Gemengd Nieuws. den gebracht, teneinde de verbeteringen al daar in oogcnschouw te nemen. Op en om de Print Hendrik, van de stoomvaartmaatschappij Nederland, die Zater dagochtend van de Handelskade te Amster dam naar Butavia vertrok en waarop te Ge nua de gouverneur-generaal jlir. uil der Wijck en zijn gezin zich zullen inschepen, lieerschte tegen liet uur van vertrek groote drukte. Op de kade stond het zwart van menschen, familieleden en vrienden, ook van de 70 ko lonialen, die aan boord waren en de reis maken ouder commando van den majoor der infanterie van het Indische leger II. P C. van Bijlevelt. Op het schip zelf waren er velen die ver wanten of vrienden nog eens de hand kwa men drukken en tevens gelegenheid vonden de dekliutten te bezichtigen, die voor den gouverueur-generaal zijn gebouwd. Deze hut ten zijn zeer eenvoudig en tevens hoogst ge riefelijk ingericht. Zij zijn van teakhout ge bouwd en bevatten alles wat op eene zeereis noodig kan zijnruime slaapplaatsen en de noodige gelegenheid tot berging. Zij worden electrisch verlicht. Een badkamer, dadelijk aan de hut grenzende, laat niets te wenschen over. Ook de kapiteinskamer, die den gou verneur-generaal gedurende de reis als zil- en werkkamer dienst zal doen, is ruim, luch tig en keurig ingericht. De vermindering van den zoutaccijns op 1 Mei j.l. heeft den smokkelhandel in de omstreken van Breda nog geenszins uitgeroeid. Bijna dagelijks verneemt men, dat kleinere of grootere hoeveelheden zout worden in be slag genomen en tegen de fraudeurs proces verbaal" wordt opgemaakt. Soms zijn het partijen van 900 tot 1000 K.G. toe, voor namelijk te Achtmaal, ltijsbergen, ltukfen en Eangendijk, en dan ziet men troepen van 20 tot 25 man zich naar de zoutkreek, de Hoorndonck, begeven, die op een kwartier afstands van de Nederlandsche grens is ge legen. Een zak zout van 50 kilo kost den drager op de Hoorndonck slechts 90 cents en op de Meerselsche duif f 1,25 die zak weegt meestal 53 kilo, doch wat over de 50 kilo is, wordt toegekregen. In den regel verdienen de smokkelaars een aardig nacht- geld. Door eten minister van financien zijn wel verscherpte maatiegelcn getroffen tot ver sterking der linie, doch deze blijken niet krachtig genoeg te zijn. Al de plaatsen op de 2e linie rondom het zoogenaamde Heike moesten door kommiezen worden bezet, ter wijl thans groote tusschcnruimten nog zon der surveillance zijn. elkander over drie dagen na zonsondergang weer te zullen ontmoeten. Dat is dus van daag. De domme jongen heeft het wel niet verstaan, maar waarschijnlijk spreken ze tl- kaar altijd op den Barrenberg." Door dit bericht werd hel gesprek zoo al gemeen, dat niemand merkte, hoe Frans langzaam opstond en zachtjes de kamer uit- •loop. Onder het verhaal van Gebhaidtwas den vcrinetelcn jongeling een, naar hij meen de, bijzonder prachtig idee te binnen geko men. Als hij naar het dal ging en den anderen bok schoot, terwijl Karei op den Barrenberg met zijn liefje keuvelde De gelegenheid was te gunstig en hij zou niet Frans van den molenaar moeten zijn, om zulk eetic verzoeking te weerstaan. Zachtjes ging hij de trap op naar zijne kamer, nam zijn geweer, verborg het onder zijn langen jas en verliet den molen door eene achterdeur. Voorzichtig zag hij rond of niemand uit huis hem nakeek, doch er was geen levend wezen te zien. In de voor kamer werd nog ijverig over Anna Mertens gesproken, terwijl de knechts en meiden reeds hun avondeten gebruikten. Over het schoon gelaat van den jongeling gleed een zegevie rend lachje. „Laat de kussen van Anna u nu maar goed smaken, jager!" mompelde hij en ging het bosch in. (Wordt