voor Zeeuwscli - V laai id ore 11. Ie Houtvester van No. 107c Zaterdag 14 October 1893. jaargang. 7J\ FEUILLETON. Binnenland. I 3' 0 Nieuwsblad ABONNEMENTSPKIJ 8 Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A I) V E E T E N T I E P E IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Der Belgische kamer van afgevaardigden wacht bij de a.s. zittingperiode een uitge breid plan van werkzaamheden. Niet alleen dat de herziening der kieswet zal worden aangekondigd, maar ook zal zeer waarschijnlijk het leger-vraagstuk ter tafel komen. Althans generaal de Brialinont, de beroemde vestingkundige van onze dagen, en afgevaargdide voor Brussel, heeft een vol ledig ontwerp voor eene nieuwe Belgische leger-organisatie opgemaakt, dat hij voorne mens is in den vorm van een wetsvoorstel bij de Kamer in te dienen. De „Indépendance Beige" deelt de vol gende hoofdbepalingen van dit ontwerp mee. Volgens den generaal heeft België voor zijne verdediging een leger van 216.000 man noo- dig, dus ruim tweemaal zooveel als de 130.000 man, die de minister van oorlog voldoende oordeelt. De forten aan de Maas vereisehen 80.000 man, de stelling van Antwerpen 15.000, het veldleger 110.000 man, zoodat er voor de reseive 35.000 man overblijven. Op grond van deze cijfers zou de jaarlijksche [ichting moeten bedragen 25.000 man voor het actieve leger en 10.00 voor de reserve. Het stelsel van de plaatsvervanging wordt in dit voorstel afgeschaft. Oin den persoon lijken dienstplicht minder zwaar to doen we gen, zal een diensttijd van 18 maanden gel den voor hen, die na dezen termijn voldoen de proeven van bekwaamheid in den mili tairen dienst afleggen. Voor de overigen en voor de bijzondere wapens der cavalerie en '27. NOVELLE VAN F r. 7 I M M E E M A N Welke gedachten gedurende den woesten rit in den duisteren nacht door zijn hoofd gegaan waren, wie vermocht dat te door gronden Kort na zonsopgang had de gewonde voor de tweede maal de oogen geopend. Eene blijde uitdrukking kwam op zijn gelaat, toen hij Anna herkende; hij beproefde met zijne krachtelooze rechterhand hare hand te vat ten, en zijn mond vertrok zich, als wilde hij spreken, doch geen geluid kwam over zijne lippen. De houtvester begreep ook zonder woorden den wensch zijns zoons. Anna moet bij u blijven, niet waar?" zeide hij en zijne stem klonk als de toon eener gebarsten klok. »Zij zal zeker, zij zal. Maar sterf niet, mijn jongen, hoort ge, ge moet me niet alleen laten." artillerie zal de actieve dienst 30 maanden duren. Bovendien zijn bijzondere voorwaar den gesteld voor de toelating van éénjarig vrijwilligers, wier aantal telken jare niet meer dan 1000 mag bedragen. De indeeling der jaarlijksche lichtingen zal .op de volgende wijze geschieden. Ieder jaar vallen ongeveer 56.000 jongelieden in de loting, waarvan gemiddeld 5000 redenen van vrijstelling kunnen laten gelden. De eerste 35000 nommers dezer lotelingen wor den voor het leger en de reserve aangewe zen. De rest zal ingedeeld worden in de schutterijen, met welke instelling generaal Brialmont, naar het schijnt, eenigzins verle gen gezeten heeft, maar wier opheffing zon der eene nienwe grondwetsherziening onmo gelijk is. De lotelingen, die hierbij inge deeld worden, zullen een soort landweer vor men en in tijd van oorlog mede uitrukken. Door allerlei bezuiningen hoopt generaal de Brialmont, dat zijn voorstel slechts eene verhooging der oorlogsbeerooting van twee millioen francs tengevolge zal hebben. Aan den ,/IVmps" wordt uit ltoine be richt, dat Leo XIII, bijgestaan door een zij ner secretarissen, zich sedert eenige dagen bezig houdt met het samenstellen van een historisch overzicht van de voornaamste ge benrtenissen gedurende zijn pontificaat, dat waarschijnlijk nooit het licht zal zien. De paus, na eerst eene uitvoerige uiteenzetting te hebben gegeven van den toestand van den Heiligen Stoel, toen hij geroepen was om Pius IX op te volgen, en van de betrekkin gen tusschen het Vaticaan met de katholieke en niet-katholieke mogendheden, wijst de ge- Over het gelaat van den zieke gleed een zwak lachje, toen Anna toestemmend hare hand in de zijne legde. Toen sloot hij de oogen, maar de verdooving, waarin hij nu weer verviel, geleek meer op een diepen slaap, dan op de bewusteloosheid, waarin hij tot nu toe gelegen had. Zoo verliep er een gedeelte van den dag. Tante Tine was buiten bezig, want op het land bestaat er geen stilstand. Menschen en vee verlangen hun voedsel, cn zelfs ziek te en dood zijn niet in staat den regelmati- gen gang der huiselijke bezigheden te sto ren. Hot was nu echter stil in de bosch woning, alsof zij uitgestorven was. Zelfs de honden schenen te gevoelen, dat er iets bui tengewoons voorgevallen was, want zij lagen treurig voor de deur, zonder, zooals gewoon lijk, door luid, vroolijk geblaf de stilte te verbreken. De jagersjongens slopen sluw rond een van hen was nog naar het dorp gezon den, om moeder