voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Se Houtvester Yan iiklust. Verhoogde Suikeraccijns. No. 106. Zaterdag 7 October 1893. 3r jaargang FEUILLETON. i Nieuwsblad A B O N N E M E N T S P R IJ S ADVERTENTIEPRIJS: Per 3 maanden 40 cents; franco per post 45 cents. Van l tot en met 4 regels 25 eents; elke regel meer Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin- Abonnementen worden aangenomen bij alle jgfËilgjlj derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Door den minister van Financiën is een wetsontwerp bij de Tweede Kamer aanhau- I -ig gemaakt, strekkende tot verhooging van den accijns op de suiker met 1- percent. Het is te begrijpen, dat de beetwortel- industrie hierdoor een ongewenschte druk zal ontvangen, wier invloed zich zal doen ge voelen, niet alleen op de suikerfabrikanten, maar ook op de landbouwers, die zich op deze. cultnur toeleggen. Bij berekening blijkt, dat deze plotselinge en directe verbooging van 12 ten honderd, bij een gemiddelden aanslag in de 4 laatste jaren van 1.500.000 kilogram bieten per fabriek gelijk staan met eene vermindering van inkomsten van ongeveer 50000 per jaar en per fabriek. De Vereeniging van beetwortelfabrikanten in Nederland heeft zich in Juni jl. tot de Tweede Kamer gewend met verzoek de voor gestelde verhooging trapsgewijze in te voe ren, n.l. 8 percent gedurende twee jaren, 10 percent de beide volgende jaren, en daarna 12 percent. De regeering blijft echter in haar memo rie van antwoord volharden bij den verhoog den aanslag van 12 percent, hef geen bij de tegenwoordige qualiteit der beetwortels niet overdreven is. Door die verliooging kan een omslagvrije aanslag worden toegestaan van 44.000.000 kilogram witte broodsuiker, in plaats van 82 millioen, zooals die bij de wet van '91 was toegestaan; tevens kan bet '2d. NOVELLE VAN Fr. ZIMMERMAN. „Wat zegt ge, meisje mijn zoon mijn zoon bij is dood „Doodelijk verwond." „Hij is dood ik weet het," zeide de houtvester somber, „en van u, Anna, van u moet ik deze tijding hooren „Houd moed, misschien is er nog hoop," troostte zij. De oude man scheen geheel verslagen. „Dat is de vergelding," fluisterde hij, „en van z ij n e dochter van zijne dochter verneem ik het doodsbericht Een roodachtig schijnsel viel in de kamer. Be houthakkers naderden, den levenlooze dra gend op eene baar, die zij in der haast uit latten en takken hadden vervaardigd. Naast zijn hoofd stond Erdmann, klagend huilen de. Zoo bewoog zich de treurige stoet, door maximum der bijbetaling bij omslag te vor deren, worden verminderd van tot /'3.40 per 1U0 K.G. De vereeniging wijst er baar thans op dat het offer dier verhooging dc gemiddelde w inst per jaar e.n per fabriek in de laatste vier ja ren vertegenwoordigt. Daarom hoopt de vereeniging, dat de Ka mer het dreigend gevaar zal afwenden, een gevaar te grooter voor die fabrieken, welke hare grondstof moeten betrekkeu uit streken waar de kwaliteit der bieten door den aard van den bodem veel te wcnschen overlaat, door de noodzakelijk geoordeelde verhooging van den aanslag meer geleidelijk te doen geschieden. Zij verzoekt met den meesten ernst het daarheen te willen leiden, dat in het wetsontwerp worde bepaald, dat de ver hooging van den aanslag plaats zal hebben met'8 pCt. voor de werkjaren 1894 1895 en 1895jl896 10 1896|1897 1897'1898 - 12 n 18'J8|1899 1899 1900 en dat hetgeen de accijns-opbrengst in 1893 eventueel hooger zal zijn dan 8'|, millioen gulden, strekkeu zal ter vermindering der overigens onvoorwaardelijke aansprakelijkheid van fabrikanten, voor een accijns-opbrengst van hetzelfde bedrag over 1894. Naar aanleiding van dezelfde wetsvoor- dracht is ook door het Nederlandscli Land- bouw-comitc der Tweede Kamer een adres toegezonden, waarin, na gewezen te hebben op het belang dien de Nederlandsche land bouw heeft bij de biete.ncultuur en den na- deeligen invloed, dien de wet van 1891 voor de landbouwers heeft gehad, gezegd wordt dat, bij aanneming van dit ontwerp, de reeds brandende fakkels van pijnhout verlicht, lang zaam naar de houtvesterwoiiing. Bij dezen aanblik herkreeg de houtvester op eenmaal zijne oude geestkracht. Zijne doordringende stem riep de jagersjongen, ter wijl hij zelf naar buiten ging om de poort te openen. Weinige minuten later zetten de houthakkers zwijgend de baar in de kamer neer. Intussehen was tante l'ine, door liet geruiseh der voetstappen en het buitenge wone schijnsel opmerkzaam geworden, bene den gekomen en wierp zich jammerend naast den verslageue neder. In het gelaat van den houtvester vertrok zich geen spier, toen hij de baar naderde en zijne hand op het hart zijns zoons leide. „Hij leeft," reip hij zich oprichtend, „nog is er redding mogelijk. Gauw liet paard ik rijd naar de, stad om den dokter." De jagersjongens haastten zich het bevel uit te voeren, terwijl de oude zich tot de houthak kers wendde. „Gaat nu heen, mannen, den dienst, dien ge me bewezen hebt, zal ik u later beloonen." De mannen verwijderden zich zwijgend met een