vervolgd) HRESKE.YS, 15 September 1893. Mr. X. J. C. Suouek Hurgronje. De slag is gevallen; mr. Snouck Hurgron- je is niet moer. Onze provincie heeft daardoor een zeer gevoelig verlies geleden, wijl haar een der bekwaamste, der ijverigste loden van Gede puteerde staten is ontvallen. Reeds geruimen tijd was zijn gezondheids toestand van dien aard dat inen het ergste vreesdemaar zijn werkzame, heldere geest stelde hem iu staat tot het laatste toe zich te wijden aan het behing van het gewest, waaraan hij zijn kennis en zijn tijd met lust en ijver ten beste gaf en welke belangen hem zoo zeer ter harte gingen. De lie r mr Nicolaas Johan Cornelis Snouck Hurgronje werd den 20 Augustus 1822 te Middelburg geboren. Na aan de hoogeschool te Leiilen gestudeerd te hebben, vestigde hij zich metterwoon in zijne geboorteplaats. Be halve tal van plaatselijke betrekkingen had de overledene sedert 9 Mei 18(55 onafgebro ken zitting in de Stalen onzer Provincie en maakte van den 7 Juli 1871 tot aan zijn dood deel uit van hei. Gedeputeerd colloge. Tevens was de lieer Snouck Hurgronje pre sident-commissaris van de stoomtram-maat schappij Breskeus-Maldeghem aan welker totstandkoming hij zeer krachtig heeft mede gewerkt. Bovendien ontving hij nog het ridderkruis van den Nedcrlandsehen Leeuw. Hierbij teeke.nt de M. Ct. nog aan Deze dorre opsomming van feiten is zeker welsprekend genoeg. Zij legt de getuigenis af dat door den dood van den heer Snouck Hurgronje, die nog overleed in zijne ge boortestad, waarheen hij Dinsdag van zijn buitenverblijf, onder de gemeente Groede ge legen, alwaar hij den laalsten tijd doorbracht, werd vervoerd aan een zeer werkzaam leven ecu einde is gemaakt. Voor zijn medeleden in de verschillende colleges, waarin hij zitting had, en niet het minst voor Gedeputeerde staten, was hij een algemeene vraagbaak, een vertrouwde gids, die door zijne veelzijdige kennis, vooral van Zeeuwsche toestanden, nooit te vergeefs werd geraadpleegd. Zeeland verliest zeer veel aan hemen in zijne geschiedrollen zal de naam van mr. N. J. C. Snouck Hurgronje eene eereplaats in nemen. Zoo gaat de een voor, de ander na van de mannen, die al waren zij nog niet zoo oud, toch tot de oude garde gerekend kunnen worden. Een ander geslacht zal hunne plaatsen innemen. Zullen zij het den overledenen verbeteren Wat kennis, eerlijkheid, ijver, toewijding betroft zou dit moeilijk vallen, waar het geldt den heer mr. N. J. C. Snouck Hurgronje. Hem vervangen, dit zal moeten geschie den. Maar wie ook zijn plaats moge innemen, wij houden ons overtuigd dat nog jaren aan jaren de herinnering aan dezen verdienstelij ken man zal blijven voortleven in alle col leges en vereenigingen, waar hij de sporen van zijn vruchtdragenden arbeid achter liet. Morgen, den 16 dezer, te half een, wordt het stoffelijk overschot ter aarde besteld. Door de Stoomtram—uiii Breskens Maldegliem, is in de maand Aug. '93 f 6931.365 ontvangen tegen f' 6608,55s in die maaud '92. Van af 1 Jan. '93 41,706,85* en over dat tijdstip '92 f 36.594,44". Groede, 9 Sept. In de heden alhiei ge houden algemeene vergadering van „Help u Zeiven", (vcrconiging tot geldelijkcn uitkeer bij het verliezen van varkens) is met 39 van de 41 stemmen tot bestuurslid en door het bestuur tot Secretaris-Penningmeester ge kozen, J. C. du Mez. De vacature was ontstaan door het be danken van den heer P. Janse Glerum, die de gemeente metterwoon verlaat. In den nacht van Woensdag op Donder dag omstreeks een uur kwamen in het kof fiehuis „Even buiten," buiten de oude Dam poort te Middelburg een drietal personen, die daar vertering wenschten te maken. De kasteleines