343ste Staatsloterij. Handel ii Lengtematen, f wisselaars afl 1 250. Vat gnij, Zuidzande Zent f verkrijgbaar DE HAAN ing-czomlcn Stukken. Rechtszaken. ff Advertentiën. Timmermans-affaire A. VAN DE SANDE. 41 t ware Olmen op stam, liggen en loopers. it 1ST 17! rfrtikclon; De vraag van den heer De Smidt of de verhooging van dezen post liet gevolg is van de verhooging der traktementen, wordt door den voorzitter bevestigend beantwoord. Die omtrent de gebruikmaking van het herha- lingsonderwijs, moet do voorzitter tot zijn leedwezen in min of meer ongunstigen zin beantwoorden. Namen daaraan in den be ginne ruim 20 leerlingen deel, ten vorigen jare was dit getal tot 14 geslonken. De post „kosten van verlichting, verwar ming en schoonhouden der schoollokalen, ge raamd op ƒ300, komt den heer Van Bortel zóó hoog voor, dat hij in aanbesteden een belangrijk voordeel voor de gemeente ziet. De voorzitter betwijfelt of dit op den duur wel waar zal zijn. Meermalen toeh heeft men ondervonden dat het aanvankelijk goed gaat, doch valt men weldra weer in de oude sleur. Aan de vele werkzaamheden zijn vele kosten verbonden, waartoe de mandaten van vorige dienstjaren worden overgelegd. De volgende post „Toelage Muziekgezel schap" a ƒ50, stuit den heer Van Bortel zeer tegen de borst. Het verleenen van sub sidie acht hij geen gemeentewerk, maar wil het aan de liefhebbers overlaten, liet zich telkens herhalende onzedelijke die de uitvoe ringen op Zondag met zich brengen, wekt groot misnoegen onder de ingezetenen. Het zou wel goed zijn, dat de politie een nauw keuriger toezicht hield. De voorzitter zegt, dat dergelijke plaatse lijke vereenigingen zich uit eigen middelen niet kunnen redden. Daarom moeten zij onder steund worden, en waar het nu de bevorde ring van kunst en wetenschap betreft, daar is een bijdrage van gemeentewege niet zoo zeer misplaatst. Wat betreft het politietoe zicht, dient men toch in aanmerking te no nen, dat zij niet overal tegelijk kan zijn. De heer Eisseeuw wijst op het verschrik kelijk geschreeuw op een der laatste Zondag" avonden. Mocht iets dergelijks des Zóndags meer plaats hebben, dan dient dit toeh met alle kracht te worden tegengegaan. De heer Luteijn zich aansluitende bij den vorigen spreker, acht het nogtans voor de politie een hoogst moeilijke zaak om hande lend op te treden, wijl er voorbeelden zijn, dat aangeklaagde personen werden vrijgespro ken, en in zulke gevallen verliest de politie veel van haar prestige. Op de vraag van den voorzitter of de heer Van Bortel een voorstel omtrent dezen post wenst te doen, antwoordt deze, alhoewel met tegenzin, zieh er bij neêr te leggen. l)e post „onvoorziene uitgaven" wijst een bedrag aan van ƒ624,151en het totaal der uitgaven ƒ11264,OO'j». De heer De Smidt constateert, dat de be grooting van uitgaven het gerucht, als zoude de volontair ter seeretarie eene jaarlijksnhe belooning genieten van ƒ50 logenstraft de wijl hieromtrent in dezelve niets vermeld staat. De voorzitter kan dit gerucht beslist tegen spreken; wel is den volontair eene gratifica tie toegekend wegens werkzaamheden der volkstelling en het penningmeesterschap van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. De ontvangsten, geraamd op een gelijk be drag als dat der uitgaven, geven tot gcene noemenswaardige discussie aanleiding. De voornaamste posten wijzen de volgende cijfers aan, alsgoed slot der rekening van 1892 ƒ903.37, waarvan op deze bcgrooting ƒ600 wordt gebracht, en de rest op die voor '95, I ter verkrijging van een administratief even- 3 wicht, wegens vermindering van den hoofd, omslag door het overlijden van den heer J. L. KabboordHoofd. Omslag ƒ4000 dat is ƒ300 minder dan voor '93 was geraamd schoolgelden 267; vergunningsrechten ƒ280 uitkeoring van het rijk vervangende het 4|# op het personeel 3338.58b»; tegemoetko ming in de kosten van het lager onderwijs ƒ15 50. De begrooting wordt daarna in zijn geheel met algemeene stemmen goedgekeurd en voorloopig vastgesteld. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woerd verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Door den kerkeraad te Amersfoort is eene circulaire verzonden aan allen, die aldaar be- hooren tot de Ned. Ilerv. Kerk, van den volgenden inhoud „Jan allen, die behooren lol de Ned. Herr. Kerk te Amersfoort. De Keraad der Ned. Hcrv. gemeente te Amersfoort gevoelt zich gedrongen om een woord tot IJ te richten. Met diep leedwezen neemt de Kerkeraad waar, dat er in de harten van het Neder- landschc volk zaden worden gestrooid, die •niets anders dan jammer en ellende kunnen kweeken. Hier zijn het de zaden van on verschilligheid voor alles, wat het geestelijk leven des inenschen betreft, en daar zijn het de zaden van ontevredenheid en verzet tegen de maatschappelijke orde. 41 as het gods dienstig leven krachtiger ontwikkeld, gevoel de men meer, dat godsdienst en zedelijkheid bij elkander behooren, was het geloof aan Gods Voorzienigheid grooter, dan zouden die zaden niet zoo snel ontkiemen, en zoo haas tig opgroeien. Maar helaas, bij duizenden trilt niet meer de snaar van het godsdienstig gevoel, maar die vau de wereldsgezindheid, niet mi-er die van het geweten, maar die van den hartstocht. 4Vat staat ons in deze te doen Met de handen over elkander geslagen, te zuchten en te klagen Neen, we hebben een andere taak. Tegenover „afbreken" staat „opbou wen"- En waar nu zoovele duizenden af breken wat heilig is op het gebied van het godsdienstig en van het maatschappelijk le ven, en ten langen laatste den mcnsch zei ven afbreken, daar moeten andere duizenden zich opmaken om op te bouwen, en hem te rug te geven aan zich zeiven, aan het ge zin, aan de maatschappij, aan God. Eén van de voornaamste middelen daartoe is „het godsdienstonderwijs." En daar dat ook in Amersfoort door honderden geheel wordt verwaarloosd, meent de Kerkeraad, dat het op zijn weg ligt, neen, dat het zijn hei lige plicht is, om daarop te wijzen. We weten zeer goeddat er buiten de schooluren ep de Stadsarmenscholen gods dienstonderwijs wordt gegeven, dat er een aantal Zondagscholen zijn, en we zien ook de school met den Bijbel niet voorbij maar dit onderwijs strekt zieh slechts uit tot jonge kinderen, en wij hebben thans ou dere op het oog. Juist op den leeftijd van 12 tot 20 jaar, waarin men zoo vatbaar is voor verkeerde, maar ook voor goede indruk ken, juist op een leeftijd dus, waarin de mensch het meest gevormd wordt, blijft eene groote menigte uit verschillende standen bui ten den heiligenden invloed van den gods dienst. Dat mag niet. Dat is eene zonde, in de eerste plaats tegenover de jeugd. De drie predikanten en de godsdienston derwijzer zullen met de meeste liefde uwe kindereu onder hunne catechisanten opne men, terwijl gij volkomen vrij zijt, om uwe kinderen te zenden, bij wien van die vier gij wilt. In dezen zal en mag niemand u dwingen. Maar wel wekken we u dringend op, om uwe kinderen te zenden en hun niet het voedsel te onthouden, dat de kracht staalt, den wil heiligt, het gemoed verheft en de ziel troost. Ouders, doet uw plicht. Zendt uwe kin deren en slaat er goed acht op, dat ze bui ten uw wil niet wegblijven. Tabrikanten en Bazen, en gij allen, die dienstbaren hebt, ook gij kunt in dezen veel doen. Zorgt, dat uwe ondergeschikten tijd hebben om ter katechisatie te komen, en laat liefde voor het Godsrijk en liefdo voor d» Maatsehappij U een spoorslag wezen, om ern stig na te gaan of ze komen, dan wel of zo slenteren langs de straat. Mocht ons woord weerklank hij U vinden. En mocht gij allen vast staan in de heilige overtuiging Gerechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natiën Het is een opmerkenswaardig feit, als tee- ken des tijds, dat de bovenstaande circulai re is uitgegaan van een Kerkeraad, bestaan de uit maunen van zeer verschillende rich tingen. Inderdaad, Lezers, de nood Klimt, en sa menwerking is zeer gewenscht. Om daartoe te geraken wordt dat schrijven onder Jwc aandacht gebracht. Met November beginnen de wintcrcatechi- Satiecn weder. IVelaan, Ouders, 4'oogden, Heeren en Vrouwenwilt gehoor geven aan die roep stem tot heil van het opkomende geslacht \Y. H. 11. DIJKMAN, Predikant. Breskens, 5 Oct. 1893. Predikbeurten. Honda// 15 October 1893. Ned. IIerv. Kerk. Biervliet, v.m. 9 u., dhr. Eeudiuk. n.in. 2 ds. G. Beckeringh. Breskens, v.m. 9 u. ds. Dijkman. 11.111. 7 u., Bidstond, cousistoriek. Groeide, v.in. 9 u., ds. Krol. Hoofdplaat, n.m. 2 u., ds. Dijkman (II. Avondmaal-bedicning.) Nieuwvliet, n.m. 2 u., ds. Krol (H. Avonduiaalshediening.) Schoondijke v.m. 9 u. ds. G. Beckeringh. Waterlandkcrkje, 11.111. 2 u., ds. Wijnmalen. (H. Avondmaal bediening.) IJzendijkc, v.m. 9 u., ds. 4Vijnma!en. Ev. Luth. Gemeente. Groede, v.m. 9 u., ds. Fregeres. Arrondissement^—Rechtbank Middelburg. Dinsdag 10 Oct. is veroordeeld wegens mishandeling C. B. 62 j., g commies, te Sluis, tot ƒ5 boete subs. 5 1 gen hecht. Trekking van Vrijdag 6 October.. 5e klasse. 8e lijst. Prijzen van f 100 en daarboven. 30UU0 No 2507 10000 10580 1000 t 494 5390 400 7275 10141 13724 14106 16757 20187 200 i 2059 5213 8090 12800 13179 100 is 1410 5776 12591 18162 18681 Trekking van Zaterdag 7 October. 70 No 4013 met premie f 3000 200 16019 OOSTBLEG, 11 October. Jarige tarwe f 5.50 f 80.0 f 0.00 Nieuwe tarwe 5,00 5,50 6,00 Jarige rogge 4,75 5,Ou 5,20 Nieuwe rogge 4.65 4,75 4,90 Nieuwe wintergerst 4,50 4,70 4,80 Nieuwe zomergorst 3,00 3,80 4,00 Haver 7,00 8,00 0,00 Paardeboonen 5,50 5,75 6,00 Groene erwten 6,00 7,00 7.75 Koolzaad 9.00 9,25 9,40 Ondergetookeude bericht bij deze, dat de en door het overlijden van zijn' broeder, op den zelfden voet cn onder denzelfden naam van J. A. VA IV DE SAN DE, voor zijne rekening zal worden voortgezet. Breskbns, Sept. 1893. De Notaris H. C. Kaniuiarher te Groe de, is voornemens om ten behoeve van do erfgenamen van wijlen den lieer Mr. N. I. C. SNOUCK HUEGEONJE, op Zaterdag 18 November 1893, des namiddags te 2 ure, ter na te melden plaatsen in de ge meente Zuidzande, in het openbaar te ver- koopen in omtrek tot 2,35 meter, staande langs dan grindweg naar Sluis, nabij do hof stede van J. de Vlieger in omtrek tot 2,50 metor, staande langs den dijk tusschen de Groote Bladeling- en Olieslagersplaatpolders, nabij den grind weg aan het Sluische veer. Vergaderplaats aan de Canada's. De Notaris II. G. Haiiimiiehcr tc Groede, is voornemens om ten verzoeke van de Her ren A. J. BOS ZOON, houthandelaren tc l Hssingen, in het openbaar tc verkoopen op Dinsdag 17 October 1S93, des namiddags te 2 ure, aan de haven te Breskens, 011 op Vrijdag 20 October 1893, des namiddags te 2 ure, aan de haven te Hoofdplaat EENE GEOOTE PAETIJ in verschillende lengten, breedten en dik- vaarondor ook eene partij geschaafd plocgd. fdplaat zal vóór de veiling van 11 'ddag af, zitdag worden gehouden van A. C. MAES, tot ontvangst rschuldigde wegens vorige veilin- afloop dezer veiling, worden vcr- irzoeke van L. VEESTEAETE ■t, oj) het plein achter de her- es aldaar, eenige ZEGT HET VOORT. 1 zij IV, gen 1 VRAAGT weuscht n ding op 4 volgende te Groede Schoondij Oostburg Sluis Do Kadzantl Breskens Z EN op de spaarbank, terwijl enieten. 'en met gegoede latdin- elige conditiën gesloten. lc soorten IOGGEÉ Breskens. in Schoenwerk. doen van de zen- li 10 October en s ö'l- uur. Kerk. r. n n isatie lokaal, erk.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 3