Binnenland. Gemengd Nieïrsvs. Burgerlijke Stand. Bechtszaker Sarah Juett, met een Amerikaan is wegge— loopeu, en hij zich mitsdien van haar mets meer aantrekt, doch dat mej. Sohmitz in Engeland vertoeft. Er wordt niet zeer veel gewicht aan zijne verklaringen gehecht, im mers verschillende omstandigheden logen straffen de waarheid zijner beweringen. Zoo zou bijv. mej. Juett per boot van Arnhem naar Duisburg zijn vertrokken, terwijl bij onderzoek is gebleken, dat tusschen die ste den dezen zomer geen stoombootdienst was onderhouden. Velen volgen met belangstelling de loop dezer duister zaak. 'Groot is de agitatie in Duitschland en daar buiten, die het bericht, dat eene algeheele verzoening tusschen Keizer Wilhelm en Vorst Bismarck te wachten was, heeft teweeg ge bracht. Tijdens de ziekte van dtn grijzen oud- Kanselier, werd hem door den Keizer een zijner kasteelen ter beschikking aangeboden waardoor eene belangrijke schrede in de goe de richting was gedaan. De toenadering, in dit aanbod gelegen, wordt zoowel door vóór- als tegenstanders van de regeering op Staatkundig gebied, hoog gewaardeerd. Het verdroot velen, dat Buitschlands nieu we regeerings-politiek eene schijnbaar onher stelbare breuk tusschen Wilhem II en Bis marck zoude tengevolge hebben. Al heeft Bismarcks cretiek meermalen aan - leiding tot veroordeeling gegevennimmer kon men daarbij vergeten, dat de omverwer ping van de door hem met moeite opgebouw de wetgeving, hein verbitterde. De kans, dat thans do veete tusschen den Souvereiu en zijn vroegeren dienaar naar het verledene zal verwezen worden, wordt alge meen toegejuicht, omdat Duitschlands groot heid, meerendeels aan Bismarcks verdiensten te danken is. Men gevoelt zich verplicht aan dien ijzeren kanselier, wiens onverdroten ijzer is gestempeld op de eenheid van het Duitsche rijk. En dat zelfbewustzijn ook het moet tot haar eer gezegd worden, heeft de regeering nooit uit het oog verloren, waar van de houding, die zij tegenover Bismarcks vaak uitdagende cretiek innam, het welspre kendst getuige kan zijn. De algemeene verwachting is, dat de uit gestoken hand tot verzoening zal worden aan genomen. De tariefoorlog tusschen Dnitschland en Rusland schijnt haar einde te naderen. Al thans uit St. Petersburg wordt bericht dat de regeering officieuse mededeeling zal doen van de instruction, die zij haren aigevaardig- overdekt. Een kleine, dashond likte jankend zijne handen. Daar boog zich een bleek ontsteld meisjesgelaat over den levenlooze streek hem de bloedige haren uit bet gelaat en luisterde naar den adem uit zijnen mond. //Kareiklonk het van hare lippen met diepe smart. Toen spoedde zij zich weg, en een wolkdie de maan bedektehulde het dal weder in nachtelijk duister. In het huis van den houtvester brandde geen licht-. De oude Krantz zat nog steeds bewegingloos in zijn stoel. Tante Tine was nog boven op hare kamer bezig. Daar sloe gen de honden aan en ging de huisbel over. Voetstappen klonken in het voorhuis en toen werd de kamerdeur geopend. //Is er dan niemand hier?