voor Zeeuwsch -Vlaanderen. jfle Houtvester yan iiklusl No. 104. Zaterdag 23 September 1893. 2P jaargang 4 DE TROONREDE. FEUILLETON. >geg_ li.? 9.( 10J 9.: 9,3 3,8 10,1 10,1 4 J II. 7.1 OA ct ci Nieuwsblad ABONNE M EN T S1' RIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. AI)V E R T E N T IE P R IJ S Van l tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnnm. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. ere Jl. Dinsdag is de zitting van de beide :amers der Slaten-Generaal in vereenigde srgadering en met het gewone ceremonieel oor H. M. de Koningin-Regentes geopend iet de volgende troonrede Mijne lieer en Met dankbaarheid mag ik, bij de opening Ier gewone zitting van de Staten-generaal, a menig opzicht bevredigende modedeelingen loeu omtrent den algemeenen toestand des ands. De betrekkingen tot alle buitcr.landsche aogendheden zijn van den meest vriendschap lijken aard. Aan mijne uitnoodiging, tot verschillende ■egeeringen gericht, om eene regeling voor ,e bereiden van onderwerpen van internatio nal privaatrecht, is op welwillende wijze ge- folg gegeven. Zee- en landmacht kwijten zich, zoowel lier te lande als in de koloniën, bij voort- luring op de meest loffelijke wijze van hare aak. De uitkomsten van den oogst zijn, tenge- 'olge van langdurige droogte in den voor- wmer, op onderscheidene plaatsen minder ;unstig. De toestand van den veestapel is iver het algemern voldoende. In dien van handel, nijverheid en scheep- 'aart kwam geene merkbare verandering. De algemeene gezondheidstoestand is be ledigend. Yoor eene ernstige uitbreiding Ier besmettelijke ziekten, welke ten vorigen Nj( 9.1 NOVELLE VAN Er. ZIMMERMAN. VI. Karei had zich naar het donkere woud respoed. Een hevige wrok tegen den vader, lie op zijne smeekingen en vooistellingen ;een ander antwoord had gehad dan belce- ligenden spot en den eisch, dat hij zich zwij- ;end zou onderwerpen, vervulde zijn gemoed. Wat had hij zich moeten inspannen om ;e ),iiet de grenzen van kinderlijke onderdanig heid te overschrijden tegenover de onreeht- aardige handelwijze van den ouden hout- ester. Alles in hem kwam in opstand tegen ulk eene behandeling. Was hij een voor- »erp zonder leven, zonder eigen wil en oor- ieel, zoodat de willekeur naar goedvinden net hem kon handelen? Mocht men met 4.5> torende hand in zijn leven ingrijpen; zijne jare de volksgezondheid en den veestapel zoo zeer bedreigden, mochten wij tot dusverre bewaard blijven. Gedurende dit zittingsjaar wacht u opnieuw een hoogst gewichtige arbeid. Voor de verdere behandeling en afdoening der aanhangige wetsvoordraeht tot regeling van het kiesrecht voor de Tweede kamer der Staten-generaal en voor de Provinciale staten, roep ik in de eerste plaats uwe medewerking in. De nog aanhangige wetsontwerpen blijven aan uwe overweging aanbevolen. Het ontwerp eener wet op de krijgstucht wordt aan uwe beraadslaging onderworpen. Ook andere verbeteringen onzer wetgeving zullen u worden voorgedragen. De toestand van 's rijks geldmiddelen is voldoende. Verhooging der belastingen wordt niet ge- eischt en de beschikbare middelen zijn toe reikend voor de behoeften van den dienst. Een ontwerp van wet in het belang van de gezondheid en veiligheid in fabrieken en werkplaatsen zal u worden aangeboden. Tot verbetering der bestuursinrichting in Nederlandsch-Indië zullen u voorstellen wor den gedaan. Opnieuw, Mijne heeren, doe ik met ver trouwen een beroep op uwen ijver en op uwe toewijding. Moge uw arbeid, onder Gods zegen, strek ken tot blijvend welzijn van ons dierbaar vaderland. In naam der Koningin, verklaar ik de gewone zitting der Staten-generaal te zijn geopend." verwachtingen, zijn geluk vernietigen, zonder het der moeite waard te achten eene gegronde reden aan te gevon, waarom het geschiedde, geschieden moest? .Neen!" riepen duizend stemmen in hem, .neen, en nogmaals neen Mag een vader een kind tot slaaf zijner grillen maken, het voor de wereld en voor zichzelven vernederen? Is niet slechts de liefde de band, de vrije liefde en vrije dank baarheid, die het kind, als het volwassen en een zelfstandig lid der maatschappij geworden is, aan zijn opvoeder bindt? En had zijn vader hem deze liefde ooit geschonken Hoe nu voor Anna verschijnen, hoe haar vaders weigering verklaren? vraagde Karei zichzelven af. Dwaze, verwarde gedachten warrelden hem door zijn hoofd. Als hij de geliefde zocht over te halen met hem te vluchten, om in een ver land een nieuw te huis te stichten? Of zou hij zijn vader het hoofd bieden, den strijd doorzetten lot op het uiterste toe? Het eene besluit was al even ongerijmd als het andere en beloofde geen uitweg uit den doolhof van smart en nood. Karei bleef staan, streek met zijne hand over het gloeiende voorhoofd en zag op naar dt maan, die met zachten glans het 'woud Ouder gewoonte wordt de uitgesproken troonrede be- en veroordoeld en uitgepluisd. Elk politiek orgaan onderwerpt