Binnenland. Gemengd Nieuws. !»itqiai,ibcfK 1|MHW(. Omtrent deu toestand van Bismarck wordt nit Kissingen geschrevendat zijn laatste ziekte hem geducht aangepakt heeft De //ij zeren kanselier" is nu een gebrekkige grijs aard. Dinsdag ging hij een toertje maken. Twee lakeinen hielpen hem de trap af. Bij het instappen in het rijtuig bleef de poort gesloten, opdat het publiek niet zou zien hoeveel moeite het den prins kost in het rijtuig te komen. Hij groet met de linker hand, de rechter kan hij niet meer ophelen. Hij kan tegenwoordig zijn naam zelfs niet schrijven, daaruit maakt men op, dat het toch waar is dat hij een beroerte heeft ge had. Daar hij zichzelf niet meer kan schee- ren en het ook niet door een andor wil ge daan worden, laat hij zijn baard staan. Een slecht leeken is eok, dat de eetlust geheel verdwenen is. Omtrent het vertrek van den prins hoort men nietshij ziet tegen het rei zen op, omdat hij daarvan eenc verergering van zijne pijnen vreest. De schrijver der Haagsche Kroniek van de N. Gr. Grt. zegt, dat onze koningin-regen tes, bij al haar veelzijdige kennis en ontwik keling, smaak voor beeldende kunsten en ge voel voor 't sehoonc en goede, nu juist met de muziek het niet hoog op heeft, althans niet met de klassieke en voor moderne toon werken. Uit vertrouwbare bron werd hem nog dezer dagen verhaald, dat de regentes onlangs, toen er voorloopig van de wintcr- arrangementen sprake was, van de in Den Haag te geven hoffeesten en bezoeken aan opera en komedie, zou gezegd hebben ,/Als ik maar niet naar concerten moet Dit bericht strookt rolkomen met hetgeen wij vernamen omtrent het repertoire van de Fransche opera deze zou ook, op daartoe te kennen gegeven verlangen der regentes, een of meer operettes, monteeren, zegt de Aruh. Crt. ItREMKEiVS, 0 October 1893. Aan het postkantoor Breskens en de, daar onder ïessorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand September ingelegd 2149.52'; terugbetaald ƒ1015.23. Ile.t laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1549. Op de Staatsbegrooting voor 1894 is een post uitgetrokken van ƒ30000 tot ver betering der aanlegplaatshaven alhier. Den heer J. van Leeuwe, oud hoofd der openb. school No. 2 alhier, is een pen sioen verleend van 507. handen door het grijze haar. „O God, slechts dat niet slechts dat niet!" fluisterde hij. ,/Bij zijn ontwaken zal het blijken," ver volgde de dokter. //Wanneer dit zijn zal, kan ik niet vooruit bepalen. In elk geval in den loop van den dag. Tot zoo lang moet ge niet vertwijfelen ik koester de beste verwachtingen." Hij schudde den ou de de hand. ,/Moed, houtvester, uw zoon is nog jong en de jeugd komt veel te bo ven. Van avond kom ik nog eens zien of zend iemand in mijne plaats." Nadat hij de vrouwen nog enkele nauw keurige voorschriften met betrekking tot den zieke gegeven had, maakte hij zich gereed tot vertrekken. .Tracht alle geruisch te vermijden en verwijderd te houden," zcide hij nog in de deur en ging toen heen. Toen de zon opkwam, waren de gordij nen van de ziekekamer nog neer. In zijn leunstoel, dien de houtvester aan het ziek bed van zijn zoon had laten plaatsen, zat de oude man geheel verpletterd. De inspanningen en aandoeningen der laatste dagen en bovenal de schokkende ge beurtenis van dezen nacht hadden hem aan geest «n lichaam volkomen geknakt. (Wordt vervolgd) Door den minister van financiën zijn verplaatst de navolgende kommiezen bij 's rijksbelastingen, met ingang van 1 Nov. a. s. de kommiezen der 4e klasse C. L. d'Olie- slagers van Sluis naar Aardenburg en J. J. de Smit van Aardenburg naar Sluis. Tijdens