Mertens over de afwezig heid harer dochter gerust te stellen- Anna was onvermoeid in het verplegen van den gewonde en scheen nog spijs noch drank te behoeven, evenals de oude Krantz, die zich den gchcelen dag nog niet van het dragslijn aan die hij gemeend heeft te moe ten volgen en geeft dc redenen daarvoor op. Elke gewichtige gebeurtenis wordt verhaald, opgehelderd en toegelicht. Men verzekert, voegt de correspondent er bij, dat deze penuevrucht van hooge betee- kenis binnen kort voltooid zal zijn. Het is bestemd voor 's pausen opvolger. Leo XIIL wenscht dat de kardinaal, die hem ogvolgen zal, zich rekenschap zal kunnen geven van den toestand en zooveel mogelijk dezelfde staatkundt in acht neemt als hij tot welzijn der Kerk gevolgd heeft. Van vertrouwbare zijde wordt aan het Va derland medegedeeld, (lat jhr. mr. van Kar- nebeek, lid van de Tweede Kamer voor Rot terdam, oud-minister van buitenlandsche za ken, als opvolger van wijlen graaf Van By- landt, tot gezant van het Nedcrlandsohe hof in Groot-Brittannié /.al worden benoemd. Tot ons leedwezen vernemen wij zegt de Standaard dat dc zitktc van mr. Keuclienius eene hevige ontsteking van het verhemelte hoewel niet van gevaar lijken aard, toch van langen duur dreigt te zullen worden. De spraakorganen zijn be lemmerd en de pijn is schier ondrageljjk. //The New-York Herald" (Europecsche uitgave) bevat de ven ar sende mededeeling, dat Nederland voornemens is een eind te maken aan den oorlog met Atjeh door het betwist terrein eenvoudig over te laten aan bed zijns zoons verwijderd had. Hij zag er buitengewoon vervallen uit. De donkere oo gen lagen diep in hunne kassen, de krach tige gelaatskleur was verbleekt en de rimpels in zijn gelaat waren vermenigvuldigd. De houtvester scheen in dien enkelen nacht een grijsaard geworden te zijn. kaak richtte hij den blik onderzoekend op Anna met eene eigenaardige uitdrukking in de donkere oogen. Het was, alsof er een besluit in hem opkwam, dat met ieder oogen- blik vaster en door den aanblik van het meisje versterkt en bevestigd werd. Anna ging zwijgend de kamer op en neer, in de uitoefening der vrijwillig op baar genomen plicht, zonder schijnbaar de aanwezigheid van den houtvester te bemerken, die, zon der iets te zeggen, al haar doen gadesloeg. Ilct was, alsof ieder van hen vreesde het eerste woord t spreken, dat aanleiding zou geven, tot noodzakelijke ophelderingen welke voor beide partijen onaangenaam cn pijnlijk schenen te zijn. «rik heb ii er nog niet voor bedankt, An na, dat ge mijn zoon gered hebt," begon de oude eindelijk. „Ik heb u veel te danken veel meer dan ge wel vermoedt." de Atjihirs? Het blad voegt er de gemoedelijke op merking bij, dat dit het moest in het belang van het moederland ware. Dit bericht zal toch nog wel nadere bevestiging behoeven Het wetsontwerp tot verhooging van den suikeraccijns met 12 pCt. en de om- slagvrije aanslag te brenger, van 32 op 11 millioen K.G. suiker, is jl. Vrijdag door de Tweede Kamir aangenomen met 70 tegen 4 stemmen, die van de heeren llaffmans, van der Kun, De Ram en Bahlmami. De commissie van rapporteurs voor de kiesrechtontwerpen heeft zichluiden? de Ilollandsche bladen, reeds ook Vrijdag bezig gehouden met de vaststelling van de hoofd punten van het verslag over het afdeelings- onderzpek omtrent de amendementen, op de artikelen dier voordracht ingediend. Het laat zich voorzien, dat de openbare beraadslaging niet voor Februari hervat zal kunnen worden. Als eandidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Zeeland» in het hoofdkiesdistrict Middelburg, vacature- mr. N J. C'. Snouek Ilurgronje worden definitief aanbevolen van liberale zijde dhr. dr. A. van der Svvalme en door de anti-re v. de heer P. J. Siegers. Mocht laatstgenoemde worden gekozen, dan komt de partijverhouding op het doode puDt te staan, nl. 21 tegen 21. Dinsdagavond is de heer C. M. van Visvliet, schoolopziener in het district Mid delburg, op 73-jarigen leeftijd overleden. ffNiet meer dan ieder ander in mijne plaats," hernam zij zacht. „Noem het toeval of voor zienigheid, die mij juist in de nabijheid bracht ge zijt mij niets verplicht, hout vester." Hij schudde zacht met het hoofd. „Ge bemint mijn zoon?" Anna boog zich over den zieke, om hare verlegenheid te verbergen. i/Ge bemint mijn zoon, hij heeft het mij bekend. Niet waar, het is zoo?" #Ja," antwoordde zij en keek op. De blik van den houtvester drong diep in den hare door. //Merkwaardig juist gij. Maar het moest zoo komen. Dat is geen toeval dat is eene beschikking des hemels. Zijl ge boos op me?" Waarom?" ffOmdat ik hard tegen u geweest ben om dat hij haperde cn liet den blik in de kamer ronddwalen. ,/Omdat ge me niet lijden mocht? l)at ben ik van iodcreen gewoon moeder en ik hebben weinig vrienden in het dorp." #üat is niet waar, meisje! Ik heb u nooit gehaat, ook nooit in het vooroordee

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1