// vraagde eene vrouwelijke stem. De houtvester sprong op. //Wie roept er z/Anna Mertens." z/Ge waagt u hier? Ge zoekt uw liefste?" z/Ik kom van hem!" zeide zij met hare diepe, welluidende stem, die buitengewoon afstak bij de opgewondene, ruwe stem van den houtvester. //Bereid u op het ergste voor. Uw zoon heeft eene ontmoeting ge had met een stroopcr. Ik heb de houthak kers van Rimlaasberg te hulp geroepen, ze brengen hem." WordI verenigd) den zal mbdegeven, naar de Berlijnsche con ferentie tot beëindiging van dezen voor den handel zoo belemmerend werkenden maat regel. Uit deze instructiën zal blijken, dat de Russische regeering groot verlangen aan den dag legt tot toenadering, wat evenzeer uit de wederopvattlng der onderhandelingen is gebleken. President Gamot heeft te Beauvais eene rede gehouden, die noch voor de buitenland- sche politiek, noch voor de binncnlandsche slaatkunde van belang ontbloot is. Blijkbaar beeft de President de voorourdeelen, die 0111 - treilt Frankrijks houding mochten heerschen, op te schorten, door luide de oprechte liefde van Frankrijk voor den vrede te verkondigen. Met betrekking tot het bezoek van een Rus sisch eskader zeide Gamot, dat Frankrijk vrienden bezit, die het zich gelukkig voelt te mogen vieren. Ligt in deze beide zin sneden de hoofdgedachte van Frankrijks in ternationale politiek opgesloten, de verklaring dat de toekomst aan de wijsheid en de op rechtheid is, slaat evenzeer terug op binnen- lundsche aangelegenheden. Ongetwijfeld zul len deze woorden een gunstigen indruk ma ken op geheel het staatkundig Europa. De minister van Oorlog heeft bepaald dat gedurende den aanstaanden winter aan de mi liciens weder langdurige wiuterverloven ver leend mogen worden. BRESKE.YS, 29 September 1893. Dinsdag had ten overstaan van Notaris Hammacher te Groede de veiling plaats van de herberg »het Schippershuis" alhier, waar van kooper werd de lieer A. N. van de Sande voor ƒ925; van een schuur en erf aan den achterweg werd kooper de heer Albr. van de Sande voor ƒ225 en van een woon- huisje aan den Kijkuit de wed. J. van de Sande voor ƒ125. Blijkens Prov. blad no. 99 is door den commissaris der koningin in deze provincie bepaald dat de loting voor de lichting der Nationale militie van liet jaar 1894 zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en Hren als hieronder zijn aangewezen IJzendijke. Maandag 16 October te 9 vm. voor Biervliet, te 10.20 voor Waterlandkerk je, te 10.45 voor Groede, te 12 m. voor Nieuwvliet, te 12.10 nm. voor Breskens, te 1.45 voor Hoofdplaat, te 2.35 voor Schoon- dijke en 3.25 u. Toor IJzendijke; Sluis. Woensdag 18 October te 9.30 vm. voor Cadzand, te 10 voor Zuidzande, te 10.30 voor Oostburg, te 11.20 voor Retranchement, te 12 m. voor Aardenburg te 12.30 nm. voor Eede en St. Kruis en te 1.15 u. voor Sluis. Door het postkantoor Breskens zijn in de le helft van September, de volgende on bestelbare brieven verzonden, als van Schoon- dijke aan S. Kloreijsen te Retrauchement en van Breskens aan C. Albregts te Marion (N. Amerika.) Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot subsituut-officier van justitie bij de arr.- rechtbank te Winschoten, mr. C. Baart de la Faille, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten iu het arr. Middelburg, voor de kantons Hulst, Terneu- zen en Oostburg, ter standplaats Middelburg; tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kontongerechten in het arr. Middel burg, voor de kantons Hulst, Terneuzen en Oostburg, ter standplaats Hulst, mr. A. Tak, thans griffier bij kantongerecht te Hulst; tot griffir bij het kantongerecht te Hulst, mr. F. M. C. E. Koksma, thans kantonrech- ter-plaatsvervanger, advocaat en procureur, wonende te Sluis. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede, dat bij P. Roozendaal onder de ge meente Groede, een viertal korven bijen zijn geslacht, die te zamen 125 K.G. wogen, waarvan een het kolossale gewicht had van 40. K.G. Tot onderwijzer te Beirvlict is benoemd de heer J. A. Tavenier te Cadzand. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Oostburg mr. B. H. Carp, grirffier bij het kantongerecht aldaar. RetttincIieilU'llt. Toen 11. Zondag de ma rechaussees uit Sluis onder deze gemeente op surveillance waren, kwamen zij in botsing met twee beruchte stroopers, zekeren A. C. en J. J. van G. beiden alhier woonachtig. A. C. wilde met een groot en scherp mes een der manschappen te lijf, waarop deze ge noodzaakt was zijn revolver af te schieten, waarna de boosdoeners op de vlucht gingen. Tegen beiden, die reeds meermalen met politie en justitie in aanraking zijn geweest is procesverbaal opgemaakt. .Sluis. Ook onder deze gemeente is men met het steken der suikerbeeten begonnen, en zullen vermoedelijk de volgende week aan de haven alhier worden aangevoerd. Reeds een tal van schepen voor het vervoer der beeten bestemd, zijn hier aangekomen. -- Zelden beleeft men op óón dag zooveel ongelukken als een zeker bruiloftsgezalschap in de Haarlemmermeer j.l. Woensdag troffen. Een der genoodigden ter bruiloftniet ge woon met paarden om te gaan, geraakte op weg naar het raadhuis, met paard en rijtuig te water, zoodat hij ongetwijfeld uit de I100- ge sferen, waarin hij met. zijn gedachten zweef de, in den letterlijken zin des woord tot de koude werkelijkheid werd teruggebracht. Ge lukkig werd hij uit zijn natte positie gered. Toen de betrokkenen ten raadhuize waren gearriveerdschenen de voor de huwelijks voltrekking noodige bewijsstukken te ontbre ken, wat voor de in Ainor's strikken gevan genen alweer een niet gewild oponthoud van enkele uren veroorzaakte. Nadat ook einde lijk dat was afgeloopen en men kerkwaarts zon gaan, geraakte een tweede rytuig uit het gevolg te water. Zonder persoonlijke onge lukken kwam men ook deze ramp te boven. Hierbij mocht het echter niet blijven. Uit de kerk teruggekeerd, raakte een derde ge- noodigde met zijn dame hals over hoofd in een moddersloot aan den Aalsmeerderwcg waaruit zij niet dan met verlies van tilbury, hoedenmandjes en bruiloftsbenoodigdheden werden gered. Dit alles heeft ongetwijfeld de vreugde van den avond heel wat getemperd. De werkstaking in de kolenmijnen in het Noorden van Frankrijk blijft, wat betreft liet bekken van Pas-de—Calais, haar ernstig karakter behouden. De verwachting, dat in den omtrek van Lens de arbeid Maandag morgen gedeeltelijk zou worden hervat, bleek rdel te zijnintegendeel schijnt het syndi caat der mijnwerkers aldaar vast besloten de eisohen der werkstakers vol te houden. De ze eisohen zijn nu door de in het laatst ge houden congres aangewezen schiedrechters pei brief meegedeeld aan de vrederechters van het departement en loopen over een nogen— tal punten, waaronder o. a. de vaststelling van een minimum-loon is begrepen. In het Noorder-departement gelooft men daarentegen, dat de werkstaking binnen een paar dagen een einde zal nemen. Zoo zijn te Anziu de mijnwerkers ook gisteren weer af gedaald en wordt ook te Douchy de toestand gunstiger. De mijnwerkersbond van het departement Loire heeft te kennen gegeven in de onmo gelijkheid te zijn, zich bij de werkstaking in het Noorden aan te sluiten. Men schrijft Londen Een treurig ongeval komt uit Cornwales, waar in een mijn 8 lieden onder eer. neer stortende massa steenkool bedolven geraakten. Alhoewel de eerste hulp spoedig ter plaatse aanwezig was, teneinde de ongelukkigen uit hun benarden toestand te redden, is dit tot nog toe niet