eerbiedigen blik op den zwaar beproefden vader. zoo zwaar gedrukte landbouw eene prijsver mindering var. ƒ2.75 per 1000 Kilogram beetwortelen kan tegemoet zien. Ondanks dit alles behalve aangename voor uitzicht, meent het Landbouw-comité toch, dat onveranderde aanneming van dit wets ontwerp in het belang van den landbouw zoude zijn,'en dat inwilliging van het ver zoek van de Vereeniging van suikerfabrikan ten, zooals hiervoren omschreven, met dat belang in strijd moet worden geaeht. Oogenschijnlijk is het Comité niet homo geen aan zijne verklaring met betrekking tot de prijsvermindering «n daarmede gepaard achteruitgaande bieten-cultuur. De conclusie echter, genomen ten opzichte van de motie ven ter aanneming van het ontwerp, zooals het door de regeering is voorgesteld, doen dien schijn van contradictie wegvallen, waar deze luidt, dat de door dit ontwerp voor gestelde verliooging van den omslagvrijen aanslag van 41 millioen kilogram uitbreiding van de suikerbiet-cultuur mogelijk maakt en deze verhooging dus in ieder geval een stap is in de goede richting en dat het bovenal echter wenschelijk wordt geaeht, met het oog op mogelijke coöperatie tot oprichting van beetwortelsuikerfaSricken door landbou wers zeiven, om zoo spoedig mogelijk eene definitieve regeling te treffen, althans een desbetreffend onderzoek te doen instellen om tot zulk eene definitieve regeling te geraken. Het Landbouw-Comité acht de in het ont werp voorgestelde verhooging ven het maxi mum van 32 millioen kilogram suiker tot 44 millioen eene verbetering voor den land bouw, omdat daardoor de cultuur in minder Langen tijd staarde de oude in bet met bloei bedekte aangezicht zijns zoons, en ves tigde toen zijne oogen op Anna's gelaat, die met over elkander geslagen armen bij de deur stond. Hare trekken waren bleek en strak, slechts haar stormachtig ademhalen toonde, hoe hevig ontroerd zij was. „Hij wilde naar u vraagde Kruntz. „.Ta „Gij blijft hier, bij hem." Hij wees op den gewonde. „Wilt ge Zijne stem klonk buitengewoon zacht, bijna smeekend. Zij knikte zonder iets te zeggen. „Aan uwe zorg vertrouw ik hem toe; de oude daar is op dit oogenblik tot niet6 in staat. Behoud hem slechts zoo lang in 't leven tot ik met den dokter terug ben Met wankelende schreden verliet hij de ka mer, sprong te paard en met lossen teugel joeg hij den donkeren nacht in. VII. Geen slaap kwam gedurende dien vcrschrik- kelijken nacht in de oogen der achterblijven- dentante Tine was door het onverwachte ongeluk zoo van streek, dat aan Anna bijna alleen de zorg voor den gewonde bleef over- knellcnde banden zal zijn vastgelegd en de verbouw van suikerbieten zich zal kunnen uitbreiden. Maar de instemming met het wetsontwerp heelt nog dieperen grond. Zij zetelt boven al in het allengs sterker geworden gevoel dat het voor den landbouwer eene dringende noodzakelijkheid is geworden om te ontkomen aan den druk der beetwortel-suikerfabrikan ten. Coöperatie, het gezamelijk oprichten van beet wortel-suikerfabrieken waar de verbonden landbouwers de producten van hun eigen be drijf laten verwerken, is daartoe het allereer ste middel. Daardoor zal de volle winst die de bieten-cultuur kan afwerpen, terecht kun nen komen in de zakken van de landbouwers zei ven. Het is dus naast dc wcnschclijkheid cener meerdere uitbreiding der suikerbieten-cultuur, die, met eene verhooging van het omslagvrije maximum mag worden verwacht, voorname lijk om eene definitieve regeling, zooals bij dit wetsontwerp binnen een kort tijdsverloop wordt in uitzicht gesteld dat het Nederl. Landb.-Comité de Kamer eerbiedig verzoekt het aanhang'ge wetsontwerp aan te nomen en wel verre van den wensch der suikerfabri kanten in te willigen, om de overgangsperiode te verlengen, die dan nog liever geheel weg te laten en zoo mogelijk de wet zoodanig te wijzigen, dat onmiddellijk eene definitieve re geling tot stand kome. gelaten. Met be.wonderingswaardige kalmte en overleg had zij alle maatregelen geno men. Karei lag nu te bed in dc slaapkamer van den houtvesterliet boold omwonden met natte kompressenterwijl zijne borst zich onregelmatig op en neer bewoog. Aan zijne sponde waakten de beide vrouwen, met angstige zorgvuldigheid op elk zijner bewe gingen leltend en nu en dan elkaar hare opmerkingen meedeelcnd. Zoo kropen de uren langzaam voort droevige, eindelooze uren vol pijnigende angst. De gewonde had eeno enkele maal slechts weinige seconden de oogen opgeslagen, ze door de kamer laten dwalen, zonder iemand te herkennenen was toen weder in zijne verdooving toruggezonken. Niet lang voor het aanbreken van den kwam de dokter met den houtvester. Hij onderzocht zorgvuldig de verwonding, legde een kunstmatig verband en keerde zich toen tot den ouden Krantz. „Oogenblikkelijk levensgevaar bestaat er niet. Het is maar de vraag of zijne herse nen niet t» zeer aangedaan zijn, daar dan zijn verstand op den duur zwak zal blijven." De houtvester woelde woest met beide

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1