dag werd den heer Nuss ook op stoffelijke wijze blijk gegeven van de waardeering die men hem algemeen toedraagt en waarop hij ten volle aanspraak heeft. Zoo ontving hij van zijne parochianen een prachtig bewerkten stoel, voorts nog een kruis met levende bloemen, een prachtige pendule met coupe, een welgelijkend portret en meer andere geschenken, die den heer Nuss als bewijs kunnen dienen voor de ach ting en toegenegenheid, die men hem toe draagt. Op het viertal voor predikant bij de Ned. Herv. gem. te Middelburg - vacature- Heldring - komt o. m. voor, ds. J. Osse- waarde te Sluis. Heden geslaagd te Nijmegen voor de vrije en orde oefeningen Mej. C. J. Monjé, alhier, onderwijzeres aan de Kruisdijk. Groede, 18 Oct. Door de muziekvereeni- ging //Eendracht maakt macht" alhier, werd heden avond aan haren Voorzitter, den heer Ilammacher, bij gelegenheid van zijn 50sten jaardag, eene serenade gebracht. De pas aangeschafte fakkels deden daarbij dienst en bleken uitstekend te voldoen. De commies bij 's rijks dir. bel., inv. en ace. J. den Braber te IJzendijke wordt verplaatst naar Spijkenisse en vervangen door den Beer van Leiden. Een hevige brand heeft in den nacht van Zondag op Maandag te Saint-üenis gewoed en het grootste deel der uitgestrekte werk plaatsen der Compagnie génerale de construc tion vernield, welke fabriek in het zuidelijk kwartier dier stad gelegen is en met hare werkplaatsen, magazijnen en bergplaatsen «en oppervlakte van verscheidene hectaren be dekt. Tegen half één ontdekte de nachtwaker eenige kleine vlammen, die langs het dak der ververswerkplaats speelden, en luidde hij onmiddellijk de alarmklok. Nog vóór de brandweer van de fabriek op de plaats aan wezig was, dat is binnen een kwartier tijds, sloegen de vlammen met ongekende hevigheid uit het gebouw. Het vuur vond een gretig voedsel in de groote hoeveelheden terpentijn en vernis, die in de werkplaatsen aanwezig waren, en breidde zich met zulk een snel heid uit, dat de vier compagnieën brandweer- nnen, die onmiddellijk uit Saint-Denis waren ontboden, onmachtig bleken tot be perking der vlammen. Spoedig werd het hoofdgebouw aangetast en stond de montage werkplaats in brand, welke werkplaats uit een reusachtige hal bestaat van 150 meters lengte, bij 25 meters breedte en 25 meters hoogte, die 60 bijna afgewerkte spoorweg- waggons bevatte, waaronder 30 sleeping-cars en restauratiewagens, lntusschen was op tele grafisch verzoek de brandweer uit Parijs ter jflaatse aangekomen en konden ten 2 ure de stoompompen van dc Bue de la Mare en de Hue Chateau London aan het blusschings- werk deelnemen; dit moest zich echter be palen tot een beperking van het vuur, zoo veel dit mogelijk was, en tot het blusschen van kleinere branden, die op andere plaat sen ontstonden tengevolge van neervallende vlammende stukken. Te 5 ure in den ochtend heerschte de brand nog in vol'e hevigheid, en toen kon ecu ingenieur der Maatschappij verklaren, dat de reeds geleden verliezen op 3 millioen francs waren te schatten. Persoonlijke onge lukken kwamen tot op dat oogenblik niet voor. Te Parijs op de groote boulevards was hat lichtschijnsel, door dien brand veroorzaakt, zoo sterk waar te nemen, dat men geloofde, dat hij in de stad woedde, en aan brand aan de stellingen om de kerk van het Heilige Hart op Montinartre of aan de groote rij tuigenbergplaats op den Boulevard de Clicliy dacht. Met den sneltrein van Vlissingen naar Kenlen heeft Zaterdagavond nabij Crefeld in Duitschland een ernstig ongeluk plaats ge had. Dc passagierstrein, die te 8.15 uit Keulen was vertrokken, stoomde te Ï0.82 u. uit Crefeld op en bevond zich toen, doordien aldaar een wissel verkeerd had gelegen op een verkeerd spoor. Tengevolge van de duis ternis en den stroomenden regen bemerkte de machinist dit eerst in de nabijheid van den overgang voor de Marktstraat, aan de westzijde der stad, en liet onmiddellijk den trein stilstaan. Doch op hetzelfde oogenblik kwam de sneltrein uit Vlissingen op hetzelf de spoor in den weg, en toen volgde er eene geweldige botsing, waarbij de postwagen en een waggon 1ste klasse van den sneltrein ontspoorden en terstond in brand geraakten, zoo hevig dat de geheele gmtrek door de vlammen werd verlicht. De beide locomo tieven lagen in elkaar gewrongen. De ba gagewagen van den passagierstrein was hoog opgestuwd tegen eenen waggon 8e klasse, die gelukkig ledig was. Evenzeer was het een geluk, dat beide treinen zeer schraal be zet waren. Politie, arts en brandweer waren spoedig ter plaatse. De gekwetsten werden verbonden en naar het stadsziekenhuis ge bracht. Daar er een spoor bruikbaar was gebleven, werden de passagiers, onder wie eenige die lichte kwetsuren hadden bekomen, met afzonderlijke treinen verder vervoerd. In het ziekenhuis liggen thans twee machi nisten en vijf anderen van het treinpersoneel- Een remmer, alsook een leeraar van het gym nasium te Kempen, konden na aangelegd bek lieei

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2