opende hare herberg, schenk den bezoekers wat zij verlangden en praatte, eenige oogcnblikken met hen. Een der mannen, zekere V, d. S., beging tegenover de vrouw des huizes handtaste lijkheden, wat een zijner kameraden V. H. aanleiding gaf om hem er op te wijzen dat dit niet paste. Men ging daarop de herberg uit en bui ten do deur schijnt een woordenwisseling ontstaan te zijn, die tengevolge had dat V. d. S. verschillende messteken ontving, jeen aan den schouder en een of meer in zijn been. l)e dader, vermoedelijk zekere V. H., schijnt zich direct verwijderd en den gewonde aan zijn lot overgelaten te hebben, want Donder dagmorgen vroeg, 5 uur ongeveer, werd V. d. S. voor de deur van „Even Buiten" zeer bebloed gevonden. Geneeskundige hulp werd door de politie ingeroepen en door dr. Meijers verleend, die lit-t daarna noodig oordeelde den vorwonde naar het gasthuis te doen overbrengen. V. d. S. was geheel bij zinnen; hij rookte nog een pijp tabak. Geen der drie bezoekers was, toen zij de herberg binnen kwamen, dronken, ofschoon blijkbaar wel sterke drank gebruikt was. De toestand van den verwonde baart op dit oogenblik geen zorg. Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdacte is nog geslaagd, de heer J. F. de Windt te St. Kruis. De St. Cl. van Dinsdag bevat de sta tuten van de naawlooze vennootschap tot exploitatie van den „Kievittenpolder" te Aar denburg. Dc zetel der vennootschap is gevestigd tc Aarden burg. Het doel der vennootschap is het exploi- teeren van gronden in den Kievittenpolder, gemeente Cadzand, zoowel door het onder eigen beheer in cultuur brengen, als door het verhuren of uitgeven in erfpacht of in opstal van den grond, alsmede door het ver- koopen of in erfpacht of in opstal uitgeven van bouwterrein. Het kapitaal bedraagt f 51.000, verdeeld in 51 aandeelen van 1000 splitsbaar in halve aandeelen van f 500. In het kapitaal nemen deel de heeren J. C. M. Blankert te Middelburg, mr. E. Fok ker, lid van de Eerste kamer der Staten- generaal te Middelburg en mr P. C. J. Hen- nequin, lid van de Tweede kamer der Sta- ten-gencraal te Aardenburg, ieder voor een derde. Ds. D. Fregeres, pred. bij de Evang. Liith. gein. te Groede, komt voor op het drietal bij die gem. te Nieuwe Pekela. Tot predikaut bij de Clir. gcr. gem. te Schoondijkc, is beroepen ds. G. Dalhuijsen te Heinkenszaiid. Zondagavond bij gelegenheid der ker mis hadden tc Eede ernstige wanordelijkheden plaats. Het sluitingsuur der herbergen en tapperijen was bepaald op elf uren en zeer gewillig gingen de laatste herbergbezoekers naar buiten. Daar verzamelden ze zich ech ter en schenen geen lust te hebben om hunne woningen op te zoeken. Naar het schijnt heeft de politie hen toen aangemaand met eenige bedreigingen om uit elkander tc gaan, waarop als antwoord volg de een regen van knuppels, straatstcencn, bierglazen, enz. Allerlei verwenschingen wer den daarbij geuit, zoodat de marechaussees het noodig oordeelden om op de menigte, men spreekt van een 30 personen, te vuren, zonder evenwel iemand te treffen. Dit maak te de Deënaars woedend en zeker zouden ernstige ongelukken plaats gehad hebben, indien dc politie zich niet had teruggetrok ken. Men vreesde Maandagavond voor herhaling der opstootjes, doch deze had gelukkig geen plaats. M. Ct. Wegens de heerscheude Cholera is door den Gemeenteraad van Ter Neuzen besloten, dit jaar, de kermis, die a. s. Maandag zou de aanvangen, niet te laten doorgaan. Zuidzandc, 15 Sept. De oudste ii.gezetene dezer gemeente en zeker wel een der oudste inwoners van ons district, de wed. He Ruijs- scher, is overleden in den hoogen leeftijd van 96 jaar en 2 