de suikercampagne in de fa briek te Sas van Gent zijn aldaar gedeta cheerd, de ambtenaren W. C. van de Put te te Ter Neuzen als chef, F. Roorda van Philippine, A. C. L. Polak van Sas van Gent en II. Eijke van St. Kruis. Cadznnd, 1 Oct. Iledennamiddag nam de Wcleerw. heer J. J. Six Dijkstra pred. bij de Ned. Heiv. gem. alhier, wegens het door hem aangevraagde en eervol verleende emeritaat afscheid van deze gemeente naar aanleiding Hand. 15: 29 2cged. Bij het eindigen def godsdienstoefening, die door een groote scha re toehoorders werd bijgewoondwerd Z. Welcerw. Psalm 134 3 toegezongen. Na mens de gemeente werd den lieer Six Dijk stra door den kerkcraad en het college van kerkvoogden en notabelen een prachtbijbel, als aandenken aan zijne langdurige werkzaam heid in deze gemeente, aangeboden. De Oud- Predikant zal zich metterwoon te Kralingen vestigen. Schoomlijhe. Ds. G. Dalhuijsen pred. bij de Clir. ger. gem. te Heinkcnszaiul heeft be dankt voor het beroep naarjdie gej eente al hier. Sluis. Op do voordracht voor hoofd der Openbare school te Schagen komt voor de heer G. Wit in gelijke betrekking alhier, Sluis. In het voorjaar gingen hier van daan 5 personen naar N. Amerika, 4 ervan zijn reeds teruggekomen wel een bewijs, en hcthcen ook uit hunne verklaringen blijkt, dat liet in Amerika ook niet zoo rooskleu rig is, als het hier wel wordt voorgesteld. De vijfde is men ook wachtende. De collecte voor de scholen met den bijbel bracht dit jaar te Groede en Breskens ƒ102.325. Sluis met Heillc en St. Anna ter Muiden ƒ139.25 en Aardeuburg met Eede en St. Kruis ƒ9.80 Kctranchement. Door den lieer A. Hu- bregtse, is tegen 1 November a. s. eervol ontslag gevraagd als Koster bij de Ned. Herv. kerk alhier, op dien dag zal het juist 25 jaar geleden zijn dat hij die betrekking aanvaardde. Sluis. Door den heer Lagache te Brugge is de Brugsche wielrijdersclub tot eene wed dingschap uitgedaagd, wie van Brugge uit rijdende, het eerst te Brugge zal terug ge keerd zijn langs een weg van 80 K.M. Daarbij zal door den lieer Lagache 3 K.M. worden voorgegeven. Deze weddenschap is door den lieer Lae- nen te BrHggc aanvaard en zal op 10 Oc tober a. s. plaats hebben. Dezelfde weg zal weer bereden worden als in Maart j.l. plaats had, en wel van Brug ge over Sluis naar Breskens en vervolgens van Breskens over Aardenburg naar Brugge, Hoofdplaat 2 Oct. ITct heden alhier ten verzoeke van de wed. Ileijdens gevelde woon- huisje is toegewezen aan den lieer T. F. Blanken te Breskens voor ƒ385. Groede. Blijkens alhier gedane waarnemin gen viel gedurende de maand September 1893 op 17 dagen 101.45 m.M. regen tegen 115.55 m.M. in die maand '92. De windrichting was op 4 dagen N.W., op 1 W., op 14 Z.W., op 1 Z.; op 1 Z.O. en op 9 N.O. De hoogste thermometerstand des morgens te 8 ure was den 3en, 4en 7en en 14en, 62' fahr. en de laagste den 27en, 82". De hoogst» barometerstand op dat uur den 15en, 772 m.M. en de laagste den 30en, 752 m.M. Bij kon. besluit is benoemd lot lid van het Bestuur der waterkecring van de cala- miteuse polder //Hoofdplaat en Thomaes", de heer P. F'. Thomaes. Tevens is gehandhaafd liet besluit van Ged. Staten van Zeeland dd. 16 Juni 1893, waar bij goedkeuring is onthouden aan de begroo ting voor 1893|94 dier polders. Vermits M. Lampier, verdacht als da der van den drievoudigen moord aan den Marolleput nog niet in vrijheid is gesteld, vermoeden we, dat er alsnog door de Arr.