de woorden dezer rede aan eene critiek, al naar gelang de door de regeering gedane aankondiging van parlementaire werkzaamheden bevredigend of teleurstellend kan genoemd worden. Al de overzichten der persorganen op den voet te volgen, zoude te veel van onze be perkte ruimte gevergd zijn. We raecnen te kunnen volstaan met. de mededeeling, dat de beschouwingen voornamelijk aan twee be langrijke punten zijn gewijd. Eerstens aan de wet op de personeele belasting en ten an deren aan de kieswet-voorstellen. Het Handelsblad betreurt het, dat de re geering heeft gezwegen over de verdere voort zetting van de hervormingsplannen van den ministe: van financiën, die, door hetgeen hij reeds tot stand heeft gebracht, veel van "zich deed verwachten. De boodschapper zegt te dien opzichte dat van de personeele belasting wordt gezwegen, terwijl aan sociale belangen de eerste aan dacht wordt gewijd. Dit stilzwijgen zal zeker teleurstelling baren bij hen, die van den zwaarderen druk der bedrijfsbelasting door de gewijzigde wet op het personeel cenigs- zins ontheven zullen worden. De kieswet daarentegen schijnt bij de re geering de hoofdschotel van het parlementair gerecht in dit zittingjaar uit te maken. Im mers zij wordt het eerst genoemd onder den te wachten hoogst gewichtigeu arbeid, en voor haar wordt in de eerde plaats de mede werking der Staten-Generaal tot verdere be handeling en afdoening ingeroepen. in deszelfs najaarsdos bescheen. Hij zette zijn hoed af en liet de koele avondlucht om zijn hoofd waaien. Dat deed hem goed. Aan zijue voeten bewoog zich iets, en door de spanning, waarin hij zich bevond, kramp hij van schrik ineen. Nu eerst bemerkte hij dat Erdmann hem gevolgd was. De trou we houd was zoo gewoon zijnen jongon heer te vergezellen, dat hij diens geroep niet eens afgewacht liad, Karei boog zich tot hem neer en streelde hem den gladden kop. „Gij zijt trouw, myn hond, en bemint me," zeide hij bittor, „en ge zijt toch maar een onverstandig dier." Toen richtte hij zich op. Tot dralen was er geen tijd meer, want Anna wachtte hem zeker reeds. Met snelle schredon stapte hij voort en volgde bijna hetzelfde pad, dat hij dien ongelukkigen mor gen had ingeslagen, toen hij den wilddief verrast had. Beneden in het dal was het stikdonker, daar het licht der maan, dat op de berghoogte reeds de toppen der hoornen bescheen, nog niet tol hier was doorgedron gen. Nog ongeveer een half uur en dan zou het ook de diepte van het dal kunnen bereiken. Karei liet zich door de duisternis niet op- Aan de volksvertegenwoordiging is het dus om, zoo zij den wenk der regecring ter har te neemt, dit sociale vraagstuk ten einde te brengen. ^nittulatidsclte l|roni^. liet schijnt waar te zijn, dat in het laatst der negentiende eeuw de politieke toestand van Europa grootendeels beheerscht wordt door vertooningen van leger en vloot van en aan de groote mogendheden. Het eene vriendschapsbewijs volgt liet andere op, en al is het niet te ontkennen, dat daarin tot op zekere hoogte een waarborg voor den vrede ligt, toch ook is het een onloochen baar feit, dat de gemoedereu worden ge prikkeld. Was de reis van Italië's kroonprins naar Metz den l'ranscheu een doorn ill het oog, Duitschland ziet met arendsblik de lustig wapperende Russische vlag in Toulon's ha ven. Aan de landing van een Engelsch eskader in een der Italiuanschc havens wordt duor Duitsche en Italiaansche regeeringskringen oen meer dan bijzondere waarde gehecht. Althans de eerste beschouwen het bezoek aan de Italiaansche wateren van een Engelsch eskader als eene toonadoring tot de Triplo Alliantie, terwijl de laatstgenoemde der En- gelsehe vloot een schitterende ontvangst zal bereiden. Hierdoor wil men dit feit offi- ciëelor doen voorkomen dan liet in werke lijkheid is, want de Figaro deelt mode, dat telken jare een Engelsch eskader in de Mid- houdon; hij kende hier eiken duim gronds en spoedde zich met onverminderde snelheid den zoom van het woud langs. Daar bleef plotseling de hond als vastgenageld staan. Karei was teveel jager om, niettegenstaande zijne tegenwoordige gemoedsstemming, daar op geen acht te slaan, „Wat is er, Erdmann?" vraagde hij zacht- jes. De verstandige hond liet een toornig, bijna onhoorbaar gobroin hooren en staarde naar een klein kreupelboschje, dat recht voor hen uit lag. „Er moot iets niet in orde zijn," dacht Karei, „Op reeën slaat de hond gewoonlijk geen acht. Wat kan hij ruiken Zou mis schien de wilddief Voor deze ge- daëhte trad al het overige op den aohtergrond. Het aangeboren en ingeschapen jagersinstinct was zoo sterk in hem, dat hij op dit oogen- blik vergat, wat hem tot nu toe zooveel zorg gebaard had. Hij bukte en streelde den hand. „Pas op, Erdmaan voir uitDe hond keek hem vragend aan, liet zijue tanden zien en vervolgde toen langzaam zijn weg. Karei spande, den haan van zijn geweer en volgde

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1