gelukt, alhoewel men den gan- schen dag de opgraving voortzette. Men zal evenwel een week noodig hebben, alvorens men de ongelukkigen bereikt, zoodat het zeer goed mogelijk is, dat zij dan reeds door ge brek aan lucht en voedsel om het leven zijn gekomen. Bovendien leveren de opgravingen nog ve le gevaren op, omdat men voortdurend met grondverzakkingen te kampen heeft. De mees te der slachtoffers zijn huisvaders en men geeft alle hoop op, om hun lichamen levend te voorschijn te brengen. StatenGeneriinl. Eerste Kamer. Woensdag is de faillissementenwet aange nomen met 30 tegen 14 stemmen. Zonder hoofdelijke stemmiug werden aan genomen wetsontwerpen tot onteigening van eigendommen noodig tot uitbreiding derNo- belstraat tc Utrecht; id. tot verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting, tengevol— go van de verplaatsing van het proefstation van Breda naar Goesid. tot verhoogbig der begrooting van uitgaven van Ncderlandsch— Indië voor bet dienstjaar 1893, ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Ma— lang naar Blitar, en tot scheepvnarlregeling id. tot wijziging van de pensioenwet (voor de weduwen.) Daarna kwam aan de orde de beraadsla ging over de Bedrijfsbelasting. Ook deze ka mer bracht hulde aan 's ministers werkkracht. Onder de geopperde bezwaren tegen dezebe lasting, nam de grief, dat de landbouw is vrijgesteld een eerste plaats in. Die vrijstel ling, zal komen iu het voordeel van den grondbezitter in plaats van in dat van den paohter. Intcgenoverstelling daarvan werd echter weer aangevoerd dat het grondbezit door de vermogensbelasting is aangeslagen. Donderdag werd de bedrijfsbelasting aange nomen met 27 tegen 16 stemmen. Tweede Iiamer. Dinsdag. Het nader vastgesteld adres van antwoord op de troonrede aan II. M. de Ko ningin-Regentes dat is aangenomen met al gemeene stemmen luidt, als volgt z/De Tweede kamer der Staten-generaal waardeert het hoogelijk Uwe Majesteit weder om in liet midden der volksvertegenwoordi ging tc hebben mogen zien, tot opening der Staten-generaal in naam der koningin. Wij verheugen ons, dat de mcdedeelingen omtrent den algemeencn toestand des lands die wij van Uwe Majesteit mochten ontvan gen 111 menig opzicht bevredigend konden zijn. Aan den hoogst gewiehtigen arbeid, die ons gedurende dit zittingjaar wachten waar onder de verdere behandeling en afdoening der wetsontwerpen tot regeling van liet kies recht voor de Tweede Kamer der Stateu-Ge- neraal en voor de Provinciale Staten eene eerste plaats inneemt, zullen wij onze beste krachten wijden. Erkentelijk voor het vertrouwen, waarme de Uwe Majesteit opuieuw een beroep doet op onzen ijver en onze toewijding, hopen wij met Uwe Majesteit, dat onze arbeid, onder Gods zegen, zal strekken tot blijvend welzijn van ons dierbaar vaderland." Zuidzande. lluwelijks-Voltr. 7 ter Lombaard 23 j., jm. en Suzan 23 j., jd. Overlijden 14 Sept. Adriaan Ti mnd., z. van Joliaimis Baptista Wisse. 15 id. Maria Magdalena 1 j. wed. van Jacob de Ruijsscher. Arrondissemen/s-Reck flank Midd Zitting van Dinsdag 26 Sept. Veroordeeld P. M., 29 j., koopman te Oostburg, we gens mishandeling tot 1 jaar gevangenisstraf. Bij op 29 Juli 1893 door deze Recht bank gewezen vonnis werd G. V. v. O., oud 25 jaren, wonende te Aardenburg bij verstek wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstrafdaar de veroordeelde van bedoelde uttspraak in verzet is gekomen, werd de zaak den 22 dezer opnieuw voor de

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2