voor Zeeuwsch -Vlaanderen. Eene beruchte zaak. Zaterdag 30 September 1893. 3e jaargang feuilleton. g Houtvester van iiklust. iO» 105. Nieuwsblad A li O N N E M E X T S1' R IJ S Per 3 miiariden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A I) V E It T EN T I EP H IJ S Van 1 tot en niet 4 regels 25 centselke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd 'tarief, (iroote letters naar plaatsruimte. Advcrtentiön worden ingewacht tot Vrijdagnam. I ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. 1)1 EL IA I AN, te lires/eens. ïeene /ank in Nederland trekt dezer da— i meer de aandacht dan die van II. de ■g, en de geheimzinnige verdwijning van ■e vrouwen. ienoemde De Jong is een eigenaardig pcr- n, die al heel wat op zijn keristok heelt. Hij is geboren te W,eesperearspel en thans jaar oud. Zijn verleden kenmerkt zich ir een zeer reislustig leven, dat echter de titie voor korteren of langeren tot eene ader gewenschte rust doeuide. Deze ver ging maakte hij ten nutte door zich op de itscliilderkunst toe te leggen. Hierin moet tamelijk wel geslaagd zijn, zoodat hij zich zoodanig uitgaf. Ook noemde hij zich ge- enheidsdiehter en nam later deu doctora- i titel aan. Zoo bewoog hij zich in voorname kringen ardoor hij weldra in kennis kwam met acht- re families. Dcor zijn gunstig uiterlijk en tte manieren, oefende hij evenzeer indruk op het sehoone geslacht. En van hieruit gint thans het raadselachtige van de ge- ■iedeuis, die zooveel opzien baart. In Juni jl. trouwde hij met mej. Sarah ett, te Londen, en keerde daarna naar Ne- rland terug, llegin Juli hield het echt- ir De Jong zich in het Hotel Muis te nhera op, van waaruit het menigmaal uit- jpjes in den omtrek maakte. Den 7en li heeft hij des morgens met haar het be- ikken hotel verlaten 0111 er in den namid- g alleen terug te keeren. Onmiddellijk na zijn aankomst heeft De NOVELLE VAN E r. 7 I AI M E R M A N „Haltdonderde de stem van den hout- ster. „Gcenc beweging of ik geef vuur. g lieer het geweer üe man kromp in elkaar. „Neer het geweer f" Het geweer gleed op den grond. „Wie zijt ge Uw naam F' Geen antwoord. Men hoorde slechts het :11e ademhalen van den wilddief.» Karei d, gereed om vuur te geven, eenige schre- a nader. De man voor hem liet zijn hoofd de borst zinken, alsof hij zijn gelaat wil- verbergen. „Uw naam wat zoekt ge hier bij nacht het bosch Spreek Onverstaanbare geluiden kwamen als ee- antwoord uit den mond van den wild- if. De houtvester trad dicht op hem toe; Jong ile kolïers gepakt en is daarmede ver" trokken. Hij gaf voor dat zijne vrouw naar Duis burg was gereisd en van daar er met een rijke Amerikaan was van doorgegaan. Niets is er verder van haar vernomen, evenmin hoorde hare familie te Londen taal of teeken van haar. Zeer ve 1 scheen hij zich echter niet over het vertrek zijner vrouw te bekommeren, want later Diaakte hij tc Amsterdam liet liof aan een mej. Mary Sclimitz, die, vroeger te Hilversum gewoond hebbende, thans met hare zuster te Amsterdam huisde in de Jan Steen- straat en daar gestoffeerde kamers verhuurde. Hij wist, na veel van zijne geneeskundige kennis opgegeven en de aanbieding van eene belangrijke betrekking diets gemaakt te heb ben, haar oveT te halen eene echtverbintenis met hem aan te gaan, waarvan de voltrek king echter, omdat hij nog getrouwd was, in Engeland inoest plaats vinden. Mot die juffrouw onderhield hij briefwisse ling van uit het Café Neuf in de Kalvers- straat. Later in Augustus, heeft hij met haar eenige dagen gelogoerd in een logement op het Weesperplein en in de allerlaatste dagen dier maand in liet logement van Van Gelder op het Damrak. De, goedgeloovige is hem daarop naar En geland gevolgd. Heiden zijn in Londen ge arriveerd en van daar ook weder vertrokken. De SUste Augustus is De Jong met Mary Sehmitz des morgens te Bussum in het Gooi land afgestapt. Des middags drongen zij zich in een hotel op den Larenberg bij een brui loftspartij, waar hij De Jong zich daar zeer in hetzelfde oogenblik maakte de man eene beweging alsof hij wilde vluchten. „Halt 1" klonk liet koniunmdo„tracht niet te ontvluchten of ik schiet." „Laat me gaan," zeide de wilddief nau welijks hoorbaar, „slechts ditmaal nog. Ge zult me nooit weer hier aantreffen, ik zweer het u." „Voorwaartsgeene nuttclooze woorden Gij gaat vooruit, ik volg. Op de houtveste rij zullen we wel zien, wat voor galgenaas ge zijt. Marsch, rechtuit, zooals ik u zeg en geen zijsprongen, mijn jongen, mijn kogel is sneller dan gij." „Laat me vrij, maak me niet tot schande breng me niet in de gevangenis," smeekte de wilddief. „Houd maar op," zaide Karei ruw. Kent ge mijn vader niet. In zijn gebied komt nooit ongestraft een wilddief. Ik ben zijn zoon, ge hebt geen pardon te wachten. De andere zuchtte diep en sloeg de han den voor zijn gelaat. „Ik deed het uit lichtzinnigheid, uit on nadenkendheid. Brengjme toch niet in de ge vangenis nog een» bid ik het u. Ik zal het u vergelden, ik ben geen