- Rechtbank te Middelburg daartegen gewich tige bezwaren bestaan en dat zij daarom ge meend heeft gebruik te moeten maken van de aan haar bij artikel 116 van het Wet boek van strafvorderingen verleende bevoegd heid door het bevel van gevangenhouding voor dertig dagen te verlengen. Dat ieder, die omtrent de gepleegde mis daad eenige inlichtingen verschaffen kan, toch niet aarzele daaraan te voldoen. In hot paardenspel van Hagenbeek, op de wereldtentoonstelling van Chicagoont stond dezer dagen een vreeselijk gevocht tus- sclien twee berendrie luipaarden en een leeuw. Onder de toeschouwers ontstond een geweldige paniek. In het gedrang aan de uitgangen werden verscheidene vrouwen en kinderen gekwetst. De leeuwentemmer Frits Maas, die ir. het strijdperk sneldeom de vechtende beesten te scheiden, werd door hen aangevallen en doodclijk gekwetst. Te Rekheim en omstreken hebben in den laatsten tijd de volgende zondorlinge hu welijken plaats gehad. Te Vucht huwde de secretaris, M. Op 't Broeck oud 79 jaar met een meisje van 17 jaar, veertien dagen daar na huwde de burgemeester aldaar M. Cou iugs oud 76 jaar met een meisje van 22 j. Te Rekheim huwde verleden week de secre- aris M. Ilouben oud 72 jaar met een meis.- je van 24 jaar en thans wordt te Mechelen a.|M. het hnwelijk aangekondigd van den sec retaris M. Jan Beokers, oud 71 jaar met een ilinke jonge dochter van 22 jaar. De Atj. Ct. van 2.3 Augustus schrijft Men meldt ons uit Telok Semawe een bru talen aanslag door eenige kwaadwillige At- jehers gepleegdwaarschijnlijk lieden van Simpang Olim afkomstig. Zij kwamen in den nacht van 20 op 21 dezer bij de centroleurswoning aldaar. Door den op post staanden politieoppasser aange roepen, antwoordden zijdat zij door den Sjahbandcr gezonden waren om den contro leur te spreken. De schildwacht gaf hen echter te kennen, dat de controleur sliep. Beide Atjehers bleven aandringen om den controleur toch te spreken. Gedurende dit onderhoud waren andere Atjehers bezig de baniboepaggerwaarmede het erf omheind is, uit te trekken. Toen de schildwacht dat zag, loste hij een schot op de Atjehers die den pagger ver nielden. Dadelijk stormden de Atjehers in liet logies der politie-oppassers, doodden daar een politic-oppasser en verwondden een op passer en een Atjeschc vrouw, de echtgcnoo- te van een der oppassers, met rentjong-ste- ken. Toen zij de patrouille, sterk l officier en 25 man, zagen aankomen, verdween de ben de. De controleur en de boormeester zijn thans in de versterking aldaar gelogeerd, terwijl de woning aan den Maharadja werd toevertrouwd. Heden-morgen is de kapitein der infante rie jhr. Graafland derwaarts vertrokken, om het commando van Tolok Semawe tijdelijk o- vcr te nemen. Wij vernemen, dat gisteren de G. G. van Lansberge de lading, bestemd voor plaatsen op Atjeh's Westkust, te Oleh-leh heeft ge lost, omdat de gezagvoeder geen dekkingstroe pen aan boord heeft gekregen en hij zich niet verantwoord acht, die plaatsen aan te doen zonder gewapend geleide. Ilier en daar heeft men liet beschieten van schepen welke bij de Atjehsche kust plaatsen op de rcedc komennog al druk besproken. Men leidt daaruit af, dat ons gezag op die plaatsen zeer aan het achter uitgaan is. Van achteruitgang zou alleen dan sprake kunnen zijn, als dat gezag ooit veel te beteekensn haddit is helaas het ge val niet. De beschietingen van schepen worden niet alleen minder, maar ook die van onze ver sterkingen worden zeldzaam. Twee lieeren te Rotterdam hebben weddenschap aangegaan, om voor het eindo van dit jaar l.UOU.OOO tramkaartjes te ver zamelen. Wanneer de verzamelaar vóór 1 Januari het aantal compleet heeft, dan moet de tegenpartij ƒ2000 storten voor een lief dadig doel. Komt hij echter niet gereed, dan moet hij zelf die som storten. Thans