maanden. Dit krasse oud je was nog in het volle bezit van al hare vermogens. Dc steenkolenhandel gaat eene zware crisis tegemoet, nu de werkstakingen onder de mijnarbeiders van Engeland naar liet vas teland dieigen over te slaan. Zoowel in België als in Frankrijk heeft do rijzende beweging van den prijs der steenkool den mijnwerkers aanleiding gegeven om ecu loonsverbooging te eisehen. Iu de Borinage is Zondag en Maandag eene algemeene stem ming uitgeschreven, waarvan de uitslag is, dat met bijna algemeene stemmen besloten werd den arbeid neder te leggen, wanneer de patroons het arbeidsloon niet niet 25 vermeerderden. Wat aan deze beweging voor" al groote kraclit bijzet., is dat tegelijkertijd! de mijnarbeiders in het Noorden van Frank rijk een aaninerkelijken opslag der looneis eisehen. I it liet samenvallen dozer bewe gingen in de beide aangrenzende landen ligt het voor dc hand, dat hier aan gemeen over leg tusscher. de Fransche en Belgische leiders, te denken valt. In ieder geval is deze houding der arbei ders tegen het naderen van den winter hoogst bedenkelijk te achten. Het valt te vreezen, dat zij een hinderpaal in den weg zal leggen aan den volledigen terugkeer van de rust ire M ales, waar de gemoederen langzamerhand tct bedaring begonnen te komen. Nog meer- zeker is, dat de Engelsche arbeiders in het midden des lands thans opnieuw in hun ern stig verzet zullen gestijfd worden. Eindelijk bestaat er geen enkele reden, waarom bij eeue hoogere rijzing van den steenkoolprijs, zooals. onvermijdelijk op eene meer algemeene werk staking zal volgen, ook de mijnwerkers van; het overige Engeland en van Duitschlan li zich niet bij den eisch oin loonsverhooging- zouden aansluiten De vooruitzichten voor dezen belangrijken- tak van handel en nijverheid zijn dus zeer- donker te achten, daar de, mijnbezitters zich- spoedig voor een stilstand der mijnen gesteld kunnen zien. Het is ten minste moeilijk denkbaar, dat de in het onredelijke over gaande eisehen der arbeiders voor inwilliging vatbaar zouden zijn, wanneer men in aan merking neemt, (lat de patroons door de- overeenkomsten met hur.ue afnemers vaak ge durende langen termijn aan den lageren prijs- standaard gebonden zijn. Eene 78-jarige vrouw uit Ophovcn bij; Sittard, die op een avond der vorige week,, bij aankomst van den sneltrein van Maas tricht, op eenigen afstand van het station Sittard door reeds neergelaten sluitboomen den spoorweg wilde oversteken, word door de. locomotief gegrepen en een eind wogs mee gesleept. Toen de trein stilstond, had zij opgehouden tc leven. Men schrijft uit Amsterdam Gelijk wel te vrcezen was, ondervinden, ook onze kooplieden, die met üuitsche hui zen handel drijven, groote moeielijkheden ten gevolge van de verscherping van het Duit— sche toltarief tegenover Rusland, welke nieu we regeling op 1 Augustus jJ. in werking is getreden. Men vordert aan de Duitsche- grenzen ook voor goederen, uit Nederland komende, het bewijs, dat die goederen niet van Russischcn oorsprong zijn en dit bewijs is in sommige takken van handel zeer moeilijk te leveren. Vooral de theehandelaren kla gen daarover. Maar ook voor onze kooplie den in tabak levert deze formaliteit groote. bezwaren op, vooral omdat de Duitsche |tol- beambtenten blijkbaar zelvcn niet recht weten, welk bewijs van herkomst zij mogen en moeten, eisehen. Men beproefde het eerst met een verkla ring van den afzender en. legalisatie van diens handteekening. Een dergelijke verklaring werd echter door de beambten geweigerd, die naar het scheen, slechts genoegen wilden nemen, met een ver—

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2