boerenknecht, overdreven op ilen voorgrond stelde met voor drachten en toasten, iets wat in zijn gelegen- heidsdicliters-kraani wèl te pas kwam. Des avonds werd te 7.57 aan het station Bussum een telegram van zijne hand aangeboden, in houdende de mededecliug, dat hij niet in zijn hotel zou komen overnachtenwie het aanbood is niet bekend. Het Gooiland bevat oen terrein, dat kan worden aangeduid als den driehoek, begrensd door de drie stoointramlijncn NaardenHui zen, NaardenLaren en LarenHuizen via Blaricum. Dit terrein is van ouds voor ecu Amsterdammer de wildernis bij uitnemend heid, het gebied van roovers en moordenaars dat, niet ver van de hoofdstad gelegen, ge legenheid bood om ongemerkt te verschijnen en te verdwijnen, net naar believen. In dien hoek is De Jong verdwenen met juffrouw Sehmitz en er alleen met haarklee- ren weêr uitgekomen. En nu staat men voor de oplossing der vragen Waar is zij zelf gebleven Is zij vermoord en naakt uitgeschud en haar lijk verborgen, of is ze met andere kleederen el ders heen vertrokken Het is en blijlt een raadsel. Intusschen verwittigde de Engelsehe Con sul onze politie van het spoorloos verdwijnen van Sarah Juett, die zich in Nederland op hare huwelijksreis bevond met den gesvaan- den dr. De Jong. Aan de ijverige nasporingen van den hoofd inspecteur dtr recherche Batelt mocht het gelukken De Jong in het Café Suisse aan te houden, waarhij tevens in hetzelfde hotel een koffer is in beslag genomen, bevattende, bc- ik ben „Ge zijt Frans van den molenaar, ik her ken u aan uwe stem. En al waart ge de zoon van den koninggo moet mee. De hout vesters van Eiklust hebben nog nooit met een wildief onderhandeld." De wildief slaakte een doffen kreet, zijne tanden knarsten op elkander. „Ge hebt me toch herkend en ge laat me niet rrijge wilt me tot schande ma ken „Het is me onverschillig wie ge zijt. Den wildief moet recht geschieden. Voorwaarts dus Laat me gaan, of ik maak me met gew eld rry ik ben streker dan gij Ernns kromde zich als eon roofdier, dat zich tot zijn sprong gereed maakt. „Terug De loop van het geweer was op de borst van den wilddief gericht. „Waag het, strooper „Dan gij of ik Met een svoesten sprong vloog Erans op zijn tegenstander los. Het sehot knalde, illanr tegelijk vloog de geweer loop door een hevigen slag getroffen in de hoogte. Een korte giltoen voelde Karei zich met ijzeren vuist aangegrepenterwijl halve vrouw enk leederen, ook nog een spade van kleinen omvang. De Jong blijft hardnekkig alle schuld ont kennen. Er zijn van hem en van do beide verdwenen vrouwen portretten vervaardigd, ten einde hunne beeltenissen wereldkundig te maken, om alzoo heil, die De Jong on de beide vrouwen hebben gezien, ter vergelijking voor te leggen. Zoowel in de omstreken van Amhem als in het Gooiland doorsnuffelt de bevolking de bosschen, te meer nog, nu op het vinden der lijken preniiën zijn uitgeloofd ter waarde van jf'i5 en ƒ100. Door deze uitloviiig is de phantasie der Gooilanders zoodanig aan gevuurd, dat iedereen meent iets gezien, ge hoord of gevonden te hebben wat met deze zaak in verhand wordt gebracht. Onder al die aanduidingen celiter is niets, wat ook ma ir «-enigszins kan bevestigen, dat er wér kelijk een misdaad heeft plaats gehad. De een beweert «ten klagelijk geluid te hebben gehoord, een ander heeft een met bloed bevlekt pak manskieeren gevonden, en een dei de zegt weer inej. Sehmitz een week na haar verdwijnen in de tram te hebben zien zitten. Voor den rechter van instructie gebracht, aarzelt men echter eene pertinente verklaring af te leggen grootendeels tenge volge van de voorzichtigheid, die men in acht moet nemen hij de herkenning van de portretten, dié niet zeer moeten gelijken. De Jong is van Amsterdam gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Hij was zeerkalin en lachte zelfs nog toen hij inden gevangen wagen te Arnhem stapte. Bij zijn verhoor moet hij verklaard hebben, dat zijn vrouw. de hond huilend den aanvaller aanvloog. In wilde worsteling hielden'beide mannen elkan der omklemd. Men hoorde slechts doffe kre ten van woede en het kraken der takken rochelend kwam de adem uit de koelen der strijdenden. „Moordenaar wilt ge me dooden „Zweer me te zwijgen l" „Nooit Juist viel de eerste straal der maan in het stille dal en verlichtte het afgrijselijke too- neel. Twee verbitterde tegenstanders wor stelden met inspanning aller krachten op le ven en dood. „Laat het gew eer los, strooper „Nog niet, jager Weer vernieuwde kreten van verbetene woede. Toen sprong ei n der strijdenden te rug, hij zwaaide het gewoer met zijne rech terhand, een vorpletterendo slageen door dringende gil 1 en een der strijdende zak te ineen. Do overwinnaar wierp liet geweer weg, vlood over de weide en was met enkele sprongen in het bosoh verdwenen. De maan goot haar schemerend licht uit in het dal. Op den mosachtigen grond lag een man uitgestrektliet gelaat met bloed

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1