ziet men jongens en koetsiers de weggewor pen kaartjes zorgvuldig opzoeken, omdat zo voor elke 100 stuks vau den verzamelaar 10 cent ontvangen. Te Tiel kreeg de zoon van den stal houder V. B., bij 't inspannen van een paard voor eenen omnibuseenen slag van het dier tegen de borstwaardoor deze geheel verbrijzeld werd en de dood terstond intrad. De ongelukkige, 23 jaar oudlaat eene weduwe inet een kind na. Men schrijft uit Amsterdam Eene zekere weduwe M. te Kampen heeft aan een der hier versehijnde bladen medege deeld, dat hare 17-jarige dochter eenige maan den geleden heimelijk hare woning heelt ver laten en dat daarbij de behulpzame hand werd geboden door eenc andere dochter der weduwe, eene „officier" in liet Leger des Ileils te Den Helder. De moeder stelde po gingen in het werk oin haar verloren kind op te sporen, doch vergeefs. "Toen al mij ne pogingen om haar op te sporen," zoo schrijft zij thans, „zonder gevolg bleven, en zelfs een signaleering in liet Politieblad van 12 Mei jl. niet liet gewenschte resultaat had, heb ik mij gewendtot den lieer Oli pliant, kolonel bij dat leger, en hem de han delswijze mijner meerderjarige dochter (de of ficier in het Leger) bekend gemaakt, die ha re 17-jarige zuster aan al mijne nasporin gen onttrekt. De lieer Oliphant. antwoordde dat de door mij behandelde zaak niet op zijn weg lag en hij met mijne dochter slechts in hare functie als officier van dat leger in be trekking staat." De moeder vraagt verder, of de „kolonel" van het Heilsleger op deze wijze indirect mag medewerken om een min derjarig meisje, dat door de politie wordt ge zocht, verborgen te houden. Wij zochteu inlichtingen omtrent deze ge schiedenis, en vernamen, dat de heer Oliphant zich schriftelijk in het openbaar zal verdedi gen. De toedracht der zaak moet deze zijn De weduwe M. is jarenlang het Leger des Heils vriendschappelijk gezind gewoest, maar zag niettemin met leedc oogendat hare dochter zich in nauwere betrekking tot dat korps stelde. Thans is een der meisjes „of ficier" te Helder; en eene oudere zuster der verlorene ziekenverpleegster te Rotterdam. De ze beiden moeten met de verblijfplaats der 17-jarige bekend zijn. Hoewel deze laatste te Kampen eenmaal aan de zondaarsbank vau het Leger „gered" is geworden, en de „kolonel" dus eenige be langstelling zou hebben te toonen voor haar verder levenslot., heeft hij niettemin den ka pitein te Helder niet om opheldering ver zocht en wel, omdat hij meent, dat het meis je, dat door hare moeder niet al te best be handeld werd, beter onder bescherming harer beide zusters dan thuis is Door met opzet onkundig te blijven van dè verblijfplaats der 17-jarige, bereikt hij het oogmerk, dat de politie hem niet tot teruggave der dochter kan bewegen, zoodat dus nu alleen de beide dochters te Helder en Rotterdam in de zaak betrokken blijven. Nu echter beider woon plaatsen en betrekking bekend zijn, kan het der polietic niet mocielijk meer vallende noodigc maatregelen te nemen. Zondagavond te ruim 10 uren keerde de 81-jarige heer dr. M. C. M. met zijnen 47-jarigen zoon de lieer M. M., en zijne 67-jarige huishoudster, mej. II. G., allen wo nende Schiekade O.Z. no. 32, van een be zoek bij ds. J. D. aan de Schiekade no. 81 per rijtuig huiswaarts. Toen allen in het rij tuig gezeten waren, schrikte het paard plot seling door het harde dichtslaan van het por tier door den koetsier, en sprong met het rijtuig ter hoogte van het Proveniershuis in de Schic. De koetsier, Johannes Baars genaamd, wo nende aan de Rottestraat 15trachtte het

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2